Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:34


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 mar 2018, o 15:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2017
Posty: 13
Lokalizacja: Southampton
Pomógł: 0

Witam panie i panowie mam taki maly problem a mianowicie probuje przenies program z arduino gdzie smiga wszystko pieknie na C no niby wszystko w porzadku program sie wgrywa dioda led kontrolnie sobie miga zadnych problemow ani bledow ale jak tylko wpinam wyswietlacz to od razu wszystko przygasa tak jak by sie gdzies robila zworka , cos musze robic zle na banglowaniu pinami ale nie moge znalesc co dokladnie ,moze ktos ze swiezym spojrzeniem i lepszym doswiadczeniem spojrzy i nakieruje mnie gdzie robie blad. Zgory dziekuje. dolaczam dwa pliki moj i orginal oraz strone. Ogolnie program testuje tymczasowo na ATmega2560 Mega mniej roboty z podpinaniem przewodow pod zestaw startowy ;)

library.h
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


main.c
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

https://www.elecfreaks.com/wiki/index.p ... LCD_Module
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2018, o 16:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Kolego po pierwsze jeżeli chcesz sobie przeportować bibliotekę z Arduino do C, to musisz to zrobić podobnie jak w Arduino czyli stworzyć nową bibliotekę i powoli przenosić program do plików bibliotecznych z zachowaniem porządku. Inaczej zginiesz :)

aaa w końcu połapałem się w tym galimatiasie :) Jeżeli podłączasz wyświetlacz i wszystko Ci pada, to znaczy że możesz mieć problem z zasilaniem. Wydajność prądowa zasilacza jest ?

No dobra ja widzę że Ty nie bardzo wiesz jak sterujesz ten wyświetlacz. Po pierwsze jeżeli chcesz popychać dane do wyświetlacza (data i command) przez SPI to ja nie widzę u Ciebie takich funkcji. Pchasz dane przez portu A i C tak jak by ten wyświetlacz miał być sterowany równolegle. Myślę że pomieszały Ci się funkcje w tej arduinicznej bibliotece która jako ekstremalnie uniwersalna, zaopatrzona jest w każdą możliwą opcję sterowania. Jeżeli sterujesz po SPI a chyba taką masz intencję, to na początek zwróć uwagę na funkcje z poziomu sprzętowego które odpowiedzialne są za transmisje danych i komend do wyświetlacza.... Potem popatrzymy dalej ale w tym bałaganie nie łatwo jest :)

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Ostatnio edytowano 3 mar 2018, o 16:35 przez SP2LUB, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2018, o 16:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2017
Posty: 13
Lokalizacja: Southampton
Pomógł: 0

Szczerze mowiac chcialem na poczatku tak zrobic podzielic to na pliki ale pomyslalem sobie ze najpierw sprawdze sugerujac troche sie orginalem i to byl moj blad no bo przeciez C++ a doladniej arduino rozni sie od C i to duzo w sumie ani o jednym ani o drugim za bardzo pojecia nie mam no ale kiedys trzeba zaczac. Ok juz sie biore za pisanie i zobaczymy co mi z tego za cuda wyjda. Dzieki za wskazowki



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2018, o 16:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Przykład z Twojego programu
Ta funkcja ma za zadanie wysłać dwa razy po osiem bitów, jeden wysyła na Wysoki bajt wysyła na PORTA a Niski bajt na PORTC
w żadnym razie nie jest to transmisja po SPI. Poza tym ja nie widzę u Ciebie konfiguracji dla tych portów A i C... idź tym śladem :)

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


I nie poddawaj się :) to jest wbrew pozorom zarąbista zabawa, a gwarantuje Ci że będziesz mega zadowolony jak to wszystko ładnie uczeszesz..

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2018, o 19:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2017
Posty: 13
Lokalizacja: Southampton
Pomógł: 0

mam dokladnie to samo w tej funkcji ogolnie program dziala tylko jak podepne ekran to najpierw wszystko staje potem zaczyna przygasc az wkoncu wszystko gasnie wystarczy tylko ze wyciagne ekran wszysto rusza od nowa cos jak bym zle skonfigorowal wejscia i wyjscia i robi sie zworka ale moge sie mylic , teraz probuje to podzielic na pliki i stworzyc cos na zasadzie bibliotek pana Mirka i Greenbook
moze cos wymysle ale jak by ktos mial jakies sugestie jestem jak najbardziej otwarty
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


------------------------ [ Dodano po: 26 minutach ]

ale zemnie tuman nie wiem czy dobrze zalapalem ale musze najpierw zdefiniowac cos takiego lub cos kolo tego?
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


------------------------ [ Dodano po: 44 minutach ]

w rzucilem filmik na youtube jak to wyglada i dziala na arduino
https://www.youtube.com/watch?v=FRiXzpedLt8



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2018, o 20:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

NIe da się odtworzyć tego filmu na tubie.

Mam pytanie, jak sterujesz ten wyświetlacz? przez SPI czy przez interfejs równoległy?

przy pracy z takim wyświetlaczem na początku musisz nauczyć się z nim komunikować żeby go skonfigurować odpowiednio. Do tego służą funkcje wysyłające komendy i dane do wyświetlacza. To najbardziej "sprzętowe" funkcje. Potem jak już będziesz miał funkcje do komunikacji z wyświetlaczem, to musisz mieć funkcję do inicjacji wyświetlacza, czyli wysłania do niego komend konfiguracyjnych. Jak już to będziesz miał to pozostaną Tobie funkcje wyższego poziomu czyli rysowanie piksela, linii itp. Te funkcje są najłatwiejsze do adaptacji. Ostatnim krokiem jest pozyskanie funkcji graficznych, czyli tych które będą pisać znaki, stringi, bitmapy...
Powoli ogarniemy :)

najpierw określ jak sterujesz wyświetlaczem, SPI czy równolegle.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2018, o 20:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2017
Posty: 13
Lokalizacja: Southampton
Pomógł: 0

kurde szczerze mowiac to nie mam zielonego pojecia moja wiedza jest jeszcze za cienka do tego tematu jak narazie prubuje poprostu przerobic orginalny program znajdujacy sie ponizej jest tez tam link do strony z ktorej pobralem i mozesz sprobowac jeszcze raz z youtube bo zminilem filmik walnolem gafe zamiast napisac atnel napisalem atmel no zdarza sie ,mysle ze moze sproboje to ogarnac cos na zasadzie jak pan Mirek robil to w poradniku OLED wyluskujac co sie da z arduino



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2018, o 21:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Słuchaj a jesteś pewny że Twój wyświetlacz jest gotowy do pracy przy napięciu 5V? jeżeli używasz tego TFT01 Mega Shield to on niestety nie toleruje 5V bez konwersji poziomów, i pewnie to właśnie jest przyczyną że jak go podłączasz to wszystko Ci siada.
Myślę że powinieneś najpierw zerknąć na poradniki Mirka dotyczące pozyskiwania "organów" z adruino...
Musisz też zrozumieć SPI do sterowania dotykiem i interfejs równoległy chyba taki masz, do sterowania wyświetlaczem.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2018, o 21:53 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2017
Posty: 13
Lokalizacja: Southampton
Pomógł: 0

moze masz racje sprobuje podlaczyc bez tft shild jesli nie bedzie nic dzialac zaczynam wszystko od poczatku na podstawie poradnikow o OLED pozyskiwania "organów" z adruino tak jak planowalem na poczatku i
zobczymy co z tego wyniknie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO