Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 14:18


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 sie 2014, o 17:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2014
Posty: 61
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Niedawno kupiłem BB i dość szybko idzie mi nauka. Lada moment przejdę do ćwiczeń. Przeglądam właśnie tą część (ćwiczeniową) pod kątem potrzebnych mi części i mam kilka pytań/wątpliwości.

1. "4.10.1. RTC - sprzętowa obsługa I2C" - str. 297. Jest tam schemat podłączenia układu PCF8583. Jest tam rezonator kwarcowy 32.768 Hz - czy na pewno są to Hz, a nie kHz? W sensie czy nie ma na pewno literówki? Pytam nie bez powodu, bo większość rezonatorów, z jakimi się spotkałem w sklepach było na 32.768 kHz, stąd wątpliwość. Zaledwie jeden, jaki znalazłem, ma wartość 32.768 Hz. Mam też pytanie co do diód - jakich potrzebuję D1 i D2?

2. "4.10.3. EEPROM - I2C" - str. 310. Jest tam schemat podłączenia pamięci EEPROM. Dokładnie jest to 24C04AP. Z tego co widzę to dosyć słabo jest z jej dostępnością. Czy można z powodzeniem użyć jakichś innych rodzajów pamięci EEPROM? Jakich?

3. "4.13. Odbiór kodów RC5 w podczerwieni" - str. 332. Mamy tam opis podłączenia odbiornika podczerwieni. Czy wystarczy dowolny odbiornik pracujący na częstotliwości 36 kHz? Z tego co patrzę np. na układy TSOP31236, TSOP2236 czy TSOP4836 to różnią się one jedynie zakresem napięć i prądem (być może ma to związek z czułością, nie wiem).

4. Tu mam ogólne pytanie do ćwiczeń z silnikami DC, krokowymi, unipolarnymi, etc. Jaki silnik(-i) szukać do ćwiczeń?

5. Kolejne nieco ogólne pytanie do ćwiczeń związanych z pracą z kartami pamięci SD. Nie widzę nigdzie jakichś schematów połączeń z mikrokontrolerem, co za tym idzie nie bardzo wiem, jakich części potrzebuję. Gdzie mogę je znaleźć?

6. "Pilot na podczerwień" - str. 404. Jest schemat podłączeń do ATtiny2313. Jakich tranzystorów można tam użyć? Czy może być np. BC557C lub BC560B (jest napisane, że "ważne, by miał wzmocnienie oznaczone literką B lub C")?

7. Pytanie co do "zabaw" z interfejsem Bluetooth, konkretnie modułami BTM-112/222. Czy ktoś próbował to sam złożyć i uruchomić (nie korzystając z gotowego modułu ATB), i mu się udało? Pytam, bo Bluetooth pracuje w paśmie 2.4 GHz, jest wysoka częstotliwość, chodzi mi o ewentualne problemy z zakłóceniami, etc.

8. Dot. rozdziału 4.9. Nie widzę żadnego schematu połączeń. Czy chodzi po prostu o moduł dostępny w sklepie ATNEL?

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Niektóre pytania pewnie są "śmieszne", ale jak nie wiem, to pytam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2014, o 18:01 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

ety napisał(a):
Niedawno kupiłem BB i dość szybko idzie mi nauka. Lada moment przejdę do ćwiczeń. Przeglądam właśnie tą część (ćwiczeniową) pod kątem potrzebnych mi części i mam kilka pytań/wątpliwości.

1. "4.10.1. RTC - sprzętowa obsługa I2C" - str. 297. Jest tam schemat podłączenia układu PCF8583. Jest tam rezonator kwarcowy 32.768 Hz - czy na pewno są to Hz, a nie kHz? W sensie czy nie ma na pewno literówki? Pytam nie bez powodu, bo większość rezonatorów, z jakimi się spotkałem w sklepach było na 32.768 kHz, stąd wątpliwość. Zaledwie jeden, jaki znalazłem, ma wartość 32.768 Hz. Mam też pytanie co do diód - jakich potrzebuję D1 i D2?


32 768 Hz czyli 32.768 kHz



ety napisał(a):


5. Kolejne nieco ogólne pytanie do ćwiczeń związanych z pracą z kartami pamięci SD. Nie widzę nigdzie jakichś schematów połączeń z mikrokontrolerem, co za tym idzie nie bardzo wiem, jakich części potrzebuję. Gdzie mogę je znaleźć?






Na stronie Atnela jest schemat ATB. Na nim znajdziesz rysunek podłączenia karty SD.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2014, o 18:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2014
Posty: 61
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Jaglarz napisał(a):
ety napisał(a):
Niedawno kupiłem BB i dość szybko idzie mi nauka. Lada moment przejdę do ćwiczeń. Przeglądam właśnie tą część (ćwiczeniową) pod kątem potrzebnych mi części i mam kilka pytań/wątpliwości.

1. "4.10.1. RTC - sprzętowa obsługa I2C" - str. 297. Jest tam schemat podłączenia układu PCF8583. Jest tam rezonator kwarcowy 32.768 Hz - czy na pewno są to Hz, a nie kHz? W sensie czy nie ma na pewno literówki? Pytam nie bez powodu, bo większość rezonatorów, z jakimi się spotkałem w sklepach było na 32.768 kHz, stąd wątpliwość. Zaledwie jeden, jaki znalazłem, ma wartość 32.768 Hz. Mam też pytanie co do diód - jakich potrzebuję D1 i D2?


32 768 Hz czyli 32.768 kHz


A no właśnie na schemacie jest 32.768 Hz :(

Czy chodzi o taki http://allegro.pl/lispol-kwarc-zegarkow ... 11681.html ?
Czy może o taki http://electropark.pl/rezonatory-kwarco ... 15001.html ?

Jaglarz napisał(a):
ety napisał(a):


5. Kolejne nieco ogólne pytanie do ćwiczeń związanych z pracą z kartami pamięci SD. Nie widzę nigdzie jakichś schematów połączeń z mikrokontrolerem, co za tym idzie nie bardzo wiem, jakich części potrzebuję. Gdzie mogę je znaleźć?



Na stronie Atnela jest schemat ATB. Na nim znajdziesz rysunek podłączenia karty SD.


Już patrzę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2014, o 18:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Niestety nie posiadam BB, dlatego mogę się nieprecyzyjnie odnieść do pytań, ale moim zdaniem:

1. Ciężko wzbudzić kwarc na tak niską częstotliwość rzędu 32 Hz (nie mówiąc już o takiej dokładności po przecinku)... Moim zdaniem oba sklepy oferują to samo ;)
Zapis 32.768 Hz jest dosłowny tzn. użyty tutaj został separator tysięcy w postaci kropki, a więc wszystkie rezonatory 32768 Hz = 32,768 kHz. Jeśli brać pod uwagę kropkę jako separator jedności wtedy faktycznie powinno być kHz. Niemniej jednak z pewnością chodzi o rezonatory zegarowe 32,768 kHz.

2. Dostępność konkretnego modelu (24C04AP) może być faktycznie znikoma, ale dla zdecydowanej większości zastosowań nie ma się co sugerować końcowym oznaczeniem literowym (bardzo uogólniam tutaj sprawę). Po więcej szczegółów odsyłam do noty konkretnego scalaka, gdzie znajduje się opis dotyczący kolejnych oznaczeń literowych. Natomiast szeregowe pamięci EEPROM są w pełni dostępne np.: http://sklep.avt.pl/uklad-scalony-24c04.html, http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_catego ... th_stock=1
Możesz zastosować dowolny nie tylko "24C04".

3. Zgadza się można zastosować dowolny z nich, ważne aby odbiornik był czuły na odpowiednią częstotliwość (36 kHz).

4. Nie mam wglądu do zamieszczonych schematów wobec czego nie jestem w stanie stwierdzić jakie są sugerowane stopnie mocy (mostki H), ale na 90% wszystkie silniki komutatorowe do 0,5A będą OK. Podobnie silniki krokowe.

5. Jak wyżej...

6. Jako tranzystor kluczujący można zastosować dowolny tranzystor małej mocy. Te które podałeś powinny być OK.

7. Moduł BTM-112/222 jest gotowym układem, wobec czego nie ma żadnych problemów z dużymi częstotliwościami.

8. ?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO