Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 07:03


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 cze 2018, o 21:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2015
Posty: 33
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pomógł: 0

Witam forumowiczów, oraz gości. Wszyscy tutaj piszecie o mikroklockach, ogromnym taktowaniu i wyciskaniu z biednych scalaczków siódmych potów....no to ja stwierdziłem, że zrobię inaczej. Jako że od zawsze interesowałem się elektroniką sprzed lat, stwierdziłem, że czas zająć się czymś co będzie miało ducha poprzedniej epoki....a może nawet epoki, tej przed poprzednią. Przekaźniki....można śmiało stwierdzić że praprzodek współczesnej cyfrówki. To na nich powstawały komputery, w tym chyba znany każdemu kto się tematem interesuje, słynny Z3. Oczywiście budowa czegoś podobnego jest przynajmniej dla mnie niemożliwa, więc postanowiłem zbudować zegar. Najprawdziwszy zegar z możliwościa łatwego ustawiania czasu a warunek był jeden - ani jednego nowoczesnego elementu elektronicznego. Ani jednej diody, rezystora...o tanzystorze nawet nie wspomnę. Cały blok liczący ma być wykonany tylko i wyłącznie na jednym elemencie - przekaźniku. Pozostałe warunki:

- wyświetlenie czasu na kontrolkach w formie binarnej
- łatwość łączenia poszczególnych liczników
- tryb 12/24h przez odpowiednie skrócenie pracy licznika
- pewny reset i sygnał przepełnienia trwający 500ms
- pewność pracy licznika, niezależnie od czasu opadania czy przyciągania kotwicy a także czasu jej przelotu
- taktowanie z silnika synchronicznego z przekładnia 30obr/min przez mikroprzełącznik

Pierwsze cztery warunki zostały całkowicie spełnione i uruchomiony na tą chwilę sekundnik działa bez zarzutu. Taktowany on jest z zestawu ATB sygnałem prostokątnym o czasie trwanie stanu wysokiego równym 500ms i niskiego 500ms, czyli w sumie 1 s. Gdy licznik zliczy do 60 następuje jego reset trwający 500ms i wygenerowanie sygnału przepełnienia który trwa takze dokładnie 500ms. Cały zegar będzie się składał z 84 przekaźników dla formatu 24h lub 80 przekaźników dla formatu 12h. Oczywiście zdobycie przekaźników z tamtych lat graniczy z cudem wiec wykorzystałem nowoczesne przekaźniki przemysłowe....zasada ich działania jest oczywiście taka sama. Film przedstawia zmontowaną wersję próbną, która katuję na wszystkie możliwości i szukam ewentualnych błędów i wprowadzam drobne poprawki. Zegar będzie składał się z trzech takich szyn - szyna sekund, szyna minut i szyna godzin. Ustawianie czasu przez reczne naciśnięcie zwory przerwszego przekaźnika taktującego dla danej szyny, lub przez przycisk wyzwalający ten przekaźnik. Tak jak pisałem wyświetlenie czasy prawdopodobnie na kontrolkach led, bo nie sądzę ze uda mi się znaleźc coś bardziej odpowiedniego. Sygnał taktujący - o silniku już wspomniałem. Ma ob przekładnie obniżającą jego prędkoć obrotową do 30 obr/min. planuję załozyć na jogo oś dwie krzywki wyzwalające microswitch co spowoduje wygenerowanie potrzebnego mi przebiegu. Mam nadzieję że cierpliwości starczy i projekt id a się doprowadzić do końca....bo akurat w tym przypadku najbardziej pracą utrudnia rozmiar tego wszystkiego :) Całosc została zaprojektowana własnoręcznie, co wymagało wielu kartek papieru i niejednego ostrzenia ołówka, chociaż na początku kusiło mnie podglądnąc rozwiązania ludzi, którzy już coś podobnego uruchomili...jedna uprałem się, że chcę sam!

Lin do filmiku...proszę bardzo :)




Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 cze 2018, o 21:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Fajny pomysł. I mega wykonanie.
Ale... nie boisz się trwałości? Przekaźniki mają wytrzymałość mechaniczną, liczyłeś, jak długo wytrzymają?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 cze 2018, o 21:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2015
Posty: 33
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pomógł: 0

Nie powinno być problemów bo katalogowa trwałość mechaniczna to 10 000 000 przelaczen.....a założę się ze wytrzyma znacznie wiecej. Druga sprawa ze ten zegar raczej nie nadaje sie do sypialni gdyż halas jaki generuje skutecznie utrudni zaśnięcie..... Nawet w pokoju obok. Robię go raczej tylko dla wlasnej satysfakcji.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 cze 2018, o 21:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

@fysiek,
bardzo mi się podoba.
Nie chodzi tu o wytrzymałość przekaźników
a o samą idę. :)
Rozumowanie bramek zaczynałem od kojarzenia z działaniem przekaźników. ;)
Jest mała różnica.
Co prawda dla zabawy, ale...
Przekaźniki łącząc jedne stylu po podaniu napięcia,
rozłączają inne. :)
logika jak dla mnie sporo zakręcona. ;)
To jakby dwie bramki połączone w jedną. :)
Gratuluję zawziętości. :) "fajne".

Wysłane z mojego Lenovo K33a42 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 cze 2018, o 21:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 162
Pomógł: 6

fysiek napisał(a):
...ani jednego nowoczesnego elementu elektronicznego...rezystora


Cześć. Bardzo mi się podaoba ten projekcik.
Kiedyś w szkole podstawowej zbudwałem kalkulator. Ze względu na dużą ilość
przekaźników jaką bym musiał użyć, tylko dodawał i odejmował w zakresie 2 bitów w kodzie BCD. Miał nawet pamięć na wejściu:)
Wracając do Twojego projektu ,zrezygnowałbym z silnika na rzecz generatora na przekażnikach.
Rezystory i kondensatory to nie takie nowoczesne elementy.Myślę, że idea nie będzie zachwiana ;)
Będziesz mógł "precyzyjniej" dobrać częstotliwość i będzie stabilniejsza.

_________________
1+1=10



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 cze 2018, o 17:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2015
Posty: 33
Lokalizacja: Stalowa Wola
Pomógł: 0

Zapomniałem dodać schemat. Juz naprawiam błąd, a przy okazji podpowiem ze narysowane styki przekaźnika sa ułożone z pozycji w jakiej się znajdują przy wyłączonym zasilaniu.

Obrazek

Zanim licznik rozbiorę, by przygotować wszystko do złożenia kompletnego zegara postanowiłem go troche pokatować. Częstotliwośc przy której bez problemu działał stabilnie niezależnie od czasu to 8Hz czyli 62ms stan niski i 62ms stan wysoki. Dla przekaźnika to kosmos, a jednak się udało.




Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 cze 2018, o 17:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

:D dodać jeszcze ze 12-14 kilogramów przekaźników i przerobić z binarnego na 7-mio segmentowe wyświetlanie ;)

Niezła muzyczka wyszła z tego "przetaktowania" przekaźników

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 cze 2018, o 17:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Głośne te bity ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 cze 2018, o 20:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

ale wypas :) sie mi podoba

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 cze 2018, o 12:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

mirekk36 napisał(a):
:D dodać jeszcze ze 12-14 kilogramów przekaźników i przerobić z binarnego na 7-mio segmentowe wyświetlanie ;)


Żeby zachować klimat można by się pokusić o mechaniczne siedmiosegmentowce gdzie poszczególne segmenty są w postaci "piór" wychylanych elektrycznie.
Zegar tyka nieziemsko :D



Wysłane przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO