Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 06:22


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sty 2018, o 16:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Witam.
Jestem mniej niż początkującym ale ciekawskim człowiekiem. Mianowicie chciał bym się tutaj dowiedzieć czy da się coś takiego zrobić, i dowiedzieć się w jakim kierunku iść.

Mianowicie dla potrzeb mojego hobby jakim jest krótkofalarstwo , chciał bym zbudować urządzenie które ułatwi mi pracę zdalną na mojej radiostacji. Radiostacja jest obsługiwana zdalnie , mianowicie steruję nią za pomocą programu na PC, w lokalizacji gdzie znajduje się radiostacja jest kolejny pc i wszystko odbywa się przez internet.
Potrzebuję jakiejś informacji czy istnieje możliwość zrobienia urządzenia podłączanego pod USB na komputerze A , gdzie będę miał zwykły włącznik , włącznik ten miał by za zadanie przesłać informacje do komputera zdalnego gdzie mam już zainstalowany program do obsługi radia , lub uruchomił by urządzenie załączający zwykły przekaźnik . Może to być całkowicie osobna struktura. PC " B" posiada tylko wyjścia USB. Czyli załączanie na PC "A" ----> uruchamianie przekaźnika na PC " B" wszystko przez USB i internet.

Wiem że troche zamieszane , ale prawdę powiedziawszy nie wiem od czego zacząć , czy do tego celu wystarczą mi 2 konwertery FT232 czy też będę musiał wykorzystać jeszcze inne urządzenia takie jak mikro kontrolery. Z tego co wiem to układ ft232 ma wyjścia mocy więc mrze w wersji uproszczonej było by możliwe wykonanie prostej komunikacji przez internet tych dwóch układów na zasadzie włącz/ wyłącz przekaźnik , odczytaj czy styk jest załączony czy też rozłączony

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 16:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2015
Posty: 252
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 23

Cześć,
rozwiązanie, które opisujesz jest mocno "przekombinowane".
Jak masz po obydwu stronach Internet, zainteresuj się czymś takim jak Sonoff.
Za naprawdę niewielkie pieniądze możesz sterować włączaniem i wyłączaniem urządzenia podpietego pod sonoff
z dowolnego miejsca przez przeglądarkę i stronkę urządzenia.
Zalecam zmianę oprogramowania na alternatywne aby uniezależnić się od serwera dostawcy.
Bardzo duży wybór takiego softu.

Pozdrawiam
Jurek



Ostatnio edytowano 14 sty 2018, o 17:29 przez jerrylu, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 17:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Tzn, ja nie chce używać przeglądarki jako załączania przekaźnika . Chce sobie ułatwić pracę przez radiostacje i potrzebne mi jest urządzenie ( załącznik / przełącznik) który będę uruchamiał nogą. Czyli załączał nadajnik . Ręce mi są potrzebne do logowania łączności etc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 17:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2015
Posty: 252
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 23

W Takim razie to jest dodatkowa rzecz, której potrzebujesz.
https://www.google.pl/search?q=no%C5%BCny+prze%C5%82acznik+na+usb&oq=no%C5%BCny+prze%C5%82acznik+na+usb&aqs=chrome..69i57.16791j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Element wykonawczy pozostaje bez zmian.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 19:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Bardzo dziękuję. To może być rozwiązaniem mojego technicznego problemu.

Jeszcze mam jedno pytanie odnośnie ft232

do czego służą piny CTS , DSR, , RTS
mam program który wymaga w konfig. tych ustawień . Może mi ktoś podać jakiś schemat jak to podłączyć pod port usb i jak ustawić powyższe CTS DSR RTS czy zwieramy je do masy albo coś?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 19:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

CTS DSR RTS i jeszcze DTR (oraz dodatkowy RI) są to dodatkowe linie sterujące, służące w pełnej wersji RS232 do kontroli przepływu danych dla linii RX/TX.

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 16 minutach ]

Jeżeli chcesz mieć na stałe jakiś stan to na wyprowadzenia FT232 podajesz odpowiednio albo 0 (GND) albo 1 (VCC).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 20:51 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

Czyli mam rozumieć że do portu usb mam podłączyć tx/rx pod d+, d-, a w zależności co wybiorę w menu progrmu( jest taka możliwość) czy cts czy dsr czy rts założyć tam przełącznik i doprowadzić albo gnd albo vcc? Z tego co dałem radę się dowiedzieć to rts jest od chyba załączania pisze po angielsku "Use rts as power". Czy dobrze to rozumiem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 22:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

silentscorpe napisał(a):
Czyli mam rozumieć że do portu usb mam podłączyć tx/rx pod d+, d-,
NIE, NIE, NIE!
USB to USB a RS232 to RS232. Oprócz całkiem innych sygnałów i protokołów to jeszcze są całkiem inne napięcia (USB to 0..5V a RS232 -12V...+12V). Dlatego są układy typu FT232R oraz MAX232, które umożliwiają połączyć te dwa interface.
Czyli jak chcesz przejść z USB do RS232 TTL (nie standardowe RS232 ale w logice TTL) to używasz układu typu FT232R. Ma on na swych pinach wszystkie standardowe sygnały, do przesyłania danych RX i TX oraz sterujące RTX, CTS, DTR, DSR, RI. Tylko wszystkie one są w standardzie TTL, czyli możesz podłączyć bezpośrednio do jakiegoś mikroprocesora. Jak chcesz podłączyć do urządzenia w standardzie RS232 potrzebny jest jeszcze konwerter poziomów, czyli układ typu MAX232.

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

silentscorpe napisał(a):
rts jest od chyba załączania pisze po angielsku "Use rts as power"
Ale w czym tak masz. Piszesz o jakiś swoich koncepcjach, ale my nie wiemy co dokładnie masz i co chcesz użyć. Musisz dokładniej opisywać swoje pomysły.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2018, o 06:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

silentscorpe napisał(a):
rts jest od chyba załączania pisze po angielsku "Use rts as power"
Ale w czym tak masz. Piszesz o jakiś swoich koncepcjach, ale my nie wiemy co dokładnie masz i co chcesz użyć. Musisz dokładniej opisywać swoje pomysły.[/quote]


No tak przepraszam. Program którego używam nazywa się "RC Forb" , znajduje się on na stronie remotehams.com
Program służy do kontroli zdalnej radiostacji , i jest tam taka funkcja o nazwie External PTT. Służy ona do podłączenia zewnętrznego załączania nadajnika radia. Podłączamy jakieś tam już odpowiednio przygotowane urządzenie pod port Com .
http://beta.remotehams.com/orb/RCForb_Server_Manual.pdf - link do manuala , chodzi dokłądnie o opcje PTT Configuration na stronie 8

Jest tam opisane jak i w samym programie coś właśnie na temat RST i całej reszty, ale nigdzie nie mogę znaleźć przykładowego schematu wykonania takiego prostego przełącznika który zadziałał by z PC sterującym. Sam manual jest tak napisany że jak dla mnie nie wiadomo nic na temat sterowania tego PTT tak jak by konstruktor zakładał że muszę wiedzieć wszystko , i zaczyna się problem. Jako tako potrafię przeczytać schematy i wykonać wg nich urządzenie , ale nie mam wiedzy na temat elektroniki cyfrowej i muszę jakoś dojść do tego. Urządzenie jest o tyle ważne że taki przełącznik mogę podczas pracy umieścić np pod nogą, i za jego pomocą uruchamiać nadajnik , a ręce mieć wolne w celu logowania łączności , sprwdzania informacji o korespondencie etc. Program posiada możliwość uruchamiania nadajnika kliknięciem myszy ale uniemożliwia to pełne korzystanie z innych programów ponieważ w czasie nadawania krótkich komunikatów nie jesteśmy w stanie nic więcej zrobić na pc sterującym. Taka oto głupota amerykańskich programistów. Na ogół w krótkofalarstwie są dostępne schematy , rozwiązania problemów w interniecie , a tym razem mam nie jasny opic co ,po co ,i jak to wykonać w wiadomym celu.

Obrazek

link do miejsca w programie gdzie muszę ustawić zewnętrzny załącznik

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2018, o 10:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

A czy to nie jest tak, że kliknięcie w aplikacji uruchamia funkcję PTT? A fizycznie wystawia na wskazany port wybrany wyjściowy sygnał sterujący DTR lub RTS? Bo takie coś jest na podawanej stronie dokumentacji opisane.

Choć zrzut ekranu jaki dołączyłeś, pokazuje wybór sygnału wejściowego do uruchomienia jakiejś funkcji.
"Use RTS as power" służy do wystawienia na stałe sygnału RTS by mógł on służyć za zasilanie zewnętrznego układu.

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 4 godzinach ]

rskup napisał(a):
Bo takie coś jest na podawanej stronie dokumentacji opisane.
I nawet do tego masz w dokumentacji schemat jak to podłączyć.

rskup napisał(a):
Choć zrzut ekranu jaki dołączyłeś, pokazuje wybór sygnału wejściowego do uruchomienia jakiejś funkcji.
W którym miejscu masz ustawianie tej funkcjonalności i jaka ona ma nazwę?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2018, o 18:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

rskup napisał(a):
A czy to nie jest tak, że kliknięcie w aplikacji uruchamia funkcję PTT? A fizycznie wystawia na wskazany port wybrany wyjściowy sygnał sterujący DTR lub RTS? Bo takie coś jest na podawanej stronie dokumentacji opisane.

rskup napisał(a):
Bo takie coś jest na podawanej stronie dokumentacji opisane.
I nawet do tego masz w dokumentacji schemat jak to podłączyć.

rskup napisał(a):
Choć zrzut ekranu jaki dołączyłeś, pokazuje wybór sygnału wejściowego do uruchomienia jakiejś funkcji.
W którym miejscu masz ustawianie tej funkcjonalności i jaka ona ma nazwę?



Tak jest tam w aplikacji funkcja kliknięcia i uruchamiania PTT ale to jest uciążliwe, i nie nadaje się do szybkiej pracy ( używanie programu do logowania , kiedy masz np 3-5 łączności na minute w czasie zawodów)
Co do wystawiania sygnału , teraz mówimy o porcie usb? Czy też inny port , mam w pc inny port który ma 15 pinów jest to chyba rs 232 ,, a jeżeli na port usb to chyba potrzebny jest konwerter. W sumie możliwe że tak jest ale hmmm czy zainstalowanie tranzystora na pinie DTR w PC spowoduje że ten port zostanie wykryty? Tyle że to jest chyba sterowanie klucza automatycznego do telegrafii. Nie ogarniam tej ich instrukcji , wydaje mi się że całe menu jest przygotowane pod urządzenie sprzedawane przez producenta dla tego nie mogę znaleźć zastępczego rozwiązania albo jak to wykonać w warunkach domowych

Ustawienia tej funkcji znajdują się w zakładce na pierwszej stronie programu "Control devices" . A opcja która mnie interesuje nazywa się External PTT. I z tąd jest ten zrzut ekranu.

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

Hmmm ogóle ta istrukcja jest przeznaczona dla serwera a nie clienta. Sam się zakręciłem za co przepraszam. Rozwiązanie z tym tranzystorem tyczy się podłączenia komputera który steruje w lokalizacji docelowej radiem. Mój błąd

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

Mi jest potrzebne urządzenie które będę mógł uruchomić za pomocą opcji External PTT o której pisałem załącznik w domu , to uruchomi ptt w programie i poleci sobie to przez internet do pc serwera . Ehhh tak jak pisałem jestem bardzo początkujący ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2018, o 21:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

silentscorpe napisał(a):
Co do wystawiania sygnału , teraz mówimy o porcie usb?
Na porcie USB są dwie linie służące do komunikacji USB i sam na nich tak łatwo nic nie zrobisz (chyba, że skorzystasz z biblioteki VUSB). Najprostszym sposobem skorzystania z USB to kupienie przejściówki na jakiś "znośny i przyjazny" standard, np. RS232.
A jako, że RS232 jest bardzo przyjazny dla świata elektroniki, to tak często jest on używany do sterowania różnych urządzeń i komunikacji z nimi. Co także wykorzystuje Twój program.

silentscorpe napisał(a):
mam w pc inny port który ma 15 pinów jest to chyba rs 232
Nie. Port RS232 to 9 pinowe złącze DB9 (w bardzo starych sprzętach było używane 25 pinowe złącze DB25).


Twój program działa pewnie tak, że jak na ustawionej linii CTS, DSR lub DCD wybranego portu szeregowego pojawi się sygnał "1", to program to odczytuje jako sygnał do PTT. Opcja "Use RTS as Power" służy do wysterowania na stałe linii RTS by móc zasilić ewentualny układ (złącze RS232 nie ma wyprowadzonego zasilania, więc dzięki temu często nie trzeba podciągać zasilania z zewnątrz).

Czyli musisz zacząć od sprawdzenia czy Twój komputer posiada port szeregowy. Teoretycznie możesz zrobić to w managerze urządzeń. Choć jak tam znajdziesz to nie koniecznie musisz mieć wyprowadzone z płyty na obudowę (obecnie zdarza się że nie jest dawany "śledz" ze złączem na obudowie). Ale też jak nie znajdziesz w managerze, to jeszcze możesz mieć fizycznie na płycie, ale mieć wyłączonego w BIOSie. Więc sam musisz dokładnie posprawdzać czy masz w tym komputerze.
Jak nie znajdziesz portu szeregowego to nie jest duży problem. Jednie kilkanaście-kilkadziesiąt złotych ;) Musisz kupić przejściówkę USB - RS232. Tylko tutaj musisz zrobić to z głową. Nie polecam kupowania chińskich przejściówek takich za 5-10 zł (tak, takie tanie można też u nas kupić), bo często są problemy z instalacją sterowników oraz z ich poprawnym działaniem. Ogólnie polecam przejściówki na układzie FTDI FT232R. Tylko należy uważać na tanie podróbki - tak chińczycy podrobili ten układ. Sam scalak kosztuje 15-20 zł, więc przejściówka na takim układzie za 10-15 zł w detalu raczej nie jest oparta na oryginalnym układzie.
Kupując jeszcze przejściówkę USB - RS232 musisz wiedzieć, że duża ich część w wersjach dla elektroników nie jest przejściówką na prawdziwy RS232, tylko na RS232 TTL. Nie masz na wyjściu / wejściu poziomów logicznych standardu RS232, czyli +/- 12V a standard TTL dostosowany do podłączania bezpośrednio mikroprocesorów (czyli napięcia 0-5V lub 0-3.3V).
Ale może się okazać, że podłączane przez Ciebie urządzenie PTT pracuje właśnie w standardzie TTL. Więc wybranie czy masz mieć standard RS232 czy RS232 TTL zależy od tego co podłączasz.
Wybierając przejściówkę zwróć też uwagę czy na wyjściu masz wyprowadzone wszystkie linie sterujące RS232, czy tylko RX/TX. Bo nie zawsze wszystkie line sterujące są dostępne :(.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2018, o 06:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2018
Posty: 20
Pomógł: 0

rskup napisał(a):

Twój program działa pewnie tak, że jak na ustawionej linii CTS, DSR lub DCD wybranego portu szeregowego pojawi się sygnał "1", to program to odczytuje jako sygnał do PTT. Opcja "Use RTS as Power" służy do wysterowania na stałe linii RTS by móc zasilić ewentualny układ (złącze RS232 nie ma wyprowadzonego zasilania, więc dzięki temu często nie trzeba podciągać zasilania z zewnątrz).


Sprawdziłem specyfikacje swojego laptopa Aspire 5733 czy posiada port rd232 i niestety nie posiada więc zostaje możliwość budowy/zakupu konwertera na FT232. Z jednej strony gdyby mi się to udało zrobić przez usb było by to szeroko dostępne , i łatwe do skopiowania urządzenie , dzięki czemu wielu moich kolegów mogło by z tej możliwości skorzystać. Pytałem na forach krótkofalarskich jak takową sytuacje rozwiązać ale ci co się znają nic nie mówią a ci co się nie znają nie podejmują próby zrozumienia i wykonania czegoś takiego.

Idąc dalej. Mam w pobliżu sklep gdzie takowy ft232 mogę kupić. Na pewno ma on działające wyjścia mocy ale czy posiada pełną obsługę innych rodzajów komunikacji tego nie wiem. Musiałem raz wymienić taki scalaczek. Niestety brakuje noty katalogowej na stronie sklepu https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/FT232RL-Uklad-scalony-konwerter-2-kier.USB_UART-SSOP28/7780

Ogólnie czytam teraz o wyjsciach rs232 https://www.fizyka.umk.pl/~ptarg/labview/folie/RS232.pdf
Nie bardzo jeszcze kumam o co z tym chodzi , nasuwa mi się myśl, czy nie wystarczyło by zrobić załączania takiego PTT na zasadzie podłączenia się pod odpowiedni pin na FT232 i zwierając go do masy załączać, lub wykonać na 2 tranzystorach bramkę logiczną ( lub kupić taką bramkę) gdzie np na jej wyjściu dawali byśmy po zwarciu załącznika do masy czy też do zasilania któryś stan i to by było konwertowane na sygnał usb i odczytywane przez program? Jeżeli tak to na którym pinie się skupić w FT232 i który by mi to umożliwiał nie zależnie czy to bym kupił powiedzmy orginalny ft232 czy też gotowy konwerter usb/rs232. ja jeszcze nie umiem tego przeczytać mimo tak prostej potrzeb ( zwarcie jednego w zasadzie obwodu)?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2018, o 15:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

O komunikacji i RS232 możesz pooglądać w poradniku Mirka http://mirekk36.blogspot.com/2017/04/rs ... dware.html.

silentscorpe napisał(a):
Z jednej strony gdyby mi się to udało zrobić przez usb było by to szeroko dostępne
Robienie na FT232R, albo nawet na innym układzie USB-RS232 to jest przecież robienie uniwersalne, tak jak chcesz :).
silentscorpe napisał(a):
Niestety brakuje noty katalogowej na stronie sklepu
Ale masz na stronie producenta: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... kdws56WEWF
Choć ja na Twoim miejscu wydałbym kilka złotych więcej i kupił na początek polutowaną przejściówkę (chyba, że robienie płytki i lutowanie nie jest dla Ciebie straszne :)).
Także, nie koniecznie musisz kupować przejściówkę na FT232R. Może być na innym układzie. Tylko byle była porządna i nie na chińskich podróbkach za kilka złotych (raczej nie kupuj takiej na układzie CH340).

Ale zanim będziesz kupował, to zorientuj się w jaki sposób wyzwala to podłączane urządzenie PTT (i jakie są jego parametry). Sam układ FT232R na wyjściu nie daje napięć standardu RS232 (+/-12V) tylko logikę +3.3/+5V. Może to być dla Ciebie plusem a może problemem (możesz musieć dodać układ typu MAX232).

silentscorpe napisał(a):
Nie bardzo jeszcze kumam o co z tym chodzi , nasuwa mi się myśl, czy nie wystarczyło by zrobić załączania takiego PTT na zasadzie podłączenia się pod odpowiedni pin na FT232 i zwierając go do masy załączać, lub wykonać na 2 tranzystorach bramkę logiczną
Jak wyżej pisałem, podaj jak steruje to urządzenie PTT (jego opis / specyfikację), to Ci coś doradzimy.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO