Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 17:38


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: HC-05 at mode
PostNapisane: 14 paź 2017, o 16:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 15
Pomógł: 0

hej,
mam problem z komunikacją PC z modułem HC-05.
Wykonuję czynności wg poniższego tutoriala (step2)

http://www.instructables.com/id/AT-comm ... th-module/

Wykorzystuję USB->TTL (sterowniki zainstalowane, brak błędów w menedżerze urządzeń).
Ustawiam baud rate 38400 również w opcjach w menedżerze urządzeń.
Dioda na module mruga tak, jak w opisie w tutorialu.
Odpowiednio ustawiam port i baud rate w putty/tera term

Problem:
terminal nie widzi urządzenia, komenda AT nie jest przyjmowana. Nie ma możliwości wprowadzenia tekstu w okno terminala.
Jak rozwiązać podany problem?

Pozdrawiam,
lk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2017, o 17:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

cichy napisał(a):
hej,
Wykonuję czynności wg poniższego tutoriala (step2)

http://www.instructables.com/id/AT-comm ... th-module/

Wykorzystuję USB->TTL (sterowniki zainstalowane, brak błędów w menedżerze urządzeń).
Ustawiam baud rate 38400 również w opcjach w menedżerze urządzeń.
Dioda na module mruga tak, jak w opisie w tutorialu.
Odpowiednio ustawiam port i baud rate w putty/tera term



1. Nowy moduł HC-05 działa na baud rate 9600 ustawiasz za dużą szybkość transmisji.
2. Uruchom terminal z obsługą NL i CR tak jak w poradniku na który się powołujesz jest przykład z Arduino IDE. Zainstaluj sobie Arduino IDE - wybierz port na którym jest przejściówka USB-TTL i uruchom Monitore portu szeregowego.
3. Po nawiązaniu komunikacji USB-TTL aby komendy AT działały należy wciskać podczas ich wykonywania przycisk na module HC-05 np. wpisujesz AT wciskasz przycisk na module i trzymając go dajesz dopiero wyślij.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2017, o 18:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

raczyk napisał(a):
1. Nowy moduł HC-05 działa na baud rate 9600 ustawiasz za dużą szybkość transmisji.
Nie zupełnie. W module są dwie metody wejścia w tryb AT mode cytuję z datascheet:
HC-05 datascheet napisał(a):
(4) AT command test
This chapter introduces some common commands in use. The detail introduction about HC-05 command is in HC-0305 AT command set.
Enter to AT mode:
Way1:
Supply power to module and input high level to PIN34 at the same time, the module will enter to AT mode with the baud rate-38400.
Way2:
In the first step, supply power to module; In the second step, input high level to PIN34. Then the module will enter to AT mode with the baud rate-9600. Way1 is recommended.
Command structure: all command should end up with “\r\n” (Hex: 0X0D X0A) as the terminator. If the serial helper is installed, user just need enter “ENTER” key at the end of command.

Czyli po polskiemu:
-metoda1 - należy podać stan wysoki na pin 34(np wciskając przycisk jeśli takowy jest) równocześnie z podaniem zasilania.
-metoda2 - należy podać stan wysoki na pin34 w momencie gdy moduł jest już uruchomiony.

W zależności od metody wejścia w tryb ATmode mamy albo prędkość ustawioną w module (czyli tu dobrze kolaga wyżej napisał fabrycznie 9600) lub zawsze 38400 stosując metodę pierwszą (jest to niejeako metoda awaryjna jak mamy moduł w którym już ktoś zmieniał ustawienia i nie wiemy jaka prędkość jest ustawiona)
Dodatkowo jeśli masz moduł z płytką bazową z której wyprowadzone są goldpiny, i jest przycisk do wejścia w ATmode (przycisk poprostu podaje stan wysoki na pin 34 ale w sposób chwilowy czyli tak długo jak przycisk jest naciśnięty na pinie panuje stan wysoki, po puszczeniu przycisku na pinie panuje stan niski), to po chwilowym naciśnięciu moduł wejdzie w AT mode i większość komend AT zadziała, natomiast część komend (np wyszukiwanie dostępnych urządzeń w zasięgu, czy np odpytanie o nazwę modułu) NIE ZADZIAŁA gdy przycisk (czyli pin 34 jest w stanie niskim) nie jest wciśnięty.
Co jest dziwne to nowe moduły ustawienie prędkości mają na 9600, ale już wydanie komendy AT+ORGL (czyli przywrócenie wartości domyślnych) jako wartość domyślną ustawia 38400.
I tak jak pisał kolega wyżej pamiętaj by terminal wysyłał po wciśnięciu entera zarówno znak nowej lini oraz powrotu karetki (niestety niektórych programów terminalowych nie da się skonfigurować by wysyłały oba znaki - np popularny Putty - więc takie się do tego nie nadają bo działa to bardzo kulawo)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2017, o 21:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 15
Pomógł: 0

Druga metoda nie działa (nie zauważam zmiany pracy diody)
Kiedy stosuję pierwszą metodę, wtedy dioda mruga co ok 2s.

Używam Tera Term, ustawienia jak w linku.
Niestety popełniłem "wielbłąd". Na pin Rx poszło 5V, zapomniałem zastosować dzielnik napięcia. Czy to oznacza, że moduł "umarł"?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2017, o 21:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

cichy napisał(a):
Druga metoda nie działa (nie zauważam zmiany pracy diody)
To że dioda nie zmienia stylu świecenia nie oznacza że moduł nie wszedł w tryb ATmode - u mnie działa bez błędu.

cichy napisał(a):
Niestety popełniłem "wielbłąd". Na pin Rx poszło 5V, zapomniałem zastosować dzielnik napięcia. Czy to oznacza, że moduł "umarł"?
Niekoniecznie, w internecie dużo ludzi się chwali że bawili się bez konwersji i działało, jednakże na dłuższą metę nie męczyłbym układu zbyt wysokim napięciem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2017, o 11:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 15
Pomógł: 0

hmm,
stworzyłem projekt testowy, niestety żadnych informacji nie odbieram.

Ściągnałem aplikacje na telefon do obsługi modułu - Bluetooth Terminal HC-05
Również łącze się poprzez laptopa, ustanawiając połączenie z modułem.
W powyższych dwóch przypadkach połączenie jest nawiązywane pomyślnie. Niestety nie otrzymuję żadnych informacji.
Testowałem na baud rate 9600 i 38400 (również odpowiednio zmieniając parametry w menedżerze urządzeń)
pliki z projektu, kompilacja przebiega bezbłędnie:

https://github.com/lukaszrc/hc-05



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2017, o 13:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Udało Ci się wogule skomunikować z modułem za pomocą komend AT?
Jeśli tak to do przetestowania modułu nie musisz robić żadnych projektów. Połącz się PC z modułem po bluetooth, następnie na module zrób zwarcie pomiędzy Tx a Rx. W terminalu wyłącz lokalne echo, następnie jeśli coś będziesz wpisywał w terminal to przy zwartych pinach Tx, Rx modułu znakiu będą pojawiać się w terminalu, przy rozwartych nie będą.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2017, o 16:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 15
Pomógł: 0

hej,
przetestowałem Twój sposób, niestety moduł nie odpowiada...
Co ciekawe mam dwa porty bluetooth aktywne (COM3 oraz COM4)
Przy uruchamianiu Tera Term, wybrać mogę w SSH tylko COM4, w ustawieniach mogę COM3, ale mam ostrzeżenie COM3, access denied.
Z COM4 wygląda na to jak by się połączył. Niestety po zwarciu Tx i Rx nie zauważyłem żadnych reakcji (testowałem na różnym baud rate).

ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2017, o 19:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Jeszcze raz po kolei.
1 Zanim połączysz się bezprzewodowo z modułem musisz za pomocą komend AT go ustawić ewentualnie zweryfikować jego ustawienia, ale musisz to zrobić od strony pinów, bezprzewodowo moduł nie reaguje na komendy AT.
Czyli przygotowujesz sobie przejściówkę USB <=> UART w standarcie 3,3V
Mój moduł wygląda tak
Obrazek
Natomiast przykładowa przejściówka tak
Obrazek
ewentualnie tak
Obrazek
Ustawiasz przejściówkę tak by komunikowała się w standardzie 3,3V ( przejściówki na FT232 mają pin VCCIO który podpięty do 5V powoduje że układ gada w standardzie 5V, a podłączony do pinu 3,3V który jest wewnętrznym napięciem generowany m przez układ powoduje że gada w standardzie 3,3V, natomiast na PL2303 pracują tylko na 3,3V, przejściówki na CH340 nie mam pojęcia w jakich standartach napięć pracują bo nie posiadam - ewentualnie konwerter napięć, UWAGA - port w komputerach zintegrowany z płytą główną jak i wszystkie przejściówki USB <=> RS232 zazwyczaj zakończone złączem DB9 się nie nadają bo mają napięcia w standardzie RS czyli napięcia w zakresie -15 do +15)
Następnie łączysz masy modułu i przejściówki, oraz na krzyż linie Rx i Tx (czyli Rx modułu z Tx przejściówki, oraz Tx modułu z Rx przejściówki).
Przejściówkę podłączasz do USB i sprawdzasz na jakim wirtualnym komie się zainstalowała.
Następnie trzymając przycisk na module (a jeśli nie masz przycisku to trzeba pin 34 HC-05 zewrzeć z pinem jego zasilania) podać zasilanie na moduł (jeśli moduł masz na takiej samej płytce co mój to jest tam wbudowany stabilizator LDO 3,3V, jeśli masz sam HC-05 to musisz go zasilić 3,3V). Efektem powinno być powolne miganie diody oznaczające wejście w tryb ATmode z prędkością 38400.
Odpalasz terminal, wybierasz port na jakim się ustawiła przejściówka, ustawiasz prędkość 38400, 8 bitów danych, 1 bit stopu bez parzystości, oraz ustawiasz by terminal wysyłał i odbierał jednocześnie CR+LF, oraz wyłączasz lokal echo.
Teraz dla samego testu wklepujesz w terminal AT i enter - w efekcie powinieneś uzyskać OK - jeśli za pierwszym wysłaniem nie dostaniesz OK spróbuj jeszcze raz bo podczas inicjalizacji połączenia w buforze już jakieś śmieci mogą być.
jeśli powyższe poszło teraz wklep AT+UART? i enter - w odpowiedzi dostaniesz +UART:prędkość,bit_stopu,parzystość; gdzie prędkość to ustawiona prędkość komunikacji modułu w trybie normalnej pracy, bit stopu dla wartości 0 oznacza 1 bit, dla wartości 1 oznacza 2 bity, parzystość - 0 bez parzystości, 1 z parzystością.
Następnie komenda AT+ROLE? - w odpowiedzi moduł wyśle +ROLE:X gdzie X może przyjmować wartości od 0 do 2, powinno być 0 czyli slave mode.
Teraz znając prędkość na jakiej pracuje moduł możesz połączyć się z nim poprzez bluetooth w PC. Aby tego dokonać najpierw parujesz moduł podając defaultowe hasło 1234 (zresztą możesz je sprawdzić będąc w atmode wklepując AT+PSWD?) Sprawdzasz we właściwościach urządzenia bluetooth w windows na jakim porcie com występuje moduł, jeśli są dwa musisz wypróbować oba.
Resetujesz moduł by wyszedł z ATmode, odpinasz Rx i Tx od przejściówki i robisz zworkę na module na tych dwóch pinach. Odpalasz termianl ustawiasz port com, następnie ustawiasz prędkość jaką sprawdziłeś komendą AT+UART?, włączasz wysyłanie CR+LF oraz wyłączasz lokalne echo. I teraz będąc w oknie terminala wciskasz na klawiaturze jakiekolwiek znaki. Jeśli pojawiają się w terminalu oznacza to że moduł działa poprawnie. Po zdjęciu zworki Rx - Tx na module klepanie na klawiaturze nie będzie powodowało pojawianie się tekstu w ekranie terminala (no chyba że będzie w terminalu włączone lokal echo) Tak to działa terminal bez lokal echo nie wyświetla wpisywanych znaków, tylko wysyła je po lini Tx czyli transmit data (oczywiście wirtualnej bo leci to radiowo) następnie poprzez zworkę na module trafia to na pin Rx czyli receive data, przez co wyświetlane jest w oknie terminala. Brak zworki spowoduje że wysłany znak kończy swój żywot na końcu pinu Tx.
Natomiast opcja lokal echo to nic innego jak wymuszenie jednoczesnego wysłania znaku linią Tx oraz wyświetlenie go na ekranie terminala niezależnie czy coś lub ktoś po drugiej stronie łącza go odebrał.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 paź 2017, o 06:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Czy na pewno właściwie wysyłasz komendy ? Chodzi mi o CR i LF. Też walczyłem z tym modułem i nie mogłem się dogadać, ale problem był zarówno w konwerterze napięć i właśnie w komendach.
A z tym podaniem 5V na Rx spokojnie, nie wydaje mi się żeby moduł tak szybko się uszkadzał. Mój się nie uszkodził mimo że również tak go potraktowałem, może miałem szczęście ;) .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 paź 2017, o 07:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 15
Pomógł: 0

Hej,
CR i LF ustawiłem w Tera Term (jak na zdjęciach).
Próbowałem sprawdzić moduł przy pomocy metody zwarcia Tx i Rx. Niestety w międzyczasie uszkodziłem sobie konwerter USB->TTL.
Wykorzystywałem również dedykowane aplikacje do modułu na androida. Niestety nie otrzymuję żadnych informacji...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 paź 2017, o 12:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

mpo napisał(a):
Moduł wytrzymuje 5V na rx/tx jeżeli jest na płytce z goldpinami - jest tam stabilizator 3,3V i zabezpieczenia.
Kolego nie wprowadzaj ludzi w błąd bo właśnie przez takie wpisy później krążą opowieści "a ja podłączyłem bez konwersji i działa" Te moduły w większości przypadków mają TYLKO stabilizator LDO 3,3V, żadnych zabezpieczeń na pinach Rx i Tx nie ma (bynajmniej ja nigdy nie natrafiłem na moduł z takowymi a trochę już ich przez moje ręce się przewinęło)
Zresztą co tu dużo mówić, na PCB tych modułów zazwyczaj jest wyraźny nadruk:
Obrazek
Widać wyraźnie zasilanie 3,6V - 6V (spadek napięcia na LDO rzędu 0,3V) natomiast linie transmisyjne mają być na 3,3V!
Może to i działa na 5V ale wszystko to do czasu. To tak jak z diodą świecącą - przy wyższym napięciu i prądzie też będzie świecić tyle że długo tak nie poświeci.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 paź 2017, o 13:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Te moduly wytrzymują 5v na tx i rx bez zadnego problemu. Jeszcze ani jednego nie udalo mi sie zepsuć. Najstarszy tak działa kilka lat. Pewnie gdzieś coś komuś sie popsulo, ale to raczej przpadek niz reguła. Druga sprawa,ze te moduly kiedyś sprzedawane a teraz to niebo a ziemia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 paź 2017, o 17:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

grzeniu 73 napisał(a):
Te moduly wytrzymują 5v na tx i rx bez zadnego problemu. Jeszcze ani jednego nie udalo mi sie zepsuć. Najstarszy tak działa kilka lat. Pewnie gdzieś coś komuś sie popsulo, ale to raczej przpadek niz reguła. Druga sprawa,ze te moduly kiedyś sprzedawane a teraz to niebo a ziemia.
Odnośnie tego wpisu:
A ja jeżdżę samochodem z kwadratowymi kołami. Nie jest tak wygodnie, jak z okrągłymi, ale już kilka lat tak jeżdżę, i jeszcze samochodu nie zepsułem. Więc będę tak dalej jeździł, chociaż wszyscy dookoła mi mówią, że nie powinienem



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 10:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Uznam to za zart, bo inaczej się nie da.Pokaz te opony to potraktuje to poważnie. W większości opisów jest napisane, ze jest 5v tolerant na lini Rx i Tx.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 11:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

To napisz, że masz takie moduły. Jeżeli xentis pokazuje moduły, na których producent zaznaczył, że sygnały Rx i Tx mają być na poziomie 3,3V, to pisanie zaraz pod tym obrazkiem, że można podłączyć do 5V to wprowadzanie w błąd.
Mój wcześniejszy wpis możesz potraktować jako żart. Chciałem pokazać, że możesz robić coś niezgodnie z zaleceniami producenta i może to zadziałać. Ale nie pisz, że do płytki z wyraźnie zaznaczonym poziomem sygnałów jako 3,3V można podłączyć sygnały 5V. Bo to, że Tobie zadziałało, to wcale nie znaczy, że tak jest poprawnie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 13:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Tych modułów zuzylem naprawde sporo i zaden sie zepsuł po podlaczeniu bezposrednio do pc czy atmegi. Teraz kupuje juz tylko same bt i na plytkach daje konwersje napiec. Jednak programuje je podlaczajac bezposrednio do przejsciowki. Nikt tych bt nie montuje w rozrusznikach serca zeby sie przejmowac ,bo jeden na tysiac sie popsuje. Nikogo nie namawiam zeby tak robil,ale napewno mu nic nie bedzue jesli nawet przez przypadek dasz mu 5v.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 17:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Nikt nie twierdzi że moduł się zaraz zepsuje, tylko podejście typu "to co że producent pisze że ma być 3,3V, ja podłączyłem i działa" wieje mocno tanią chińszczyzną gdzie dla oszczędności 0,01 centa nie lutuje się dwóch rezystorów smd pełniących rolę zabezpieczenia.
Ale skoro w nocie na schemacie wyraźnie zaznaczają wymogi konwersji to profesjonalnie podchodząc należało by o taką konwersję zadbać:
Obrazek
Fakt że moduły wytrzymują 5V jest ich niewątpliwym plusem natomiast producent musiał mieć konkretne powody dla których umieścił w nocie zapis o ograniczeniach do 3,3V.

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

mpo napisał(a):
Jak więc widać są moduły na których zaoszczędzono dwóch rezystorów smd, zwiększając zysk o jakieś 0,01 centa ;)
Patrzysz na to przez pryzmat naszych realiów i detalicznego zakupu modułu. Dla chińczyka który pracuje za przysłowiową miskę ryżu przy wyprodukowanych setkach takich modułów daje już to wymierne zyski (a jest to zysk nie tylko na sprzęcie czyli tych dwóch rezystorkach - zysk jest również w czasie montażu modułu).

mpo napisał(a):
Max napięcie linii wejściowych to VDD+0,4V więc teoretycznie wytrzyma i 6V.
To już trochę nadinterpretacja. W tabelce "Absolute Maximum Ratings" noty na którą się powołujesz napięcie VDD MAX wynosi 3,7V.
5,6V jest to maksymalne napięcie VREG_IN czyli napięcie wejściowe wbudowanego regulatora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 18:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Największym nadużyciem jest profesjonalne podejście do tych modułów. O ile kiedyś tz kilka lat temu były naprawdę fajne i zasięg 10m był osiągany nawet przez ściany. Dziś już prawie całkiem z nich zrezygnowałem ,bo trafiają się partie ze problem się połączyć przez obudowę urządzenia z 1m. Zamówiłem jakieś nowe z większym zasięgiem. Nie pamiętam nazwy. Jak te się okażą tak samo profesjonalne jak HC-06 to tez im podziękuje. Na razie przeszedłem na wifi mirka. Co prawda droższe ,ale nie porównywalnie lepsze.
Co do napiec pewnie co drugi podkręcał kiedyś PC , a nawet czytałem testy jak podkręcali avr :). A podstawa wtedy to zwiększanie napięcia. Tak jak pisałem piszemy o chińskiej zabaweczce ,a nie urządzeniu za x $ i dyskusja w tym przypadku na ten temat jest bezpodstawna. Ile byś not nie pokazał to te moduły i tak wytrzymują te nieszczęsne 5v.Jak nie wierzysz to sprawdź. Producent musi napisać bezpieczne napięcia, ale w tym przypadku ,pisze w tym przypadku, bo zaraz ktoś napisze ze twierdze ze we wszystkich spokojnie wytrzymują trochę większe i tyle.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO