Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 kwi 2014, o 10:32 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

W związku z tym, iż jest to mój pierwszy post na formu chciałbym się przywitać i serdecznie pozdrowić wszystkich użytkowników.

Instrukcja do zestawu ATB (w formacie .pdf) w dziale "Zasilanie płytki testowej" podaje, że wydajność prądowa zewnętrznego zasilacza podłączanego do zestawu (w zasadzie to do przetwornicy) powinna się wynosić minimum 450mA, maksymalnie 1,5A.

Z czego wynika to górne ogranicznie do 1,5A na wejściu?

Dysponuję zewnętrznym zasilaczem 12V 5A. Chciałbym za jego pomocą zasilać zestaw ATB. Jakich ewentualnych modyfikacji wymaga przetwornica, żeby można było do niej podłączyć zasilacz o wydajności 5A?

Jaki maksymalny prąd można pociągnąc z przetwornicy dołączonej do zestawu ATB rev: 1.04? W opisie jest informacja, że 1,3A ze względu na ograniczenie prądowe zastosowanego dławika. Czy jest to bezpieczna wartość czy w rzeczywistości lepiej ograniczyć się do mniejszych wartości np. ze względu na nagrzewanie się układu.
Moje pytanie wynika z faktu, że będę musiał od czasu do czasu użyć przetwornicy niezależnie (poza zestawem ATB), do zasilania układów które wymagają około 1-1.3A.

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie konkretne odpowiedzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2014, o 10:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2013
Posty: 87
Lokalizacja: Windsor, UK
Pomógł: 0

Witaj,

Smialo mozesz podlaczyc ten zasilac, nic sie nie stanie z przetwornica bo ona pociagnie tyle ile jej potrzeba. Nie wolno tylko schodzic ponizej minimalnej wartosci.

A co do przetwornicy to tak on wyciagnie tylkon 1.3 bo cewka nie da rade wiecej. Mirek gdzies mowil ze trudno dostac na wiekszy prad o takich wymiarach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2014, o 10:57 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

lukaszw napisał(a):
Z czego wynika to górne ogranicznie do 1,5A na wejściu?


Nie ma żadnego górnego ograniczenia ;) można dać nawet na 150 A ! ;) tylko po co ? przecież spawarki nie będzie nikt podłączał do ATB

lukaszw napisał(a):
Dysponuję zewnętrznym zasilaczem 12V 5A. Chciałbym za jego pomocą zasilać zestaw ATB. Jakich ewentualnych modyfikacji wymaga przetwornica, żeby można było do niej podłączyć zasilacz o wydajności 5A?


Tak jak pisze kolega wyżej - SPOKOJNIE możesz go użyć

lukaszw napisał(a):
Jaki maksymalny prąd można pociągnąc z przetwornicy dołączonej do zestawu ATB rev: 1.04? W opisie jest informacja, że 1,3A ze względu na ograniczenie prądowe zastosowanego dławika. Czy jest to bezpieczna wartość czy w rzeczywistości lepiej ograniczyć się do mniejszych wartości np. ze względu na nagrzewanie się układu.


1,2 A to jest już bardzo duży prąd - powiedz mi panie kolego a co ty byś chciał jeszcze podłączać do tej przetwornicy poza zestawem ? odpowiadam pytaniem na twoje pytanie bo tak będzie lepiej - widać że jeszcze nie masz orientacji i dlatego chcę pomóc. A łatwiej pomóc gdy wiadomo co się tam kłębi za pomysł w głowie ;) na tak duże prądy ;)

lukaszw napisał(a):
Moje pytanie wynika z faktu, że będę musiał od czasu do czasu użyć przetwornicy niezależnie (poza zestawem ATB), do zasilania układów które wymagają około 1-1.3A.


Jeśli o to chodzi - to powiem tak - spokojnie to można działać z ciągłym poborem prądu do maksymalnej wartości 1,0 - 1,1 A .... Przetwornica będzie się wtedy troszkę grzać co zrozumiałe - ale na pewno nie aż tak mocno jak 7805 który już by chyba chciał WYPAROWAĆ przy takim prądzie bez radiatora. Tutaj przetwornica - da sobie spokojnie radę pomimo że będzie ciepła ...

ale nadal podtrzymam pytanie - napisz lepiej do czego ci taki prąd zanim nie popełnisz może jakiegoś błędu konstrukcyjnego w swoim projekcie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2014, o 11:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Biorąc sprawę na logikę nie powinno być żadnego ograniczenia jeśli chodzi o maksymalną wydajność prądową zewnętrzego zasilacza. Jednak ta informacja w instrukcji o ograniczeniu do 1,5A nie dawała mi spokoju. Wolałem ją zweryfikować niż popełnić jakiś głupi błąd.

Jeśli chodzi o to do czego potrzebuję takiego prądu - chodzi o zasilanie taśm z LED-ami, matryc LED oraz płytek w stylu Raspberry PI. Wszystko w ramach testów, prototypowania, więc obciążenie przetwornicy dużym prądem nie będzie długotrwałe. Nie mam zamiaru używać przetwornicy do zasilania takich układów produkcyjnie. Do takich celów służą wyspecjalizowane zasilacze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2014, o 12:26 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a to spokojnie do takich celow mozna meczyc przetworniczke ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO