Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 22:16


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 gru 2017, o 10:28 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 kwi 2015
Posty: 7
Pomógł: 0

Witam po nieudanych próbach oświetlenia ciemnego korytarza przez naklejki fluorescencyjne przyszedł czas na cacko jakim jest meblowa lampka firmy Orno. Zasilana bateriami,czujnik ruchu,czujnik zmierzchu i właśnie z tego ostatniego nie jestem do końca zadowolony mianowicie, lampa załącza się gdy na korytarzu jest jeszcze widno dla oka ludzkiego, co za tym idzie baterie szybko padają-świeci praktycznie na okrągło,czasem nawet przy mlecznej żarówce 40w. Wymieniłem rezystor R8 na 910k jednak nie dało to jakoś mocno zauważalnego efektu. Ma ktoś pomysły jak inaczej to dostosować do własnych potrzeb?

ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2017, o 12:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Niestety nie jest to takie proste jak się wydaje. Żeby spowodować by lampka zadziałała dopiero przy znikomym oświetleniu, rezystor R8 (chyba bo ze zdjęć to trudno wywnioskować czy akurat R8 jest w szeregu dzielnika napięcia z fotorezystorem) musiałbyś zamienić na wartości rzędu Mohmy. Fotorezystor przy słabym oświetleniu ma rezystancję bardzo dużą liczoną w MOhm. Jednakże zwiększając rezystor z dzielnika (czyli załóżmy że faktycznie ten R8) to przez dzielnik płynie bardzo mały prąd. I tu zaczynają się schody bo w pewnym momencie rezystancja wejściowa pinu scalaka który jest sercem układu może być na tyle mała że może znacząco wpływać na prąd dzielnika a co za tym idzie na napięcia wypadkowe dzielnika co będzie skutkować zupełnym brakiem załączenia lampki albo załączeniami przypadkowymi.
Możesz potestować różne większe wartości rezystora R8 a najlepiej w szereg wstaw testowo potencjometr 10MR. Może uda Ci się dopasować układ do swoich wymagań....


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2017, o 17:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 kwi 2015
Posty: 7
Pomógł: 0

Witam, dzięki za odzew.
Zmianę rezystora R8 (przy R3) na większy poradzono mi na innym forum oryginalnie jest tam 470k ja wlutowałem tam aż 910k ale jak wspominałem wcześniej jakoś bardzo zauważalnego efektu to nie przyniosło o ile w ogóle.
Jaki dokładnie potencjometr sugerujesz kolego tam wstawić? Możesz podać dokładniejszą nazwę/link. I na których ścieżkach go wlutować?
Jeśli potrzebujesz więcej zdjęć pisz,czego dokładniej a porobię nie ma problemu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2017, o 17:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

obojetenie jaki potencjometr ale powiedzmy 1MOhm wlutowywujesz go zamiast tego rezystora 910k. Z potencjometru bierzesz jeden środkowy i ktorys skrajny pin. Ustawiasz sobie doświadczalnie potencjometrem odpowiednia wartość później mierzysz ile wyszlo i wstawiasz rezystor z powrotem o wartości zmierzonej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2017, o 19:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Cytuj:
ale powiedzmy 1MOhm wlutowywujesz go zamiast tego rezystora 910k.
nie zamiast tylko dodatkowo w szereg z tym 910K. Jeśli dasz zamiast i skręcisz go do zera to przy pełnym świetle fotorezystor wyparuje!
Jeśli ten 910K i potencjometr nie da zadowalających rezultatów to te 910K wymień np na 2M.
Co do tego gdzie go wlutować to przede wszystkim musiałbyś wrzucić zdjęcia obu stron pcb w dobrej jakości.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2017, o 19:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

No ok w szereg:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 20:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 kwi 2015
Posty: 7
Pomógł: 0

Niestety nie mam czym porobić lepszych zdjęć na teraz....
Chyba ten potencjometr w tym przypadku będzie najlepszy? http://allegro.pl/potencjometr-pionowy- ... 21076.html

Wyczytałem gdzieś jeszcze o usunięciu soczewki Fresnela co o tym myślicie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2017, o 23:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Potencjometr jak najbardziej będzie OK.

cliver napisał(a):
Wyczytałem gdzieś jeszcze o usunięciu soczewki Fresnela co o tym myślicie?
A cóż chcesz uzyskać takim działaniem? Soczewka jest niezbędna dla właściwego działania czujnika ruchu i jej usunięcie spowoduje że czujnik podczerwieni będzie "świrował". Co prawda faktem jest że fotorezystor jest również pod tą soczewką ale raczej poszedł bym w opcję wyniesienia samego fotorezystora na obudowę niż usuwanie jej elementów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2018, o 19:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 kwi 2015
Posty: 7
Pomógł: 0

Mam już potencjometry u siebie, teraz pytanie gdzie go wlutować, niestety nadal nie mam czy zrobić dokładniejszych zdjęć płytki...


Obrazki i zdjęcia wstawiamy tak: topic44.html Zielony J.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2018, o 21:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Musisz potencjometr wstawić w szereg z rezystorem R2 na schemacie (schemat pochodzi z pdf-a od drivera BISS0001)
Na zdjęciu zaznaczyłem rezystor który wygląda na ten ze schematu aczkolwiek brakuje zdjęcia drugiej strony płytki i nie widać dokładnie jak idzie połączenie od fotorezystora, ale 9 noga układu jest odpowiedzialna za pomiar natężenia światła więc rezystor raczej właściwy.
ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO