Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 15:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lis 2017, o 07:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2017
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam,

Mam problem z zaprogramowaniem nowej Atmegi 128.

Opisze od początku mój problem. Chciałem zrobić update firmware, po poprawnym połączeniu się w programie Khazama i wgraniu nowego firmware radio (Turnigy9XR) umarło, pomyślałem że coś się źle wgrało i ponownie podłączyłem programator UsbAsp chciałem odczytać sygnaturę i otrzymałem "device signature 0x000000". W MkAvrCalculator jest to samo.
Połączenia wszystkie sprawdzone na innej atmedze i działa a na Atmega 128 cisza. Da sie coś z tym zrobić czy tylko nowy układ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2017, o 08:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

A note aplikacyjna czytałeś jak podłączyć się do tej ATmegi z programatorem USBasp? Polecam poradnik Pana Mirka https://youtu.be/CX9r0GwkFU0 w szczególności od 59 minuty.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2017, o 09:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2017
Posty: 4
Pomógł: 0

Tak to ja widziałem. Zanim uszkodziłem atmegę to układ odczytywał sygnature i mogłem zapisać i odczytać, ale własnie po zapisaniu atmega umarła. I teraz mając taki komunikat "device signature 0x000000" czy da się ja przywrócić do życia np za pomocą portu LPT aby sygnatura była poprawna.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2017, o 09:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

Czyli jeśli wszystko zrobiłeś tak jak opisuje to nota aplikacyjna i Pan Mirek w poradniku dodatkowo miernikiem sprawdziłeś połączenia, kwarc zewnętrzny ładnie podłączony, zasilanie filtrujące jest a ATB USBasp i mkavrcalcultaor nadal wyświetlają w konsoli błąd i go tutaj pokazałeś razem z fotka Twojego moduły i schematem to ja niestety nie wiem co się dzieje i nie umiem Ci pomóc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2017, o 10:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2017
Posty: 4
Pomógł: 0

Ok mogę ponownie odczytać sygnaturę, okazało się że zrobił się zimny lut na kabelku. Mam wlutowaną nową atmegę która pewnie nie ma wgranego bootloadera, czy jak wgram tylko firmware radio będzie działalo, z tego co wyczytałem bootloader nie jest już potrzebny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2017, o 22:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Poli25 napisał(a):
czy jak wgram tylko firmware radio będzie działalo, z tego co wyczytałem bootloader nie jest już potrzebny.
Może być tak, że w pliku z firmwarem jest cały wsad procka łącznie z bootloaderem. Tylko aby owy bootloader zadziałał musisz to jeszcze włączyć w fusach.
Tak czy inaczej bez bootloadera program powinien działać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2017, o 17:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2017
Posty: 4
Pomógł: 0

Tez tak mi sie wydaje, udało mi się znaleźć oprogramowanie po którym na wyświetlaczy mam EEPROM ERROR ale nawet po wgraniu eepromu nic się nie dzieje. Więc bootloader nie jest potrzebny, przynajmniej wg mnie.

Radio ruszyło, szczerze mówiąc nie wiem co było powodem. Za setnym razem oprogramowanie wgrało się poprawnie, różnice jakie zauważyłem to takie że zaraz po wgraniu wyskoczył EEPROM ERROR a nie jak wcześniej po paru sekundach od włączenia. Wówczas wgrałem jeszcze raz firmware er9x do radia turnigy 9xr i radio ożyło.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO