Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 15:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Jaka wersją do montażu byłbyś zainteresowany
nie interesuje mnie. 18%  18%  [ 10 ]
wersja 1 5%  5%  [ 3 ]
wersja 2 68%  68%  [ 38 ]
wersja 3 9%  9%  [ 5 ]
Liczba głosów : 56
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 kwi 2014, o 23:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 lis 2012
Posty: 42
Pomógł: 0

Witam wszystkich
Rozpoczynam ten wątek ponieważ kilkakrotnie przewinął się na forum wątek plotera cnc
Niektórzy z was chcieli by mieć coś takiego , niektórzy zamierzają go zbudować samodzielnie taką maszynkę.
Niecały rok temu zmusiło mnie życie do zaprojektowania takiej małej biurkowej maszynki.
Piszę „zmusiło mnie życie” ,przyznam się , to po prostu było zwykłe lenistwo, bo musiałem wykonać kilkanaście płytek na których było ponad 1500 otworów.
Z racji że zajmuje się drukowaniem 3d z ABS postanowiłem wykonać mini ploter w tej technologii.
Nie będę ukrywał, służy mi od tego czasy bardzo dobrze. „Zajeżdżam” już drugą szlifierkę za 60 zł.
Ostatnio jak przeglądałem forum stwierdziłem że mogę niektórym z was pomóc .
Jako elektronicy macie wiedzę ,doświadczenie ,zapał by samodzielnie wykonać część elektroniczną sterowania.
Natomiast niektórzy z was mogą mieć problem z wykonaniem części mechanicznej ,brak dostępu do maszyn ,narzędzi ,warsztatu.
Mam dla was propozycje która może się wam przydać .
Mini ploter do samodzielnego montażu (KIT)
Jeżeli skleiliście jakikolwiek model plastikowy w życiu, to macie doświadczenie by zbudować sobie ploter
Potrzebne narzędzia do budowy to :
Nożyczki
Nożyk introligatorski
Płótno ścierne
Pilnik
Dwa małe ściski stolarskie (castorama ok. 6zł)
Wiertarka
Wiertło fi 4
Słoik ½ litra (do przegotowania kleju)
I to wszystko.
Proponuje wykonanie w trzech wersjach montażu
1. Wersja. Same elementy plastikowe wydrukowane (surowe) z tolerowanymi otworami na łożyska i pręty.(Resztę kupujecie sami to znaczy, łożyska , łożyska liniowe ,pręty prowadzące ,śruby pociągowe z nakrętkami, silniki wymiar 40x40 . Trzy nakrętki wymagają toczenia.)
2. Wersja. Wszystko skompletowane gotowe do montażu
3. Wersja Zmontowany ploter z silnikami (bez sterowania )
Jeszcze jedna wersja razem ze sterowaniem , ale tej wersji nie proponuje bo jako elektronicy sami to zdobicie o wiele taniej i lepiej.
Rozumiem że pierwsze pytanie jakie się nasuwa to cena .
Najpierw jednak chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o takim pomyśle. I ile osób było by zainteresowane takim ploterem.
Odpowiem na wszystkie pytania , lecz proszę o cierpliwość rzadko odwiedzam forum powód jest prosty brak czasu.

Obrazek

_________________
http://www.3d-tech-print.com



Ostatnio edytowano 14 kwi 2014, o 00:04 przez Krzysiek, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2014, o 23:13 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Bardzo dobry pomysł, ale ja spróbuję na mechanizmach z rozebranych drukarek. ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2014, o 23:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Pomysł świetny, jeżeli tylko cena będzie mi odpowiadała to na pewno zamówię wersje 2, bo niestety w pokoju przy biurku nie wiele można zdziałać :)
Mógłbyś opublikować zdjęcia/szkic jak taki ploter miałby wyglądać najlepiej z wymiarami ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2014, o 23:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 lis 2012
Posty: 42
Pomógł: 0

Wymiary i rysunki mam na kompie w warsztacie uzupełnię w poniedziałek

_________________
http://www.3d-tech-print.com



Ostatnio edytowano 14 kwi 2014, o 00:05 przez Krzysiek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2014, o 23:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Też zainteresował mnie ten temat :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2014, o 06:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

A mnie bardzo ciekawi cena bo wiadomo że to nie są tanie urządzenia.


Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2014, o 08:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 mar 2013
Posty: 236
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 5

Wykonać coś takiego mając spory budżet to tez nic nadzwyczajnego. Ważne jest za ile (ZŁ)jesteś w stanie to wykonać i za ile chcesz to sprzedać($). Jakaś gwarancja jest, czy jak u chinoli, tylko w teorii.
Dobrze by było żebyś pokazał jakiś kontrast cenowy między twoim urządzeniem a innymi. Bo ja zawsze mam metodę, że wole dać x zł za coś co działa i jest na rynku juz od wielu, wielu lat , niż x-50%x i zastanawiać się czy to co kupiłem miało jakiś sens, bo jak do tej pory się przekonałem zbyt tanie urządzenia potrafią niby działać ale tak jakby chciały a nie mogły.
PODSUMOWANIE: jeśli cena będzie spoko to jestem chętny na 2 opcję.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2014, o 19:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 234
Lokalizacja: Stróża-Łódż
Pomógł: 7

Witam.Jestem zainteresowany opcją 2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2014, o 20:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

Tak jak koledzy jestem za 2gą opcją, a jakie jest pole robocze ploterka? Wytrzymuje cięcia w plastiku? Schematy do sterowania będziesz dorzucał, czy samodzielnie trzeba będzie szukać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2014, o 20:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 sty 2013
Posty: 5
Pomógł: 1

Witam. Bardzo fajny pomysł. Byłbym zainteresowany wersją 2.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2014, o 21:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 kwi 2014
Posty: 1
Pomógł: 0

Witam. Pogratulować pomysłu jestem zainteresowany opcją 2. Oczywiście w rozsądnej cenie.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2014, o 08:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

Też się piszę na wersję 2 a z braku czasu ew jaka cena wersji 4?

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2014, o 09:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2012
Posty: 72
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 2

Zainteresowany jestem jak najbardziej. Jak koledzy wcześniej wspomnieli, wszystko zależy od ceny.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2014, o 18:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Pytania:
Jaki jest obszar roboczy?
Co można tym obrabiać? Tylko styropian, czy drewno i metale kolorowe da radę?
Jaką dokładność da się uzyskać?
Robisz też inne rzeczy? Np elementy do RepRap?

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 01:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 lis 2012
Posty: 42
Pomógł: 0

Podstawowe wymiary i obszar roboczy na rys.

Obrazek

Obrazek

Mscichu napisał(a):
Schematy do sterowania będziesz dorzucał, czy samodzielnie trzeba będzie szukać?


Dobrze by było by w tym temacie poruszyć sterowanie do maszyn cnc . Ja czegoś takiego nie popełnię bo dopiero raczkuje w temacie programowania mikro kontrolerów
Muszę jak wielu z was chłonąć tą wiedzę od bardziej doświadczonych kolegów.
Jak by się nad tym zastanowić to jest tego trochę , od sterowania krokowcami przez serwo napęd , zastąpienie portu LPT na usb tak by współpracowało z innymi programami np . Mach3
sterowanie samą atmegą bez udziału komputera , odczyt G-kodów itp.

PROTON napisał(a):
Robisz też inne rzeczy? Np elementy do RepRap?


Do Rep Rap-a nie robię części . Powód jest prosty nie lubię kopiować innych , wolę sam zaprojektować własną drukarkę,a jeżeli jesteś ciekaw co robię to odwieź moją stronę.


Wszyscy mnie pytacie o cenę .To zrozumiałe.
Najpierw jednak chciałbym wywołać do "tablicy " Mirka, czy mi da błogosławieństwo bym ten temat kontynuował bo to przecież nie moje forum bym robił sobie reklamę.

_________________
http://www.3d-tech-print.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 12:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Regulamin działu "Ogłoszenia" jest wystarczająco pojemny. Też chciałbym mieć maszynkę CNC i być może to jest oferta dla mnie ale istotna jest cena. Tu na forum zdaje się był kolega, który ściągnął chińskiego aluminiowca. Obiecał podzielić się konkluzjami ale chyba skończyło się na informacji że maszyna przyszła z Chin.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2014, o 13:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

Hmm... Czekamy na błogosławieństwo Mirka w tym projekcie (kiedyś sam chciał coś takiego nabyć tylko złożone).
Jak jest z gięciem się całej konstrukcji? Może jakiś filmik z akcji Twojej wersji plotera? Najbardziej mnie interesuje cięcie plexi ewentualnie aluminium, czy w ogóle do tego się nadaje? Z jakim wgłębieniem (nie wiem jak to się fachowo mówi) próbowałeś ciąć miękkie materiały takie jak plastik?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2014, o 17:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

A że tak zapytam w temacie może zamiast robić wszystko od 0 to wymyślić taki zestaw DIY, a mianowicie przeróbki dla gotowej mikto frezarki np. Proxxon MF70

Obrazek

Poniżej filmik - wg. mnie oprócz sterownika wystarcza 2 silniki krokowe. - jedyne co by trzeba wykombinować to jak przymocować takie korkowce




Nie wiem jaki by był koszt wersji przedstawianej przez Krzyśka ale ta wliczając koszt frezarki i 2 korkowców + elektronikę myślę że szło by to opanować w granicach 1500 zł netto.
Tylko kogoś mądrego trza który by zaprojektował mocowania do silników, określił jakie silniki no i stertownik do tego + program może inny mądry o :lol:
A tak głośno myślę i chciałem się tymi przemyśleniami z wami podzielić.
Bo sam idea mi się bardzo podoba i fajnie by było jakby taka CNC frezarka była w zasięgu finansowym elektronika hobbysty.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2014, o 19:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Całkiem niezły pomysł, Proxxonem to i w metalu podłubie.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2014, o 20:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

to już chyba wolałbym najtańsze cnc z allegro niż przerabiać wiertarkę ;P , za 3tys mamy komplet bez wrzeciona (na początek wstawić coś za 60zl;) ) i nie trzeba kombinować :) w sumie to i tak czekam na wycenę kolegi za ile będzie chciał swój projekt puścić no i jakie ma możliwości. Ładnie wyglądają obudowy w aluminium, w drzewie też bym chciał popracować. Do wiercenia w metalu to każdą CNC można wiercić, co innego przejazdy przez materiał, gdzie rama się wygina i są duże obciążenia na narzędzie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2014, o 22:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

To polecam porobić czymś za 60zł trochę dłużej niż parę minut dla zabawy ;)

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2014, o 22:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

Widzisz... mam mini-szlifierkę za 25zł, która ma bicia od początku jednak doszedłem do wniosku, że kupię na początek coś taniego, a jak się zepsuje to coś lepszego. Trochę pieniędzy uzbierałem a ta cholera zepsuć się nie chce :D i na warsztacie przy samochodach w trudno dostępnych miejscach zdaje egzamin i prace przy laminacie jak cięcie/wiercenie a nawet obrabiałem drzewo ;) mam ją niecałe 2 lata i jakoś sobie radzę z kiepskiej jakości sprzętem. Za odłożone pieniądze chciałbym kupić jakiś ploter/frezarkę CNC, tylko od razu zakładam, że nie stać mnie będzie na wodne wrzeciono za około 1500zł więc kupię coś taniego i zacznę dalej odkładać na coś lepszego (lub innego), szczególnie, że kolega Krzysiek napisał, że u niego śmiga na tanich szlifierkach.
Kolejne pytanie co łatwiej ulepszyć. Wymienić stół krzyżowy (proxon ma 200x70mm) czy inne części. Nawet jak cena za ploter do samo-montażu będzie mi odpowiadać, to na początek i tak wsadzę jakiś tani silniczek do zabawy i nauki, bo do poważnych prac i tak się nie nada;)
To jest tylko moje zdanie i takie poprostu mam podejście ;)

Nie zmieniajmy też tematu. Poczekajmy może będzie filmik z działania plotera oraz proponowana cena, jak będzie przyzwoicie to biorę jak nie to pomyślimy nad czymś innym.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2014, o 17:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

U mnie proxxon odpada, za mały obszar roboczy: szerokość (poprzecznie) 134mm, wzdłużnie 46mm oraz wysokości 80mm., ja potrzebuję minimum format A4.
Potrzebuję wyfrezować kilkadziesiąt elementów ze sklejki więc chyba MINI PLOTER będzie dobry.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 kwi 2014, o 21:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 lis 2012
Posty: 42
Pomógł: 0

Mscichu napisał(a):
Hmm... Czekamy na błogosławieństwo Mirka w tym projekcie (kiedyś sam chciał coś takiego nabyć tylko złożone).
Jak jest z gięciem się całej konstrukcji? Może jakiś filmik z akcji Twojej wersji plotera? Najbardziej mnie interesuje cięcie plexi ewentualnie aluminium, czy w ogóle do tego się nadaje? Z jakim wgłębieniem (nie wiem jak to się fachowo mówi) próbowałeś ciąć miękkie materiały takie jak plastik?



Faktycznie od tego powinienem zacząć, teraz frezowanie plexi po Świętach jeżeli będziecie chcieli to płytka PCB i grawerowanie.



Zdrowych Pogodnych Świąt życzę wszystkim .

_________________
http://www.3d-tech-print.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 kwi 2014, o 20:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Czy wersja 2 jest z silnikami, jak tak to jakimi? Ile mają przewodów?
Czy silniki są NEMA17?

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2014, o 16:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

jak dla mnie pasuje, tylko cenę daj znać. No i jak wygląda płytka frezowana;) najlepiej różne elementy, te smd z ciasnym rastrem też fajnie byłoby zobaczyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2014, o 07:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

34 ludków na tą chwilę pisze, że jest zainteresowanych zakupem, a autor w kwestii ceny milczy jak grób. Nie wygląda to wiarygodnie. Może trwają negocjacje z "chińskim podwykonawcą" albo maszynka nie wyszła poza fazę nieudanego prototypu?

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2014, o 01:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 lis 2012
Posty: 42
Pomógł: 0

Witam wszystkich
na wstępie odpowiedź na kilka pytań z forum,


PROTON napisał(a):
Czy wersja 2 jest z silnikami, jak tak to jakimi? Ile mają przewodów?


silniki SM42HT47-0406A 12V. 6 przewodów

Mscichu napisał(a):
No i jak wygląda płytka frezowana;) najlepiej różne elementy, te smd z ciasnym rastrem też fajnie byłoby zobaczyć.


Dokładność frezowania Scieżek na PCB w dużej mierze zależy od jakości i rozmiaru freza.

Niestety otrzymałem inny rozmiar narzędzia nie taki jak zamówiłem i pokaz frezowania PCB muszę odłożyć na później.

Na potrzeby sprawdzenia tego ploterka postanowiłem przeprowadzić kilka testów z frezowania aluminium .
Jako elektronicy macie do czynienia z aluminiowymi płytami czołowymi w swoich urządzeniach . Wykonanie otworów pod przyciski wyświetlacze, grawerowanie napisów, itp.
Co prawda, to wykonałem ten ploter do frezowania tworzywa sztucznego , ale sam byłem ciekaw czy z aluminium sobie poradzi .

Filmik z testów poniżej.


Ja rozumiem wszyscy jesteście zniecierpliwieni i chcecie znać cenę
Jednak chciałem przypomnieć co napisałem w pierwszym poście
Krzysiek napisał(a):
Mam dla was propozycje która może się wam przydać .

To oznacza że, do tej pory tego urządzenia nie sprzedawałem .
Nie ukrywam, zaskoczyło mnie takie zainteresowanie tym tematem z waszej strony.
Postanowiłem więc rozpocząć produkcję tego ploterka , lecz to wymaga sporo czasy na dopracowanie szczegółów.
Chcę wam przedstawić pełną ofertę wraz ze zdjęciami , Żeby było wiadomo, co kupujecie i za ile.
Każdy zestaw osobno , zdjęcia opis cena.
To oznacza że muszę wykonać jeszcze jeden ploter pokazowy .
Postaram się ukończyć te prace jeszcze w maju (to nie jest moje podstawowe zajęcie )
Proszę was jeszcze o trochę cierpliwości.

Ja używam do ploterka szlifierki takiej jak widać na filmach . Wiem nie jest to szczyt techniki, ten typ obudowy szlifierek używa kilka firm na świecie.
Jeżeli chcielibyście użyć lepszego narzędzia , to do wykonania uchwytu potrzebne będą rys. modeli 3d waszych urządzeń w skali 1:1.

_________________
http://www.3d-tech-print.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2014, o 09:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Czy oś wrzeciona nie powinna być na wysokości łożysk liniowych? (zaznaczyłem na czerwono)
Obrazek

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2014, o 18:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 lis 2012
Posty: 42
Pomógł: 0

Odpowiadam na pytanie kolegi
PROTON napisał(a):
Czy oś wrzeciona nie powinna być na wysokości łożysk liniowych? (zaznaczyłem na czerwono)


oczywiście że tak , dla maszyn przystosowanych do obróbki metalu i posiadających potężniejsze wrzeciono
Do tego urządzenia zastosowałem wrzeciono 120 W .
Siła jaka zatrzymuje podczas wiercenia to wrzeciono wiertłem fi 3 to ok 40 N.
Jedno łożysko liniowe fi 16 przenosi statycznie 440 N , a jest ich 4 szt. w układzie bramy.
Cofnięcie łożysk do tyłu ma znikomy wpływ na przekroczenie obciążenia dopuszczalnego dla łożyska ,mimo że w ten sposób dołożyłem dodatkowy moment do całego układu.
Było to celowe działanie by zwiększyć funkcjonalność ploterka. Obróbka większych detali od pola obróbczego.

Poniżej przykład zamocowania profilu podczas wiercenia czy grawerowania .(większość ploterów większych tego nie potrafi ,właśnie ze względu na wysunięte łożyskowanie )

Wiem zaraz będę miał uwagi, że można profil położyć wzdłuż stołu . Jest to urządzenie do postawienia na stoliku w warsztacie i w tym wypadku za maszynką jest ściana , chyba że ktoś ma tyle miejsca by postawić wszystko na środku pomieszczenia
Obrazek

Przy okazji wyjaśnię poco jest wystający blat stołu . Można w ten sposób wyciąć otworu pod zamki w drzwiczkach
wykonać pod frezowania pod zawiasy lub wygrawerować ornament, czy napis na ramce.
Chodzi przede wszystkim o szybkie zamocowanie detalu do obróbki.
Obrazek

_________________
http://www.3d-tech-print.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO