Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 00:05


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lut 2018, o 07:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Często widzę, że płytki posiadają zewnętrzna pamięć EEPROM gdzie mikrokontroler posiada w swoich zasobach wewnętrznych EEPROM-a. Dlaczego tak się robi czy jest jakaś przesłanka do takiej tendencji (pomijam wielkość pamięci)? Czy pamięć wewnętrzna EEPROM jest bardziej zawodna, czy może coś innego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2018, o 07:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1080
Pomógł: 73

Podłączam się do pytania Kolegi :) W jakiej pamięci np. w samochodzie jest przetrzymywana informacja o przejechanych km? czy są to jakieś super niezawodne pamięci EEPROM ? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2018, o 08:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tom277 napisał(a):
Często widzę, że płytki posiadają zewnętrzna pamięć EEPROM gdzie mikrokontroler posiada w swoich zasobach wewnętrznych EEPROM-a. Dlaczego tak się robi czy jest jakaś przesłanka do takiej tendencji (pomijam wielkość pamięci)? Czy pamięć wewnętrzna EEPROM jest bardziej zawodna, czy może coś innego?

Tak to jest gdy się komuś wydaje, że każdy mikrokontroler posiada wbudowaną pamięć eeprom.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2018, o 08:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Cytuj:
Tak to jest gdy się komuś wydaje, że każdy mikrokontroler posiada wbudowaną pamięć eeprom.

no wiesz Mirku, nie pisałem tego ponieważ jakoś tak założyłem, że to normalne, że mówię i pytam o procesor który posiada w sobie pamięć EEPROM a mimo tego stosowana jest osobna pamięć. Gdyby procesor nie posiadał takich zasobów pytanie byłoby bezsensu. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2018, o 08:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Zobacz na pdf eepromu mikro kontrolera i jakiejś np z zestawu atb i zobaczysz że ta zewnęczna ma o wiele większą ilość zapisów więc raczej jest pewniejsza a poza tym
w razie awarii to szybciej łatwiej wymienić taki zewnęczny scalak niż mikro kontroler.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2018, o 08:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tom277 napisał(a):
Gdyby procesor nie posiadał takich zasobów pytanie byłoby bezsensu.

Widzisz - nie obraź się ale pytanie tak zadane - że jedyne co to można się domyślać o co tobie chodzi - zamiast podać jakieś konkretne przykłady jakie to konkretnie procesory widziałeś i z jakimi pamięciami eeprom (symbole) - to wtedy można byłoby może coś rozważać itp

a tak to pozostaje domyślanie się ... i nawet domyślanie się tego, że np nie wiesz że nie wszystkie procesory mają eeprom ...

więc zamiast pisać że pytanie byłoby bez sensu to jednak zadaj je porządnie i szczegółowo tak jak podpowiedziałem wyżej

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2018, o 08:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Faktycznie, może troszkę chaotycznie to napisałem. Po pierwsze pytanie powinno było się znaleźć w dziale "luźne dyskusje" gdyż nie dotyczy konkretnego przypadku.
Już kiedyś gdzieś w głowie zapadła mi taka myśl dla czego tak jest i jakoś tak dziś mi się przypomniało. Zastanawiałem się czy jest coś o czym nie wiem, a jest to tak oczywiste, że nikt o tym nie mówi.
Co do serwisu i ewentualnej wymiany, tu się zgodzę. Widziałem takie przypadki, że sama pamięć EEPROM była w postaci przewlekanej obudowy DIP w podstawce gdzie cała reszta to elementy SMD. Taki przypadek ewidentnie wskazuje, że jest to w celach serwisowych lub wymiany oprogramowania czy przenoszenia danych o ustawieniach maszyny.
Dzięki za zabranie głosu. Tak jak napisałem myślałem, że jest coś tak oczywistego i wszyscy to wiedzą, a ja o tym nie wiem :)


Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2018, o 18:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Tom277 napisał(a):
wymiany oprogramowania czy przenoszenia danych o ustawieniach maszyny.
Nie zupełnie o to chodzi. Widzisz takie urządzenie zazwyczaj jest "personalizowane" przez klienta więc w przypadku usterki podmienia się sterownik i przekłada pamięć - i voila - klient zadowolony z szybkiej naprawy a urządzenie działa tak jak to sobie ustawił wcześniej. Często urządzenia posiadają taki tandem - procek i pamięć na podstawkach więc w momencie usterki wymienia się parę elementów - taki zabieg się stosuje gdy dane urządzenie mocno ewoluuje i program w procku z nowego egzemplarza mógłby nie być kompatybilny z mapą pamięci ze starego urządzenia (choć moim zdaniem dobrym zwyczajem jest pisanie programu tak by nowa wersja potrafiła bezkolizyjnie działać na konfiguracji starego programu ale nie zawsze tak się da...)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2018, o 17:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Nie wszystkie mikrokontrolery EEPROM posiadają i często stosuje się emulacje EEPROM w wewnętrznej pamięci flash. Pierwszy przykład z brzegu? STM32. Nie mniej Flash można mniej razy zapisywać niż EEPROM, to raz. Po drugie jedno urządzenie może mieć wiele wersji zróżnicowanych cenowo i pod względem ilości funkcji którymi dysponują. Żeby proces produkcji był tańszy do głównego procka lub flasha wgrywasz się wsad programu który jest wszędzie taki sam a w EEPROM wrzuca się konfigurację. Przykład? Mierniki typu aneng np. Sprawa trzecia to jeżeli uszkodzi się EEPROM Wewnątrz procka to trzeba wymienić procek za gruba kasę w porównaniu do kostki która stanowi ułamek ceny mikrokontrolera.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO