Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 13:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 gru 2017, o 14:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Hej,
Buduję sobie urządzenie gdzie elektronika będzie zasilana z 3V3, 5V oraz przekaźniki. Na początku chciałem dać wszystko na 5V ale to nie do końca dobry pomysł.
Ostatecznie wszystko ma być zasilane z jednego źródła 12V czyli przekaźniki będą z cewką 12V, a dla reszty potrzebuję napięcia 3V3 i 5V

Powiedzcie czy to co "namalowałem" ma sens:

Obrazek

I jeszcze tak dodatkowo:
- jaki dławik mam zastosować?
- jaki bezpiecznik na wejściu dać?
- czy uC ATmega i LED WS2812B na jednej linii 5V to dobry pomysł?

Z góry dziękuję za pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 gru 2017, o 20:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Hej
Odnośnie samego układu LM2596s, zerknij jeszcze raz na notę katalogową i może korzystniej będzie wykorzystać układ referencyjny z rozdziału 9.2 (link do noty http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2596.pdf)

Cały 9 rozdział traktuje o doborze elementów do Twojego układu.
Najpierw zobacz co chcesz tym zasilać ponieważ do obliczeń powinieneś określić miedzy innymi przewidywany prąd pobierany przez obciążenie i maksymalne napięcie wejściowe. Zwróć też szczególną uwagę na wskazówki producenta dotyczące projektowania PCB - ścieżka FEEDBACK.

Bezpiecznik powinieneś dobrać w oparciu o prąd pobierany przez układ, policz jaki będzie pobierany albo zmierz multimetrem. Następnie sprawdź w notach katalogowych jaki bezpiecznik odpowiada Twojemu układowi. W notach będą podane czasy zadziałania bezpiecznika w funkcji płynącego prądu.

Nie wiem ile diod LED chcesz tam podłączyć, ani czy będą migały czy też świeciły ciągle. Z pewnością zaobserwujesz spadki napięcia przy załączaniu LED, jak duże zależy od prądu pobieranego przez załączane diody oraz impedancji źródła.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2017, o 12:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

abel11 napisał(a):
Odnośnie samego układu LM2596s, zerknij jeszcze raz na notę katalogową i może korzystniej będzie wykorzystać układ referencyjny z rozdziału 9.2 (link do noty http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2596.pdf)

Cały 9 rozdział traktuje o doborze elementów do Twojego układu.

Dziękuję za linka i podpowiedzi.
abel11 napisał(a):
Bezpiecznik powinieneś dobrać w oparciu o prąd pobierany przez układ, policz jaki będzie pobierany albo zmierz multimetrem. Następnie sprawdź w notach katalogowych jaki bezpiecznik odpowiada Twojemu układowi. W notach będą podane czasy zadziałania bezpiecznika w funkcji płynącego prądu.

Źle zadałem pytanie ;)
Chodziło mi o to, jaki powinienem zastosować bezpiecznik, szybki czy zwłoczny?
abel11 napisał(a):
Nie wiem ile diod LED chcesz tam podłączyć, ani czy będą migały czy też świeciły ciągle. Z pewnością zaobserwujesz spadki napięcia przy załączaniu LED, jak duże zależy od prądu pobieranego przez załączane diody oraz impedancji źródła.

Diod będzie 11szt. Nie będzie jakiś kosmicznych efektów-zwykłe świecenie, czasami zmiana koloru pojedynczych diod i czasami mrugnięcia. Na początku miały to być diody RGB, ale WS2812B wydają się być dużo ciekawsze więc postanowiłem je użyć ;)
Na tą chwilę będę używał trzech podstawowych kolorów, ale w przyszłości może jakieś efekty, ale nie będzie to jakaś choinka.
abel11 napisał(a):
Najpierw zobacz co chcesz tym zasilać ponieważ do obliczeń powinieneś określić miedzy innymi przewidywany prąd pobierany przez obciążenie i maksymalne napięcie wejściowe.

Zmieniłem troszkę założenia...
Przeanalizowałem swój układ i naszły zmiany:
- zasilacz AC-DC 12V
- przekaźniki z cewką 12V
- cała elektronika 5V
- napięcie 3V3 stało się już zbędne

Co będzie podłączone:
1. płytkę przekaźników pomijam ponieważ wspólne będzie tylko zasilanie 12V i sterowanie poprzez tranzystory
2. płytka z uC:
- 1x ATmega32 (DIP) 100mA
- 1x moduł z HTU21D (chcę kupić moduł ze stabilizatorem napięcia i konwerterem napięć)
- 1x LCD alfanumeryczny 150mA? (nie mogę znaleźć datascheet-znalazłem tylko z wymiarami i opisem złącz)
- 1x buzzer z generatorem 30mA
- 1x DS18B20 4mA
- 1x DS3231 650uA
- 1x PCF8574 100uA
- 1x MAX485 250mA
- 1x VS1838B 5mA
- 3x LED SMD (zwykły) 60mA
- 11x WS2812B 660mA
- 11x TTP223 88mA

Czyli wychodzi na to, że potrzebuję zasilacz 5V 1.4A (w zaokrągleniu w górę)

Mam scalaki: XL4005 i MP2307DN
Pomóżcie to jakoś ogarnąć i wybrać przetwornicę tak aby było dobrze ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO