Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 21:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lip 2014, o 15:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 cze 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

Witam,
po zdobyciu drobnej wiedzy praktycznej na AVR chciałbym teraz zakupić zestaw z mikrokontrolerem ST32F429 i teraz pojawiają się pytania odnośnie biblioteki CMSIS z której chciałbym skorzystać. Mianowicie nie mogę znaleźć dokumentacji na jej temat gdzie będą podane funkcje do obsługi rdzenia i co ważne do obsługi wyświetlacza TFT z wbudowanego sterownika. Pomoże mi ktoś z tym fantem bo ja już powoli wymiękam.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2014, o 16:02 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

To już czytałeś? http://sunduino.elektroda.eu/wordpress/ ... tek-drogi/


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2014, o 16:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2013
Posty: 230
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 17

CMSIS:
http://www.arm.com/products/processors/cortex-m/cortex-microcontroller-software-interface-standard.php
http://www.stm32.eu/node/67
STM32F429iDISCO:
http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/PF259090

_________________
40-32:2=4!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2014, o 16:08 

Pomógł: 0

Mogą się mylić, ale wydaje mi się, że: biblioteka CMSIS dotyczy tylko tego co wyprodukował ARM (rdzenia i jego peryferiów - SysTick, NVIC...) - do ściągnięcia ze strony arm. W paczce z biblioteką jest dokumentacja.

Funkcje związane z obsługą peryferiów mikrokontrolera to raczej "kontrowersyjna" biblioteka SPL - do ściągnięcia ze strony producenta mikrokontrolera ST. Dokumentacja również jest razem z biblioteką. Jeśli ściągniesz SPL to na 99% w paczce będzie też biblioteka CMSIS - tylko nie wiem czy najświeższa.

Gotowe funkcje do obsługi wyświetlacza to raczej będą w jakiś przykładowych kodach do płytki. Wpisz nazwę płytki w szukajce na stronie ST - jakieś "example" są ;)



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2014, o 17:25 

Pomógł: 0

Dobra... gubię się :) Mogę jeszcze trochę pomęczyć? W razie czego proszę Autora tematu o cynk, jeśli uzna że zaśmiecam wątek.

mokrowski napisał(a):
definiuje bibliotekę na poziomie ogólnym
Powyższego cytatu nie rozumiem.

mokrowski napisał(a):
CMSIS to standard API
No właśnie to "Standard" w rozwinięciu akronimu kłuło mnie trochę w język kiedy pisałem "biblioteka CMSIS", ale jeśli traktować CMSIS wyłącznie jako standard to jak mam rozumieć np. taki cytat ze strony arm?
arm.com napisał(a):
The ARM® Cortex® Microcontroller Software Interface Standard (CMSIS) is a vendor-independent hardware abstraction layer
Skoro CMSIS to HAL (rozumiem, że tylko dla rdzenia bo ma być "vendor-independent"), to nie można powiedzieć, że jest "biblioteką do obsługi rdzenia"?

Dalej, w paczce "CMSIS" ze wskazanej przez Ciebie strony (notabene pisałem o tym samym pliku :)) są m.in. pliczki "cmsis_cmInstr", "cmsis_cmx", "cmsis_Func" (możliwe, że odrobinę przekręciłem nazwy - piszę z głowy). Zawierają m.in. definicje rejestrów i funkcje związane z obsługą bloków rdzenia. Jak więc "je" nazwać? Dotąd miałem to zaszufladkowane w głowie właśnie jako bibliotekę CMSIS.

Co do spl i innych (po-)tworków STM'a, jako "gorący zwolennik machania bitami w rejestrach" faktycznie chyba nie jestem na bieżąco...



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2014, o 18:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

wwojtek napisał(a):
mokrowski napisał(a):
definiuje bibliotekę na poziomie ogólnym
Powyższego cytatu nie rozumiem.

mokrowski napisał(a):
CMSIS to standard API
No właśnie to "Standard" w rozwinięciu akronimu kłuło mnie trochę w język kiedy pisałem "biblioteka CMSIS"



Chodzi o to że CMSIS ma połączyć wszystkie podstawowe operacje dla rdzenia jako standardowe i niezależne od producenta krzemu , natomiast
producent krzemu ma obowiązek dostarczyć tylko specyficzne funkcje podstawowe dla swoich fjuczersów ...

poczytaj sobie u mnie o CMSIS wiele ci się wyjaśni choć w oderwaniu od platformy , trzymałem się podstawowego rdzenia Cortex-M3 na przypadku STM32

http://sunduino.elektroda.eu/wordpress/

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2014, o 09:15 

Pomógł: 0

No dobrze. Dziękuję kolegom za informacje. Opis na Sunduino przeczytałem z cztery razy ;) Mimo to dalej czuję się... nie do końca kompatybilny z tą wiedzą. Przespałem się z tym wszystkim. Spróbuję ogólnie "podsumować" - w razie czego proszę krzyczeć jeśli się rozminę z prawdą ;)

Na początku był chaos (a jakże) :) Potem w celu szeroko pojętej standaryzacji ARM (mniej lub bardziej przy współpracy czołowych producentów krzemu) stworzył standard CMSIS. Określa on jak ma być zrealizowana biblioteka dla mikrokontrolera z Cortexem. ARM ze swojej strony dostarcza m.in. funkcje związane z obsługą rdzenia i "rdzeniowych" peryferii (NVIC, SysTick, MPU, funkcje "intrinsic"...), bibliotekę DSP, math itp...
Analogicznie producent mikrokontrolera tworzy bibliotekę do obsługi swoich wypasionych układów peryferyjnych i ew. bajerów typu GUI. Kieruje się przy tym wytycznymi standardu CMSIS.
Obie te części (od ARM'a i "vendora") spakowane razem, tworzą: bibliotekę CMSIS (?) / bibliotekę zgodną z CMSIS (?) - jak to poprawnie nazwać?

W miarę ok :roll: ?

CM4(F) niestety nie miałem jeszcze okazji się pobawić. Męczę Cortex'a M3 na razie ;) Dyskusji o wyższości jednych świąt nad drugimi w żadnym razie nie zamierzam zaczynać... jest już tego trochę w necie.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2014, o 11:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 cze 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

dziekuje za wszystkie odpowiedzi :) sprawa mi się co nieco rozjasniła i wiem, że do rozpoczęcia programowania muszę się zaopatryc w biblioteke CMSIS oraz STM32CubeF4 i myślę, że dam sobie jakoś radę. Teraz kolejne pytania:
- które środowisko IDE polecacie?
- czy programator na płytce discovery będzie w stanie programować inne moje projekty na stm32?
- lepiej brać cos z cortexem m4 czy m3?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2014, o 12:07 

Pomógł: 0

Pod grafikę, to raczej M4, masz gotową płytkę discovery na STM32F429i z wyświetlaczem TFT oraz dotykiem. W Polsce był cykl warsztatów do 429i, całkiem przyjemny procesor, można sobie praktycznie wyklikać menu, następnie oprogramować i mamy szybkim dosyć sposobem eleganckie menu, bez kombinowania.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2014, o 20:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

bartiszosti napisał(a):
- które środowisko IDE polecacie?


wiesz w sumie to trudna sprawa mogę ci polecić uVision Keila , ale jest płatne i to słono ,
z darmowych masz dobrze w sumie przygotowane CoIDE z Coocoxa .. piszę o nim na stronie , ale ubolewam że popsuli
działąnie workspace :)

masz jeszcze moje clipse dla ARM, też znajdziesz na stronie , a dodatkowo jak śledzisz mój G+ to niedługo
przekażę do testów Eclipse Luna Nichtmare Edition ... które łaczy w sobie ARM i AVR

co do 429i ... niebawem będę pisał o frameworku dla niego ale musisz poczekać ... wszystko się wyjaśni ...

bartiszosti napisał(a):
- czy programator na płytce discovery będzie w stanie programować inne moje projekty na stm32?


Oczywiście że tak ... znajdziejsz jak sobie programować wszystko inne z STM przez SWD na St-linku / STlinku v2 z Discoverek...
ale tylko i wyłącznie wszystko z STM... zadnych innych armów ...

bartiszosti napisał(a):
lepiej brać cos z cortexem m4 czy m3?
[/quote]

na początek skup się na czymś prostym , choćby STM-32VL Discovery -- ma STM32F100RBT6 na pokładzie z rdzeniem
podstawowym Cortex-M3, na stronie poświęciłem sporo tej Diskcoverce ... szybko załapiesz i będziesz mógł poruszać się
całkiem sprawnie w gąszczu .... Cortexów...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2014, o 13:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 cze 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

posłucham Twojej rady i będę korzystał z kursu na Twoim blogu. podeśle wszystko co chce kupić na start z tą płytką i powiecie mi czy wszystko będzie kompatybilne.
- STM32VL - Discovery,
- Czujnik ruchu PIR HC-SR501,
- Klawiatura numeryczna membranowa samoprzylepna - 16 klawiszy,
- Wyświetlacz LCD graficzny 84x48 - Nokia 5110 - SparkFun,
- TEMT6000 - analogowy czujnik natężenia światła otoczenia - moduł SparkFun,
- HTU21D - cyfrowy czujnik wilgotności i temperatury I2C,
- Czterokanałowy moduł przekaźników RM6 z izolacją optoelektroniczną 5V 10A/125VAC.
będę chciał na tym stworzyć coś na wzór sterownika do terrarium. przekaźniki wykorzystam do włączenia automatycznego zraszania oraz do sterowania oświetleniem białym i czerwonym, czujnik ruchu będzie wykorzystywany do włączania oświetlenia po wykryciu ruchu, czujniki natężenia światła oraz temperatury i wilgoci będą wyświetlać swój stan na wyświetlaczu, klawiatura będzie jak to klawiatura do obsługi menu które będę chciał stworzyć na wyświetlaczu oraz do szybkiego włączania spryskiwania czy światła, będę tez pracował z RTC żeby wyświetlał godzinę czy o odpowiednich porach gasił światło itd. także z takim zestawem trochę się pobawię.
pytanie jednak mam takie czy to będzie wszystko kompatybilne i jak obsługiwać ten wyświetlacz? są jakieś gotowe biblioteki? jak eliminować drgania styków? czy aby na pewno nie lepiej wybrać inna płytkę discovery? ponieważ do tej nie ma bibliotek stm32cube?
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2014, o 17:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

zadajesz dużo zbędnych pytań i szukasz tam problemow gdzie ich niema..
Wszystkie ARMY wywodzą się z rdzenia CORTEX-M3 jest to podstawowy rdzeń i pierwszy zaprojektowany przez firmę ARM
wszystko w STM32F100R działa tak jak w każdym innym , a że niema w cube to nie znaczy że jest to jakiś problem
-- bo niby jaki ?? nie da się kliknąć to nie działa ?? ależ działa i to bardzo dobrze ...
Cube to nowy twór i nie musi obejmować wszystkich procków :)

Co do kompatybilności sprzętu to eż nie widzę kłopotu , przecież to projektant systemu (ty) decydujesz co i w jaki sposób podłączasz.
Nie zawracaj sobie głowy drganiami styków to nie atmega.... rozwiązań jest wiele od programowych po sprzętowe gdzie
w przypadku ARM trochę inaczej się podłącza i można powiedzieć ze poniekąd stosuje się sprzętowe rozwiązanie/ekwiwalent progrmowego debounce. ...

Wyświetlacze noki bardzo ładnie działają z STM32 w tym 100RBT , biblioteki sa i to oczywiście że są , można tez napisać samemu :)
podobnie z resztą sprzętu

dlatego pomyśl czy aż takie istotne jest co jest w STM32Cube a czego niema ??
:)

Równie dobrze możesz sobie nabyć FRDMA -- to jeszcze inne podejście do ARMów z Rdzeniem Cortex , czy też LPC, renesas czy infeony ....

a najpierw należy spojrzeć czym dysponuje wskazany procek:)

a tu masz ... a tak sobie ... taki dziwny na kolanie zegarek na VLDisco z nokią ....

Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2014, o 19:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Zainteresuj się też MicroXplorerem
To starsza wersja STM32Cube ale tez suportuje F1 miedzy innymi
http://www.masters.com.pl/files/appnote ... p_v3.1.zip

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO