Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 15:16


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 maja 2012, o 15:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 mar 2012
Posty: 54
Pomógł: 0

Witam podłaczyłem własnie wyrzej wspomniany czujnik, lecz mam problem z odczytaniem temperatury. Nota katalogowa czujnika :
http://www.tme.eu/dok/T/tc74.pdf model TC74A0-5.0VCT SOT-23A-5 1001 000 –40°C to +125°C

Odczytałem adres mojego urzadzenia i wyszlo mi 0x48 heksadecymalnie, natomiast chce odebrac bajt danych w taki sposób ( funkcja z biblioteki od Mirka)
TWI_read_buf(0x48,0x00,1,temp) temp jest typu uint8_t, nastepnie chce wyswietlic zmienna temp na lcd ale nic nie pokazuje.
Na plytce Mirka chyba nie zostalo przewidziane podlaczenia innego urzadzenia po I2C oprocz tych co sa na plytce, wiec wlaczylem moj nowy uklad miedzy zworki ktore zwieraja linie SDA i SCL do uC



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2012, o 16:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No ale ja w książce nie miałem nawet najmniejszego zamiaru prezentować jakichś SUPER uniwersalnych funkcji do obsługi na szynie I2C dowolnego scalaka ??? skąd taki pomysł ? Moją intencją było opisanie jak się za to zabrać samemu i pokazywałem krok po kroku jak zbudować taką komunikację na DWÓCH przykładach przecież:

1. RTC - PCF8583
2. EEPROM 24C04

a ten scalak widzę że ma chyba jeszcze nieco inną komunikację - no po to są noty PDF żeby doczytać i teraz już na tej podstawie dalej sobie poradzić. Nie da rady nawet zrobić jakiejś takiej uniwersalnej funkcji do odczytu I2C wszystkiego

z tym że tylko pobieżnie rzuciłem okiem na tego PDF'a - jak się wgryźć to jednak nie powinno być najmniejszego problemu żeby dostosować sobie biblioteki. Dlatego uwaga - książka to nie prezentacja gotowych bibliotek a raczej próba pomocy w nauce tworzenia czegoś takiego we własnym zakresie. I zwykle tak jest, że jak ktoś próbuje traktować te biblioteki jako gotowce bez własnych prób ich okiełznania to potem są problemy

Spróbuj proszę krok po kroku rozpisać sobie z tego PDF'a co potrzebujesz przesyłać a co odbierać żeby się komunikować i stwórz własną funkcję - tzn modyfikując nawet te które są w książce OK ... i pokaż jak ci idzie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2012, o 16:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 mar 2012
Posty: 54
Pomógł: 0

teraz niestety musze jechac wiec bededopiero wieczorkiem i na pewno rzuce okiem na tego pdfa i dam znac co wykombinowalem, odpowiedz mi tylko prosze na to pytanie czy poprawnie podlaczam to urzadzenie do Plytki ATB?
Z wyjscia scalaka TC74 z SDA podlaczam do SDA na plytce i zworki laczacej do uC (czyli 1 wyjscie ze scalaka do 2 pinow na plytce) i analogicznie z SCL. Przy takim podlaczeniu udalo mi sie komunikowac z zegarem wiec wydaje sie wszystko wporzadu z tym ze nie jestem pewien czy dobrze wlaczam TC74 do magistrali



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2012, o 16:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ale spokojnie na jednej magistrali I2C może być jeszcze kolejny układ poza RTC i EEPROM które są w zestawie. Wystarczy się właśnie podłączyć bezpośrednio do pinów SDC i SCL procesora. Czyli SDC procesrora do SDA twojego scalaka i analogicznie SCL. Rezystory podciągające linie I2C masz już w zestawie. Ja tak np podłączałem jeszcze układ STMPE811 - do obsługi panelu dotykowego na LCD

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2012, o 17:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

ja na moim boardzie z m128 mam na I2C powieszone 2 expandery PCF8574, eeprom 1Mbit, RTC DS1307Z, naraz i ładne śmigają :)

dla tc74 inicjacja
kiedyś się nimi bawiłem
to robiłam jakoś tak :

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2012, o 22:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 mar 2012
Posty: 54
Pomógł: 0

dzieki, porownalem z nota i wydaje sie dobrze, mam funkcje czytajaca i zwracajaca wartosc:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


i wywoluje ja w przerwaniu rowno co sekunde :
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

i niestety procesor sie zawiesza, podczas wywolania funkcji TWI_TC74_read(). Adresy ustawiłem zgodnie z notą katalogową, SDA podlaczylem do PC1, SCL do PC0 i jako ze mam plytke Mirka zwarlem piny J8 J9 do SCL i SDA. GND do GND, a Vdd do VCC z plytki 5V

edit:
udalo mi sie poprawnie podlaczyc, a problem tkwił w adresie urządzenia ja odczytałem z noty 1001 000=0x48, natomiast prawidlowy jest 1001 0000=0x90, czy to blad autora noty czy ja cos zle rozumiem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2012, o 08:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

Doczytaj w nocie rozdział 3.4 - jest tam mowa o najmłodszym bicie ...... a także w książce jest trochę więcej niż kilka słów na ten temat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO