Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 14:30


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 kwi 2014, o 00:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Witam,
Jestem posiadaczem adaptera microsd z atmelowskiego sklepu. Jednak mam pewien z nim problem. Otóż mam gotowy kod do zapisu pomiarów adc, który kompiluje się bez problemów. Według mnie problem polega na braku styków na któryś pinach (pracuję na stykówce). Ten sam program podobno dobrze działa na zestawie uruchomieniowym ATB. Teraz wyjaśnię dlaczego podejrzewam, że to wina złych styków
1. w 90% przypadków nie powstaje żadne plik na karcie. Ale w 10% jakiś powstaje i to jest kluczowe.
2. Jak już utworzy się jakiś plik to w 50% przypadków jest pusty, a w pozostałych jest zapisane w nim kilka pomiarów
3. Próbowałem na dwóch kartach microsd i na jednej z nich działa od razu, a na drugiej muszę poruszać w gnieździe, żeby przeszło przez pętlę:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Problem z tym, że czasami nawet jak przejdzie przez tą pętlę to i tak nie tworzy się żaden plik.

Mieliście podobne problemy? Dziś kilka godzin spędziłem nad różnymi sposobami połączenia i tworzył się jakiś plik raz na kilkanaście pomiarów. Mieliście podobne problemy? Tak jak mówiłem mój kolega testował to na atb i nie wiem jaka mogła być różnica między nami. Taktowanie mam 8mhz i jtag wyłączony (na atb jest zdaje się 8mhz, ale zewnętrzne). Piny PWR i GND mam zwarte. W czym może leżeć błąd?

Kody wklejamy przez syntax=c - Różowo-zielony J.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2014, o 00:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Harahido napisał(a):
Według mnie problem polega na braku styków na któryś pinach (pracuję na stykówce).

To w pierwszej kolejności trzeba wyeliminować możliwe problemy z połączeniami.
Skoro coś się pojawia to zapewne, przynajmniej w sensie idei, jest podłączone dobrze.
W związku z tym, że w adapterze wyprowadzenia są w formie goldpinów to raczej w tym miejscu nie szukałbym problemów. Ale zapewne miedzy adapterem a procesorem i zasilaniem masz jakieś połączenia kablami. I tutaj by trzeba dokładniej sprawdzić.

Harahido napisał(a):
Taktowanie mam 8mhz i jtag wyłączony (na atb jest zdaje się 8mhz, ale zewnętrzne).

Na ATB może być każde taktowanie.
Przy przenoszeniu (sprawdzaniu) kodu między ATB a stykówką sprawdzasz czy taktowanie jest takie samo ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2014, o 13:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lip 2013
Posty: 420
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 17

sprawdź jeszcze raz wszystkie kabelki, albo lepiej je wymień żeby mieć pewność...

_________________
GreenBook i BlueBook



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2014, o 14:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Wciąż lipa. Tutaj jest schemat jak podłączam adapter:

Obrazek

Sprawdzałem miernikiem i wszystko wygląda na połączone. Wkleję main.c i w załączniku cały projekt napisany w eclipsie.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Tutaj cały projetk w rarze: [url]XXX[/url]


Macie może jakiś czysty projekt, który obsługuje kartę sd? z chęcią sprawdziłbym czy to wina mojego kodu czy podłączenia czy adaptera.



Ostatnio edytowano 26 kwi 2014, o 17:20 przez Harahido, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2014, o 15:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Przecież masz takie testowe kody i w Bluebooku i w Greenbooku - dziwię się że jeszcze do tej pory tego nie sprawdziłeś

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2014, o 14:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Czytałem Mirku. Wydaje mi się, że problem polega na tym, że te kody działają na zestawie ATB, które posiada gniazdo kart SD, a ja pracuję na stykówce z adapterem:
http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/microsd-adapter-dla-avr-i-nie-tylko.html
Tam macie do dyspozycji piny CS,CD oraz WP. Ja na adapterze co prawda mam CS oraz CD, ale nie mam WP.
Mój kod działa na atb (dwóch użytkowników tego forum potwierdza), ale nie może za nic pójść na stykówce z tym adapterem.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Co mam zmienić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2014, o 14:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

To wymuś na pinie PB5 odpowiedni stan logiczny. Jak rozumiem to ma informować procesor o tym czy karta ma ustawiony switch zapezbiecznia przed zapisem czy nie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2014, o 15:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Próbowałem z 0 i z 1 wklejone zaraz na górze w mainie i nic :
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

wciąż nic.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2014, o 15:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Tam macie do dyspozycji piny CS,CD oraz WP. Ja na adapterze co prawda mam CS oraz CD, ale nie mam WP.


a po co ci WP ? może zanim użyjesz WP doczytaj co to jest ? ... Write Protect .... do niczego niepotrzebne

zapewniam cię że nasz adapter microSD działa w 100% dokładnie tak samo jak to co jest w zestawie ATB tylko w zestawie jest dla kart SD a tu dla kart microSD

pokaż jakieś fotki jak to podłączasz

pokaż jakiś schemat jak to podłączasz do procka

jak z zasilaniem itp

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

aha dobra schemat pokazałeś wyżej .... jest ok - to pokaż fotki jak to wygląda na stykówce

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2014, o 15:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

To już wszystko wyjaśniam. Zasilam układ przez programator USB.
Tutaj zdjęcie adaptera:
Obrazek
Jak widać PWR i GND zwarte. Każdy kabelek ma inny kolor,więc na następnym zdjeciu będzie można łatwa rozpoznać.
Obrazek
Tutaj widać jak piny wchodzą do portów MISO, MOSI, SCK. Dla czytelności rysunku wyjąłem kable z programatora.

Teraz zdjęcie całego układu (wyjąłem przyciski i programator). Programator jest dobrze podpięty (wykrywa procka na MvkCalculatorze), a przyciski też prawidłowo obsługują lcd. Generalnie to wszystko działa oprócz zapisu na kartę pamięci :/
Obrazek
Zaraz wkleję cały projekt w rarze.

EDYTA:
http://www.sendspace.com/file/qbrj5h

Co jeszcze mogę dodać od siebie to, że zielona dioda na adapterze świeci się na początku tylko na chwilę i potem już nigdy więcej się nie zapala. A zdaje się, że przy każdym zapisie ma mignąć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2014, o 16:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

posłuchaj - skoro masz ATB to co za problem podłączyć do zestawu i sprawdzić czy działa moduł na kodzie na którym działa ci normalna karta SD ? .... sprawdź może tą drogą bo jednak w tym gąszczu kabelków to ciężko się połapać

ja gdy testuję te moduły to właśnie z zestawem ATB

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2014, o 17:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Nie mam zestawu ATB. Problem leżał tam gdzie się tego można było najmniej spodziewać. Winna była karta microSD. Wcześniej używałem świeżo kupionej 4GB z Samsunga i nic. Coś mnie tchnęło żeby spróbować wsadzić 1GB z telefonu i śmiga :) Jak tu się nie denerwować?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2014, o 17:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Harahido napisał(a):
Coś mnie tchnęło żeby spróbować wsadzić 1GB z telefonu i śmiga Jak tu się nie denerwować?

Może trzeba by się zastanowić jaki format plików był na tej 4GB. Jaki FAT bo ich jest kilka ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2014, o 17:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

fat32 na 4gb. na 2gb było napisane tylko FAT. Co dziwne dawniej za każdym razem działało z karty 2gb, a teraz po formacie znów wyskakuje błąd? Pojemność karty może mieć wpływ? Co z tym formatem plików?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2014, o 18:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Różne urządzenia różnie formatują te nośniki. Przy czym nie chodzi tylko o sam format partycji, ale również tablicę partycji. Na karcie można utworzyć więcej niż jedną partycję tak jak na dysku twardym. Dobrze jest podejść czasem do takiej "fikającej" karty wykonując na niej coś w rodzaju niskopoziomowego formatowania. Są fajne programy do tego.
Jak sobie przepomnę to Ci podam link.

------------------------ [ Dodano po: 14 minutach ]

http://mikelab.kiev.ua/PROGRAMS/ChkFlsh.zip

Bardzo fajne narzędzie. Pozwala robić wiele testów nośnika. Format, pełne kasowanie, niskopoziomową inizjalizację, tworzenie partycji itd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO