Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 11:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 cze 2012, o 20:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 cze 2012
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam.

mam problem z połączeniem z zestawem ATB ver 1.01.

Płytkę mam od około roku. zawsze wszystko działało bez najmniejszych problemów. Ale niestety mniej więcej od czasu zainstalowania ATB Managera pojawiły się problemy. Tzn przez kilka dni był ok, ale później pojawiły się problemy...

W mkBoot LOADER pojawia się komunikat:
Kod:
Naciśnij RESET przy procesorze...

Brak odpowiedzi procesora - Time OUT !!!


Próbowałem z wyłączonym i włączonym managerem, próbowałem zmieniać numery portów i prędkości komunikacji.

ATB Manager "widzi" zestaw.

mkAVR Calculator:
Po naciśnięciu "Sprawdź podłączony AVR" pojawia się błąd AVRDUDE
natomiast konsola zwraca taki wynik:
Kod:
avrdude.exe: BitBang OK
avrdude.exe: pin assign miso 3 sck 5 mosi 6 reset 7
avrdude.exe: drain OK

 ft245r:  bitclk 4800 -> ft baud 2400
avrdude.exe: ft245r_program_enable: failed
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.00s

avrdude.exe: Device signature = 0x000000
avrdude.exe: Yikes!  Invalid device signature.
avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07
avrdude.exe: reading signature memory:

Reading | ################################################## | 100% 0.00s

avrdude.exe: writing output file "C:\Users\Szymon\Documents\mkAVRCalculator\sig_tmp.hex"

avrdude.exe: safemode: Fuses OK

avrdude.exe done.  Thank you.


Próbowałem wszystko na innym komputerze z Win7 x32 i XP.
Na moim kompie mam win7 x64 ale to nie powinno mieć znaczenia, bo wcześniej działało...
Próbowałem również z innym AVR'kiem z wgranym Bootloaderem z płytki którą otrzymałem razem z zestawem. AVR'ka programowałem VP-280 i tam poszło wszystko bez problemów.

Oczywiście połączenie przewodów do programatora FT232 zgodnie ze schematem.

Męczę się z tym już od kilku dni i nie mam już pomysłów co mogę jeszcze sprawdzić, a programowanie nadal nie hula...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 cze 2012, o 21:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No wszystko fajnie tylko co ma wspólnego bootloader z programowaniem przez programator wbudowany/sprzętowy ATB-FT232R ????

Może po tym roku koledze się coś pomyliło ?

proponuję tak:

1. daj sobie spokój z myśleniem o bootloaderze - zapomnij o nim na razie. Jak wgrasz coś programatorem sprzętowym to on i tak zostanie skasowany. Ale to przecież żaden problem - jak się uprzesz to zawsze można go wgrać ponownie przecież. Ok zapominamy jednak o nim.

2. UWAGA! wiem że piszesz że połączenia tymi 4 kabelkami programatora z gniazdkiem ISP są ok - ale już miałem wiele takich tzn podobnych zgłoszeń, gdzie później okazywało się i tak że jednak było coś nie tak z tymi połączeniami albo że np jeden z kabelków niekontaktował. W razie czego sprawdź więc jeszcze raz dokładnie te 4 połączenia OK ?

3. POBIERZ najnowszą wersję program MkAvrCalculator - bo tu też bywają błędy z tego powodu - nawet jak przy pobieraniu będzie widać że to ta sama niby wersja czy tam 57 to nic - pobieraj i wgraj na nowo ;)

4. Odpal wtedy MkAvrCalculator i powinien normalnie zadziałać przy naciskaniu żółtego klawisza "Sprawdź podłączony AVR" .... Masz w razie czego drugi procek żeby na nim też sprawdzić ? Żeby wykluczyć ew uszkodzenie procka ?

5. Kolejna UWAGA! - sprawdź czy w trakcie tego odczytu/programowania nie masz przypadkiem np podpiętego np LCD do PORTB ?????

- jeśli po tym ci nie pójdzie - łap mnie śmiało na Skype, mój nick: mirekk36 - wtedy szybko załatwimy sprawę ;) i będzie po problemie


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 cze 2012, o 22:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 cze 2012
Posty: 3
Pomógł: 0

Zrobiłem wszystko co napisałeś i ruszyło.

tzn: wymieniłem procesor, wymieniłem przewody, pobrałem nowy program.

Nie wiem gdzie leżała przyczyna, ale najważniejsze, że jest już OK.

Bardzo dziękuję za pomoc :)

PS. Przy okazji chciałbym podziękować za wiedzę którą przekazujesz przez książkę, forum i blog. Dobra robota!

EDIT:

Wiem mniej więcej jak działa BOOTLOADER. Tylko, że korzystając z okazji tego, że kolega udostępnił mi programator postanowiłem wgrać w niego plik bootloadera, żeby poźniej spróbować wgrać jakiś wsad za pomocą mkBootloadera.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO