Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 12:39


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 sty 2018, o 20:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

To jest zwykła blacha miedziana polutowana tak żeby trzymała kształt :D

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2018, o 21:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2014
Posty: 415
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 26

Mopsiok - jak tam u Ciebie?
Przestałeś robić projekty czy tylko przestałeś publikować?
Chętnie bym obejrzał coś ciekawego :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2018, o 08:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

Hej, ciągle z czymś tam walczę, ale zaczęły się studia i skupiam się bardziej na projektach w kole / zawodowych. Mało czasu na tworzenie własnych dziwadeł :). Od dwóch lat męczę jedną konstrukcję i w zasadzie jest na ukończeniu, może w najbliższym czasie coś się pojawi ;).

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2018, o 12:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

mopsiok napisał(a):
To jest zwykła blacha miedziana polutowana tak żeby trzymała kształt :D

Dzięki za szybką odpowiedź. Kiedy przeglądałem wczoraj Twój profil, zobaczyłem, że zbyt często się nie pojawiałeś w ostatnim czasie, więc pewnie miałem szczęście ;)

A jak się sprawuje zegar po blisko dwóch latach od przedstawienia go tutaj? Najbardziej interesuje mnie kwestia żywotności lamp. Czy pojawiają się już pierwsze procesy związane ze zużyciem lampy? Producenci podają, że żywotność lamp nixie mieści się w przedziale 5000 - 100 000h, więc rozrzut jest bardzo duży bo zawiera się w przedziale od 200 dni do jakichś 12 lat jeśli dobrze liczę.

Edytuję: jeszcze jedno pytanie. Jak z dokładnością układu 8563 po dwóch latach pracy?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2018, o 19:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

Zegar cały czas działa, choć niestety nie było tak różowo jak się wydawało z początku ;). RTC ma dość spory błąd odmierzania, jestem prawie pewny że to kwestia zakłóceń - przy testach poza obudową (przetwornica HV była daleko) wyglądało to zupełnie inaczej. Na pewno kiepski design też się do tego przyczynił. Problem był na tyle irytujący, że na chwilę obecną w środku zegara dorzucona jest płytka z ESP8266 z kodem w micropythonie, który raz na jakiś czas synchronizuje się przez WiFi z serwerem czasu i wysyła uaktualnienie przez UART do zegara. Metoda bardzo naokoło, ale niespecjalnie mam czas się z tym bawić, a bardzo się przyzwyczaiłem do tych lamp.

Co do samych lamp - w zasadzie nie zauważyłem żadnej różnicy przez te 2.5 roku. Efekt duszków jak występował tak dalej występuje, chociaż mam wrażenie że jakby lekko zelżał. Być może to placebo, a być może takie dość częste odświeżanie faktycznie w dłuższej perspektywie pomaga lampom.

P.S.
Niestety mam wybrany jakiś kiepski serwer czasu i nie uwzględnia on czasu zimowego, dlatego obecnie zegar spieszy o godzinę :lol:. Cóż, lepsze to niż ciągłe przyspieszanie i konieczność ręcznego przestawiania.

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2018, o 16:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

mopsiok napisał(a):
Niestety mam wybrany jakiś kiepski serwer czasu i nie uwzględnia on czasu zimowego, dlatego obecnie zegar spieszy o godzinę . Cóż, lepsze to niż ciągłe przyspieszanie i konieczność ręcznego przestawiania.
Serwery czasu zwracają czas w UTC, a to ty musisz sobie go przekonwertować na odpowiedni czas lokalny.


--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2018, o 18:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

Dzięki za info :D Odczyt z serwera jest wbudowany w moduł czasu w micropythonie, jak zobaczyłem że mam do dyspozycji od razu godzinę to nie analizowałem tego. Wtedy akurat było lato i czas się zgadzał - cóż, będę musiał kiedyś dorzucić obsługę czasu zimowego.

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2018, o 20:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

mopsiok napisał(a):
jak zobaczyłem że mam do dyspozycji od razu godzinę to nie analizowałem tego.
Powinieneś mieć różnicę 2h godzin w lecie (UTC+2) i różnice 1h w zimie (UTC+1) między czasem lokalnym a zwracanym przez serwer NTP. Chyba, że masz w micropythonie jakieś funkcji ustalające przesunięcie.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2018, o 21:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

Właśnie w tym rzecz, że w lecie "czas systemowy" był prawidłowy, dlatego uznałem że takie przesunięcie jest wbudowane.

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO