Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 06:05


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 13:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 wrz 2014
Posty: 32
Pomógł: 0

Witam wszystkich

Mam zestaw uruchomieniowy ATB 1.04 i utknąłem przy uruchomieniu wyświetlacza lcd.

Podłączyłem
D7 -do-PC5
D6-do-PC4
D5-do-PC3
D4-do-PC2

E-do-PB2
RW-do-PB1
RS-do-PB0

Wgrałem program z zestawu i nie wiem co teraz muszę zrobić by cokolwiek pojawiło się na wyświetlaczu.
Nie zrozumiem od razu wszystkiego, więc na początek chciałbym uruchomić wyświetlacz i wysłać do niego jakiś znak, cokolwiek.
Jak będę miał pewność, że wszystko dobrze podłączyłem i program jest zgodny z podłączeniem mogę analizować opisany kod.

Może trzeba poprawić funkcję main.c tak by zgadzało się z podłączeniami w zestawie?
Ostrość wyświetlacza mogę regulować potencjometrem, który jest schowany pod wyświetlaczem-przy prawym górnym rogu wyświetlacza.

Może ktoś mi podpowie cokolwiek?

Pozdrawiam



Ostatnio edytowano 20 sty 2017, o 14:53 przez urchin, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 14:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

LCD LED do pinu VCC lub pinu procesora masz podłączone ?

porty konfigurujesz w pliku .h

czy w main.c zaincludowałeś plik .h od lcd ?

pokaż swój main.c by coś więcej wiedzieć.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 14:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 wrz 2014
Posty: 32
Pomógł: 0

Plik main.c to gotowiec z zestawem.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


LCD LED do pinu VCC-tego pinu nie podłączałem?

Do którego pinu procesora go podłączyć? mogę podłączyć do VCC przy przetwornicy?

Plik .h
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


W niebieskiej książce jest schemat podłączenia
Pinów D7 DO D4 do portu C?
a RS, RW, E DO Portu B?

Włącz edycję tego postu i zobacz, w jaki sposób wstawiamy listingi programów, ok? Pozdrawiam - Anty



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 14:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

Witam,

1. Otwórz plik lcd44780.h i zobacz czy masz dobrze skonfigurowane jak poniżej:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


2. Zobacz czy masz dobrze ustawione zworki konfiguracyjne na ATB (chyba opisane RW->GND, RW->uc) wg. Twojego opisu musisz mieć ustawione na nich sterownie z pinu mikrokontrolera.

3. Podświetlenie nawet jak byś nie podłączył, to wyświetlacz powinien działać - bez światełka naturalnie :)
Jak nie chcesz na start grzebać w programie podłącz LCD_LED do PA7 wg. tego co masz napisane:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 14:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

urchin napisał(a):
(...)Może ktoś mi podpowie cokolwiek?(...)


Tutaj masz pierwszą część dość prosto opisanego tutoriala -co prawda po angielsku, ale DZIAŁA (osobiście sprawdzałem zanim natknąłem się na książkę Pana Mirka), a tutaj masz drugą część tego tutoriala.
Heh... LCD 44780 - pamiętam, że kiedy ja z nim zaczynałem i -tak samo jak u Ciebie- nic mi nie wychodziło, cholera mnie brała, warsztat ociekał wręcz rzucanym przeze mnie "mięsem" itp. i WTEDY postanowiłem tak jak Gościu w tamtym tutorialu pisze - po prostu zrobić to na przełączeniach manualnych. Udało się. Potem trafiłem na taką bibliotekę na avrfreaks (jeszcze dalej nic nie wiedziałem o książce Pana Mirka), no i na koniec zakupiłem bluebook'a Pana Mirka, a tam wszystko było SUPER opisane wraz z gotowymi bibliotekami i plikami źródłowymi.
Acha! -zawsze, ale to ZAWSZE sprawdzaj kontrast wyświetlacza (kręć potencjometrem).
Na pewno dasz radę. Trzymam kciuki! ;)

Pozdrawiam! Jarek


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Ostatnio edytowano 28 wrz 2014, o 14:45 przez j23, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 14:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 wrz 2014
Posty: 32
Pomógł: 0

@doman89 poprawiłem według twojego opisu, skompilowałem lcd44780.h i main.c, wgrałem i co teraz?

@j23 jak mi się nie uda z zestawem z gotowca to spróbuję według tych opisów(jest także filmik jak sterować z podłączonymi diodami), już go widziałem ale nie miałem pewności co i jak podłączyć.



Ostatnio edytowano 28 wrz 2014, o 14:51 przez urchin, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 14:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

urchin napisał(a):
(...)
@j23 jak mi się nie uda z zestawem z gotowca to spróbuję według tego filmiku, już go widziałem ale nie miałem pewności co i jak podłączyć.(...)

Tam w tym tutorialu jest schemat ideowy
Obrazek
i łączysz to dokładnie tak jak masz na schemacie ideowym. Do celów testowych linię RW LCD możesz spokojnie podpiąć do masy, a jak będziesz chciał wczytywać własne czcionki itp. to z powrotem podłączysz ją do portu uc.
Acha, no i potem wysterowujesz ten wyświetlacz manualnie (zamiast programowo wysyłać polecenia). ;) Jakbyś jakiś stary komputer programował.. hehe. Postępujesz wg schematu sterowania albo z dokumentacji Twojego wyświetlacza, albo wg tych podpunktów opisanych w tutorialu. Nie zapomnij o KAŻDORAZOWYM zatwierdzaniu (machnięciu wajchą) na sygnał EN. ;)
Na koniec zamieniasz wajchy sterownicze na wyjścia portów uc.

Pozdrawiam! Jarek

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Ostatnio edytowano 28 wrz 2014, o 15:02 przez j23, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 15:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

Witam,

urchin napisał(a):
@doman89 poprawiłem według twojego opisu, skompilowałem lcd44780.h i main.c, wgrałem i co teraz?


Fajnie kolega tylko napisz czy teraz się coś dzieje :)

Czy widać jakieś kwadraty u góry, czy teraz podświetlenie zastartowało? Czy może masz już napisy? Niestety szklana kula coś dzisiaj nie chce odpalić i nie mogę do Ciebie zajrzeć :)

z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 15:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 wrz 2014
Posty: 32
Pomógł: 0

Jak podłączę pin LCD_LED do VCC wyświetlacz jest podświetlony, a jeśli do Pin PA7 brak podświetlenia?

Mam w 1 rzędzie prostokąciki i nic się nie dzieje.

a według tego podświetlenie powinno działać
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Napisów nie mam, coś jest jeszcze nie tak chyba teraz tylko z programem,
nie wiem czy dobrze dołączyłem .eep?

Zrobiłem to przez projekt, properties, Flash/EPROM

W konsoli mam taki komunikat:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 15:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

Witam,

Kolega porób cleany projektu, zapisz go sobie i skompiluj wszystko od nowa. Wgraj plik hex z programem i później pamięć eep.

Bardzo dziwne, że Ci nie aktywuje podświetlenia na pinie, przecież to jest początek programu :)

z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 16:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 wrz 2014
Posty: 32
Pomógł: 0

Ponownie zacząłem od początku, wywaliłem stary projekt 04_LCD i ponownie go wgrałem, pozmieniałem podłączenia w zestawie ATB i teraz mam tak że wyświetlacz się świeci po podłączeniu LCD_LED-do_PA7.

Świecą się kwadraciki na niebieskim podświetlonym tle. Co mogę zrobić by pojawił się jakiś napis?
Może źle dodaję ten plik .eep w Eclipsie?
Jak to powinno się zrobić poprawnie?

Sorki że odpowiadam z opóźnieniem, mi to zajmuje sporo czasu nie chcę czegos spalić na tej płytce a i te porty muszę zmieniać a tak średnio jeszcze w tym się orientuję.

Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

------------------------ [ Dodano po: 12 minutach ]

Już zadziałało :)

Trzeba tak :

Połączyć
RS-do-PA0
RW-do-PA1
E-do-PA2
D4-do-PA3
D5-do-PA4
D6-do-PA5
D7-doPA6
LCD_LED-do-PA7

Przed wgraniem programu.
Dołączyć plik z rozszerzeniem .eep z katalogu Relace/LCD/04_LCD.eep przez
Projekt/Properties/Flash/EEPROM/ ..Upload EEPROM Image..wybieramy from EEPROM image file(tu wskazujemy plik File system =workspace_loc:/04_LCD/Release/04_LCD.eep)

Po tym zadziałało.

Dzięki wielkie za pomoc.

Pozdrawiam



Ostatnio edytowano 28 wrz 2014, o 17:30 przez urchin, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 17:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

Witam,

Kolega jak dał nowy projekt, to znów musi sobie w definicji poustawiać piny. Jak już koledze działa to niech doświadczalnie zmienia fizycznie piny i zmienia w pliku nagłówkowym. Trzeba sobie wszystko oswoić :)

Ach ten koci Eclipse ;)

z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2014, o 19:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

urchin napisał(a):
Trzeba tak :

Połączyć


Tylko, że masz to DOKŁADNIE w książce właśnie opisane ... ale pewnie nie chciało się czytać całego rozdziału co ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 20:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

Odniosłem takie samo wrażenie, ale w odniesieniu do książki, a w szczególności do rozdziałów teoretycznych.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 21:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 wrz 2014
Posty: 32
Pomógł: 0

Przeczytałem cały rozdział, i jest to opisane a mimo to miałem z tym problem.
Pewnie właśnie dlatego że zacząłem wszystko dokładnie czytać łącznie z funkcjami co sprawia że po jakimś czasie ma się wrażenie że uruchomienie wyświetlacza z gotowcem z książki jest bardzo trudne. W tej chwili już wydaje się łatwe co i gdzie podłączyć, gdzie jest potencjometr ostrości, gdzie jest zworka RW, które piny wyświetlacza są podłączone na stałe, a które samemu trzeba podłączyć i gdzie je skonfigurować.

A to "Trzeba tak:" dodałem tylko po to by na początku nie studiować funkcji, zależności czasowych przy sterowaniu wyświetlaczem, żeby nie zastanawiać się gdzie są skonfigurowane porty i czego jeszcze się nie zrobiło i żeby od razu wiedzieć co podłączyć by było to zgodne z programem dodanym na płytce DVD (04_LCD). Oczywiście jak się chce zagłębić w temat, wdrożyć do własnego projektu to jest to niezbędne.

Książka jest dobra nie krytykuję jej po prostu uświadamiam może komuś jeszcze, że można najpierw podłączyć, skonfigurować wszystko co jest niezbędne do działania wyświetlacza z atmegą32 w ATB, a później dokładnie analizować wykorzystane funkcje, które dla kompletnego laika mogą się wydać czarną magią, nawet po przeczytaniu wszystkich poprzednich rozdziałów. trochę upływa czasu zanim swobodnie można posługiwać się językiem C, samo zrozumienie zmiennych tablicowych może przysporzyć trochę problemów jeśli wcześniej nie zrobi się sporej ilości przykładów lub nie programowało się w innym języku.

Mirek :) z każdym rozkumanym twoim programem i podłączeniem w ATB będzie mi łatwiej, niestety na razie zadaję takie irytujące pytania, bo coś przeoczę, coś niesłusznie uznam za nieistotne lub wolałbym nad tym zastanowić się później. W pierwszej kolejności chcę mieć pewność że wszystko podłączyłem dobrze, że wgrałem wszystkie niezbędne pliki, później poznaję program, zastanawiam się nad szczegółami działania. Jakoś wybitnie zdolny nie jestem ale dopóki będzie mi to sprawiać frajdę to trochę ten temat pomęczę i może kiedyś zrobię jakiś prosty projekt z wykorzystaniem atmegi.

a tak w ogóle Pozdrawiam :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 23:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

urchin napisał(a):
niestety na razie zadaję takie irytujące pytania,


dla mnie nie ma irytujących pytań ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO