Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 14:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lut 2018, o 15:42 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 paź 2017
Posty: 18
Lokalizacja: Ie
Pomógł: 0

Witam. Jestem początkujący. I jak to pan Mirek mówił w którymś ze swoich filmikach wpadłem w spirale zakupów. Mam pełno gratów do Raspberry Pi oraz arduino (książki czujniki itp). W zeszłym roku zakupiłem zestaw składający się z bluebooka oraz programatora ATBusbasp. Teraz przymierzam się do zakupu "Green booka". Pytanie mam takie. Co warto kupić do dalszej nauki. Teraz Waham się co do zakupu. Nie wiem czy warto kupić zestaw ATB AVR ANDROMEDA. Czy tez odpuścić i dalej używać płytki stykowej. Może miał już ktoś podobny problem i poradzi co wybrał i dlaczego? W końcu to nie mała kasa. Druga sprawa to, to co znajduje się w owym zestawie? gdzie mogę znaleźć info na temat samego zestawu, tzn co jest na pokładzie? Widziałem na kanale YT ostatnio dużo przewija sie o menu, czyli enkoder i LCD w użytku. Czy standardowo taki enkoderek jest na pkładzie andromedy?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2018, o 15:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2017
Posty: 140
Pomógł: 6

Podstawowa wersja pakietu ANDROMEDA zawiera:

Zestaw ATB standard w wersji 1.05a
Dioda nadawcza podczerwieni
Rezystor 10 K na potrzeby ADC (0,125 W)
Pełna licencja na program MkAvrCalculator
Pełna licencja na program MkBootloader
Pełna licencja na program Mk MENU Generator PERSONAL LINK

Zawartość zestawu ATB

1. Programator sprzętowy USBasp
2. Przetwornica ATB-PWR3 - wybór zasilania +5 V / +3,3 V (możliwość osadzenia ATB-LION)
3. Przejściówka USB/RS232 - układ FT232RL (pełny RS232 oraz RS485)
4. Mikrokontroler ATmega32A (w każdej wersji zestawu)
5. Wymienny rezonator kwarcowy z podstawką - 11,0592 MHz
6. Przycisk RESET
7. Złącze zewnętrznego programatora typu KANDA
8. Układ V-USB
9. Diody LED zielone - 8 szt.
10. Odbiornik podczerwieni 36 kHz
11. Dioda nadawcza podczerwieni
12. Wyświetlacz LCD 2x16 (niebieski)
13. Wyświetlacz 7-segmentowy LED (czerwony)
14. Przyciski typu tact-switch -5 szt.
15. Potencjometr 20 k
16. Cyfrowy czujnik temperatury DS18B20
17. Pamięć EEPROM 24C04
18. Układ RTC PCF8583 (możliwość osadzenia: PCF8563, DS1307+, DS1337+)
19. Układ MAX485 (SN75176)
20. Układ L293D (driver silników DC i krokowych)
21. Kondensator żelowy 0,22 F
22. Driver mocy ULN2803
23. Złącze ATB-MICROPORT ( nowość! )
24. HUB-USB - 4 porty
25. Program MkAvrCalculator - pełna licencja
26. Program MkBootloader - pełna licencja

https://sklep.atnel.pl/pl/p/Zestaw-uruc ... siazka/153
http://atnel.pl/instrukcja-atb-rev-1-05a.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2018, o 17:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

meyo7er napisał(a):
W końcu to nie mała kasa.

Ja tak tylko podpowiem, że gdybyś na początku o tym pomyślał ;) zamiast kupować jak wspominałeś

meyo7er napisał(a):
Mam pełno gratów do Raspberry Pi oraz arduino (książki czujniki itp).

to by się okazało pewnie, że łączna kwota za te graty pewnie już jest prawie taka jak za zestaw ATB albo i większa ;) .... a wspominam o takiej spirali zakupów już jednym z moich pierwszych podstawowych poradników JAK ZACZĄĆ

https://youtu.be/jsek2VHDQzY?t=1111

meyo7er napisał(a):
Druga sprawa to, to co znajduje się w owym zestawie?

wprawdzie kolega wyżej już pisał ale wybacz, to co ja napiszę - no bo gdybym był nie wiem jak początkujący i chciałbym czy rozważałbym zakup zestawu firmy o nazwie ABCDE to co bym zrobił ? no spróbowałbym znaleźć coś o tej firmie i jej produktach zapewne na jej stronie i nawet bez zastosowania szukajki google spróbowałbym wpisać w przeglądarce internetowej

http://www.ABCDE.pl

albo

http://www.ABCDE.com

nieprawdaż ? .... a skoro wiesz że chodzi ci o zestaw ATB firmy Atnel to co trudno spróbować wpisać nazwę

http://www.atnel.pl

? ;) gwarantuję ci że od razu znajdziesz stronę firmy a tam jak byk dział ELEKTRONIKA ;) więc pewnie kliknąłbym i sprawdził czy coś nie ma o ATB który chcę kupić

zresztą sam zobacz
Obrazek

nie dość że na samym początku jest o ATB 1.05a to nawet jest bardzo obszerna instrukcja PDF z pełnymi opisami, ba! schematami - no wszystkim co warto wiedzieć także przed zakupem

w czym więc problem ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2018, o 17:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

meyo7er napisał(a):
czyli enkoder i LCD w użytku
Encoder jest w wersji Deluxe. Ale miejsce na płytce jest pod niego w każdej i sam możesz sobie go dodać (dokupić z zestawem w sklepie Atnel).

Najlepiej zajrzyj na podawaną wyżej stronę sklepu i zobacz co masz dodane w wersji Deluxe, a dowiesz się dzięki temu, czego nie ma w wersji podstawowej :).

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Może dodam jeszcze od siebie, że wiele osób pluje sobie w brodę że kupiło zestaw ATB ... tak późno i męczyli się ze stykówkami. Więc nie zastanawiaj się czy, a raczej jak szybko możesz :).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2018, o 21:22 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 paź 2017
Posty: 18
Lokalizacja: Ie
Pomógł: 0

Panie Mirku. Ja wiem ze cale te moje graty juz pewnie przerosly cene starteru Atb. Ja bron Boże nie chcialem nikogo urazić ze cos jest za drogie czy cos w tym stylu. Sam wiem ile wydalem na te pierdoly pomimo, iz "teoretycznie" tanio, lecz dosc czesto wydawalem, na ebay. Ale to wlasnie dzieki temu nieszczesnemu arduino trafilem na jezyk c a potem zainteresowal mnie Pana kanal na YT. Gdyby nie problemy z ardu i multiwatkowoscia pewnie nie przyszlo by mi do glowy poczytac o c. A z tamtad juz byla krotka droga do strony Atnel. Wiec taka to moja historia. A co.do.zestawu to oczywiscie poczytalem co nieco. Nawet zacząłem od v 1.01. Jest opisane bodajże na stronie sklepu. Lecz.nie.bylem pewny.co.do enkodera. (Pomimo opisu ponizej ze
znajduje sie w wersji deluxe). Pomyślałem.ze.warto zapytac. Zmylily mnie troche filmik. Kolego rskup, chyba mnie namowiles.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2018, o 22:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

meyo7er napisał(a):
Kolego rskup, chyba mnie namowiles.
Na pewno nie będziesz żałował, to mogę Ci zagwarantować.
Co do encodera, to kosztuje u Mirka 7.5 PLN, więc przy tak obecnym częstym wykorzystywaniu w poradnikach, warto go mieć w zestawie. Jak nie czujesz się na siłach sam wlutować go do zestawu (ma on normalny rozstaw - duże piny) to możesz poprosić przy zamawianiu a na pewno zostanie on wlutowany.
Reszta (poza enkoderem) z elementów wersji Deluxe wykorzystuje się przy specyficznych projektach, więc możesz na początku ich nie potrzebować. Najwyżej później dokupisz je i wlutujesz sobie do ATB. Ale zamiast nich polecałbym dokupić wyświetlacz OLED. W ATB jest pod niego dedykowana podstawka (wersja I2C) a daje dużo większe możliwości nić zwykły LCD 16x2 :). A jak go używać to dowiesz się szybko z Mirkowych video poradników... (choć zdradzę Ci że raczej nie bardzo szybko, bo do obejrzenia jest tak z 10 godzin poradników o korzystaniu z OLEDów :roll: )

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2018, o 23:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

meyo7er - sam posiadam ATB 1.05 - powiem Ci krótko, chcesz się uczyć programowania, a nie wściekać że Ci coś nie działa bo jakiś kabelek na stykówce znowu nie kontaktuje - bierz od razu ATB 1.05a.
Mogę CI zagwarantować, że nie będziesz żałował żadnego wydanego grosika na tą płytkę. Ona nie ma sobie równy, być może spotkasz jakieś które udają podobne, są to jednak tylko mizerne klony-klonów ATB.
Tak jak pisał kolega rskup - warto do Andromedy dokupić enkoder w symbolicznej cenie, a wtedy to już się na prawdę zaczyna zabawa :)
Na koniec jednak chciałbym ostrzec - poradniki Mirka i zabawa z ATB uzależniają bardziej niż narkotyki i dopalacze - tak żebyś wiedział, że przy tym zakrzywia się czaso-przestrzeń :P
Jeśli jesteś gdzieś z okolic Poznania to zapraszam do siebie, mogę Ci to pokazać na żywo :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lut 2018, o 00:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 162
Pomógł: 6

Przez spiralę straciłeś sporo kasy, więc teraz nie trać już czasu i nie zastanawiaj się zbyt długo tylko kupuj zestaw ATB . To tak na szybko ode mnie, bo sam byłem kiedyś w twojej sytuacji

_________________
1+1=10



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lut 2018, o 15:03 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 paź 2017
Posty: 18
Lokalizacja: Ie
Pomógł: 0

No i dobrze było z wami chopoki pogadać. Rzeczywiście tak jak kolega karolen napisał. Na samym początku już miałem problem z podłączeniem LCD na stykówce. Niby wszystko było ok i na atmedze 8 działało sii. A juz na Atmega32 nic się nie działo. Po całym dniu szukania znalazłem problem. A32 jest dużo szersza i rozpychała mi piny na środku stykówki. Przez co nie zawsze było "pewne" połączenie. A takie rzeczy na starcie potrafią zniechęcić. Lepiej ten czas było poświecić na naukę. "Sredni"dzięki. Nie tracę już czasu i wybór padł na zestaw Andromeda+enkoderek+GB no i jeszcze case do programatora z BB. Zamówienie poszło. xD Co do oleda, to mam z zestawu od arduino. Podejrzewam że będzie ok. Także dziękować i myślę że temat można zamykać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lut 2018, o 17:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

meyo7er napisał(a):
Co do oleda, to mam z zestawu od arduino

Jeśli I2C to powinien pasować - ale sprawdź na wszelki wypadek tzn porównaj wyprowadzenia

meyo7er napisał(a):
Andromeda+enkoderek

No dzisiaj lutowaliśmy enkoderek ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lut 2018, o 21:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

mirekk36 napisał(a):
ale sprawdź na wszelki wypadek tzn porównaj wyprowadzenia
Tak, tak, sprawdź dokładnie dwa razy. I nie dodaję to tylko tak sobie, ale sam niedawno się na to zrobiłem - wpadł mi w ręce tani chiński OLED, więc stwierdziłem że przetestuję :). Jako że był na I2C, to wyjąłem Atnelowski OLED z ATB i rzucając tylko okiem że chyba piny są zgodne włożyłem. Włączenie kabla USB wygenerowało lekki zapach jakby coś się przygrzało i ostrzeżenie na komputerze o przekroczeniu dopuszczalnego poboru prądu na porcie i odcięcie na nim zasilania :shock:.
Dopiero po tym przyjrzałem się obu wyprowadzeniom na raz i w końcu zauważyłem że SDA i SCL są na tych samych miejscach ale GND i VCC są ze sobą zamienione :oops: .
Na szczęście restart komputera (by port USB został ponownie uruchomiony) i włożenie Atnelowego OLEDa do ATB spowodowało że spadł mi kamień z serca, bo wszystko działało :D.
O dziwo poprawne podłączony chiński OLED także zadziałał :) .

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO