Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lut 2018, o 13:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Witam mam taki problem. Posiadam 2 urządzenia do sterowania przekaźnikami za pomocą PC oparte na ft232. Problem się pojawił gdy podłączone miałem obydwa urządzenia na raz. Zaczołem grzebać za pomocą programu FTprog i tak jak bym zablokował jedno z urządzeń.
Komputer je widzi ale wyświetla mi kod28 z dopiskiem że jest jakiś problem ze sterownikiem. Podłączenie urządzenia do innego PC tak samo pokazuje ten sam problem( na 2 pc też są zainstalowane sterowniki)

Jak moge odblokować układ?Czy też wymaga to wymiany FT232?
I jak zrobić żeby obydwa urządzenia na raz pracowały na jednym PC? Bo na to wychodzi że chyba pc przypisywał im ten sam port COM

Prosze o pomoc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2018, o 14:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

silentscorpe napisał(a):
Jak moge odblokować układ?Czy też wymaga to wymiany FT232?
Jest taki prosty sposób:
silentscorpe napisał(a):
grzebać za pomocą programu FTprog
wystarczy przywrócić poprawne ustawienia.

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Poprawnie zainstalowane sterowniki będą widziały dwa różne układy FT232 jako różne urządzenia i będą przypisane różne porty COM.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2018, o 14:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

rskup napisał(a):
silentscorpe napisał(a):
Jak moge odblokować układ?Czy też wymaga to wymiany FT232?
Jest taki prosty sposób:
silentscorpe napisał(a):
grzebać za pomocą programu FTprog
wystarczy przywrócić poprawne ustawienia.

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Poprawnie zainstalowane sterowniki będą widziały dwa różne układy FT232 jako różne urządzenia i będą przypisane różne porty COM.


Probem polega na tym że program FTprog już nie czyta urządzenia. PC go widzi, pokazuje że jest problem, kod 28 a ftprog nie wyszukuje mi urządzenia. Już w nim przywracałem ustaienia fabryczne ale wtedy mogłem się z ft232 połączyć. Tu jest problem



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2018, o 15:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

silentscorpe napisał(a):
Probem polega na tym że program FTprog już nie czyta urządzenia.
A nie zmieniłeś VID:PID na nim?
Pokaż szczegóły urządzenia podawane przez Windows.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2018, o 15:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Tak to wygląda

USB\VID_0405&PID_6001&REV_0600
USB\VID_0405&PID_6001



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2018, o 18:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

czy to o to chodziło?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2018, o 19:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

VID/PID masz właściwy więc to nie to. Próbowałeś odinstalować i ponownie zainstalować najnowsze sterowniki od FTDI?
Pokaż co dokładnie wypisuje winzgroza...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2018, o 19:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

A jak się zgłasza drugie, działające urządzenie, tzn VID/PID?
Tam czasem nie powinien być VID 0403 - 0405 to inna firma.
Jeżeli tak, to zmień/dodaj w pliku *.inf sterownika i powinno ruszyć, potem zmień przywróć właściwą wartość.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2018, o 21:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Harry napisał(a):
Tam czasem nie powinien być VID 0403 - 0405 to inna firma.
Heh faktycznie źle spojrzałem - mój błąd - dla tego koledze nie wykrywa urządzenia. Kolego musisz sobie sterownik spreparować pod tego VID-a i wówczas go przeprogramujesz ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 07:25 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Harry napisał(a):
A jak się zgłasza drugie, działające urządzenie, tzn VID/PID?
Tam czasem nie powinien być VID 0403 - 0405 to inna firma.
Jeżeli tak, to zmień/dodaj w pliku *.inf sterownika i powinno ruszyć, potem zmień przywróć właściwą wartość.


A możesz mi powiedzieć gdzie w windows 7 i windows 10 się instaluje ten sterownik?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 08:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Zamiast pytać to sam poszukaj gdzie są u Ciebie pliki .INF :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 08:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Szukam C:\Windows\System32\drivers ale nie widze żadnego pliki INF



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 08:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Szukaj na całym dysku a nie w podkatalogach. Np eksploratorem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 09:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

https://www.youtube.com/watch?v=JJY0jTTNpS0


Bez zbędnego kombinowania, i doktoryzowania się. Udało mi się dzięki temu dostać do urządzenia i przywrucic na domyslne PID/VID bez przepisywania i grzebania w plikach INF

------------------------ [ Dodano po: 9 minutach ]

Pojawił mi się za to inny problem. Na 2 urządzeniu opartym na ft232 nie chce mi przypisac do niego portu COM. PC widzi urządzenie w "kontorlerach uniwersalnej magistrali szeregowej" ale nie przypisuje mu portu COM w Porty COM i LPT . Nie wyświetla się tam. Co mogę zrobić żeby go przypisać do portu COM tylko dla niego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 10:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Odinstaluj sterowniki dedykowanym softem z ftdi, zrestartuj system i niech zainstaluje od nowa. Powinno pomóc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 11:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Nie wiele to pomogło. Wyglada to tak, jedno urządzenie mam przypisane do COM11 i to urządzenie działa. Lokalizacja Port 0001 Hub 0002

Za to to 2 urządzenie jest wykryane jako Port0002 Hub 0002 ale nie moge przypisać mu innego portu com. Jak mam włączone jedno z tych urządzeń to 2 nie działa i na odwrót. Czasami jak odepnę to 2 urządzenie to raz ono działa a raz jakiś problem wyskakuje. Podejrzewam że PC widzi je na jednym porcie COM i nie wiem jak przypisać mu inny port , cos tam przypisuje jako COM 5 w moim przypadku ale po dołączeniu urządzenia ten port nie znika więc nie jest to przypisane dla tego urządzenia , ID ft232 też są inne dla każdego urządzenia bo sprawdzałem



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 11:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Odinstalowałeś drivery toolem ftdi? Mirek na blogu chyba to opisywał?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 11:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Tak dinstalowywałem to programem wg tego opisu FTDI_Driver_Uninstall_with_2-08-24_Install (with run as admin).pdf

Ok coś udało mi się zrobić.W urządzniu NR2 za pomocą FTprog wyłączyłem auto generowanie serialu, dzięki temu PC przypisał urządzeniu port COM Na chwilę obecną zmieniłem go na wolny nr 14. Ale jeżeli jako pierwsze uruchomie urządzenie nr 1 (za pomocą dedykowanego programu) to urządzenie nr 2 nie chce się połączyć z programem dedykowanym do niego. Jeżeli tylko wyłączę program nr1 to program nr2 i to urządzenie działa normalnie . Wtedy mogę też po uruchomieniu najpierw prgramu nr2 uruchomić program nr 1 i wszystko działa. Nie wiem w czym jest problem że to tak dziwacznie działa i mają na siebie wpływ te 2 urządzenia i prgramy do nich. Dodam że programy są zupełnie różne od siebie i są od innych producentów.

Na programie nr 2 jeżeli mam jako pierwsze uruchomiony program 1 do urządzenia 1 wyskakuje mi komunikat Błąd Odczytu Identyfikatora Urządzenia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 18:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

A więc tak jakoś to ogarnołem. Problem polega teraz w tym że jeżeli zrobię reset PC to po ponownym uruchomieniu jedno urządzenie działa , a drugie pokazuje mi błąd sterownika. Po rozłączeniu fizycznie portów COM wszystko wraca do normy. Może mi ktoś powiedzieć dla czego zawsze po resecie PC jeden z FT232 (zawsze ten sam) jest wykrywany ale pisze że jest problem ze sterownikami. Ważne jest to dla mnie o tyle że pc sterujący i obydwa urządzenia działają jako zdalne urządzenie i nie mam na co dzień możliwości mieć dostępu do tego. Takie resetowanie PC też się zdarza od czasu do czasu. Co zrobić żeby obydwa urządzenia wstawały poprawnie razem z systemem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 19:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A nie jest tak, że coś w systemie się namieszało?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2018, o 20:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Poprawiłeś ten błędny VID?
Sprawdź jeszcze "identyfikator wystąpienia urządzenia", nie masz jakichś wykrzykników, nawet przy ukrytych urządzeniach?
Co robisz jak system nie chce uruchomić sprzętu, znowu mu wymuszasz sterownik?

Wysłane ze srajfona

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2018, o 06:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Harry napisał(a):
Poprawiłeś ten błędny VID?
Sprawdź jeszcze "identyfikator wystąpienia urządzenia", nie masz jakichś wykrzykników, nawet przy ukrytych urządzeniach?
Co robisz jak system nie chce uruchomić sprzętu, znowu mu wymuszasz sterownik?

Wysłane ze srajfona



Tak poprawilem VID, jak tylko udało mi się skomunikować FTprog ustawiłem na domyślne czyli 4003
Jak system nie chce uruchomić sprzętu , pomaga fizyczne odłączenie urządzenia od portu USB i ponowne podłączenie. Ale to rozwiązanie niestety w moim przypadku odpada ponieważ całość ma działać zdalnie za pomocą TimeViwera
Identyfikator sprzętu - USB\DEVICE_DESCRIPTOR_FAILURE
Wykrzyknik pojawia się przy ikonie urządzenia w menager urządzeń .

W zakładce ogólne jest podany "stan urządzenia "= Nie można uruchomić tego urządzenia. (Kod 10)

A request for the USB device descriptor failed.

Nie wiem czy to o te informacje chodziło
W razie czego może ktoś pomoże mi to zrobić zdalnie za pomocą Time Viwera bo ja już nie ogarniam tego problemu?

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

micky napisał(a):
A nie jest tak, że coś w systemie się namieszało?



Nie mam pojęcia gdzie jest problem. Usuwałem sterowniki kilka razy i kilka razy instalwałem od nowa

Ale efekt był ten sam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lut 2018, o 07:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Może spróbuj na innym kompie ze świeżym systemem lub na wirtualce?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 08:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

na chwile obecną nie próbowałem z żadnym pc z nowym systemem bo to za dużo kombinowania. Wychodzi na to że pod windows 10 nie mogą pracować 2 układy ft232 i tyle. Zmienianie kompa, zmiana systemu czy cokolwiek innego to lipa jakaś i przekombinowanie. Nie chce mi się bawić w formatowanie komputera czy też komputerów , później wgrywanie nowych programów ,robienie aktualizacjo to kupa roboty z tym. Nie ma tu speca który zna problem? Nikt z was nie używał 2 konwerterów FT232 na jednym PC?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 09:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Na wirtualce sprawdzisz to w kilka chwil. Na Microsoftcie link są do pobrania gotowe systemy do zaimportowania pod wirtualkę. Dzięki temu system postawisz w ciągu paru minut. Jest to najlepszy i najszybszy sposób na tego typu testy.
P.s. Zdarza mi się używać i 3ch ftdi na raz i nie mam żadnych problemów, więc obstawiam, że masz coś namieszane w systemie/sterownikach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 12:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

silentscorpe napisał(a):
Wychodzi na to że pod windows 10 nie mogą pracować 2 układy ft232 i tyle.
Każdy windows bez problemu obsłuży wiele podłączonych FT bez zająknięcia!
A czy Ty przypadkiem ręcznie nie zmieniałeś przypisanych numerów portów COM dla tych urządzeń? Być może problem jest w tym że Winda próbuje na silę zaemulować oba konwertery na jednym i tym samym numerze portu co z oczywistych względów nie przejdzie!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 15:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

xentis napisał(a):
silentscorpe napisał(a):
Wychodzi na to że pod windows 10 nie mogą pracować 2 układy ft232 i tyle.
Każdy windows bez problemu obsłuży wiele podłączonych FT bez zająknięcia!
A czy Ty przypadkiem ręcznie nie zmieniałeś przypisanych numerów portów COM dla tych urządzeń? Być może problem jest w tym że Winda próbuje na silę zaemulować oba konwertery na jednym i tym samym numerze portu co z oczywistych względów nie przejdzie!


Sytuacja jest taka jak opisałem. Czy to uda mi się zrobić osobny port com dla każdego ft232 czy też jako port com pracuje jeden a drugi nie jest wykrywany jako port com ale również działa, dochodzi do tego samego że albo jak używam 2 na raz to jeden ma błąd po jakimś czasie. Albo po resecie PC jeden działa poprawnie a 2 jest widziany jako brak sterownika. Albo gdy używam obywóch i chcę coś na nich zrobić dochodzi do tak jak by zerwania połączenia z obydwoma ft232 podczas uruchamiania kolejnego przekaźnika na jednym z urządzeń. Powoduje to zerwanie połączenia i czasami wraca to do normy a czasami muszę fizycznie odpiąć urządzenia od PC i dopiero wraca to do normy. Nie wiem może coś uszkodziłem podczas lutowania. Zobacze jeszcze z tym wirtualnym systemem co mi to da .

Na pewno akutalizacja systemu nie przyniosła żadnych zmian, popsuła mi się jedynie obsługa audio dla ważnego programu którym steruje radiostacją . Cały winsyf robi zamieszanie . Nie wiem czy nie zainstaluje W7 i zobacze jak to zadziała bo W10 to jakiś dramat



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 17:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

silentscorpe napisał(a):
Wychodzi na to że pod windows 10 nie mogą pracować 2 układy ft232 i tyle.

przyglądałem się tylko temu wątkowi i nic nie pisałem, powstrzymywałem się widząc chaos jaki robisz zarówno w swoich opisach jak i próbach naprawy tego co sam popsułeś "grzebiąc" jak sam pisałeś programem FT_PROG w scalakach o których jak widać nie masz zielonego pojęcia niestety - i nawet nie wiedząc co to jest VID i PID sobie zmieniasz ...

no ale takich BZDUR to już dawno nie słyszałem .... Ja na co dzień pracuję często z jednocześnie podłączonymi wieloma urządzeniami z FT232R np w zestawach ATB czy naszych przejściówkach USB/RS232 ale też wiele innych produktów - i nie ważne na jakim windowsie ....

trzeba mieć naprawdę mało pokory do BABOLI jakie sam robisz .... żeby wypisywać takie bzdety a do tego

silentscorpe napisał(a):
Cały winsyf robi zamieszanie

Jak masz zamiar pisać dalej takie brednie to proszę cię zmień forum ok?

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

silentscorpe napisał(a):
bo W10 to jakiś dramat

dramatem jest to jak się czyta twoje bzdury

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 18:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Jedynie co można spróbować zrobić, to wywalić ręcznie sterowniki(wskazywanie driverów to naprawdę bardzo głupi pomysł, właśnie dlatego mówiliśmy o preparowaniu *.inf), ale to wymaga żmudnego przeszukiwania rejestru, na wystąpienia "starego" i nowego VID.

Przed przejechaniem rejestru sprawdziłbym zachowanie na innym kompie/systemie.
Można (a raczej należy)jeszcze usunąć fantomowe urządzenie z systemu, jak dalej nie działa to patrz wyżej
http://www.ftdichip.com/Support/Documents/InstallGuides/AN_396%20FTDI%20Drivers%20Installation%20Guide%20for%20Windows%2010.pdf strona 26

Z tego co widzę, to kolega robił samodzielnie układy, przydałby się ich schemat, bo coś mi mówi że jest spartolone zasilanie chipów.
Prawidłowo zbudowane urządzenia chodzą od kopa, choć czasem się zdarza że się żrą, ale to nigdy nie dotyczy dwóch identycznych driverów.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 20:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Harry napisał(a):
ale to wymaga żmudnego przeszukiwania rejestru, na wystąpienia "starego" i nowego VID.
nic podobnego. Producent zadbał o wygodne deinstalowanie sterowników udostępniając narzędzie "CDM Uninstaller 1.4 - Windows Device Driver Uninstaller" dostępne w dziale Utilities http://www.ftdichip.com/Support/Utilities.htm
Po odpaleniu GUI zostaną odszukane wszystkie urządzenia powiązane ze sterownikami i można wybrać dany VID/PID by go odinstalować z systemu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO