Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 08:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 maja 2018, o 17:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 wrz 2017
Posty: 93
Pomógł: 0

Witam.Zastanawiałem się i nie wiem jak jest zapisywany licznik w samochodzie np.300.000 km.Przecież do eeprom można zapisać ok.100 tyś razy.Czy ktoś wie jak to się odbywa czysto elektronicznie ?I czy w ogóle jest to zapisywane do eeprom ? Z góry dziękuje i pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2018, o 18:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lip 2015
Posty: 28
Pomógł: 1

Jest na to sporo metod, między innymi taka, że sprawdzasz adresy pamięci eeprom po kolei i zapisujesz wartość do pierwszej pustej komórki. Nie musi to być cały eeprom, może być wydzielony obszar. Jak dojdziesz do końca, to wracasz na początek. Adres możesz też przechowywać w RAM, żeby nie szukać za każdym razem ;-)
Potem przy odczycie szukasz miejsca, gdzie kolejna wartość jest mniejsza niż poprzednia.

Jeśli, inaczej niż w liczniku samochodowym, wartości nie będą rosnące, ale różne, to możesz mieć dwie tablice - w jednej zapisujesz rosnące wartości, coś jak licznik, będące wskaźnikiem gdzie w drugiej tablicy jest najbardziej aktualna wartość.

W ten sposób możesz zapisać wartość zmiennej 100 tys razy pomnożone przez wielkość tablicy (pamięci).

Żeby nie było: nie wiem jaka metoda jest stosowana w licznikach samochodowych, ani czy wszyscy producenci mają taki sam sposób.
Podaję tylko przykłady, jak można to zrobić ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2018, o 19:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

wrctomi napisał(a):
Czy ktoś wie jak to się odbywa czysto elektronicznie ?I

jak myślisz ? ... a pomyśl dobrze ... czy staczy człowiekowi życia żeby przejeździć 100 tys razy samochodem ? ;) to tak pół żartem ale też pół serio

a na poważnie to nawet bez stosowania techniki "wear-leveling" wystarczy wyobrazić sobie - że zapis do eeprom jest realizowany RAZ na jakiś czas ;) z czego początkujący sobie nie zdają sprawy - myśląc - że zapis "zapitala" (sorki za wyrażenie) z każdym przejechanym kilometrem ;) ....

więc jak przemyślisz nawet najprostszy sposób - to zapis do EEPROM;a można robić nawet dopiero w trakcie całkowitego odłączenia zasilania ... ale szkoda mówić ;) ,.... zamiast tego proponuję wziąć jakiegoś EEPROMa i się pobawić praktycznie - z prockiem - od razu przyjdzie ci do głowy wiele pomysłów

a na koniec - zrozum... zewnętrzne pamięci EEPROM mają nie 100 tys cykli zapisu a co najmniej MILION cykli ;) więc nie starczy życia nawet kilku pokoleniom - a samochód się w pył wcześniej obróci i złom ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2018, o 23:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 wrz 2017
Posty: 93
Pomógł: 0

Na kilku stronach czytałem że do 100tyś zapisów.W takim razie to błędna informacja.Troche mi to rozjaśniło.A czy mógłby ktoś napisać kod w c takiego licznika bo nie wiem jak się za to zabrać.Jakiś kawałek kodu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2018, o 07:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Cytuj:
A czy mógłby ktoś napisać kod w c takiego licznika bo nie wiem jak się za to zabrać.Jakiś kawałek kodu.


Może i ktoś by mógł ale wtedy ty nic z tego nie wyniesiesz a nie oto chodzi najlepiej jak byś się do tego zabrał od początku czyli od zdobycia wiedzy na przykład przeczytania BB. autorstwa Mirka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2018, o 15:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 wrz 2017
Posty: 93
Pomógł: 0

Jakaś mała podpowiedz w punktach.Jakim rozdziałem się opierać z BB żeby stworzyć taki licznik by zapisywało do EEPROM.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2018, o 16:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

wrctomi napisał(a):
Jakaś mała podpowiedz w punktach.Jakim rozdziałem się opierać z BB żeby stworzyć taki licznik by zapisywało do EEPROM.

toż masz rozdział TWI gdzie pokazany jest zapis do zewn EEPROM'a

a jeśli chodzi o całą resztę to masz po prostu BB całą książkę - a nie że ty szukasz jakiejś książki z rozdziałem, który to pokaże ci jak zrobić "węzełek z pętelką" bo ty akurat wymyśliłeś takie zagadnienie - no to musi się na to znaleźć książka i to z rozdziałem opisującym jak akurat to konkretne zadanie wykonać ... nie uważasz, że to troszkę przesada ?

Zacznij od PODSTAW, ucz się po kolei z książką, rób ćwiczenia - bo zapisanie jakiegoś licznika po Bluebooku to jest jakaś pestka

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2018, o 16:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 wrz 2017
Posty: 93
Pomógł: 0

Dzięki. Zobaczę co mi wyjdzie w razie co to wrzucę kod i w tedy ewentualnie pomożecie.Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2018, o 17:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Zacznij od algorytmu zapisanego w punktach/schemacie blokowym (link) . Mając już to, będziesz mógł przejść od ogółu do szczegółu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO