Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 12:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lut 2018, o 13:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2013
Posty: 59
Lokalizacja: Skierniewice
Pomógł: 0

Witam,

Może tytuł dziwnie zabrzmi, ale..przejdę do meritum.

Chciałbym zbudować układ monitorujący (kamera) plac/podwórko na wsi. Obecnie nie ma tam dostępu do internetu kablowego. Jest zasięg telefonii komórkowej. Układ umieszczony byłby na zewnątrz, a obraz chciałbym odbierać na smartfonie, komputerze.

Czy mógłby mi ktoś doradzić co byłoby mi potrzebne (sprzęt)/od czego zacząć/może gdzieś zajrzeć . Wyobrażam sobie, że projekt oparłbym o AVRa, Raspberry, Arduino...?
Starałem się poszukać trochę info na forum, ale nic nie znalazłem. Jeśli już temat się powtórzył, bardzo przepraszam i proszę przenieść temat do kosza.

Dzięki za wszelką pomoc :)

Pzdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2018, o 13:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panie Łukasz jesteś Pan na naszym forum już od 2013 roku i do tej pory nie wiesz do czego służy dział DIY na forum ?? No przecież w opisie działu jest napisane - że prezentujemy w dziale "Zrób To Sam" - (Do It Yourself) ... własne ale skończone gotowe projekty, którymi można się pochwalić

nie jest to dział do zadawania pytań

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2018, o 15:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 mar 2015
Posty: 38
Pomógł: 9

Jeśli chcesz zbudować taki system samemu to zapomnij o Avr/Arduino - zbyt mała moc obliczeniowa.
Do obsługi kamery dobrym wyborem będzie raspberry pi lub inny SBC - powód jest prosty - działą on na systemie operacyjnym i bez problemu poradzi sobie z siecią. Warto zaznaczyć że jeśli wykorzystasz dedykowaną kamerę jej obsługa nie będzie obciążałą procesora.
Co do streamowania obrazu to polecam poszukać coś w rodzaju raspberry pi ip camera jest dożo poradników na ten temat.
Jednak aby to działało przeszkodą może być internet mobilny - w większości przypadków nie dostajemy publicznego adresu ip - w związku z czym nie będziemy mogli zrobić tzw. przekierowania portów.
Rozwiązaniem może być np wysyłanie na maila zdjęć np. co jakiś czas lub po wykryciu ruchu

I jeszcze pytanie ile kamer będziesz potrzebował bo jeśli jedna to powyższe rozwiązanie wystarczy.

Jeżeli więcej i oddalonych od siebie znacznie to może warto się zastanowić nad gotowym kilkukanałowym rejestratorem.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2018, o 16:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 kwi 2012
Posty: 10
Pomógł: 2

Mam taki "mini monitoring" podwórka wykonany w oparciu o Raspberry. Jedna kamera (dedykowana) po wykryciu ruchu zapisuje serię zdjęć do wybranego folderu. Do obsługi tej kamery używam programu Motion.

Motion można skonfigurować na wiele sposobów. Początkowo miałem go ustawionego w trybie wybierania środkowego zdjęcia z zarejestrowanego zdarzenia, które otrzymywałem emailem. Po czasie jednak okazało się, że jedno zdjęcie z wykrytego ruchu pokazuje np.: kto się zjawił , ale trudno zobaczyć co robił. Zmieniłem więc konfigurację na zapisywanie serii zdjęć ze zdarzenia. Zacząłem więc dostawać emailem po kilkadziesiąt lub kilkaset (w zależności od czasu trwania zdarzenia) zdjęć co w krótkim czasie doprowadziło mnie do furii :) . Ciężko przeglądać takie ilości w emailu.

Rozwiązaniem okazał się program gDrive, który w linuxie służy do synchronizacji z GoogleDrive. Obecnie działa mi to w następujący sposób. Po wykryciu zdarzenia (ruchu) do określonego folderu trafiają zdjęcia w różnej ilości. Cron co 3 minuty uruchamia mi skrypt, który sprawdza czy w folderze są jakieś zdjęcia, jeśli są synchronizuje je z dyskiem google i usuwa z Raspberry, więc na komputerze mam co 3 minuty świeże zdjęcia z monitorowanego miejsca oczywiście jeśli coś się dzieje. W Motion ograniczyłem jakość zdjęć do akceptowalnego poziomu gdzie jedno ma max 100kb więc transmisja działa dość szybko. Synchronizując z GoogleDrive dostęp do zdjęć mam w dowolnym momencie przez komputer, tablet czy telefon.

Można pokusić się o rejestrację filmu zamiast pojedynczych zdjęć, ale film to dużo większy plik i dłuższe przesyłanie. Póki co jestem z tego zadowolony.
Jeśli chodzi o stałe podglądanie obrazu to też to mi to działa , ale akurat mam łącze ze stałym IP. Jednak nie zawsze jest czas żeby patrzeć w monitor.


Sprzęt i zasoby : RaspberryPi Zero i dedykowana kamera zamknięte w dedykowanej obudowie, zasilacz i połączenie z internetem. Jeśli nie mamy połączenia z internetem to możemy przeglądać zapisane na Raspberry zdjęcia w dowolnej chwili i np. ręcznie usuwać zbędne.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2018, o 18:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Czołem.
Jestem w podobnej sytuacji jak Ty.
Mam domek letniskowy w miejscu którego nie ma na mapie a chcę go jakoś monitorować.
Podszedłem póki co do sprawy w taki sposób.
Kamera wifi (chińska za 250pln) podłączona do rutera oczywiście po wifi. Ruter robi sieć w domku i na zewnątrz.
Do rutera jest podłączony modem usb z gniazdem antenowym. Antena kierunkowa mniej więcej wycelowana
na BTSa odległego o ok.10km o ile dobrze pamiętam.
Kamerka może wysyłać fotki na maila i zapisywać na dołączonej sd karcie fotki lub video.
Zapewnia podgląd on-line za pomocą dedykowanego programu, który był do niej dołączony.
Używam tego na laptopie.
Do tego wszystkiego ale to już wykracza poza temat mam centralkę alarmową którą mogę sterować za pomocą smsów.
Kamera jest wewnętrzna ale są takie w sprzedaży również zewnętrzne. Całość chodzi bez większych kłopotów, ale od czasu do czasu tracę połączenie z kamerą i powraca ono samoistnie albo czasami wymaga resetu kamera i ruter.
To się zdarza mniej więcej raz na kilka miesięcy. Nie wiem co jest tego przyczyną czy zasięg telefoni komórkowej który jest tam b.słaby.
Czy kamera która się rozłącza od rutera czy serwer zmienia mi ip. Nie wiem. Kiedyś może ustalę.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2018, o 18:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Jeśli chcesz się pobawić w budowę takiego czegoś tak dla fanu i nauki to zapewne malina się nada. Ale jeśli chcesz mieć naprawdę funkcjonalny monitoring to nie czarujmy się ale bez korzystania z gotowych, przemyślanych i przetestowanych rozwiązań będzie trudno.
Jeśli chcesz coś profesjonalnego to w zależności od ilości kamer możesz zastosować kamerę IP +karta SD + router LTE lub też rejestrator +kamery(ip bądź TurboHD lub AHD) + router LTE. Obecnie większość "firmowych" urządzeń ma zaimplementowaną funkcjonalność chmury gdzie dostęp nie wymaga stałego i zewnętrznego IP (niestety większość usług oferowanych mobilnie ma raz, zmienne IP, a dwa przyblokowane wszystkie porty - chyba że masz firmę to wtedy jest możliwość dopłaty do stałego IP i otwartych portów) a w samym połączeniu się z kamerą pośredniczy chmura - wystarczy zarejestrować swoją kamerę lub rejestrator na stronie producenta i gotowe.
Przy takim rozwiązaniu masz stały dostęp do strumienia wideo na żywo, jak i do archiwum nagrań (możliwość ustawienia zapisu ciągłego lub dla oszczędności miejsca na ruch).
Z firm jakie mogę polecić to np BCS lub HikVision - sprzęt raczej bezawaryjny, oprogramowanie dobrze zrobione i dopracowane - dostęp z przeglądarki na PC, aplikacji na PC z win, jak i mobilnie Android lub iOS



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO