Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 20:06


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 sie 2016, o 18:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2013
Posty: 246
Pomógł: 0

Pracuję obecnie nad projektem radia internetowego/odtwarzacza multimedialnego, opartego na Raspberry Pi Zero. Docelowo projekt ma mieć postać osobnej płytki z wszystkimi niezbędnymi interfejsami (Ethernet, DAC/kodek, LCD, impulsator, przyciski itp.), w którą wpięte zostanie RPi0.
Na razie eksperymentuję na płytce stykowej. Udało mi się podłączyć komputerek do sieci lokalnej przez ENC28J60 oraz uruchomić ekran LCD na ILI9341.

Parę dni temu dostałem od znajomego dwie zaprojektowane przez niego płytki z układem wm8731. Obydwie działały, gdy odkładał je na półkę. ich projekt pochodzi z czasów oryginalnego RasPi, gdy interfejs I2S był wyprowadzony na osobnym złączu, więc chcąc podłączyć to do RPi0 musiałem się posłużyć jumper wire'ami.
Połączenia sprawdziłem kilka razy przed opaleniem układu.
Niestety za nic nie mogę zmusić żadnej z tych kart dźwiękowych do pracy.

Zgodnie z informacjami otrzymanymi od znajomego, należało je skonfigurować wedle TEGO OPISU. Od tego zacząłem, pomijając część poświęconą kompilacji jądra (AFAIK niezbędne moduły są już dołączone do Raspbiana Jessie). Niestety, nie dało to żadnego efektu - "aplay -l" nie pokazał nowej karty, chociaż sam układ wm8731 jest widoczny na magistrali i2c po adresem 1A.

Trochę pogrzebałem w Internecie i znalazłem kilka opisów, polegających na modyfikacji pliku /boot/config.txt. Opierając się na tych informacjach wprowadziłem w nim następujące zmiany:
1) Odkomentowałem wpis "dtparam=i2s=on"
2) Dodałem wpis "dtoverlay=i2s-mmap"
3) Dodałem wpis "dtoverlay=rpi-proto"

To już przyniosło częściowy sukces - w systemie pojawiła się nowa karta:

Kod:
card 1: sndrpiproto [snd_rpi_proto], device 0: WM8731 HiFi wm8731-hifi-0 []
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0


Niestety, nie udało mi się odtworzyć czegokolwiek za jej pośrednictwem. Wzmacniacz podłączony do wyjścia milczy, a w dmesg licznie pojawiają się następujące wpisy:

Kod:
[ 379.361881] bcm2835-i2s 20203000.i2s: I2S SYNC error!
[ 379.913159] bcm2835-dma 20007000.dma: DMA transfer could not be terminated


Mam dwie takie karty, a wiec celem upewnienia się, że nie mam do czynienia z problemem sprzętowym, podłączyłem drugą, uzyskując dokładnie taki sam efekt. Próbowałem nawet podłączyć jedną z nich do mojego starego RasPi1 (rev2), z identycznym efektem. Połączenia wykonałem możliwie krótkimi jumper wire'ami (skrócone do około 10 cm).

Podejrzewam, że problem musi leżeć w konfiguracji. Ktoś ma jakiś pomysł? Co mogę zrobić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lut 2017, o 00:28 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lut 2017
Posty: 2
Pomógł: 0

witam, jak temat ?, zakończył się sukcesem ??
Mam problem z kompilacją tych driverów, zwykłem kompilować jądro pod Slackware, później eskapady z wszystkimi dystrybucjami ...aż po SLES..
Teraz mam projekcik na Pi ...i okazuje się że ten Debian (Raspbian) to już nie ten Debian którego znam -a właściwie fake root roolup kernel build
nie działa, można pobrać kernel-soource, ale do starszej wersji, headers nie wystarczyło do skompilowania, github zarzucił mi że mi glowę oderwało ;).

Jednym zdaniem: nie chce już mi się znowu zagłębiać w kolejne distro by "se skompilować", nie uważam też żeby dobrym rozwiązaniem
było by każdy użytkownik niczym małpka powielał kroki te które wykonał poprzedni czy twórca..
Więc szukam kogoś kto już to skompilował i może gdzie uploadować...
w tym czasie sobie polutuje lub coś napisze...

mógłbyś ??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lut 2017, o 10:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lut 2017
Posty: 2
Pomógł: 0

już mam...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 09:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2013
Posty: 246
Pomógł: 0

Po czasie okazało się, że błąd musiał leżeć gdzieś w sterownikach. Po którejś aktualizacji Rasbiana zniknął zupełnie. Teraz wszystko działa idealnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO