Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 07:33


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: DS1307 problem
PostNapisane: 26 kwi 2015, o 14:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Witam, zbudowałem zegarek na mikrokontrolerze Atmega16 i układzie DS1307. Uzywam sprzętowego układu TWI
oraz przerwania INT1 z pinu PD3. DS1307 niestety nie generuje przerwań. Możecie jakoś pomóc koledzy? Biblioteki są z BB.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Nie mam pojęcia czemu to nie działa. Będę wdzięczny za każdą pomoc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2015, o 18:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2013
Posty: 288
Ostrzeżenia: -2
Pomógł: 23

Czy to jest pełny kod?

Brakuje np:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Niewspominając o:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2015, o 22:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

bogdanc napisał(a):
Czy to jest pełny kod?

Brakuje np:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Niewspominając o:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Oczywiście że te biblioteki są dołączone. Linie SDA i SCL pociągnięte do zasilania przez rezystory. Dodatkowo do ukąłdu dołączony jest czujnik temperatury DS18B20 na 1-wire i działa bez zarzutu. Czytałem Twoje wątki na temat DS1307 bo w wielu się wypowiadałeś i nie wiem dlaczego ale jak użyję
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

to jest błąd. Jaką bibliotekę trzeba dołączyć żeby ta funkcja działała? Programy piszę w eclipse

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Antystatyczny napisał(a):
Nie działa, bo trzeba włączyć ten zegarek... Przede wszystkim zerknij na najstarszy bit rejestru pod adresem 0x00. Bit nazywa się bodajże CH, piszę z pamięci. Sprawdź również resztę rejestrów, bo pin 7 chyba także należy ręcznie uaktywnić.

Pozdrawiam

A możesz powiedzieć dokładnie jak to zrobić kolego? Może masz jakiś sprawdzony kod?

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Takie biblioteki mam dołączone

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

undefined reference to `i2cSetBitrate' taki jest ten błąd



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2015, o 22:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Wydaje mi się że w tej funkcji init to jest co piszesz :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2015, o 22:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Do DS1307 nie mam podłączonej baterii. Może to jest błąd?

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Kierunek portu B ustawiony na wyjscie oczywiście DDRB=255



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2015, o 19:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Witam, po aktualizacji kodu do TWI ze strony Atnel układ ruszył ale nie działa dalej poprawnie. Co 1s jest zgłaszane przerwanie a na wyświetlaczu mam cały czas godzinę 1:06:03 :( Co moze być jeszcze nie tak?

------------------------ [ Dodano po: 53 minutyach ]

Macie koledzy jakiś pomysł jak popchnąc ten układ żeby ruszył?



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: DS1307
PostNapisane: 29 kwi 2015, o 19:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Witam, Koledzy czy któryś z Was mógłby podzielić się działającym kodem z bibliotekami z BB (biblioteki mam z płyty DVD) dla zegara RTC DS1307? w BB kod jest dla układu PCF...Od kilku dni walczę z DS1307 bo niby zgłasza przerwania co sekundę ale odczytane wartości sekund, minut i godzin stoją w miejscu :/ nie wiem co robię źle. Już zamówiłem nowy układ nawet bo może ten jest uszkodzony....Będę wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 maja 2015, o 11:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2013
Posty: 121
Pomógł: 16

Witam

DS1307 to bardzo fajny prosty i wdzięczny układzik. Nie ma może zabójczej dokładności ale serce moje podbił od pierwszego taktu kwarcowego :)
W załączniku mój projekt w którym połączyłem odczyt czasu (DS1307) i temperatury (DS18B20) i wyświetlania tego na wyświetlaczach LED sterowanych fajnym układem MAX7219. Płytkę z MAX7219 zakupiłem w AVT a płytkę z resztą komponentów zrobiłem własnymi ręcami :)
Zestaw ten robiłem dla synka pod choinkę :), projekt ma zatem wymiar sentymentalny.
Zegarek ma zaimplementowane ustawianie czasu za pomocą trzech przycisków i automatyczne sterowanie jasnością świecenia . Generalnie to był mój pierwszy projekt po rozpoczęciu przygody z AVR-emi.
Powstanie projektu zawdzięczam wiedzy wydobytej z BB Mirka i pomocy SunRivera w krytycznym momencie pisania kodu.

Kod dla Atmegi8 z kwarcem 16 MHz, nie jest może najlepszej jakości :) ale zważywszy na to , że to był mój pierwszy projekt z AVR-em to proszę o wybaczenie :) Plik jest projektem gotowym do Eclipsa Indygo.
Wszytko działa bez zająknięcia i daje dużo radości :) Teraz już takich zegarków nie robią :)

Pozdrawiam
wat1970

Załącznik:
MAX7219_RTC_DS1307_DS18B20_Moje_BCD_bez_750ms_Testy.zip



ObrazekObrazek


Autor postu otrzymał pochwałę

Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
http://strefapic.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 maja 2015, o 20:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Kod kolegi wat1970 bardzo pomógł, wszystko śmiga aż miło, bardzo dziękuję wszystkim za pomoc :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2017, o 00:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 sty 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Witam, podepne sie do tematu, gdyz juz jakis czas walcze z rtc ds 1307 i nie moge sobie poradzic... pobralem biblioteke kolegi wat1970 (dla którego pozdrowienia i dzieki za wstawienie) probowalem juz kilku bibliotek i jest klapa, moze ktos bedzie w stanie naprowadzic mnie na wlasciwe tory... procek atmega8, taktowany 8 MHz, juz sam nie wiem co jest nie tak, napewno program wysypuje sie w momencie wywolania funkcji TWI_read_buff (zapalam diode tuz po wywolaniu funkcji - nie dziala, gdy wyrzuce ta linijke dioda sie normalnie zapala).
oto okrojony kod od wat1970
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2017, o 00:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Mirek, zamknij hurtem wszystkie stare tematy, bo w tym tempie za pół roku będzie jeden wielki b***(no ten co go mają w Archeo)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Ostatnio edytowano 11 gru 2017, o 00:17 przez Harry, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2017, o 00:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

miksior napisał(a):
Witam, podepne sie do tematu,

Jakby tak się wszyscy podpinali do jednego wątku to forum miałoby jeden GIGA WĄTEK. Znalazłbyś wtedy coś na takim forum? Toż to kompletnie bez sensu i zaprzeczenie idei forum. "podpinanie się" do jakichś archeologicznych wątków, totalny nonsens

wątek blokuję i liczę, że kolega zrozumie co znaczy forum i jak się działa - jak się ma pytanie to się ZAKŁADA nowy wątek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO