Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:26


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lis 2017, o 19:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

hmmm co się stanie gdy połączymy te dwa odczynniki ? ;) .... sprawdźcie sami

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2017, o 20:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

Czy dobrze zrozumiałem, że standardowo MKBoot RS232 działa z software RESET 'AT+RST?'
Wypróbowałem programowanie przez Bluetooth i działa pięknie gdy mam w kodzie funkcję parsuj_rs.
To co Pan zrobił to jest niesamowite. To jest kolejna rewolucja :) Teraz czekam na moduł Atnel WIFI i kable pójdą w kąt :)

Gorzej gdy wgrywałem bez sprzętowego resetu. Tutaj miałem komunikat: no response from BLS.
Może warto by w tym przypadku w konsoli po komunikacie: MkBoot - uploading HEX: ... podać komunikat: Press uC RESET button...

Oczywiście teraz gdy wcisnę RESET to wszystko ładnie się wgrywa. Brakuję jednak jakieś podpowiedzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2017, o 20:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

raczyk napisał(a):
Czy dobrze zrozumiałem, że standardowo MKBoot RS232 działa z software RESET 'AT+RST?'

DOKŁADNIE TAK ;)

raczyk napisał(a):
Gorzej gdy wgrywałem bez sprzętowego resetu.

Dlatego warto stosować SOFT RESET czyli "AT+RST?" ;) to działa

raczyk napisał(a):
Może warto by w tym przypadku w konsoli po komunikacie: MkBoot - uploading HEX: ... podać komunikat: Press uC RESET button...

Mam nadzieję, że to jest wręcz domyślne - program potrafi ładnie poczekać chwilę na ten sprzętowy RESET

raczyk napisał(a):
Teraz czekam na moduł Atnel WIFI i kable pójdą w kąt

Nieskromnie powiem, że to działa wręcz rewelacyjnie - i nawet nie trzeba kupować WIFI do KAŻDEGO swojego urządzenia - tylko pozostawiać jakieś gniazdko na podłączanie modułu WIFI ;) mieć jeden (taki serwisowy) i go podłączać do urządzenia, które chcemy akurat aktualizować

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2017, o 04:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 212
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 12

Super - działa - nawet kompiluje i wgrywa takie KOLOSY jak MATRIX_a z Yellowbooka.

Brawo MIRKU i pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2017, o 07:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

cieszę się, że sprawdzają się w boju nowe funkcjonalności ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2017, o 11:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Witajcie.
Dziękuję Mirku za ciekawy filmik. Długo się przymierzałem do programowania przez WIfi czy BT i po tym filmiku w końcu mi się rozjaśniło, że rozpocząłem próby. Na start stare nieużywane ARDUINO MEGA 2560.

Zrobiłem zgodnie z filmem i filmem podpiętym pod MKBootloadera.
Proszę o jakąś podpowiedź, bo już nie wiem w czym rzecz.
Może to wina płytki Arduino Mega. Bo padnięty w niej był stabilizator napięcia i wyrzuciłem CH340G bo się strasznie grzał.

W każdym razie podłączyłem tą płytkę pod złącze ICSP (COM3) - wygenerowałem bootloadera z ustawieniami
Atmega2560
16MHz
9600
3FC00
3sek (potem z ATB BT chcę żeby to działało)
Daję wygeneruj - jest napis ZROBIONE

Potem wgrywam to z wybieraniem fusbitów poprzez MKAVRCalculator. Fusbity automatycznie przestawiają się na Bootsize 512 i jest ptaszek przy wektorze BOOT Reset
Zaznaczam ręcznie żeby programował FUSE BITY (Flash jest zaznaczony). Dorzucam jeszcze weryfikacje (tak na wszelki wypadek) i poszło.
Wydaje się że jest zaprogramowane. W każdym razie MKAVRCalculator nie zgłasza błędów.

Teraz podłączam inną przejściówkę USB-RS232 (AK50 CH340) i wykrywana jest na COM4
Ustawiam prędkość w MKBootloaderze na 9600 i daję INFO i nic.
Pojawia się napis naciśnij reset - naciskam - ale nic się nie dzieje.
Ten procek ma 3 porty więc sprawdzam podłączenie RX0 i TX0 (Nóżkę 3 z DB9 TX -> pod RX0 a nóżkę 2 - RX -> pod TX0) - jest OK

Ponieważ to jest Arduino i miało wcześniej wgrany jakiś bootloader - czy przez to może się teraz nie dać zaprogramować tym nowym wsadem? Czy po prostu jest ta płytka uszkodzona.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2017, o 11:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

czyli źle wgrywasz BLS ... lepiej pokaż po kolei screenshoty co robisz po kolei i na razie to ty daj sobie spokój z BT czy innymi wynalazkami - najpierw odpal to po kablu ...

Tyle że jak pisze że podłączasz się pod nóżkę 3 złącza DB9 to ja aż przeżegnałem się lewą nogą po plecach .... i w tym momencie to ci powiem, żebyś obejrzał najpierw PODSTAWOWE poradniki na temat RS232 bo się nie orientujesz jak widać co oznacza RS232 i czym się różni od np RS TTL

https://www.youtube.com/watch?v=a0IOBtia8DY
https://www.youtube.com/watch?v=eqgrR-XbvIc
https://www.youtube.com/watch?v=2LJ7Q6XE8Lk
https://www.youtube.com/watch?v=IrtEPz0ftz0

obejrzyj to ale bardzo dokładnie

A później obejrzyj też PODSTAWY osbługi MkBootloadera

http://atnel.pl/mkbootloader.html

a na końcu obejrzyj to:



nie ma siły żeby nie działało po tej dawce wiedzy

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2017, o 13:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Tak też robię - najpierw po kablu, a jak zadziała to WiFi czy BT
W MKBootLoaderze konfiguracja BLSa
Obrazek
Konfiguracja FuseBitów
Obrazek
i wgranie do procesora.
Obrazek
nie ma żadnych błędów ta operacja.

Teraz podpinam AK50. Jest to (przynajmniej taka powinna być) przejściówka USB RS232 TTL. Na procesorze CH340G - i dlatego podpinam bezpośrednio do portu procesora a nie poprzez MAX232. Przejściówka ta akurat ma złącze DB9 wiec dlatego podpinam RX złącza do TX Arduino i TX złącza do RX Arduino
Przejściówka zgłasza się jako COM4 i tak konfiguruje w MKBootloaderze

Obrazek

No chyba że nie jest TTL to wtedy mój błąd. Przyznam że nie podłączyłem miernika/oscyloskopu żeby sprawdzić poziomy, ale CH340G na wyjściu ma TTL więc musiałby być tam MAX232 żeby zamienić na RS232.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2017, o 13:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

iwi napisał(a):
No chyba że nie jest TTL to wtedy mój błąd. Przyznam że nie podłączyłem miernika/oscyloskopu żeby sprawdzić poziomy,

Panie a po jaki gwint oscyloskop do sprawdzenia prostych napięć ? ;) .... toż najzwyklejszy miernik, woltomierz wystarczy

toż takie rzeczy to się w sekundę miernikiem sprawdza - i tu nikt ci zdalnie nie pomoże. A na przyszłość zainwestuj w porządną przejściówkę na PORZĄDNYM scalaku FT232R albo nawet zrób sam - zwróci się po 100-kroć w porównaniu do takich wynalazków z DB9 i jeszcze TTL

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2017, o 16:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

iwi - czy Ty masz te wszystkie rzeczy z Atnel, które podajesz w swoim profilu?
Bo widzisz podałeś, ze masz 1. Atnel RS232 2. Atnel WIFI, 3. ATB 1.04, to Ty sobie z nas jaj chyba robisz.
Zacznij korzystać ze sprzętu który masz, przecież masz przejściówki z FT232R i to pod ręką a Ty piszesz o jakiś kocich chińskich AK50.
Chyba, że kłamiesz w profilu o tym co masz!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2017, o 19:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Pomijając fakt, że walczysz z chińskimi przejsciowkami to po pierwsze powinienes zrobić test, żeby połączyć w przejściowce rx z tx i zobaczyć czy na dowolnym terminalu masz echo, czyli czy pojawia się to co wpiszesz. Potem rozewrzyj i jeśli echa nie będzie to wstępnie będziesz miał przetestowaną przejściówkę usb. Dopiero wtedy idź dalej, sprawdz napięcie pomiędzy gnd a tx i ppdaj ile wynosi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2017, o 19:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

micky napisał(a):
żeby połączyć w przejściowce rx z tx i zobaczyć czy na dowolnym terminalu masz echo,

Ja już podawałem linki do poradników - gdzie po raz ochset-tysięczny zresztą powtarzam o tak prostym teście jak echo ....

ale coś widzę, że oglądanie poradników odbiło się echem u kolegi ...

a tym bardziej, że jak wyżej słusznie zwrócił uwagę kolega raczyk - to aż dziwne, że pomimo iż autor pytania ma zaznaczone, że posiada zestaw ATB - przejściówkę ATB-USB-RS232 - to woli się katować na chińskim dziwnym module ... i pisać że nie ma oscyloskopu... to troszkę dziwne

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2017, o 21:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Katuję się bo zarówno ATB jak i przejściówka jest złożona w projekcie i na razie tam musi pozostać.
Tym bootloaderem zaciekawiłem się po obejrzeniu filmu i chciałem spróbować na wolnym sprzęcie, a nie rozłączać wszystkiego. TO nie jest dla mnie pilny temat i jak na razie muszę go opuścić.
Poradniki są świetne tylko że u mnie zawsze pod górkę.
Oscyloskop mam i w końcu go wyciągnąłem z pudełka i podłączyłem i wygląda na to że ta przejściówka w ogóle nie działa mimo, że są do niej sterowniki pod WIN10. Bootland napisał że nie działa, ale na elektrodzie podali linka do sterowników które powinny działać.
Spróbowałem jeszcze na innej chińszczyźnie i też nie zgłasza się Bootloader
Mam jeszcze wolny Atnel BT i Atnel Wifi - ale z tym będę musiał poczekać bo to trudniejszy temat, bo żeby sprawować Atnel BT to muszę mieć jakąś wolną i sprawną przejściówkę lub ATB do konfiguracji.
Najgorsze jest to że miałem ich kilka sztuk i sobie leżały w szufladzie (każda inna) bo ATB była pod ręką i wystarczała aż do wczoraj. A wczoraj jedna ma uwalony kabel, druga sterowniki nie wchodzą, trzecia i czwarta zainstalowały się, ale zarówno AK50 jak i CH340G nie działa

Nieważne - uwinę się z projektem zwolnię ATB i wtedy wrócę do bootloadera. Kilkanaście godzin prób wystarczy żeby na razie go odłożyć na lepsze czasy. Na marginesie znalazłem przejściówkę która w putty ładnie się odzywa ale niestety bootloadera nie widzi - a już było tak blisko.
Wziąłem jeszcze na szybko nowiutkie UNO i wgrałem bootloader i tym razem coś się nie wgrał poprawnie bo na weryfikacji się wysypało.
Sprawdzę jeszcze na starym poczciwym Win7, bo już sam nie wiem o co chodzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2017, o 02:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Już nie mogłem wytrzymać i rozpiąłem ATB i podłączyłem programator z ATB do arduino mega.
Zaprogramowałem bootloader no i DZIAŁA. Super - czyli błąd starego poczciwego programatora PROG2 (muszę w końcu wyrzucić do kosza bo dzisiaj się dowiedziałem od AVT , że PROG2 nie działa na 64bitowych systemach)
nie wiem dlaczego weryfikacja nie przechodzi, ale sam bootloader działa - wrzucałem wsad i wszystko poszło.

Natomiast jeszcze walczę z arduino uno - wrzuciłem wsad odpalam INFO i otrzymuje komunikat że niewłaściwy BLS.
Czyli coś skopałem w ustawieniach bo skoro jedno działa to drugie też powinno.
Ale na szczęście udało się wgrać oryginalny firmware i arduino wróciło do życia. - tylko skąd ten komunikat niewłaściwy BLS?
Moje ustawienia
16MHz
9600
atmega328p
7e00
3 sek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO