Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 06:58


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 sty 2018, o 23:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam

Czy ktoś z forumowiczów miał bliższą styczność z tym środowiskiem i zagadnieniem baz danych MySQL ?
Otóż chciałem zrobić prostego SELECT'a do bazy.
Jednak napotkałem na ścianę w postaci znikomych opisów, manuali, komponentów.
W zasadzie jest chyba tylko jakiś jeden komponent do obsługi baz danych za 200$, czy coś takiego.

Gdzieniegdzie są opisy, bądź filmiki HowTo jednak są opisywane komponenty, których nie da się nigdzie pobrać.


Pozdrawiam i dziękuję za uwagę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 11:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Próbowałeś ZEOSlib? Jest na SourceForge. Niestety dla nowych Delphi nie ma paczki *.zip i trzeba pobierać źródła przez clienta SVN.
Sprawdziłem na Delphi Tokio 10.2 i komponenty się kompilują bez błędu więc powinno działać, teoretycznie ;) . Nie mam u siebie żadnej bazy MySQL żeby sprawdzić.

Teraz zobaczyłem, że wraz z komponentami są jakieś przykładowe projekty do sprawdzenia, ale wymagają jakichś plików *.dll(pewnie serwera MySQL), ale ja ich nie mam bo nie potrzebuję.

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2018, o 21:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 2
Pomógł: 0

ZEOSlib to dobry pomysł, jest darmowy i działa z MySQL i MariaDB. (te przetestowałem) - Delphi 10.1 Berlin

To znaczy, tak jak pisze kolega powyżej jest trochę więcej klikania by zaczął działać z nowym Delphim, jednak wydaje mi się że to nie działa na minus.
Komponent pobrałem z https://sourceforge.net/projects/zeoslib/ i dodałem do delphi. Jedyny błąd jaki napotkałem to :

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Rozwiązałem go poprzez:

Menu -> Tools -> Options -> Environment Options -> Delphi Options -> Library -> Library path:

$(BDSLIB)\$(Platform)\release
$(BDSUSERDIR)\Imports
$(BDS)\Imports
$(BDSCOMMONDIR)\Dcp
$(BDS)\include

Plik dll, który należy zadeklarować w komponencie to biblioteka z serwera MySQL. Jest potrzebna tylko przy kompilowaniu, potem program exe już jej nie potrzebuje.
Jeśli na localhoście nie ma zainstalowanego mysql'a można ten plik pobrać z internetu, jest tego sporo.


Dziękuję bardzo za pomoc.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO