Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 gru 2017, o 00:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

witajcie.
zrobiłem prosty przerzutnik sygnału vga do monitora na 3 przekaźnikach podwójnych i niestety nie działa. przerzucam kanały
RGBHV i gnd. Gnd co prawda nie trzeba przerzucać ale miałem wolny przekaźnik wiec na razie go dałem. niestety monitor nie widzi takiego sygnału. GND w takim razie połączę ze sobą. który sygnał podpiąć ddc dat (pin12) czy ddc clock(pin15)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2017, o 02:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Jesteś pewny że nie odwróciłeś pinologii?
DDC nie jest potrzebne do szczęścia, to służy tylko do przekazania id monitora, oraz w sprzęcie z najwyższej półki do jego ustawień(geometria, kalibracja barw itp).

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Zobacz tu
http://pinouts.ru/Video/VGA15_pinout.shtml
http://www.hardwarebook.info/VGA_(VESA_DDC)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 gru 2017, o 00:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

to niestety nie błąd podłączenia.
Podłączyłem mini komputerek w miejsce tego właściwego i działa.
Myślałem, że to nie ma znaczenia, ale najwyraźniej ma więc napisze więcej.

sygnał RGBS jest w specjalnej karcie przetwarzany na VGA. Wyjście VGA szło do monitora VGA (dokładnie to SVGA 800*600) przeciąłem ten kabel i w to miejsce chce wstawić PC.
Przekaźniki są tak ustawione że domyślnie startuje oryginalny sterownik. PC uruchamia sie po przełączeniu przekaźników. Jak teraz wyciągnę ten mój przecięty kabel z przekaźnikami i wstawie nowy kabel bezpośrednio VGA to działa. po podaniu tylko 6 sygnałów przez przekaźniki monitor startuje, pojawia się jakby Bios i po 2sek znika obraz. Natomiast jak przekaźnikiem zmienię na PC to wszystko działa. Jak podłączę mini PC i PC to działa wszystko. tylko z sygnałem z za konwertera nie działa.
Czyli musi iść jeszcze jakiś sygnał ważny dla monitora żeby włączył jakiś tryb.

Ten konwerter to coś takiego
https://www.amazon.com/kingmas-gbs8220-arcade-signal-converter/dp/b00ww7oh30



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 gru 2017, o 00:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Wydaje mi się że to nie jest problem z monitorem, tylko z konwerterem - może nie puszczać sygnału na wyjście jeżeli nie widzi monitora.
Rzuć jeszcze raz okiem na pierwszy link, na samym dole masz tabelkę które piny musisz spiąć do masy, miejmy nadzieje że konwerter nie potrzebuje DDC i wystarcza mu taka identyfikacja.

------------------------ [ Dodano po: 11 minutach ]

Możliwe że to coś z masą z konwertera.
Monitor gaśnie, czy wchodzi w stan uśpienia, jakby nie miał kabla?

------------------------ [ Dodano po: 29 minutach ]

Sprawdź napięcia na liniach rgb-masa konwertera, powinno być około 0.7V, jeżeli niema tzn że konwerter nie puszcza sygnału, wtedy będziemy dalej myśleć.
Czasem trzeba się pokusić o najbardziej spartańską metodę, czyli podpiąć kabel, odcinać żyły po kolei i patrzeć kiedy padnie ;)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 gru 2017, o 13:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Harry napisał(a):
na samym dole masz tabelkę które piny musisz spiąć do masy

Chodzi Ci o tą tabelkę:
ID pins set-up
4 11 12
ID2 ID0 ID1
n/c n/c n/c no monitor
n/c n/c GND Mono monitor which does not support 1024x768
n/c GND n/c Color monitor which does not support 1024x768
GND GND n/c Color monitor which supports 1024x768
GND means connected to ground
n/c means that the pin is not connected anywhere

byłoby super jak to byłoby tylko to.
Harry napisał(a):
Monitor gaśnie, czy wchodzi w stan uśpienia, jakby nie miał kabla?

Taki efekt:
najpierw jest ładny obraz z logo
potem gaśnie jakby zmieniał tryb i po tej zmianie strzela białym ekranem. Tzn jest czarny i co 2-3 sek jest taki błysk i potem znowu czarny. Błyska najczęściej na biało, ale też czerwony się pokazuje.

Poziomy napięć sprawdzę wieczorem po powrocie z pracy, ale dzięki Ci za te wskazówki.
Niestety zamiast to zrobić w lecie kiedy jest ciepło to zachciało mi się na zimę zmiany robić i zimno i ciemno a tam ogrzewania nie ma.

Konwerter ma swoje menu w którym różne parametry obrazu można poustawiać, ale problem w tym, że jak podłączę monitor po kablu to wszystko działa, a jak po przełączniku to się nic nie pokazuje i ciężko po menu chodzić. Przydałoby się dwa monitory na raz podłączyć (ma 2 wyjścia) i chyba dzisiaj przytargam z pracy monitor bo może w menu wystarczy coś pozmieniać.
Piny 5,6,7,8,10 są zwarte ze sobą już w samym konwerterze. Pin 4,11,12 nie są uwzględnione w przełączniku i raczej nie są połączone z masą.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 gru 2017, o 23:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

4 i 11 są połączone w konwerterze z masą. Do pinu 12 jak podłączę masę to w ogóle monitor nie wstaje - nawet na chwilkę.
Podłączyłem drugi monitor i w menu przekonfigurowałem na inną rozdzielczość, zacząłem od 1024 i 1200 a skończyłem na 640x480, ale niestety żadnej rozdzielczości nie złapał.
Sprawdzałem też napięcie i jest zero V. Nawet jak monitor działa to jest na mierniku 0V. Czyli podłączam oryginalny kabel i sprawdzam napięcie )na R,G,B i jest 0 (dokładnie to 200mV, ale te 200mV jest zawsze po podaniu zasilania. Miernik mam może nie najlepszy, ale kiedyś kosztował majątek MASTECH MY68. Podłączyłem teraz do zasilacza stabilizowanego ustawiłem 0,7V i miernik pojazuje 0,69V więc to nie jest wina miernika.

Tak myślę - ponieważ 4 i 11 są zwarte do masy to pozostaje tylko podpiąć 12 lub 15 pin VGA pomiędzy monitorem i konwerterem lub zastosować przerzutnik KVM, bo widziałem taki (tylko za dużo miejsca zajmuje i musiałbym obudowę zewnętrzną do niego dorabiać i masa kabli z wtyczkami - stąd próba zrobienia na przekaźnikach)
No nic - sprawa się przeciągnie o parę dni przez taki głupi problem.

Przełącznik KVM przerzuca sygnały poza masą która jest na pinach 5,6,7,8,10 i jest na stałe połączona
1,2,3,11,12,13,14,15
jedynie sygnały 4 i 9 nie są przerzucane.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 gru 2017, o 00:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

KVM byłby najlepszy, ale zastanawiam się czemu działa przy połączeniu dwóch PC, a z konwerterem nie chce.
To jest o tyle ciekawe, że na zdjęciu wychodzą te same kable które podpiąłeś. Może mu przekaźniki przeszkadzają.

------------------------ [ Dodano po: 12 minutach ]

Zrób kiedyś taki test: wyłącz monitor->przełącz przekaźniki i włącz monitor - pewnie nie zadziała, ale warto sprawdzić.
Co do kvm, to zalecałbym elektroniczny, bo z tymi mechanicznymi zawsze były cuda, zwłaszcza przy klawiaturze(jak wystartowałeś kompa z nieaktywną klawiaturą, to potem już jej nie umiał włączyć)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO