Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 23:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lis 2017, o 13:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Witajcie.
Od jakiegoś czasu posiadam drukarkę 3D i walczę z nią o dobry wydruk.
Wiem że drukarka nie jest najdroższa i ktoś zarzuci że jak nie kosztuje kilka tys zł to nie może drukować, ale ja problem widzę po stronie gcode a nie drukarki.
Drukarka przy dobrym kodzie poradzi sobie.

Gdzie mam problemy -
1. wpadłem na pomysł, że zewnętrzne obrysy będę robił z ABSu a do środka wleję PLA i wszystko będzie ładne i mocne. ABS się rozwarstwia, ale dobrze się obrabia. PLA się nie rozwarstwia ale przy piłowaniu się ciągnie więc obróbka praktycznie niemożliwa.
I teraz po ustawieniu w repetierze drukowania Infil na głowicy drugiej to oczywiście drukuje, ale od którejś warstwy. Warstwa pierwsza też jest traktowana jako wypełnienie. Korzystam z silnika Slic3r Prusa Edition
Bezpośrednio z Slic3rPE po wypuszczeniu gcode idzie kod prawidłowy, a jak korzystamy z Repetiera to idzie kod nieprawidłowy (przy tych samych ustawieniach)
Z tym, że w Repetierze mam wyjście na drukarkę a Slic3r nie da się skonfigurować. Poza tym w Repetierze pokazuje czas, ilość filamentu itp.
Dziwne jest to że korzystając z tego samego silnika oba programy tworzą inny kod. Zobaczcie na zdjęcie - po lewej poprawnie warstwa bottom jest na niebiesko. Po prawej wszystko jest drukowane PLA
Obrazek
na tych zdjęciach widać zmianę grubości linii w zakładce Advanced - mimo że teoretycznie zwiększamy/zmniejszamy procentowo wypływ filamentu.

2. Problem z gęstością linii. Wysokość można sobie regulować co ile mają być warstwy. Ale jak zmodyfikować ilość linii w poziomie.
Jest parametr w Advanced mówiący o ilości filamentu i przy zmianie tego parametru zwiększają albo zmniejszają nam się odstępy między liniami jak w przykładach powyżej, ale za tym idzie mniejsza ilość filamentu i przez to że teoretycznie powinno być lepiej a jest gorzej.
Czy jest opcja żeby zwiększyć ilość wypływającego filamentu bez zmiany grubości pojedynczej linii - oprócz globalnego FILL bo to już mam na 200%.
ObrazekObrazekObrazek

w zasadzie jest problem tylko z pierwszą i ostatnią warstwą w tym przypadku i można edytować ręcznie parametr E w liniach G1 X Y E, ale przeliczyć 600linii po nowemu to niestety nie jest łatwa sztuka i bardzo czasochłonna.



Ostatnio edytowano 23 lis 2017, o 00:27 przez iwi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lis 2017, o 23:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Po pierwsze połączenie ABS z PLA to nie tędy droga ale próbować można.
Popatrz na ustawienia E w opcjach przelicz kroki i w ten sposób osobno dla typów filamentu wpływasz na ilość podanego filamentu a nie grubość ścieżki.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2017, o 00:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

wiem, że trzeba się dobrać do E - tylko gdzie z programu się to podaje?
Dla jednego wydruku można się pobawić i zmienić E przeliczyć w Excelu utp, ale docelowo nie wyobrażam sobie zmieniać tysiące linii gcode



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2017, o 05:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Zawsze można makrem przelecieć.

Wysłane ze srajfona

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2017, o 10:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

majster napisał(a):
Po pierwsze połączenie ABS z PLA to nie tędy droga

Dlaczego uważasz że to nie jest dobry pomysł. Z ABS mimo temperatury 275st poszczególne linie filamentu nie są idealnie sklejone ze sobą. PLA skleja się że nie ma śladu - połączenie jednego i drugiego daje model do obróbki który jest wytrzymały. Mimo że gdzieś jakaś linia się odkleja od drugiej środkowy PLA trzyma to mocno.

Odnośnie parametru E to nie takie proste że makro się zrobi.
E nie określa prędkość obrotową czy prędkość posuwu. E określa ilość filamentu w mm przypadająca na daną linię.
Zobaczcie Excella.
Obrazek
w kolumnie A jest przesunięcie X, B to jest Y C to jest nasze E.
po przeliczeniu widać że stosunek długości odcinka do ilości filamentu jest stały.

Masz rację że makrem da się to zrobić, ale może polecicie inne rozwiązanie programowe.

Może jakiś inny program - nie upieram się na Repetiera sobie z tym poradzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2017, o 13:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Znalazłem częściowe rozwiązanie.
Żeby zwiększyć ilość filamentu bez zmiany odległości między ściankami wystarczy podać inną grubość filamentu niż mamy. Program automatycznie oblicza sobie objętość filamentu i jeśli podamy że mamy 1mm to zwiększy prędkość wypływu jeśli podamy 2mm to zmniejszy.
Z tym że dla całości nam to zmieni a nie dla pierwszej warstwy czy dla poszczególnych warstw.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO