Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 12:27


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lut 2013, o 21:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 lut 2013
Posty: 11
Pomógł: 0

Witam wszystkich gorąco, ostatnimi czasy przerabiam temat sterowania silnikami BLDC, zrobiłem układ sterowania na bazie mikrokontrolera AT90PWM3tak jak to pokazane jest na stronce http://www.datasheetdir.com/Brushless-Dc-Motor-Control-Using-At90pwm3-t90pwm3b+Application-Notes
Znalazłem ładny kod obsługi tego sterownika i o dziwo zaskoczył, silnik się ładnie kręci sterowany za pomocą komend z terminala.
I tu pisze ponieważ muszę zrobić sterowanie dwoma takimi silnikami przez komputer przez jakiś zmyślne GUI. Z programikiem na komputerze myślę że jakoś sobie poradzę ale jak sprzętowo sterować tymi dwoma sterownikami do silników??
Przedstawię mniej więcej schemat układu jak to widzę :Obrazek
1.Potrzebuje stworzyć układ oparty na mikrokontrolerze który by sterował tymi dwoma sterownikami obsługującymi silnik
2.Układ podpięty do komputera przez port USB albo RS232.
3.Układ powinien obsługiwać kalendarz, tzn. silniki zaczynają się załączać w określone dni i o określonym czasie np. Pon-Piątek od 07:00-22:00
4.Komunikacja pomiędzy układem zarządzającym a sterownikami powinien odbywać się poprzez USART.

To by było na tyle
Poproszę o sugestie jak ugryźć ten temat, jakieś naprowadzenie na rozwiązanie.

Wykopuję do innego działu tu jest DIY -- jak masz gotowe, sprawne działające to tu się chwalisz
a nie piszesz że masz problem -- SunRiver



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2013, o 12:28 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 lut 2013
Posty: 11
Pomógł: 0

Ad.1 Mogę modyfikować kod sterowników źródła są ogólnie dostępne.
Ad.2 Komputer będzie tylko zadawał parametry sterowania układem, nie jest na stałe podpięty do projektu, Prawdopodobnie musi być bateryjka podtrzymująca parametry zadane przez PC.
Ad.3 Dzięki za podpowiedź zajmę się tym µC.
Ad.4 Mam konwerter zakupiony ale myślałem że komputer z µC musi być podłączony przez porty RX TX więc muszą być 3xUART-y dwa do obsługi µKontrolerów i jeden do komunikacji z PC, dlatego myślałem o USB, chyba że już się pogubiłem.
Z µC zacząłem przygodę jakieś 6miesięcy temu i to tak na poważnie, na studiach coś było ale wszystko było z przymrużeniem oka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2013, o 17:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 lut 2013
Posty: 11
Pomógł: 0

GwynBleidD dzieki za podrzucenie tego układu PCF8583, powinien być wystarczający do obsługi czasu rzeczywistego i kalendarza.
Sanwa możesz podpowiedzieć jak to widzisz "adresowane softwareowo" jakiś przykładzik obsługi RS-a??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 mar 2013, o 10:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 lut 2013
Posty: 11
Pomógł: 0

Dziękuję Panowie za podpowiedź jak mam ugryźć ten temat, właśnie zakupiłem atmege1284p która ma dwa USART-y oraz zakupiłem PCF8583, więc czeka mnie masa zabawy:)
Napiszę jak poradziłem sobie z problemem.

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO