Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 17:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 gru 2017, o 23:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Mam pytanie chciałbym umieć odczytać impulsy magistrali domofonu cyfrowego - tak aby mikrokontroler np ATMEGA 32 w jakiejś zmiennej umiał umieścić stan aktualnej wciskanej liczby.
Zapisałem impulsy analizatorem logicznym i zauważyłem pewne zależności w impulsach.
Jakie na początku pisania programu przyjąć założenie?

Impulsy w stanie spoczynkowym w czasie rzeczywistym wyglądają tak:Obrazek

Pokaże teraz jak wyglądają 4 przebiegi po kolei , a dalej jest cyklicznie tak samo - oczywiście nie wciśnięta jest żadna cyfra

pierwszy przebieg :

Obrazek

kolejno drugi :

Obrazek

kolejno trzeci :

Obrazek

kolejno czwarty :

Obrazek

Pokaże jak wygląda to po porównaniu jak nie jest wciśnięta żadna cyfra :

Obrazek

a jak wcisnę jedynkę to tak:

Obrazek

Teraz o co mi chodzi , a mianowicie jak zrobić aby mikroprocesor rozpoznał stany logiczne , jak to zdekodować ?

czy wyzwalać wejście procesora pierwszym impulsem np INT 0 , a w przerwaniu jakoś to porównać , ale z czym może z impulsami timera aby obliczał ilość impulsów i w ten sposób
rozpoznawał po kolei stany 1 lu 0 i po prostu ustawiał jeden bajt jakąś liczbą .

Od czego zacząć w stworzeniu tego projektu? pomóżcie podsunąć jakiś pomysł.



Ostatnio edytowano 12 gru 2017, o 22:44 przez AKSELINEK, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 19:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2014
Posty: 54
Lokalizacja: Śląsk
Pomógł: 4

A jakiej marki ten domofon, pytam z ciekawości bo mam zamiar rozpracować mój "ACO", a jeżeli chodzi o podstawy to myślę, że GB (dekodowanie pilotów) to podstawa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 20:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Nie jestem specem i być może to, co napiszę, jest mało odkrywcze, ale dla mnie kodowanie wygląda jak w DHT22, a jeszcze bardziej jak w WS2812 - to pewnie jakoś się nazywa (PWM?;)) Możliwe, że "oOOO" to "1", a "ooOO" to "0". Z tego wynika, że każda paczka zaczyna się od "1", a potem leci 8 bitów danych.
AKSELINEK napisał(a):
czy wyzwalać wejście procesora pierwszym impulsem np INT 0 , a w przerwaniu jakoś to porównać , ale z czym może z impulsami timera aby obliczał ilość impulsów i w ten sposób rozpoznawał po kolei stany 1 lu 0 i po prostu ustawiał jeden bajt jakąś liczbą .

Tak właśnie bym zrobił - zaprzęgnął do tego timer w trybie capture, w przerwaniu od zbocza sprawdzał ICRn i decydował czy to "0" czy "1".



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 21:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

no dobrze ale na początek to jak rozróżnić co jest tu 1 a co 0 , czy te impulsy zbliżone do 50% to jest 0 czy 1.
Jak rozróżnić czy stworzyć np ciąg impulsów wzorcowych np 00000000 wypuścić to na wyjście np PA0 NA drugie wyjście PA1 wypuścić impulsy badane i porównywać , tyle czy taka metoda nie będzie za wolna
do tych przebiegów?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 21:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

AKSELINEK napisał(a):
no dobrze ale na początek to jak rozróżnić co jest tu 1 a co 0 , czy te impulsy zbliżone do 50% to jest 0 czy 1.

A tak szczerze to jakie to ma znaczenie? To są przecież wartości umowne. Równie dobrze może to być "A" i "B".

Tutaj muszę sprostować, bo nie widziałem ostatniego rysunku z wciśniętym przyciskiem. Rozumiem, że te 4 sekwencje powtarzają się cyklicznie w pracy jałowej. A jeśli wciśniesz jakąś cyfrę, to zmiany powstają w każdym z tych 4 przebiegów czy tylko w jednym? A poza tym - gdzie te cyfry wciskasz? Na centrali? Jakbyś dzwonił do kogoś? Bo na unifonie to raczej cyferek nie ma...;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 22:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Tak dokładnie wciskam cyfry na centrali tak jakbym do kogoś dzwonił tu podałem przykład jak zachowuje się układ w sytuacji jak wciśnięta jest cyfra "1". (drugi przykład).
TE 4 sekwencje powtarzają się cyklicznie a ten krótki impuls , który narysowałem pojawia się cyklicznie w tym samym miejscu po czterech zmianach ale jest to cykliczne.
Jak wcisnę np "2" to impuls pojawi się też cyklicznie ale nie w drugim impulsie tylko np w trzecim, albo jak będzie wciśnięta jeszcze inna cyfra to mogą się pojawić takie impulsy w trzecim i czwartym impulsie
ale wszystko jest cykliczne.
Procesor w centrali to jakoś dekoduje i wysyła w impulsach zaznaczonych po żółtej lini rejestrem przesuwnym impulsy do wyświetlaczy LED 7 segmentowych , można to zobaczyć na tych dwóch
rysunkach jak w drugim rysunku wędruje cyfra 1 , która wyświetla dwa segmenty .

Układ procesora musi się przełączać najpierw odczytuje t 4 impulsach jaka jest wciśnięta cyfra , a potem przechodzi w stan wyjściowy i wysyła ,
Każdy ciąg tych impulsów to jest jedna z 4 cyfr wyświetlaczy - następny ciąg to już następna cyfra i tak wkoło Wojtek.

Oczywiście to są moje spostrzeżenia wynikające z obserwacji zagadnienia- ale jak i od czego zacząć w pisaniu programu będzie on na pewno krótki tylko nie mam podobnego przykładu żeby
się za wzorować , może ktoś coś podrzuci na początek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 23:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Trochę skomplikowany jest Twój wywód i nie wiem czy go dobrze zrozumiałem.

Moim zdaniem najprostszym rozwiązaniem takiej komunikacji byłoby posiadanie przez każdy unifon unikalnego w danej sieci nr ID; centrala rozgłasza wybrany nr po wszystkich lokalach, a odpowiada (dzwoni) tylko zgodny. Do takiego zapytania wystarczy kilka bitów danych; 8 bitów to już 255 urządzeń. Znalazłem gdzieś informację, że w Aco unifonów może być maks. właśnie 255. U Ciebie jeden cykl zawiera 4 paczki po około 12 bitów. Ciekawe, że tylko jedna paczka przesyła dane o wybranym numerze. Do czego są pozostałe?
Zastanawia mnie tylko, w jaki sposób unifonom przypisywane byłyby adresy. W moim nie ma switchy do ustawiania - czyżby programowo?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 23:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Nie nie nie do unifonów( to nie jest ACO tylko inny) - tu chodzi o połączenie kasety (czyli klawiatury przy wejściu do lokalu ) z elektroniką za pomocą magistrali przesyłu danych.
Nie rozważam tutaj linii do unifonów tylko chciałbym podglądać zewnętrznym AVR-em jakie klawisze są wciskane , bo przecież domofon cyfrowy to również otwieranie elektrozaczepu czyli używanie
kodów zamka i to mnie również interesuje w celach diagostycznych.
Chciałbym aby mój AVR wyświetlił to co jest wciskane czyli to co widzi kaseta (tak jak wyświetla cyfry).



Ostatnio edytowano 14 gru 2017, o 00:04 przez AKSELINEK, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2017, o 00:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

To nie pozostaje nic innego jak podglądnąć dane kilku albo wszystkich cyfr i szukać zależności. Pytanie czy jedna paczka to cyfra czy liczba. Pewnie każda cyfra idzie osobno. Zresztą w 12 bitach zmieściłaby się tylko liczba 4096, a przecież można wpisać "9999". Można przyjąć, że szpilka to "1", a 50% to "0" i zobaczyć, co wyjdzie. Trzeba przy okazji pomierzyć szerokości, żeby mieć dane do programu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2017, o 09:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Impulsy pomiędzy żółtymi kreskami nazwie umownie okresy , zaś ten opisany krótki impuls pokazany w 2-przykładzie nazwę impulsem informującym przepraszam jak to nie jest fachowo.

Tak jak na rysunku pokazałem pomiędzy żółtymi kreskami występuje 4 okresy lecą po kolei tak jak na rysunku w stanie bez wciśnięcia widać do na pierwszym przykładzie, pierwsza paczka ,druga paczka,
trzecia paczka, czwarta paczka ale jak widać współczynnik wypełnienia przesuwa się cyklicznie - procesor to interpretuje że jest niewciśnięta żadna cyfra, ponieważ nigdzie niema impulsu informującego

Teraz naciska m cyfrę "1"
Na drugim okresie pojawia się impuls informujący widać to na rysunku nr 2 i widać bo to pokazałem porównując impuls po impulsie

Do procesora wpada informacja cyfra po cyfrze a liczbę to on przelicza sam i po pewnym czasie dzwoni na unifony



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2017, o 23:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Trochę mi tu zalatuje paragrafem! To co próbujesz zrobić jest działaniem hakerskim i jest nielegalne (wyłudzanie poufnych informacji jakimi są personalne kody użytkowników)!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 00:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Potrzebuje to do celów diagnostycznych , przepraszam Cię kolego ale kody znam i mam prawo znać



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 00:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Tak jak pisałem wcześniej, ja zrobiłbym to w oparciu o wejście ICP timera 1. Można wtedy, albo każdy bit dekodować w locie, decydować, czy to jest 0, czy 1 i aktualizować zmienną, albo jedynie zapisywać wartość rejestru ICR do kolejnych elementów tablicy, a dopiero po odebraniu ostatniego bitu przeanalizować wszystkie dane i zrobić słowo.

Martwią mnie tylko bardzo wąskie piki w Twoich przebiegach. Czy to jest jakieś zakłócenie czy rzeczywiście coś tam się dzieje? Bo to może utrudniać analizę danych.

Przejrzyj ten wątek: topic7884.html


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 00:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Wydaje mi się że to są po prostu zakłucenia sygnału, bardzo fajny podrzuciłeś artykuł na pewno będę go analizował tylko będę potrzebował czasu, kurcze fajnie było by zobaczyć jakiś
podobny przykład na kodach żródłowych żeby po dotykać zagadnienia jak coś masz to podrzuć - dzięki.



Ostatnio edytowano 14 gru 2017, o 00:38 przez AKSELINEK, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 00:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Na szybko mogę Cię odesłać, za przywołanym wątkiem, do BlueBooka i rozdziału o dekodowaniu RC5. Biblioteki do DHT22 dostępne w intrenecie mogą być też pomocne. I z tego, co pamiętam, są dwie wersje: na przerwaniu i na piechotę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 00:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Masz racje poznanie działania pilotów będzie pomocne w poznaniu tego zagadnienia, no i muszę poznać to przerwanie ICP , brakuje mi jakiegoś prostego przykładu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 17:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

..... a to takie proste akurat w ACO jest tak:


Zacisk L- GND
Zacisk L+ VCC/SIG.

W stanie spoczynkowym napięcie 9V

Wybranie numeru lokalu rozpoczyna jego transmisję .... co wygląda następująco :

1 -- impuls "Reset" = 370ms stan LO
2 -- HI 9V przez 180ms
3 -- Transmisja numeru lokalu --> seria impulsów 25us = LO , 77us HI
Impulsów jest od 1 do 255 - w zależności od numerów mieszkań .
4 -- ok. 450ms przerwy (HI = 9V na linii )
5 -- Dzwonienie czyli przebiegi o pełnej amplitudzie 9V, --> ilość dzwonków i częstotliwość sygnału zależy od zaprogramowania centralki.
6 -- Podniesienie słuchawki unifonu powoduje spadek napięcia na linii do 6V,
7 -- rozpoczynamy rozmowę.
8 -- Naciśnięcie przycisku "otwórz" powoduje tzw. "flash", czyli rozwarcie pętli na czas ok. 8ms.

I tak to działa nie trzeba żadnych dekoderów pilotów ....

W tak prosty sposób działa system ACO.
Pozostałe "Cyfrowe" domofony innych firm działają na tej samej zasadzie , różne mogą być czasy impulsów, resetu i pauz pomiędzy fazami
Wystarczy że sobie kolega sprawdzi jakie są u niego i to wszystko ....

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 17:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Hehehehehehehe, dzięki Sun! Ja mam właśnie ACO,więc wiedza się przyda :)

Ale autorowi chodzi o coś innego:
AKSELINEK napisał(a):
Nie nie nie do unifonów( to nie jest ACO tylko inny) - tu chodzi o połączenie kasety (czyli klawiatury przy wejściu do lokalu ) z elektroniką za pomocą magistrali przesyłu danych.
Nie rozważam tutaj linii do unifonów tylko chciałbym podglądać zewnętrznym AVR-em jakie klawisze są wciskane , bo przecież domofon cyfrowy to również otwieranie elektrozaczepu czyli używanie
kodów zamka i to mnie również interesuje w celach diagostycznych.
Chciałbym aby mój AVR wyświetlił to co jest wciskane czyli to co widzi kaseta (tak jak wyświetla cyfry).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 18:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

ale wpiąć się chce w linie , a tam jest to co napisałem , ....
chyba umie liczyć impulsy ... jak napisałem wszystkie cyfraki działają tak samo róznice są w czasach kolejnych faz i to wszystko :P
po za tym czy ACO czy CYFRAL czy FARCO działają w ten sam sposób i każda kaseta ma złacze diagnostyczne do której
serwis ma interfejs :P Wiec jak kolega go niema to ... coś tu nie teges :P pachnie inwigilacją :P

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 18:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

SunRiver napisał(a):
serwis ma interfejs Wiec jak kolega go niema to ... coś tu nie teges pachnie inwigilacją

Już padły tutaj takie oskarżenia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 19:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Cytuj:
serwis ma interfejs :P Wiec jak kolega go niema to ... coś tu nie teges :P pachnie inwigilacją :P

I możesz mieć 100% racji, tym bardziej że kolega jakiś czas temu pytał o to samo, tyle tylko że w stosunku do wind.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 21:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Dzięki kolego za podpowiedz o ACO wiedza bardzo się przyda.
A co do inwigilacji to mam pytanie kupię domofon pragnę poznać jego zasadę działania to czy to jest niezgodne z prawem ??????

Jakbym chciał to wystarczy przeczytać EPROM i byłoby bez męki .
Wiedza chyba nie jest przestępstwem , ale może się mylę i kogoś tym uraziłem to przepraszam ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 21:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

AKSELINEK napisał(a):
A co do inwigilacji to mam pytanie kupię domofon pragnę poznać jego zasadę działania to czy to jest niezgodne z prawem ??????

Rozgryzanie działania nie, ale podsłuchiwanie działającego urządzenia, które nie jest zamontowane na twojej posesji już budzi kontrowersje.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 21:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Tak tak ja rozgryzam działanie a nie podsłuchuje dokładnie tak.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 22:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

No to ok ;) A wracając do wind, to ja bym na twoim miejscu odpuścił temat, bo jak winda spadnie to może być nieciekawie dla Ciebie - nikt nie będzie sprawdzał czy twój układ nie spowodował katastrofy, tylko za samą ingerencję w instalację windy otrzymasz numerek na kubraczku.

Wysłane ze srajfona.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 08:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Bardzo przepraszam kolega pisze nie na temat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 12:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

AKSELINEK napisał(a):
Bardzo przepraszam kolega pisze nie na temat.


oj tam pochwały zgarnia :) jest Git

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 12:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Piguł nigdy za wiele [emoji14]

Wysłane ze srajfona.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO