Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lut 2018, o 13:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 paź 2017
Posty: 3
Pomógł: 0

Cześć, witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie zapisu wyniku przetwarzania do ASCH i ADCL. Dajmy że wynik przetwarzania zapisany w ADCR to 0x123. Po zamianie na binarke mamy 10010011. Bit ADLAR = 1 (wyrównanie do lewej). Czy wtedy szesnastkowo ADCH=0x48, ADCL = 0x03, czy może ADCL=0xC0? Generalnie problem polega na tym że jak zabiore te 8 bitów do ADCH to po prawej stronie zostaje mi 00000011 czy 11000000, nie wiem jak wtedy te 2 młodsze bity się zachowują.
Drugie pytanie to ta sama sytuacja gdy ADLAR=0.

Może zagmatwanie napisałem, wrzucam fotke i wystarczy, że ktoś bardziej pojęty nie będzie sobie rozpraszał głowy tylko wskaże które wersje są poprawne, a jakoś sobie poradzę z liczeniem innych liczb

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2018, o 15:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 563
Pomógł: 143

Wersje 2 i 3.

Przecież masz to dokładnie rozpisane w dokumentacji każdego mikrokontrolera, np. tutaj - strony 328 do 331.

Właściwie ustawienie ADLAR=1 jest korzystne tylko wtedy, gdy zamierzamy skorzystać z ograniczonej ośmiobitowej rozdzielczości ADC, ponieważ wystarczy wtedy odczytywać tylko rejestr ADCH.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2018, o 15:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Ale przecież wszystko masz w nocie:
Obrazek
Generalnie opcja ADLAR=1 jest po to by obniżyć rozdzielczość pomiaru o 2 bity, wówczas wynik pobierasz tylko z rejestru ADCH, natomiast w ADCL jest tak jak w nocie dwa najmłodsze bity są na 6 i 7 pozycji, ale zazwyczaj się ich nie odczytuje przy takim ustawieniu ADLAR bo później więcej zabawy ze złożeniem obu rejestrów do całości. Jeśli interesuje Cię wyższa 10 bitowa rozdzielczość to ADLAR=0 i wtedy odczytujesz najpierw ADCL następnie ADCH i składasz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2018, o 15:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 paź 2017
Posty: 3
Pomógł: 0

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :) problem polegał na tym że w pierwszym i czwartym razie stosowałem się do jakiegoś mongolskiego opisu, zaś 2 i 3 do tabelki i stąd taki misz masz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO