Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sty 2014, o 00:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sty 2014
Posty: 42
Pomógł: 0

Witam was.
Od jakiegoś czasu planowałem zrobić sobie naświetlarke do płytek PCB i zaczynam dokańczać swój pomysł.

1.Poniżej przedstawiam projekt który składa się z płytki sterownika oświetleniem UV wykonanego na układzie Atmega8
Jest to timer który można konfigurować w zależności od potrzeb naświetlania.
Wszystkie wartości są wyświetlane na wyświetlaczu LCD.
Płytka ta nie jest jeszcze skończona w pełni.

2. Stary skaner i umieszczone w nim świetlówki UV starter i dławik pozyskałem ze zwykłej żarówki energooszczędnej

Poniżej fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2014, o 07:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 60
Lokalizacja: Bieszczady/Krosno
Pomógł: 4

Witam
Ja też przymierzam się do budowy czegoś takiego ale ja zakupiłem używane mini solarium
http://allegro.pl/solarium-do-twarzy-i- ... 73611.html
podobne do tego, ważną w tym wszystkim jest szyba właśnie z skanera lub ksero bo przepuszcza dobrze promieniowanie UV.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2014, o 11:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 sty 2013
Posty: 18
Pomógł: 0

Witam. Dokładnie jak kolega augustyn1 polecam wykorzystanie starego solarium. Ja właśnie w ten sposób wykonałem swoją naświetlarkę. Wymiary świetlówek w solarium wraz z odbłyśnikiem dokładnie pokrywają się z wymiarem szybki ze starego skanera i w ten sposób zyskujemy duży obszar naświetlania a co za tym idzie możemy wykonywać duże płytki.
Jednak przy takiej konstrukcji należy zwiększyć odległość szybki skanera od świetlówek aby uzyskać równomierne oświetlenie płytki. Przy małych płytkach nie ma to znaczenia ale jak wykonujemy duże egzemplarze może pojawić się problem z nierównym naświetleniem (miejsca zaraz nad świetlówkami naświetlą się szybciej jak te położone nad obszarem pomiędzy świetlówkami).
Swoją konstrukcję wykonałem tak:
Zrobiłem drewnianą skrzyneczkę o wymiarach skanera (wys. 6 cm) na dnie której zamontowałem odbłyśnik z solarium, świetlówki i dławiki (wykorzystałem wszystko solarium) tak aby po złożeniu wypadły pod obszarem szyby.
Skaner rozkręciłem na dwie połówki górną i dolną. Dolną połówkę przykręciłem do drewnianej skrzyneczki i w jej spodniej części wyciąłem otwór zgodny z wymiarami szybki skanera tak aby świetlówki bez przeszkód oświetlały szybę.
Po założeniu górnej połówki skaner wygląda jak oryginalny tylko głębszy, po otwarciu pokrywy w głębi pod szybką są świetlówki, w dolnej części powstałej obudowy mam elementy zasilania a w górnej części skanera umieszczony jest sterownik.
UWAGA Ważne jest chłodzenie gdyż przy długim naświetlaniu płytek (czas 30 min. - utrwalanie fotomaski) wewnątrz panuje wysoka temp. w moim przypadku o tym zapomniałem a dławiki nagrzewały się do ponad 120 stopni C. Po dołożeniu małego wiatraczka i kilu otworów jest ok.
Niestety nie mam możliwości zrobienia zdjęć bo one by wyjaśniły wszystko



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2014, o 12:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

Zwykła szyba tłumi UV, szybka ze szkła kwarcowego przepuszcza UV, oraz plastik przepuszcza UV.
Profesjonalne naświetlarki mają 4 lampy 15W na 240 mm powierzchni i cale urządzenie ma 93 mm wysokości.
http://www.tme.eu/pl/details/bel14017/urzadzenia-do-naswietlania/isel/#

i dwustronna o wysokości 140 mm
http://www.tme.eu/pl/details/bel14002/urzadzenia-do-naswietlania/#



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2014, o 13:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Witam
Podepnę się pod temat, :)
też jestem w trakcie kompletowania elementów do naświetlarki
i mam dylemat czy lepiej użyć pleksi (lepsza byłaby matowa czy przejżysta)
czy szyby ze skanera.
Może ktoś już to przetestował ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2014, o 14:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Dzięki za info

Prośba do autora wątku aby koledze @PKoz
wcisnął pomógł .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2014, o 16:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Witam!
W świetlówce masz chyba dwa piny do podłączenia.Ze sterownika z żarówki wychodzą dwie pary przewodów.Co zrobiłeś z jedna para?Jest nie podłączona?I jak rozpoznać ,którą podłączyć?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2014, o 15:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

Świetlówka to rura i na jej 2 końcach są wyprowadzone 2 końcówki żarników. Czyli każda świetlówka ma 4 piny. Jeśli zamiast klasycznego (dławik, stycznik) zasilania z 230V 50Hz, świetlówka jest zasilana jak żarówki energooszczędne dużą częstotliwością to dwa żarniki łączy się kondensatorem a zasilanie podaje na pozostałe dwa piny żarników.
I w drugą stronę jeśli z "sterownika" wychodzą 2 pary przewodów to dwa piny to jest kondensator, a pozostałe dwa zasilanie świetlówki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2014, o 23:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sty 2014
Posty: 42
Pomógł: 0

grzeniu 73 napisał(a):
Witam!
W świetlówce masz chyba dwa piny do podłączenia.Ze sterownika z żarówki wychodzą dwie pary przewodów.Co zrobiłeś z jedna para?Jest nie podłączona?I jak rozpoznać ,którą podłączyć?


Juz nie pamietam ale zrobilem to na oko jak zadziałało to było git :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 21:51 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 mar 2014
Posty: 5
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 0

Witam
Ja kiedyś zrobiłem sobie naświetlarkę ze skanera z tym ze elektronikę wyjąłem od urządzenia do utwardzania paznokci :mrgreen:
Czas przerobiłem na 2 minuty.Pod spód dałem lustro
ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 mar 2014, o 02:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Tak się podepnę pod temat bo też chciałbym sobie zrobić naświetlarkę. Bo mnie ogarnia frustracja od żelazka a laminator się stopił.

Pomijam fakt elektroniki sterującej czasowe opóźnienie bo z tym myślę sobie poradzę
jakie lampy i stateczniki byście doradzili, pomysł z urządzeniem od paznokci wydaje mi się kusząco ekonomiczny czy to jednak musi być specjalny rodzaj świetlówek.
Kolega wyżej pokazuje że zrobił i mu działa - pytanie jak, czy zadowolony?

Obejrzałem już takie urządzenia w internecie no cóż za wzór biorę rozwiązanie komercyjne z TME:
ISEL BEL14007 - Naświetlarka UV; 160x250mm; naświetlanie płytek drukowanych
http://www.tme.eu/pl/details/bel14007/urzadzenia-do-naswietlania/isel/# wada jaką widzę to wiadomo cena.

No ale można wyczytać, iż urządzenie ma 4 świetlówki UV 8W razem 32W - rozumiem ta moc jest optymalna i wytaczająca czy jednak jest to za słabo?

Myślę nad takimi rozwiązaniami:
Ekonomiczne:
UV1 LAMPA TUNELOWA UV DO PAZNOKCI 36W
http://allegro.pl/uv1-lampa-tunelowa-uv-do-paznokci-36w-4-zarowki-i4024635121.html - czy 1 sztuka taka starczy? W sumie 36W więc więcej niż urządzenie z TME, ale kolega prezentuje w poprzednim poście 8 takich więc dał dwa urządzenia.

Czy może jednak stateczniki + świetlówki pytanie jakie? od razu mówię nie chce rozwiązań typu wyciąganie czegoś z jakiś żarówek energooszczędnych czy szukania starych solariów od twarzy, raczej nowe dostępne na rynku.

Tylko rozsądnie cenowo to wychodzi coś takiego:
4x ŻARÓWKA ŚWIETLÓWKI 9W DO LAMP UV - czyli jakby same lampy bez obudowy od paznokci
http://allegro.pl/x8-4x-zarowka-swietlowki-9w-do-lamp-uv-lampa-lcd-i4029162181.html

plus statecznik np.
Rozumiem ze do 4 szt. lamp starcza mi takie dwa? Czy jednak do każdej musi być osobno?

STATECZNIK ELKTRONICZNY DO OPRAWY 2X18W
http://allegro.pl/statecznik-elktroniczny-do-oprawy-2x18w-okazja-i4009082533.html

A może jednak muszą być to tego specjalizowane żarniki UV np. (cena za szt. lekko budzi niepokój :lol: )
Świetlówka PHILIPS UV, 11 W, G24d -1, TPX11S
http://allegro.pl/swietlowka-philips-uv-11-w-g24d-1-tpx11s-i4006351251.html

Obudowa oczywiście od skanera albo sam sobie jakąś z drewna zrobię albo nawet przytnę aluminium i poskładam z profili.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 mar 2014, o 19:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

Są jeszcze lampy 15W http://www.luxmarket.pl/i/narva/swietlowka-promiennik-uva-lt-15w-009-uv/4454, ważne żeby emitowały światło UVA w granicach 400nm
Inna metoda naświetlania to drukarka do PCB, drukująca laserem z blu-ray z xboxa na światłoczułym laminacie.
http://www.diyouware.com/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2014, o 16:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Drukareczka całkiem całkiem aż korci by coś takiego zrobić :) pełna wygoda bez przekładania itp :) po prostu położyć pcb i drukować :) przynajmniej dwustronne pcb idealnie równo wyjdą :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 mar 2014, o 22:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 mar 2014
Posty: 5
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 0

Intre napisał(a):
Tak się podepnę pod temat bo też chciałbym sobie zrobić naświetlarkę. Bo mnie ogarnia frustracja od żelazka a laminator się stopił.

Pomijam fakt elektroniki sterującej czasowe opóźnienie bo z tym myślę sobie poradzę
jakie lampy i stateczniki byście doradzili, pomysł z urządzeniem od paznokci wydaje mi się kusząco ekonomiczny czy to jednak musi być specjalny rodzaj świetlówek.
Kolega wyżej pokazuje że zrobił i mu działa - pytanie jak, czy zadowolony?

Ja jestem bardzo zadowolony każdy projekt wychodzi bez problemu :)

Intre napisał(a):
A może jednak muszą być to tego specjalizowane żarniki UV np. (cena za szt. lekko budzi niepokój :lol: )
Świetlówka PHILIPS UV, 11 W, G24d -1, TPX11S
http://allegro.pl/swietlowka-philips-uv-11-w-g24d-1-tpx11s-i4006351251.html

Jeżeli chodzi o świetlówki UV to najlepiej takie by były 365nm
takie są dobre i takie używam
http://allegro.pl/swietlowka-zarowka-uv ... 42295.html


Intre napisał(a):

Myślę nad takimi rozwiązaniami:
Ekonomiczne:
UV1 LAMPA TUNELOWA UV DO PAZNOKCI 36W
http://allegro.pl/uv1-lampa-tunelowa-uv-do-paznokci-36w-4-zarowki-i4024635121.html - czy 1 sztuka taka starczy? W sumie 36W więc więcej niż urządzenie z TME, ale kolega prezentuje w poprzednim poście 8 takich więc dał dwa urządzenia.

Ja mam tam dwa włączniki włączam świetlówki w zależności od wielkości projektu mniejszy projekt świecą tylko 4 świetlówki i wychodzi super



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2014, o 18:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 mar 2014
Posty: 5
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 0

Krótki filmik naświetlarki UV ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2014, o 00:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

No fajnie fajnie a jak w ogóle działa ?
Transferowałeś coś za pomocą tej maszynki ?

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2014, o 10:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 mar 2014
Posty: 5
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 0

majster napisał(a):
No fajnie fajnie a jak w ogóle działa ?
Transferowałeś coś za pomocą tej maszynki ?

Płytki positivem lakieruję dzień wcześniej i cały czas tak robię i bez problemu wychodzi
tutaj takie przykłady w wersji SMD ;)
ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2014, o 20:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

Na drugim zdjęciu widać podtrawione ścieżki (napis), czy to może być wynik nierównomiernego naświetlenia?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2014, o 17:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 mar 2014
Posty: 5
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 0

OdeOn napisał(a):
Na drugim zdjęciu widać podtrawione ścieżki (napis), czy to może być wynik nierównomiernego naświetlenia?

nadruk na folii słabo wyszedł i stąd taki efekt



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO