Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 15:16


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 maja 2018, o 22:11 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2016
Posty: 8
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 0

Witam :)

Wydaję mi się szanowni koledzy, że nadszedł już czas, żeby pokusić się o coś większego niż AVR. I stąd moje pytanie i odwieczny dylemat. Przeglądałem troszkę postów na ten temat, ale myślę, żę dodanie posta swojego bedzię lepsze :)

Pytanie jest proste:

PsoC5 vs STM32 vs SAM - co wybrać ? a może jeszcze coś innego

Osobiście nie skłaniam się ku STM32 - dlaczego ? - bo miałem już troszke z nimi styczność - dokładniej CoCox + defuse i powiem szczerze, żę jak wgrywanie kodu ma tak wyglądać to troche lipa, ale pewnie są jakieś fajniejsze środowiska, gdzie możęmy osiągnąc wygodę jaką prezentuje mirekk36 ?
Oczywiście z plusów to bardzo duża społeczność + wiele programów w sieci.
Nie mniej jednak jakoś mnie te stm-y nie przekonują ....

PsoC5 - z racji możliwości wyglądają naprawde nieźle - od razu milijon pomysłów na wykorzystanie :) Tylko społeczność mała, no i raczej znając siebie nie potrafiłbym zbytnio wykorzystać tych bloczków, natomist wałkowałbym na okrągło sprawy programowe .... po czasie pewnie by mi przeszło :lol:

SAM - hmm troche się skłaniam ku tej opcji - wydaje się wygodna i nie ma żadnych bloczków tylko taka typowa alternatywa dla stm, ponadto hmm fajnie by było zacząć znowu z Atmelem jakoś polubiłem tą firme i jej noty katalogowe, zaraz hejterzy mnie wyzwą, że to już Microchip :lol:

No i tak na koniec stosunkowo ważna sprawa:

STM - programatory spoko i łatwo dostępne - a środowiska w sumie nwm - macie coś dobrego >?

Psoc no to psoc creator, z programatorami nie tak źle - kupie sobie "lizaczka" i bede miał

SAM - troche lipa SAM-ICE, który kosztuje majątek, ale są fajne płytki z EDBG i kompatybilen z Atmel Studio

Fajnie jak mnie do czegoś przekonacie:)

Z góry dzieki :) i pozdrawiam wszystkich maniaków uC



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2018, o 10:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Hej też kilka razy zaczynałem z STMem
Proponuje przejrzeć ten kurs:
https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-f1-mi ... ci-id23580
oraz
https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-f4-1- ... su-id14114
jeśli chcesz poznać CUBE (czyli taki graficzny konfigurator)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2018, o 10:20 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Kurs na Forbocie bardzo dobry. Sam korzystam :D

Oraz na Sunduino:

https://www.sunduino.pl/?s=STM32&submit=Szukaj



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2018, o 10:45 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2016
Posty: 8
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 0

A co sądzicie o PscC/SAM ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2018, o 11:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2015
Posty: 205
Lokalizacja: UK
Pomógł: 10

Witam,

Co prawda mam stosunkowo małe doświadczenie z 32-bitowcami, ale z ponad pół roku temu zacząłem swoją przygodę z STM32 od cortexu M3 na płytce startowej "Nucleo".
Do programowania polecam darmowe środowisko Atollic True Studio (zostało z resztą niedawno kupione przez STMicroelectronics, więc wszystko się bardzo przyjemnie konfiguruje ;) ) + CubeMX - warto się zainteresować, poczytać ;)

Tak jak kolega wyżej napisał, bardzo polecam kurs na forobocie - świetnie wprowadza w temat, pozwala poznać uniwersalne biblioteki HALowskie.

Niestety problem z PSoC-ami jest taki, że w Polsce bardzo trudno je dostać. Nie ma się też co oszukiwać - ich cena jest bardzo wysoka w porównaniu do STMów i w większości przypadków, moim zdaniem, ich wykorzystywanie jest po prostu nieopłacalne. Uważam, że są bardzo fajne do potestowana, wypróbowania (co mam już za sobą wg. poradników Mirka :) ), lecz ciężko mi wyobrazić sobie projekt, w którym w pełni wykorzystałbym ich potencjał.

Pozdrawiam,
Michał :)

_________________
MMT Technologies



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2018, o 18:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Idz w STM32. Duzo przykładów, darmowe srodowisko, duże wsparcie itd. Od razu na plytkach masz st-linka i sobie debugujesz. Znajdz sobie poradnik szczywronka jeszcze na elektrodzie. STMy nie bez przyczyny są chyba najbardziej popularnymi Cortexami M. Z resztą nie wazne jaką architekture wybierzesz, wazniejsza jest znajomosc C czy tam C++.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2018, o 19:14 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2016
Posty: 8
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 0

Okej dzięki bardzo koledzy :)

A więc się prawdopodobnie zostane przy STM - faktycznie wsparcie jest duże .

Dzieki za odpowiedzi :) Pozdrawiam 8-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2018, o 21:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

nawiązując do SAM ... , jeszcze są LPC z NXP , Kinetisy .... i wszystko to obsłuzy J-link
co do środowisk ...
głównie używam Keila , ale dużo tez w TrueStudio , że nie wspomnę o świetnym pluginie VisualGDB (nie jest aż tak drogi jak się wydaje)
i mozna pisać w VisualStudio ...


:)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2018, o 17:44 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2016
Posty: 8
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 0

Nic tylko pisać :) Więc zabieram się za robotę. :) Dzieki jeszcze raz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2018, o 19:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Makowka napisał(a):
Witam,

Do programowania polecam darmowe środowisko Atollic True Studio

Czy potrafisz z tego środowiska wgrać bezpośrednio wsad do procka?
Moje doświadczenia pokazują, że po "wyjęciu z pudełka" nie ma takiej możliwości.
Da się debugować, ale nie wgrywać, w przeciwieństwie do System Worbench, gdzie tam jest to zaraz po instalacji.
Prawdopodobnie nie umiem tego True Studio zmusić do tak prozaicznej czynności :)

EDIT.
Sam sobie odpowiem :)
Nie da się. Jest za to rozwiązanie tego problemu:
http://www.projekty.specteam.pl/Artykul ... NK-Utility



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2018, o 22:36 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2016
Posty: 8
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 0

To może jeszcze jedno małe pytanko :lol: posiadam chyba z 5 płytek z stm32f103 i na nich jest wyprowadzone usb. Kiedyś wgrywałem w nie wsady poprzez DFUse. Mogę je zaprogramować ze środowiska [jakiegokolwiek] - bezpośrednio [znaczy się z użyciem oczywiście botloadera] ale ta konwersja programu defuse może zostać zrealizowana w pełni przez jakiegolwiek środowisko ? Czy tradycyjny sposób program - > kompilacja -> konwersja do .dfu -> wgranie wsadu. Bo jak się nie da to strzasznie to kłopotliwe i nieporęczne :shock: Idąc dalej może popełni ktoś jakiś "automat" do konwersji wbudowany jako plugin w takiego np eclipsa :lol: ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2018, o 20:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2015
Posty: 205
Lokalizacja: UK
Pomógł: 10

Atomowy napisał(a):
"automat" do konwersji wbudowany jako plugin w takiego np eclipsa


Atollic true studio to tak naprawdę eclipse przystosowany automatycznie do STMów. Nwm jak w przypadku twoich płytek, ale do Nucleo (poprzez USB) i innych projektów (za pomocą np. SWD) bez problemu się wgrywa jednym kliknięciem (wciskając Debug) ;)

Pozdrawiam

_________________
MMT Technologies



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 maja 2018, o 09:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Zealota napisał(a):
Czy potrafisz z tego środowiska wgrać bezpośrednio wsad do procka?


jak się nie da ... klikasz debug i leci , program masz wgrany do procka , niewiem w czym masz problem działa zaraz po wyjeciu z pudełka
wiec ja nie widze problemu ....

tak wiec szukanie protezy jaest nie na miejscu panie kolego -- debug zawsze wgrywa do procka czy to st-linkiem czy j-linkiem
nigdy nie było problemu

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 maja 2018, o 10:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

SunRiver napisał(a):
Zealota napisał(a):
Czy potrafisz z tego środowiska wgrać bezpośrednio wsad do procka?


jak się nie da ... klikasz debug i leci , program masz wgrany do procka , niewiem w czym masz problem działa zaraz po wyjeciu z pudełka
wiec ja nie widze problemu ....

tak wiec szukanie protezy jaest nie na miejscu panie kolego -- debug zawsze wgrywa do procka czy to st-linkiem czy j-linkiem
nigdy nie było problemu


Chodzi tu o pewną filozofię i przyzwyczajenia, której często trudno się wyzbyć, szczególnie gdy pomagają w pracy.
Debug to zwykle zmiana perspektywy, gdy wrzucę debug, to zaraz mam domyślnego breakpointa, nie zawsze chcę bym on był.
Zarazem "znikają" odniesienia do systemu plików w projekcie - oczywiście perspektywę można zawsze zmodyfikować, ale taka też się przydaje, wprowadzanie dodatkowych to już niepotrzebne komplikowanie.
Czasami liczę na to by od razu mieć efekt jak ma działać program - sprzęt podłączony do mikrokontrolera, a nie przechodzić przez dodatkowe "wstrzymywacze" - jak domyślny breakpoint. Wiem, że go można wyłączyć, ale w trybie debug jest znowu przydatny
Przejście przez debug to zawsze dłuższy proces niż "zwykłe" wgranie wsadu.
Ta proteza, jak to napisałeś, okazała się dla mnie wyjątkowo użyteczna, szczególnie w połączeniu ze skrótem klawiaturowym.

Te wszystkie udogodnienia i przyzwyczajenia powodują, że jestem zawsze kilka kliknięć do przodu - dla mnie jest to istotne.

Podsumowując mam wiele powodów, by rozdzielić oba procesy wgrywania wsadu, a to że taki sposób pracy pojawia się w wielu środowiskach, też nie wzięło się z niczego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 maja 2018, o 14:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

zawsze możesz kliknac debug i STOP jak wgra wracasz do perspektywy C a program działa ....
w niczym to nie przeszkadza mozna tez sobie ustawić żeby nie przełaczał perspektywy

Z armem zawsze tak to działało i jest wygodne , ciekawe co bys powiedział pracująć na keilu , gdzie jeszcze czesto zmieniam opcje uruchamiania procka z RAM
przez co program po zatrzymaniu resecie itd ulatuje z procka :P

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 maja 2018, o 13:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 maja 2016
Posty: 2
Pomógł: 0

Ja to mam zrobione inaczej. Debug to wiadomo gdy są problemy i grzebiemy w programie bawiąc się breakpointy.
Natomiast do wgrywania mam skrót pod F10
Mały tutorial jak to zrobić:
http://www.projekty.specteam.pl/Artykul ... NK-Utility



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO