Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 maja 2018, o 18:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Obrazek
Witam,
Tym razem chciałem przedstawić kolejny mały projekcik – suszarkę do żywności. Projekt chodził za mną dość długo, gdyż od kilku lat pojawiała się ta sama potrzeba – ususzenia dużej ilości ziół (początkowo pokrzyw, czarnego bzu, a w zeszłym roku chmielu) w stosunkowo krótkim czasie. Przewiewnym strychem nie dysponuję i do tej pory suszyłem na słońcu (co jest średnio zalecane, ale szybkie). Zdecydowałem więc, że coś trzeba z tym zrobić i tak narodził się pomysł wykonania małej suszarki do żywności.
Założenia były proste. Sprzęt musiał spełniać następujące wymogi:
- Utrzymywać stałą temperaturę suszenia przez zadany czas
- Powinien mieć możliwość zapisania kilku harmonogramów pracy
- Posiadać licznik energii elektrycznej
Poza tym chciałem się trochę podszkolić z elektroniki i postanowiłem, iż układ zasilający nie będzie oparty o klasyczny transformator, ale o SMPS (czyli w sumie też transformator, ale impulsowy).
Przystąpiłem więc do pracy i najpierw zamodelowałem sobie obudowę. Powierzchnia suszenia miała być duża, toteż postanowiłem wykorzystać 9 sit. Następnie dobrałem wentylator i znając jego parametry, obliczyłem potrzebną moc grzałki. Szczęśliwie udało mi się znaleźć o mocy 300W z zabezpieczeniem termicznym – bingo!
Następnie przyszedł czas na przygotowanie projektu od strony elektronicznej

Regulacja grzania – do płynnej regulacji mocy zdecydowałem się użyć triaka pracującego w regulacji grupowej. Obliczyłem oczywiście odpowiedni radiator, także całość pracuje bezpiecznie i nie przegrzewa się. Regulacją grupową steruje regulator PI, który do tej funkcji nadaje się idealnie. Dobrze nastrojony potrafi utrzymać temperaturę zadaną z odchyłką 0,2 – 0,1 stopnia Celsjusza.

Zasilanie – Sterownik projektowany był, aby możliwe było podłączenie go do 230V bez dodatkowych zasilaczy. Toteż zawiera na pokładzie przetwornicę SMPS opartą na układzie TNY275. Całość pracuje sprawnie, nie nagrzewa się, a tętnienia dzięki filtrom sieciowym są minimalizowane.

Sterowanie i pomiar temperatury – Całym urządzeniem steruje mikrokontroler STM32F030CCT6, a pomiar temperatury jest realizowany przez klasyczny już czujnik DS18B20. Program sterujący oparty jest na maszynie stanów – działa więc pewnie i nie sprawia żadnych problemów.

Interfejs HMI – do komunikacji z użytkownikiem układ wykorzystuje cztery przyciski funkcyjne plus jeden, będący pozwoleniem pracy. Jako wyświetlacz zastosowałem typowy już 1602 (mam ich sporo, a do tego rozwiązania nadaje się idealnie).

Obudowę wykonałem z drewna, jako że jest materiałem łatwym w obróbce. Niektóre elementy suszarki wykonałem metodą druku 3D (m.in. obudowę na sterownik). Ktoś powie, że to nieco przerost formy nad treścią, ale nic nie cieszy bardziej, jak poskładanie urządzenia od zera na elementach przez siebie projektowanych i wykonanych.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek



Ostatnio edytowano 14 maja 2018, o 21:03 przez sputnik, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 19:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Leżę ze szczęką opadniętą do samej podłogi ;) i aż ślinka mi leci aby zrobić takie urządzenie. ZAWSZE powtarzam, że projekty DIY są niesamowitą INSPIRACJĄ - sam uwielbiam je przeglądać ... nie chodzi o kody źródłowe, nie chodzi o schematy ile o same pomysły ...

suszenie ziół - dla mnie to brzmi MAGICZNIE .... Moja Mama również zbiera zioła - no Qurczę - że też ja o czymś takim nie pomyślałem - MOJE SZCZERE UZNANIE

a teraz moje pytania, uwagi:

1. może te tylne ścianki tych szufladek (bo to chyba take ala szufladki?) może mogłyby być niższe - żeby powietrze lepiej przepływało ? ale może nie mam racji bo może to działa idealnie u ciebie ? ;)

2. zawsze mnie to nurtowało - bo skoro zrobiłeś obudowę 3D ;) a co tam ... jak szaleć to szaleć - ale czy ona się nie rozpuszcza przy wyższych temperaturach ? (to tylko takie pytanie)

jeszcze raz słowa uznania za pomysłowość!

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

przy okazji - projekt trafia na główną stronę portalu forum ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 19:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Bardzo fajny projekcik i wykonanie. Gratuluję!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 21:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Dziękuję serdecznie za tak ciepłe słowa - szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że projekcik tak się spodoba :) Dziękuję pięknie jeszcze raz :)
A teraz odpowiadając na pytania:
mirekk36 napisał(a):
1. może te tylne ścianki tych szufladek (bo to chyba take ala szufladki?) może mogłyby być niższe - żeby powietrze lepiej przepływało ? ale może nie mam racji bo może to działa idealnie u ciebie ?

2. zawsze mnie to nurtowało - bo skoro zrobiłeś obudowę 3D a co tam ... jak szaleć to szaleć - ale czy ona się nie rozpuszcza przy wyższych temperaturach ? (to tylko takie pytanie)


1. Ogólnie chciałem nieco niższe - obecnie wysokość ramki to 2cm, a wykonana jest z listwy o profilu 1x2cm. Teoretycznie mogłem użyć niższej listwy (1x1), lecz nie chciałem tego robić z dwóch powodów:
- pośrodku całego sita znajduje się listewka usztywniająca konstrukcję (z listwy 1x1). Służy ona także jako "podtrzymanie" siateczki, na którą kładzie się zioła i bazuje ją dokładnie w połowie listwy bocznej (czyli na wysokości 1cm). Gdyby tej listewki nie było, siateczka zapewne zwisałaby, gdyby na sito dać sporo mokrych/świeżych ziół.

- chciałem, żeby boczne ścianki robiły za "barierę", która uniemożliwi wypadaniu poszczególnych drobinek roślin, gdy będę je nakładal na sito, bądź zbierał.

2. Obudowa, jak i wszytskie elementy wydrukowane w 3D zostały wykonane z materiały PLA (Poliaktyd), którego temperatura topnienia wynosi ok.150'C. Jeżeli chodzi o temperatury elementów na płytce PCB, to tak obliczałem całość, żeby podczas pracy układ nie grzał się więcej jak 50'C. Temperatura jest monitorowana przez czujnik znajdujący się blisko radiatora (nie styka się z nim co prawda, ale jest blisko). W przypadku przekroczenia progu (nie zdażyło się ani raz), następuje awaryjne wyłączenie suszarki. Więc od strony PCB obudowa sterownika jest bezpieczna. Drugi element, który mógłby jej zagrozić to grzałka, ale jej drut oporowy bezpośrednio nie ma styku ze sterownikiem, ani z innym elementem wydruowanym w 3D. Pozatym temperatura powietrza nawiewanego jest stosunkowo niska - projektowo zapewniłem możliwość suszenia do ok.60'C, lecz zalecana jest niższa, ok.30-40'C. Więc nawet nadmuchiwane powietrze nie stanowi zagrożenia :) Poza tym, gdyby wartość temperatury wywindowała jakimś cudem do góry, bądź brakłoby komunikacji z czujnikiem - suszarka automatycznie przechodzi w tryb wychładzania (wyłączona grzałka, załączony wentylator na 5 min).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 21:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

mirekk36 napisał(a):
2. zawsze mnie to nurtowało - bo skoro zrobiłeś obudowę 3D ;) a co tam ... jak szaleć to szaleć - ale czy ona się nie rozpuszcza przy wyższych temperaturach ? (to tylko takie pytanie)


Mirku zależy jaki materiał ... może się zacząć rozpuszczać przy temp 190 stC gdzie temperatura musi mieć kontakt z materiałem ale i są takie materiały gdzie przy 300 stC jeszcze wytrzyma.
Więc wszystko zależy od materiału.

Ze swojej strony mogę napisać, że wydruk od 3 lat narażony na 100% warunki atmosferyczne, śnieg, deszcze, słońce, grad, .... itd. jest bez skazy biorąc pod uwagę, że jest to daszek na balkonie i elementy druku 3d trzymają całą konstrukcję w 1 całości dodatkowo na 4 uchwytach wszystko wisi. Dodam że wiatry u mnie spore.

Wszystko zależy od materiału, wykonania, wypełnienia i jakości druku jak i wysokości warstwy.

Pozdrawiam


Co do projektu fajny projekt tylko drukować z thinga to każdy może kto ma drukarkę ja bym pokwapił się o wydrukowanie własnych zaprojektowanych elementów.
Dopasował bym druk pod projekt a nie odwrotnie.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

sputnik napisał(a):
PLA (Poliaktyd), którego temperatura topnienia wynosi ok.150'C.


Drobna poprawka 195 - 210 stC działającej temperatury w bezpośrednim dotyku z materiałem.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 21:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

majster napisał(a):
Co do projektu fajny projekt tylko drukować z thinga to każdy może kto ma drukarkę ja bym pokwapił się o wydrukowanie własnych zaprojektowanych elementów.
Dopasował bym druk pod projekt a nie odwrotnie.

Z thinga mam zawiasy i zasuwki - po co wyważać otwarte drzwi :) Całą resztę (zwężki na wentylator, obudowę na sterownik, obudowę na panel LCD, zatrzaski, mocowanie na uchwyt kabla sieciowego i włącznik ) robiłem sam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 21:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

sputnik napisał(a):
majster napisał(a):
Co do projektu fajny projekt tylko drukować z thinga to każdy może kto ma drukarkę ja bym pokwapił się o wydrukowanie własnych zaprojektowanych elementów.
Dopasował bym druk pod projekt a nie odwrotnie.

Z thinga mam zawiasy i zasuwki - po co wyważać otwarte drzwi :) Całą resztę (zwężki na wentylator, obudowę na sterownik, obudowę na panel LCD, zatrzaski, mocowanie na uchwyt kabla sieciowego i włącznik ) robiłem sam.



Właśnie o tym piszę :) Zasuwki i zawiasy można było lepiej wkomponować w projekt.
Mimo wszystko kawał dobrej roboty :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 maja 2018, o 18:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

ant888 napisał(a):
majster napisał(a):
------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]
sputnik napisał(a):
PLA (Poliaktyd), którego temperatura topnienia wynosi ok.150'C.

Drobna poprawka 195 - 210 stC działającej temperatury w bezpośrednim dotyku z materiałem.


Topnienia, czyli kiedy zaczyna być płynne. Natomiast temp. mięknięcia/degradacji kształtu pierwotnego a co za tym idzie odkształcania większego im większe siły działają na element są znacznie niższe.

Przykład: zalej wrzątkiem coś wydrukowane zwykłym PLA potrzymaj kilka sekund wyjmij i zobacz co będzie się dział jak zaczniesz zgniatać!


Temperatura wrzenia to 100stC działające bezpośrednio na druk oczywiście druk stanie się miękki co nie oznacza że od razu się odkształci wszystko zależy od samego druku, jego jakości oraz użytego filamentu. Natomiast czy takie temperatury występują w Twoim projekcie ??
Sądzę że nie więc nie ma czym się przejmować.
Słońce również nie nagrzeje druku do tej temperatury.

Pozdrawiam

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 maja 2018, o 21:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

W moim projekcie nic z materiałem się nie dzieje, bo nie jest narażony na temperatury nawet 70'C ;) Maksymalna temperatura nawiewu to ok.60'C i przy długotrwałych testach (ponad dobę normalnego działania) nic się nie podtopiło, ani nawet nie zbliżyło do stanu plastycznego ;) Także luz blues ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 maja 2018, o 21:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

sputnik napisał(a):
W moim projekcie nic z materiałem się nie dzieje, bo nie jest narażony na temperatury nawet 70'C ;) Maksymalna temperatura nawiewu to ok.60'C i przy długotrwałych testach (ponad dobę normalnego działania) nic się nie podtopiło, ani nawet nie zbliżyło do stanu plastycznego ;) Także luz blues ;)


No i o tym piszę. Niektórzy martwią się o temp. Ty jesteś tego przykładem, że wszystko jest ok :)
Pozdrawiam

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lip 2018, o 21:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lip 2018
Posty: 1
Pomógł: 0

Piekne - szacun!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO