Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 10:57


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 paź 2017, o 14:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 mar 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Cześć,
Od kilku dni bezskutecznie próbuję uruchomić moduł ATB-MP-GSM-FIBO z modemem g510. Moduł poskładany zgodnie ze schematem z YB. Moduł zasilony za pomocą DIGI-LION 2 (ze zmienionymi rezystorami tak aby na wyjściu było 4V) oraz podłączonym akumulatorem LI-POLY (3.7V 1500mAh). Teraz pierwsze eksperymenty bez karty SIM tj. włączenie / wyłączenie modułu oraz komunikacja z modułem po RS232 z puttiego (nie bez problemów - jeden z tranzystorów bss138 w module miałem wadliwy co dawało dziwne efekty) zakończyły się sukcesem. Niestety po włożeniu do modułu karty SIM i jego uruchomieniu w terminalu dostaję co kilka sekund komunikat "AT command ready". Wygląda to tak jakby modem cały czas się restartował. Teraz moje pytanie gdzie może być problem?? Uszkodzona karta/modem/zasilanie??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2017, o 14:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

dlaczego od razu wnioski o tak tragicznych uszkodzeniach modemu, karty itp

zasilanie to już trzeba byłoby sprawdzić i jeśli sam całość składałeś to może opisać dokładniej jak to zrobiłeś - może jakieś fotki - PRZEDE wszystkim czy dałeś kondensatory odpowiednie na zasilaniu przy modemie i przed przetwornicą DIGI-LION2

czy sprawdzałeś miernikiem zasilanie

gdyby modem był uszkodzony to kto do ciebie wysyłałby ten string ? Poza tym w jaki sposób ty to testujesz - też nic nie napisałeś

Uwierz mi po takim opisie (przynajmniej ja) KOMPLETNIE nic nie umiem doradzić

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2017, o 13:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 mar 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Na początek kilka słów o testowanym module. Moduł poskładany na PCB ATB-MP-GSM-FIBO v1.13. PCB + części do modułu (modem, gniazdo karty, kondensatory 220uF/LowESR) zakupione w sklepie atnel reszta w TME. Elementy wlutowane zgodnie ze schematem z YB + spisem elementów. Dodatkowo na potrzeby zasilania tego modułu zakupiłem moduł DIGI-LION II oraz akumulator LI-Poly 3.7V 1500mAh (moduł digi-lion przystosowany do zasilania modułu tj. wymienione 3 rezystory, napięcie na wyjściu 4V).
Teraz kilka słów na temat platformy do testów modułu oraz zasilania. Platforma testowa to mega32 z kwarcem 14xxxMHz + LCD2x16 oraz atb-microport w celu eliminacji pająka kablowego :). Do testów dodatkowo dwa konwertery USB/RS232. Jako zasilanie zasilacz IPHONE 5v/1A, zasilacz samsung 5V2A, oraz zasilacz laboratoryjny regulowany 3-30V/5A. Zasilanie atmegi32 na platformie testowej zaprojektowana zgodnie z artykułem "Mikrokontroler - PRAWIDŁOWE ZASILANIE". Na zdjęciach zmontowany moduł oraz moja platforma testowa.

[img]
ObrazekObrazekObrazekObrazek
[/img]
Teraz kilka słów na temat moich testów. Przed rozpoczęciem testów, sprawdziłem poprawność montażu oraz napięcia posiadanych źródeł zasilania. I tak zasilacze od iphone i samsunga na wyjściu 5.05/5.08V. Napięcie na wyjściu DigiLion 4.07V. Napięcie na akumulatorze bez obciążenia 4.19V.
1. Test I: Platforma testowa + moduł atb-gsm + digi-lion. Całość zasilana z portu USB komputera przez programator ATB-USBASP. Modem bez karty OK. Modem z kartą SIM restart.
2. Test II: Platforma testowa + moduł atb-gsm + digi-lion + akumulator LI-Poly. Platforma testowa zasilana z portu USB komputera przez programator ATB-USBASP, moduł z modemem zasilony przez digi-lion z podłączonym dodatkowo akumulatorem. Modem bez karty OK. Modem z kartą SIM restart.
3. Test III: Platforma testowa + moduł atb-gsm + digi-lion. Całość zasilana z zasilacza 1A/5V przez digi-lion. Modem bez karty OK. Modem z kartą SIM restart.
4. Test IV: Platforma testowa + moduł atb-gsm + digi-lion + akumulator. Całość zasilona z zasilacza 2A/5V przez digi-lion + akumulator. Modem bez karty OK. Modem z kartą SIM restart.
5. Test V: Platforma testowa + moduł atb-gsm + akumulator. Platforma testowa zasilona z zasilacza 5A/5V modem zasilony bezpośrednio z akumulatora. Modem bez karty OK. Modem z kartą SIM restart.
6. TestVI: Moduł odłączony od platformy testowej. Atb-gsm + digi-lion +akumulator. Moduł gsm zasilony z digi-lion z podłączonym zasilaczem 5V/2A oraz akumulatorem. Modem bez karty OK. Modem z kartą restart.
Na koniec powyższe testy powtórzyłem bez kondensatora C2 220uF, ale zamiast niego bezpośrednio do modemu przylutowałem kondensator 1000uF LowESR. Podczas testów mierzyłem napięcie zasilające moduł gsm (na nogach kondensatora 1000uF) - wahania napięcia nie były większe niż 60mV.

Teraz nie bardzo rozumiem co znaczy "...czy dałeś kondensatory odpowiednie na zasilaniu przy modemie i przed przetwornicą DIGI-LION2.....". Jeśli dobrze zrozumiałem informacje z YB dotyczące zasilania modułu gsm to DIGI-LION II jest panaceum na problem z zasilaniem tego modułu (odpowiednia wydajność prądowa, dopasowanie napięciowe a dodatkowo ładowanie akumulatora). A już zupełnie nie wiem o co chodzi z kondensatorami przed przetwornicą DIGI-LION2 - gdzie mam je wlutować skoro DIGI-LION na wejściu ma gniazdo mikro-usb i jest zasilony z wtyczkowego zasilacza do samsunga??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2017, o 15:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ok sprawdź transila na liniach karty SIM albo dla testu na razie w ogóle go wylutuj

karta sim ma PIN czy bez pinu powinna się zalogować do sieci?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2017, o 09:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2014
Posty: 63
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 12

Witam.

Jest to moduł GSM o sporej mocy i może zakłócać wejście ENABLE w przetwornicy. Jest tam kondensator filtrujący mający niwelować zakłócenia, ale jak masz możliwość to wymień rezystor podciągający wskazany na zdjęciu z 1MΩ na jakieś 10kΩ.

Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Dodatkowo upewnij się czy masz rozlutowanie te trzy jumperki.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2017, o 10:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 mar 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Hej,
Dzięki za zainteresowanie i sugestie. Odpowiadając na pytania. Karta SIM jest bez pinu. Diody na pinach karty sprawdzę/wylutuje. Zwora na J3 jest zalutowana, bez niej nie ma zasilania pullup na bss138 przy zasianiu z vusb - dlaczego musi być rozlutowana?? Ze zmianą rezystora w digi-lion też spróbuję - to na końcu, bo przy zasilaniu bez digi-lion z zasilacza laboratoryjnego (o wydajności 5A) też się moduł restartował.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 paź 2017, o 09:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 mar 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Cześć,
Niestety ciągle mam restarty modemu. D3 na liniach od karty SIM wylutowana. Zwora J3 została rozlutowana - i tu małe uzupełnienie, zwora ta była mi potrzeba do zasilania nie tylko pullup bss138 ale też mojej platformy testowej. Tak czy inaczej, testowałem tak jak poprzednio różne warianty zasilania, a modem jak się restartował tak się restartuje. Przy okazji sprawdziłem w telefonie czy aby przypadkiem karta SIM nie jest uszkodzona - ale tu jest OK, tzn. telefon loguje się do sieci i mogę wysyłać/odbierać SMSy oraz dzwonić. Teraz mam pytanie czy macie jeszcze jakieś pomysły??
Szukałem też w necie informacji na temat modułu G510 i znalazłem dokument "Fibocom SIM Design Aplication Note v1.0.3" w której jest napisane, że dla moduł G510 sygnał SIM_CD wymaga zewnętrznego pull up 3V przez R = 100K. W nocie zamieszczony jest też schemat wyprowadzonych sygnałów z gniazda karty SIM z dodatkowymi elementami zabezpieczającym. Porównałem ten schemat ze schematem z YB i zauważyłem pewne różnice (być może nie ma to znaczenia ale ...). Schemat w YB zawiera symbol gniazda SIM (CN3) które ma ma 6 pinów, gniazdo które jest wlutowane w module ma pinów 8. Teraz Schemat z YB używa 5 linii SIM, natomiast na schemacie z noty używanych jest 7 linii. Teraz mam pytanie do Mirka - jak gniazdo karty sim jest podłączone do moduł G510 ?? - ponieważ mam zalutowaną płytkę moduł trudno jest mi to odgadnąć. Czy sygnał SIM_CD z modułu jest doprowadzony do gniazda karty SIM? Jaka powinna być wartość rezystora R3, na schemacie jest 1k, w spisie elementów 10k a nocie którą znalazłem w necie pin SIM_CD (sim card state detection) jest 100K?



Ostatnio edytowano 5 paź 2017, o 15:18 przez drakerus, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 paź 2017, o 09:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2013
Posty: 208
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 15

A jak zachowuje się modem z kartą sim z innej sieci?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2017, o 13:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 mar 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Cześć,
Zakupiłem nową kartę SIM (tzw. nówka sztuka nie śmigana) tym razem od Orange i tym razem z pinem. No i muszę powiedzieć, że nie jest zbyt dobrze ale przynajmniej jest inaczej. Ale po kolei, po włożeniu karty do modemu i uruchomieniu platformy testowej (modem zasilany z akumulatora przez DigiLion, reszta zasilana z portu usb komputera przez atb_usbasp), można uruchomić modem i nie ma problemu restartami. Schody pojawiają się gdy podam pin, wówczas raz na kilka uruchomień modem zaloguje się do sieci i czasem nawet uda mi się wysłać SMS - który dociera do mojego telefonu, ale niestety działa to niestabilnie. Po chwili od zalogowania do sieci modem zrywa połączenie i dostaje w terminalu komunikat +SIM DROP a następnie +CREG: 3 i tak w kółko. Teraz chciałbym ponowić pytanie do Mirka jak gniazdo SIM jest podłączone do modułu GSM? No i pytanie co jeszcze mogę sprawdzić??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 paź 2017, o 10:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

drakerus napisał(a):
Teraz chciałbym ponowić pytanie do Mirka jak gniazdo SIM jest podłączone do modułu GSM?

Nie za bardzo rozumiem to pytanie ? jak to jak ? no za pomocą ścieżek na PCB

drakerus napisał(a):
No i pytanie co jeszcze mogę sprawdzić??

skoro teraz udało się nawet wysłać SMS'a a modem zrywa połączenie - to hmmm przyznam szczerze, że sam nie wiem jakiś totalnie dziwny objaw

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 paź 2017, o 15:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

A ja mam pytanie podstawowe - antena jest podłączona?

Wysłane ze srajfona.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 paź 2017, o 10:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 mar 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Antena przykręcona do gniazda (przy okazji - antena i gniazdo do GSM).
Schemat w YB zawiera symbol gniazda SIM (CN3) które ma ma 6 pinów, gniazdo które jest wlutowane w PCB ATB-MP-GSM-FIBO ma pinów 8. Teraz w pytaniu o to jak podłączone jest gniazdo karty SIM z modułem GSM, chodzi mi o logikę podłączenia (tj. który pin z gniazda karty jest podłączony z którym pinem modemu)? A w szczególności czy pin SIM_CD z modemu jest doprowadzony do gniazda karty SIM czy tylko zaterminowany rezystorem do vdd?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 paź 2017, o 15:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 mar 2014
Posty: 9
Pomógł: 0

Wątek do zamknięcia. Uszkodzona kata SIM Plusa - przy próbie ustawienia na karcie PINU pojawił się błęd nieprprawny kod MMI - cokolwiek to nie znaczy). Modem z kartą SIM Orange - przestał rzucać komunikatami SIM DROP po tym jak odłączyłem " podsłuch (konwerter usb/rs)" od linii TxD PD1 Atmegi32. Szkoda tylko że schemat ideowy z YB nie jest do końca spójny z lista elementów i schematami montażowymi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO