Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 21:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 gru 2017, o 14:40 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 0

Obrazek
Czołem serdecznie i przedświątecznie!

mirekk36 napisał(a):
Jakie pozamiatał - sam bym z wielką chęcią obejrzał inne rozwiązania - no toż to jest coś pięknego - patrzeć co inni wymyślili. Po to pokazuję - żeby Was również do tego samego zmotywować i zaprosić ! ;)


No to masz Pan!

Wpuściłeś nas Mirku do kuchni i okazało się, że wielu na to czekało :mrgreen:


A mi zrobiło się nawet łyso...bo kiedyś - będąc służbowo w pobliżu Szczecina, odwiedziłem siedzibę Atnela i wykonując zamówienia odbiór własny chlapnąłem, że choć programista ze mnie niedzielny (a raczej świąteczny - bo głównie wtedy się tym zajmuję) to opierając się na "MK_sposobach" i "MK_kodach" staram się eksperymentować i tą drogą brnąć w tajniki C.
Wspomniałem wtedy, że wykonałem światełka do nowej kuchni, Mirek zaprosił do prezentacji w dziale DIY, ale jakoś nie odważyłem się by pokazać takie „byleco”.
Ale skoro właśnie powstał kontener na podobne gadżety to wrzucam swój...

Bardzo długo MagicLEDy pędzone były zestawem ATB, ale w końcu zrobiłem własny sterownik by zwolnić zestaw do innych zadań.
Przy okazji odchudziłem projekt z rzadko używanych funkcji (termometr DS18B20, RTC z dawcą czasu, LCD, podczerwień) zostawiając tylko migającą diodę LED - wskaźnik życia i światełka WS2812.
Oczywiście jest złącze z rezerwą pinów, UART i I2C bo może kiedyś jakieś święta zaowocują rozbudową urządzenia.

Szczypta opisu:

Zasilanie sterownika i MagicLED ze starego zasilacza ATX.
Światełka zasilane segmentami z magistrali (GND,+5V,DATA : 2,5mm2 Cu) biegnącej po ścianie, za meblami (jest dostęp z szafek przez otwory w ‘plecach’).
Ilość LED – 173, długość listwy świetlnej – 290cm, taśma wkomponowana w profil aluminiowy narożny.
Sterowanie: 2 przyciski monostabilne - impulsatory, takie jak do sterowania roletami (UP/DOWN).

Jeden przycisk obsługuje załączanie i wyłączanie zwykłego oświetlenia białego - z tego małżonka korzysta najczęściej, o ile nie wyłącznie.

Drugi klawisz to przełącznik efektów – wobec powyższego chyba nie zadowalają one dostatecznie :twisted:
Ale osoby, które wcześniej tego nie widziały bywają mocno zaskoczone.

Wszystko zamknięte w procesorku ATMEGA 328p napędzanym kwarcem 25MHz.

Ot i tyle, zwykłe świecidełka…
Filmik nagrywany na szybko, fotoaparatem, w dość ciężkich warunkach oświetleniowych bo dzień dziś szary i ponury,a w drugiej części dodatkowo zasymulowałem noc zaciągając roletę.

Efekty już dość stare bo z epoki poradników o Magic LEDach, ale zauważyłem tam jeden aktualny...w sam raz pasujący do strzelanek z Gwiezdnych Wojen 8-)

Dodatkową ciekawostką - efektem ubocznym możliwości MagicLEDów jest możliwość obserwacji zachowania ludzkich zmysłów.
Generując niezliczone odcienie barw zupełnie zmienia się odczucie koloru przedmiotów… szczególnie fajnie wyglądają warzywa, owoce czy mięso poddane barwnej obróbce.
To samo ma miejsce w sklepach, gdzie towary potrafią wyglądać zupełnie inaczej niż później – przyniesione do domu.

OK, dość przynudzania na forum publicznym, powracam do wykonywania się w tle … gdzie akurat oscyloskop podgląda jak działa MK-biblioteka 1-wire, którą być może udało mi się przeportować dla PSOCa 5.
Póki co przebiegi z PSOC-kita-059 są silnie podobne do tych z działającego projektu na ATB.
Jeszcze nic nie wyświetlam bo pewnie okaże się, że są tylko podobne, a nie identyczne i będzie koniec frajdy hehe.
Tu przy okazji ukłon w stronę Mirka i Sunrivera...by coś nowego zechcieli o psotnikach skrobnąć dla takich zielonych jak autor niniejszego wpisu.


Poniżej moja kuchnia i operator światełek:



pozdrowienia,
janusz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2017, o 15:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Bardzo fajne efekty. Choć bardziej pasują do pokoju a nie do roboczej kuchni. Choć chyba masz dość dużą kuchnię i można tam usiąść by zaprosić innych i tam pogadać i korzystać z efektów :).

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2017, o 15:27 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 0

Hej, dlatego w użyciu codziennym jest przycisk zaświecający białe światło i wygaszający je z prędkością pozwalającą na spokojne opuszczenie pomieszczenia.
A migające kolory fajnie działają w połączeniu z rzędem kieliszków ustawionych na blacie i wypełnionych cieczą spożywczą :mrgreen:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2017, o 15:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

paszczak napisał(a):
No to masz Pan!

Qurczę! no ... kolega niech zrobi 10 pompek za karę ... a wiesz jaką ?

No dlaczego nie wrzuciłeś tego do działu DIY na forum? tylko podczepiłeś tutaj - przez co nie wszyscy zobaczą .... A tymczasem SUPER projekcik, te efekty jak z gwiezdnych wojen ! Ja np nic nie poradzę, że mnie to hipnotyzuje gdy oglądam takie projekty ;)

Masz też rację z tym podbijaniem kolorów warzyw i mięsa ... i w ogóle jedzenia ;) czasem wygląda bardziej soczyście niż w rzeczywistości a czasem w zależności od koloru świecenia jak z chłodni :D

Gratulacje - ładnie to wygląda i zdaję sobie sprawę, że na co dzień świeci to światłem białym ładnie co by Małżonki nie denerwować ;)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

paszczak napisał(a):
i wypełnionych cieczą spożywczą

MNIAM ! :lol: i "na zdrowie" - przy takim oświetleniu to nawet się lepiej przyjmuje takie ciecze :lol:

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

No i udało mi się wydzielić nowy wątek do DIY :D

------------------------ [ Dodano po: 10 minutach ]

I trafił nawet wątek na GŁÓWNĄ stronę forum ;)

------------------------ [ Dodano po: 11 minutach ]

aha - tylko może na YT ustaw żeby można było film oglądać na innych stronach (jako filmy osadzone) bo na forum filmik nie chce się teraz odtwarzać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2017, o 16:12 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 0

Hm, celowo film poszedł tam bo to miała być mała ikonka zagubiona w głównym nurcie...
Coś zmieniłem, ale nie wiem czy dobrze bo jestem raczej odbiorcą treści YT niż twórcą :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2017, o 16:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

paszczak napisał(a):
Coś zmieniłem, ale nie wiem czy dobrze bo jestem raczej odbiorcą treści YT niż twórcą :)
Teraz odtwarza się poprawnie :).

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2017, o 17:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

paszczak napisał(a):
bo jestem raczej odbiorcą treści YT niż twórcą

No to teraz jesteś Pan "twórcą" :) i to przez wielkie "T" ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2017, o 12:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Kolego @paszczak genialnie to wszyło! Podoba mi się efekt zapalanie led w kolorze białym. Czy wiadomo jakie jest zapotrzebowanie układu na prąd, podczas pracy led w kolorze białym? Jaką temperaturą barwową wykazuje się wtedy źródło światła?

Super!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2017, o 14:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Draxter32 napisał(a):
Czy wiadomo jakie jest zapotrzebowanie układu na prąd,

Panie kolego no toż sam możesz sobie to obliczyć. Ile Magic LED ma diod w środku ? no TRZY - załóż więc, że KAŻDA bierze max 20mA i pomnóż to przez ilość wszystkich magic ledów.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2017, o 18:20 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 0

Cześć,
dziękuję za dobre słowa, ale już nie przesadzajmy...toż to zwykłe światełka tylko, każdy może zrobić ;)
Główne uznanie należy się gospodarzowi tego forum za ciekawy cykl edukacyjny.

A co do poboru prądu to przed chwilą zmierzyłem - w trybie światła białego taśma wciąga ~6A.
Po dalsze detale co do jasności i zawartości RGB musiałbym zajrzeć do projektu...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 gru 2017, o 06:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lis 2012
Posty: 289
Pomógł: 6

Pierwsze skojarzenie zdjęcia miłe sercu memu. Piątek po pracy i bar. Na pierwszym planie butelki, na dalszym saturator. Zaraz przyjdą stali bywalcy. Tematy zawsze się znajdą. Pancernik Bismarck,kto zabił syna Piaseckiego, czy Niemcy mogły wygrać wojnę... Pani Agatko, jeszcze jedno piwo!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 gru 2017, o 15:00 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 0

Cześć,
jeszcze odrobina archeologii w temacie WS2812...odkopałem filmik zrobiony świeżo po zakupie pierwszego kawałka taśmy.
Początkowe eksperymenty, oczywiście oparte na poradnikach Mirka.
Stara rzecz zrobiona 21.12.2014r ... tegoroczny film powstał niemalże w rocznicę tamtego "wydarzenia" ;]

BTW.
Nowa kuchnia także zaistniała w okolicy świąt Bożego Narodzenia, bodajże 2015 i od wtedy lampki tam służą.
Zbieżność dat tylko zaświadcza jaki to ze mnie ŚŚ (śpec od święta).



PS.
Cytuj:
akurat oscyloskop podgląda jak działa MK-biblioteka 1-wire, którą być może udało mi się przeportować dla PSOCa 5.
Póki co przebiegi z PSOC-kita-059 są silnie podobne do tych z działającego projektu na ATB.
Jeszcze nic nie wyświetlam bo pewnie okaże się, że są tylko podobne, a nie identyczne i będzie koniec frajdy hehe


Fajna ta biblioteka bo przeróbka nie okazała się trudna, a dla programistów to zapewne banał.
Oscyloskop jednak przepowiedział mały, ale osobiście wypracowany sukces pod choinkę.
Teraz czas na przeszczep MK-OLED bo driver pobrany z sieci wymagał żebym sam wpadł na konieczność użycia funkcji utoa do okiełznania wyświetlanych krzaków :mrgreen:
Najważniejsze, że krzaki zmieniały się w ślad za zmianami temperatury...nie wiedziałem tylko co się pod nimi kryje.
A właśnie samodzielne wpadanie na pomysły jest najtrudniejsze dla takich co tylko od święta próbują coś zdziałać.
Dzięki temu dłubanie, czasem po omacku, ciągle traktuję jako zabawę...bo żadnego wyniku osiągnąć nie muszę, a tylko chcę.

Wesołych Świąt!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO