Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lut 2014, o 15:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

dzięki Radekk ---> za ten cytat ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 mar 2014, o 18:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam chciałem zapytać ponieważ mam problem ze swoim eclipsem. Instalacje robiłem dokładnie tak jak w instrukcji używam atmel toolchaina też instalowałem zgodnie z poradnikami i wszystko się wydawało okej. Eclips odczytuje mi podłaczony mikroprocesor (atmega88AP) i niby wszystko jest okej piszę program kompiluje się bez błędów.

Próbuje programować "przyciskie avr" i wszystko się robi i niby jest wgrane ale niestety procesor wogolę nie reaguje na niby wgrany program.
Ten problem mijałem wgrywając plik hex przez mkavrcalkulator i do niedawna było okej wszystko.

Dziś próbowałem jak co dzień stworzyć sobie nowy projekt c. Wszystko tak jak zwykle ale niestety kompilator wywala błąd przy każdym odwołaniu do wpisania czegokolwiek w rejestry avra.. czyli np. PORTB , albo PINB lub TCCR0 ....

Co ciekawe stare projekty wcześniej utworzone działają bez problemu i się kompilują co więcej dodawanie nowych linijek np. TCCR0 |= (1<<WGM01); też nie powoduje błędów i się kompiluje...

Co to może być? jak to naprawić ?

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2014, o 21:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 kwi 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Mój problem dotyczy konfiguracji programatora w Eclipse.
Zrobiłem ładny programator na porcie drukarki. Wczytało atmegę8A w mkAVRCalculator.
Metodą "radosną" porównałem napisy w kalkulatorze i eclipsie i na chybił trafił ustawiłem programator STK200.
Kod:

Launching C:\WinAVR-20100110\bin\avrdude -pm8 -cstk200 -Enoreset -Uflash:w:mruganie.hex:a
Output:

avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.00s

avrdude: Device signature = 0x1e9307
avrdude: NOTE: FLASH memory has been specified, an erase cycle will be performed
         To disable this feature, specify the -D option.
avrdude: erasing chip
avrdude: reading input file "mruganie.hex"
avrdude: input file mruganie.hex auto detected as Intel Hex
avrdude: writing flash (66 bytes):

Writing | ################################################## | 100% 0.03s

avrdude: 66 bytes of flash written
avrdude: verifying flash memory against mruganie.hex:
avrdude: load data flash data from input file mruganie.hex:
avrdude: input file mruganie.hex auto detected as Intel Hex
avrdude: input file mruganie.hex contains 66 bytes
avrdude: reading on-chip flash data:

Reading | ################################################## | 100% 0.03s

avrdude: verifying ...
avrdude: 66 bytes of flash verified

avrdude done.  Thank you.

avrdude finished


Obrazek

Czy ten zielony napis oznacza że cokolwiek już powinno zadziałać?
Niestety nie. Dioda nie miga. Co zrobić żeby zaczęła migać?

Jeszcze raz wszystko sprawdziłem. Wygląda na to że jak odepnę zasilanie to mam standard rc -1. (i znów wpiąłem i znów ten sam zielony komunikat) Dioda podpięta pod Port B1 a program napisałem taki sam jak pan Mirek.
Skróciłem program do minimum... tak aby tylko świeciła, nadal nic. Wklejałem programy z internetu, nadal nic. Jak wprowadzić program przez mkAVRCalculator?
Uruchomię ponownie kompa. Może to pomoże.
Nadal nic. Po czym poznać że Atmega jest rozwalona?

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Zaraz nabazgram schemat.
Do 15 nogi Atmegi8A podpięty LED. Tak się jeszcze zastanawiam: wg. mnie na nodze atmegi powinien się pojawić + "~5v".

Idę spać. Jutro dopiszę co udało mi się jeszcze posprawdzać.



Ostatnio edytowano 15 kwi 2014, o 23:56 przez Marcin Szuracz, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2014, o 23:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

Schemat, program?

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 07:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Marcin Szuracz napisał(a):
a program napisałem taki sam jak pan Mirek.


Najbardziej ciekawi mnie takie stwierdzenie zawsze :( bo nie jesteś pierwszy i pewnie nie ostatni który tak pisze a pokazuje program napisany INACZEJ .... dla mnie to jest jakieś dziwne - żeby tak prostego programu (nie obraź się proszę) nie umieć przepisać ... i co ciekawe pisać jeszcze że napisałeś tak samo :(

no przecież jeśli na tym etapie nie możesz sprawdzić własnymi oczami jakie masz różnice (a niemałe) w programie to już można się domyślać co tam się z kolei dzieje w elektronice którą robisz ...

Proponuję - weź się w garść - usiądź spokojnie, uspokój się, odpręż i jeszcze raz przyjrzyj się temu programowi z poradnika na który się powołujesz i temu, który tu wyżej pokazałeś.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 13:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 kwi 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Ok. Coś się dziś już zmieniło.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język actionscript
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


To jeszcze raz od frontu. Zainstaluję winavr-20100110 od nowa.
Nadal ten sam błąd. undefined reference to `main'
Wina windowsa 7ki?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 13:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012
Posty: 777
Lokalizacja: Karpicko k. Wolsztyna
Pomógł: 197

Masz tak
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

A powinieneś mieć tak
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Jeśli chcesz po prostu zamigać diodą to twój poprzedni program powinien wyglądać tak
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 14:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Marcin Szuracz napisał(a):
Nadal ten sam błąd. undefined reference to `main'


Panie kolego to ZNANY błąd i jest O NIM mowa w tym poradniku - a ty jak widać BAAAAAARDZO nieuważnie go oglądasz ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 16:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 kwi 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Zrobię format C, bo mi smutno. Zainstaluje jeszcze potem wg. poradnika Eclipsa.
Przy okazji rzucam się na trzecią część serii na YT. Tak więc bez spiny, będę relacjonował wszelkie posunięcia. Ma zadziałać. Jak nie windos to linux.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 16:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

Marcin Szuracz napisał(a):
Tak więc bez spiny,


Czyli jak zawsze, problem na pewno nie jest z mojej winy ;)

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 19:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 kwi 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Problem był z firewalem, dorzucał się do egzekutorów eclipsa. ... avr-gcc.exe w piaskownicy.

Po dodaniu folderu Eclipsa i WinAvr do wyjątków nadal mam niezdefiniowany Main. Oglądam dalej.
Boże zadziałało.
To teraz powrót do Programu zapalającego lampkę.
Obrazek
Teraz giveio Pamiętam że udało mi się to zrobić ostatnim razem :P. Hmmm, jak to ruszyć?
Ok giveio_setup.exe załatwił sprawę z GiveIO. Niestety pliki zawarte w MkavrCalculatorze nie chciały mi się uruchomić i wrzucić tego GiveIO więc pobrałem z internetów, huk, działa. Fajnie że ktoś dodał do kalkulatora schemat podłączenia atmegi do bascoma lpt.
To oglądam dalej. Może się jeszcze czegoś dopatrzę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 21:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 kwi 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Mryga. Normalnie jestem tak dumny że nie rozmontuje tego układu przez całe świeta.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2014, o 19:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 cze 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam, jak zaczytać całą lekcję do eclipse z płyty dołączonej do zielonej książki?
Np. lekcja L09 ma w sobie main.c oraz w folderze LCD i MK_RFM12x też są pliki z rozszerzeniem .c i .h jak te pozostałe foldery dołączamy do projektu aby można było zaprogramować cały uC. Jeśli skopiuję całą lekcje do workspeac'a już na dysk i otwieram go w eclipse nic się nie pojawia:(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2014, o 19:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Bo tego się nie kopiuje panie

masz w Bluebooku na DVD lekcje video a w nich pokazane krok po kroku jak się robi IMPORT. To właśnie za pomocą tej opcji trzeba zaimportować projekty do nowego workspace - a jest to bardzo prosta i pewna operacja - ZAWSZE działa

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 15:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 cze 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

witam, w projekcie np. 11 rc5 decode niebieska książka w folderze mamy plik main.c i wgrywamy tylko ten main.c do uC, czy zajmujemy się w jakiś sposób jeszcze plikami z rozszerzeniem .c w innych folderach w tej lekcji?
ps
dzięki za ost odp.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 15:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

alek91 napisał(a):
witam, w projekcie np. 11 rc5 decode niebieska książka w folderze mamy plik main.c i wgrywamy tylko ten main.c do uC, czy zajmujemy się w jakiś sposób jeszcze plikami z rozszerzeniem .c w innych folderach w tej lekcji?
ps
dzięki za ost odp.


Przecież na płycie DVD dołączonej do książki masz gotowe przygotowane ładnie ćwiczenia (kody źródłowe) gotowe do kompilacji ? czy to możliwe że mając książkę - nie zaglądałeś do DVD ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO