Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 mar 2013, o 13:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 gru 2012
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam,
To mój pierwszy post na tym forum, trafiłem tu z forum Elektrody już dawno, ale raczej czytałem a nie pisałem.
Miło wiedzieć, że jest takie miejsce gdzie za niewiedzę się nie linczuje.
Chciaż jak przebrniecie do końca nie wiem, czy mnie nie zliczujecie ;-)
Na początek wielkie podziękowania dla Mirka za wspaniałe poradniki video na blogu (właśnie zgłebiam tajniki eagla) oraz SunRiver'a za ciekawe lekcje STM32VL Discovery.

Moje doświadczenie nie jest duże, a chciałbym pokusić się o większy projekt - i to taki który miałby pracować w "środowisku produkcyjnym". Wcześniej programowałem Arduino z Atmegą 328p różne drobne projekty (czujniki temperatury, LCD znakowe, przesyłanie danych do/z PC). Mam pierwszą część książki Mirka, ale nie miałem kiedy się do niej zabrać.
Projekt ma być rozbity na 4 mikrokontrolery:

I master w domu, podłączony do PC (NAS na Debianie Squeeze a właściwie OpenMediaVault) przez USB lub RS232 który:
- zbierałby dane z 10 czujników temperatury DS18B20 (czujniki chciałbym umieścić w puszkach od włączników oświetlenia)
- zbierałby dane z 4 czujników wilgotności SHT11
- sieć w topologii gwiazdy - do najdalszego punktu max. 25m - kabel skrętka UTP kat. 5E
- komunikowałby się odbierając dane z 3 pozostałych mikrokontrolerów (bezprzewodowo)
(przy okazji pytanie jaki system bezprzewodowej komunikacji wybrać - RF12x? Dom z cegły dziurawki - max. 6 ścian na drodze sygnału + max do 50m)
- sterowałby przez przekaźniki ogrzewaniem - sterowanie przez zwieranie do masy 24VAC 7 linii + masa
- sterowałby przez przekaźniki zasilaniem pompy ciepła (3 różne kombinacje podłączenia 5 przewodów - od nich zależna jest prędkość obrotowa wentylatora) - to też na przekaźnikach
- sterowałby przepustnicami (jeszcze nie znam dokładnej ilości - max. 10 szt) - sterowanie proporcjonalne 0-10V
- sterowałby pompą CWU - 1 przekaźnik
- mikrokontroler sam nie obrabiałby danych a jedynie pośredniczyłby w przesyłaniu danych na PC (komunikacja dwustronna)
PC program w javie (wiem, krytykowany język programowania, ale go znam) + klient jako jednostka sterująca na androidzie

II konroler zbierałby tylko dane z licznika energii elektrycznej (zliczająca "mignięcia" diody w liczniku przez fotorezystor - miga 1000x na 1KWh) i wysyłałby dane do "mastera"

III kontroler sterowałby ręcznie pompą CWU (przycisk bezprzewodowy w kuchni który załączałby recyrkulację wody na zadany okres czasu, np. 30 minut)

IV kontroler sterowałby nawadnianiem (to w przyszłości - standardowe przekaźniki na 24VAC)

Właśnie sprzedałem swoje arduino i mam parę pytań:

czy wybrać opcję najtańszą i zrobić samemu "standalone" arduino?
http://arduino.cc/en/Main/Standalone
oczywiście na płytce stykowej zrobiłbym prototyp, finalny produkt powstałby na zwykłym PCB
Kupiłbym luzem jakieś atmegi w obudowach DIP: 8A, 328P i może 644P lub 1284p (mają dużo wejść-wyjść)
do tego troszkę drobnicy i byłoby OK. Mógłbym programować jako arduino które znam, lub przerobić książkę Mirka i nauczyć się czystego C.
Arduino ma ten duży plus dla mnie, że jest ogromna rzesza ludzi znających system i łatwo o wsparcie.

Przy okazji pytanie do SunRiver:
Na stronie czytam:
"Już niedługo pojawi się następca serii 1.xx i 2.xx oznaczony kodowo numerkiem 4.00, nowością będzie to iż płytka będzie wyposażona w dwie podstawki DIP28 i DIP40 co umożliwi używanie mikrokontrolerów w obudowach DIP28 czyli ATMega 8/48/88/168/328 oraz DIP40 czyli ATMega 16/32/324/644"
Czy tą płytkę można kupić gotową czy jest gdzieś schemat i wsad (ew. czy wsad pasuje z arduino)

Czy może spróbować jakieś ARM'y? One cenowo wypadają dużo lepiej (42zł za kompletną płytkę STM32VL Discovery z tego co wiem, to programuje ją się przez usb) w stosunku do AVR, tylko czy mi jest potrzebna aż taka wydajność?
Ale może obsługa transmisji bezprzewodowej i paru czujników nie byłaby takim trudnym zadaniem.
Patrzyłem wstępnie na stronie http://www.Sunduino.pl na STM32VL Discovery na kurs programowania i jest OK.
Może łatwiej byłoby skorzystać ze środowiska mbed, ale nie podoba mi się programowanie w chmurze (nie chciałbym, aby ktoś miał wgląd w mój kod)
Czy może coś z LPCXpresso Texas Instruments? Z konfiguracją eclipse poradziłbym sobie, ew. używałbym środowiska Code-Red.
W sumie przyszłościowo wolałbym nauczyć się 32-bitowców, ale może porywam się armatą na muchę.

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i odpowiedzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2013, o 14:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A dlaczego porywasz się z armatą na muchę ? ;)

jak masz ochotę to naucz się ich - w czym problem ?

Takie wersje projektu o których piszesz można zrealizować na dowolnym procku - nie ważne jakiej rodziny i nie ważne ilu-bitowym ?

co wybierzesz to będzie dobre - tylko trzeba się po prostu za to zabrać - inaczej skończy się tylko na gdybaniu. A jak się zabierzesz - to wtedy szybko poczujesz przede wszystkim czego ci potrzeba ....


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2013, o 15:06 

Pomógł: 0

To fakt, na początku wszystko zależy co i jak umiesz zrobić.

Mnie udało się zmieścić LCD, RS232, parę klawiszy (super debounce), regulator proporcjonalny na termoparze przez ADC, DS18x20, kod masz w moich postach (main).
Zajmuje to jakieś 6634 bajty flash, ok 220bajtów ramu, i 4bajty eeproma ;).

Jak robiłem pomiar na ADC, z książką TF, to wyszło mi ponad 2K programu więcej ;). Bo on używa printfa ;).
A to wszystko w Atmedze8.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2013, o 16:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Na razie to PCB nie jest dostępne , ale współpracuje z pakietem ARDUINO poprzez zgodne pliki CORE ,


Co do ARM czy AVR ... jak piszą koledzy wyżej wszystko można w C upchać do małej megi niskimi nakładami kosztów
kwestia co potrzebujesz i na ile jesteś gotów podjąć wyzwanie ... A w tedy to nieważne czy będzie to STM32/LPC/Stelaris/Kinetis czy ATMEGA/PIC/DSPIC czy nawet MSP430

wszystko zależy od ciebie ...


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2013, o 22:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 gru 2012
Posty: 4
Pomógł: 0

To jednak nauczony, że doświadczonych powinno się słuchać, pozostanę przy avr'ach.
Zostaje jeszcze kilka pytań:
co wybrać do komunikacji bezprzewodowej? (przy założeniu: Dom z cegły dziurawki - max. 6 ścian na drodze sygnału + max do 50m)
Czy są jakieś gotowe biblioteki, gdzie jeden master (bezprzewodowo) mógłby odpytywać pozostałe mikrokontrolery?
Czy możecie polecić jakiegoś dostawcę podzespołów wysyłkowo lub w Warszawie (mikrokontrolery + drobinca) - kupowałem wcześniej w zyskom i propox.
Żeby ceny były przystępne a i asortyment szeroki.
Dziękuję za pomoc (a właściwie utwierdzenie mnie w przekonaniu)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2013, o 03:54 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

vobo napisał(a):
Czy możecie polecić jakiegoś dostawcę podzespołów wysyłkowo lub w Warszawie (mikrokontrolery + drobinca) - kupowałem wcześniej w zyskom i propox.
Żeby ceny były przystępne a i asortyment szeroki.


Proszę bardzo, wybieraj :lol:

http://www.jaglarz.com/ja/elektronika/sklepy.htm



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2013, o 12:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 gru 2012
Posty: 4
Pomógł: 0

Jaglarz napisał(a):
vobo napisał(a):
Czy możecie polecić jakiegoś dostawcę podzespołów wysyłkowo lub w Warszawie (mikrokontrolery + drobinca) - kupowałem wcześniej w zyskom i propox.
Żeby ceny były przystępne a i asortyment szeroki.


Proszę bardzo, wybieraj :lol:

http://www.jaglarz.com/ja/elektronika/sklepy.htm

Dziękuję, widziałem wcześniej Twoją stronę,
ale bardziej chodzi mi o polecenie czegoś z własnego doświadczenia.
Jak porównuję ceny, to atmega 328p potrafi kosztować brutto od 9 zł do 23 zł.
A wiadomo nikt nie lubi przepłacać, no chyba, że jest to uzasadnione.
No i wolałbym kupić wszystko w jednym miejscu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2013, o 12:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

Ten link parę razy uratował mój portfel przed złupieniem. Polecam
http://elecena.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2013, o 14:51 

Pomógł: 0

:arrow: vobo zerknij na seguro.pl



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO