Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 08:14


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 paź 2017, o 23:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 wrz 2015
Posty: 55
Pomógł: 0

Witam! :)
Chciałem zrobić sobie zegarek z synchronizacją czasu z NTP na podstawie serii poradników o Dawcy CZASU
I wszystko mi śmigało tz ATNEL WiFi po konfiguracji sockb oraz ntpen ładnie pobiera czas oraz kod programu który został praktycznie żywcem przepisany z poradników też działa.
Jednak gdy chcę wgrać wsad przez MkBootloader przy pomocy Atnel WiFi coś idzie nie tak :(
Pasek ładowania wsadu zatrzymuje się czasem na 15% czasem na 77% i program mówi że BŁĄD podczas ładowania.
Kiedy wgrywam wsad przez przejściówkę rs232 wszystko idzie poprawnie program odpala po czym wpinam atnel WiFi i czas się synchronizuje.
Resetowałem również moduł wifi do stanu fabrycznego i programowałem procka przed konfiguracją NTP serwera i wszystko działało Problem pojawia się gdy odpalę server ntp oraz sockb w module :(

Działam na zestawie ATB 1.05a i Atmega32

Proszę o Pomoc :|



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2017, o 08:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

michael.873 napisał(a):
Problem pojawia się gdy odpalę server ntp oraz sockb w module

Tak i muszę o tym wspomnieć w poradniku ;) jakimś - jak sobie z tym radzić - bo oczywiście można zaradzić ale najpierw trzeba wiedzieć z czego to wynika ;)

a powód jest prozaiczny - chociaż ja sam spotkałem się z tym problemem dopiero kilka dni temu może tydzień ... gdy chciałem przeprogramować pracujący u mnie już chyba od ponad roku MIS(i)O Blueclocka ..... i QURNA - za KAŻDYM RAZEM równo zatrzymywał się bootloader na 57% i koniec - no koniec - za KAŻDYM razem .... ale mnie to rozjuszyło - a przecież mam też obok świeży Magic MATRIX i działa - gdzie wsad DUUUŻO większ bo aż 32 kb i śmiga aż miło. Mam obok zegarek z Yellowbooka i też śmiga aż miło bootloader - tymczasem na KAŻDYM również śmiga NTP poprzez SOCKB

więc ja nie mogłem tego na początku skojarzyć z tym NTP - no ale się zacietrzewiłem i zacząłem temat rąbać siekierą - sprawdzać i oczywiście też szybko doszedłem, że przez kabel RS232 ślicznie śmiga a po wifi nie

dałem nowy moduł wifi (bez ustawionego NTP) i zadziałało ! ... jest trop - coś się dzieje gdy ustawię NTP - więc ustawiłem i BACH! znowu zacinka na 57% !

no to zmieniłem troszkę wsad żeby hex było o 100 bajtów większy - i znowu zacinka ale teraz zawsze na 21% - później jak zmieniałem to zacinka pojawiała się i tak ale zawsze na jakimś innym konkretnym procencie ;)

No więc postanowiłem zabawić się w detektywa - no cóż mając zestaw ATB pod ręką a w nim przejściówkę USB-RS232 postanowiłem założyć PODSŁUCH na linii procka i wifi (miałem pozwolenie z ABW, CBA, CBeŚ i sądu) :lol:

no i TRAAACH - podsłuch zadziałał jak taśmy prawdy u Sowy - od razu wyszło na jaw, że podczas odbierania danych z bootloadera nadlatuje co?

KOCIA RAMKA czasu z NTP !!!!

hahahaha no to cię mam, pomyślałem ty terrorysto NTP !

---------------------------------------------------------------------------

WORKAROUND - czyli obejście problemu

w sumie jest proste - odpalasz program ATB-WIFI Config - za pomocą UDP (nie rs232) tylko UDP podłączasz się do modułu - kasujesz mu ustawienia SOCKB żeby nie działał na NTP (na czas gdy będziesz się bawił bootloaderem) ... czyli wydajesz polecenie

AT+SOCKB=UDP,22200,1.1.1.1

np taką głupotę - i RESTART modułu

AT+Z

wtedy bootloader będzie śmigał jak miód malina ;)

jak już wgrasz ostatnią wersję i wiesz że już koniec pracy - to ponownie bierzesz w łapki ATB-WIFI Config i tak samo przez UDP ustawiasz sobie SOCKB jak miałeś wcześniej

-------------------------------------------------

mała uwaga - bo zastanawiałem się dlaczego w innych zegarkach obok to działa zaś w tym jednym pojawia mi się taki problem ?

kłopot pojawia się wtedy gdy w swoim urządzeniu nie obsługujesz komunikacji RS232 w trybie transparentnym. Bo wtedy nadlatująca ramka NTP wprawdzie ładnie zostanie odczytana przez procek ale przecież nie w trybie transparentnym tylko przełączamy się w tryb komend AT nieprawdaż ? ;) w związku z tym ona co jakiś czas siedzi wciąż w buforze modułu WIFI i .... jak nadchodzi praca z bootloaderem - a to się dzieje w trybie transparentnym właśnie - to moduł wifi w końcu ma szansę wypluć ją z siebie - no i robi to w trakcie pracy z bootloaderem ;)

chociaż zastanawiam się jeszcze i muszę to sprawdzić - bo dlaczego w kilku zegarkach obok to działa ;) bez zmrużenia okiem i tu mam trop że muszę sprawdzić bo zdaje się one działają na innym adresie NTP i czy tu nie ma jakiegoś badziewia - bo może niektóre NTP przysyłają ramkę dwukrotnie ? co by tłumaczyło skąd bierze się taka nadmiarowa czekająca w buforze wifi na wyplucie - jeszcze będę to sprawdzał i dam znać zapewne w jakimś poradniku na ten temat

tymczasem OBEJŚCIE które podałem wyżej sprawdza się w 100% i teraz śmiało programuję zawsze MIS(i)O Blueclocka chociaż no muszę przed i po - wykonać kilka czynności które opisałem ;) Ale mając narzędzia atnelowskie - i możliwość konfiguracji po UDP czyli nie trzeba WYBEBESZAĆ zegarka i z flaków wyjmować mu organu aby podłączać do respiratora czyli przejściówki USB-RS232 to co za problem ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2017, o 09:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 wrz 2015
Posty: 55
Pomógł: 0

Więc czekam na poradnik na ten temat :)
a puki co będę korzystał z " OBEJŚCIA " :)

Jeśli mogę coś zasugerować to może da się do mkBootlaoadera dodać funkcję sprawdzania czy odpalony jest NTP, ewentualnie odczytała by ustawienia SOCKB, zapamiętała je, ustawiła tą "głupotę", zresetowała WiFi, ponownie się połączyła z modułem, zapakowała wsad i ponownie ustawiła SOCKB do stanu początkowego :D
Taka mi opcja do głowy przyszła :)

Dziękuję i pozdrawiam!! :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2017, o 10:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

michael.873 napisał(a):
Jeśli mogę coś zasugerować to może da się do mkBootlaoadera dodać funkcję sprawdzania czy odpalony jest NTP, ewentualnie odczytała by ustawienia SOCKB, zapamiętała je, ustawiła tą "głupotę", zresetowała WiFi, ponownie się połączyła z modułem, zapakowała wsad i ponownie ustawiła SOCKB do stanu początkowego
Taka mi opcja do głowy przyszła

No to już by była mega sztuczka wręcz podwójne salto mortale z trzykrotnych chwytem nelsona ;) ... tzn też mi w pewnym momencie przyszedł taki pomysł do głowy - ale jak pomyślałem, ile by to spowodowało kłopotów - np:

1. wydłużenie startu bootloadera
2. możliwości zawieszenia w tym momencie
3. obsługi takich timeoutów
4. możliwości zepsucia niechcący komuś konfiguracji SOCKB jeśli miałby ustawione coś innego

itp itd - to nie nie - to niemożliwe

tymczasem obejście działa bez mydła jak to się mówi i wcale nie nastręcza ani wiele pracy ani problemów ;)

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

HA!

właśnie zrobiłem test - ustawiłem inny adres IP dla NTP i zegarek się programuje bez problemu tak jak inne stojące obok. Jednak nie mogę potwierdzić że to jest jakaś zasada - ot trzeba to będzie jeszcze potestować, tymczasem polecam ci ustawić sobie taki oto NTP

AT+SOCKB=udp,123,149.156.4.11

sprawdź proszę i daj mi znać czy u ciebie też się poprawiło ? to będzie ważna informacja

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2017, o 19:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 wrz 2015
Posty: 55
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
HA!

właśnie zrobiłem test - ustawiłem inny adres IP dla NTP i zegarek się programuje bez problemu tak jak inne stojące obok. Jednak nie mogę potwierdzić że to jest jakaś zasada - ot trzeba to będzie jeszcze potestować, tymczasem polecam ci ustawić sobie taki oto NTP

AT+SOCKB=udp,123,149.156.4.11

sprawdź proszę i daj mi znać czy u ciebie też się poprawiło ? to będzie ważna informacja


Sprawdziłem adres który Pan podał i ŚMIGA :)D
Sprawdzałem na dwóch modułach ATNEL-WiFi i działa bez problemu :) wsad ładuje się do procka bez zacinki :)

Sprawdzałem też adresy:
132.163.4.103
61.164.36.105
i tu niestety jest zacinka :(

------------------------ [ Dodano po: 9 minutach ]

Chciałem jeszcze zapytać czy da się coś zrobić z błędem "+ERR=-1" podczas łączenia się z modułem w programie WiFi config?
Co to jest wogóle za błąd?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2017, o 20:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Chciałem jeszcze zapytać czy da się coś zrobić z błędem "+ERR=-1" podczas łączenia się z modułem w programie WiFi config?
Co to jest wogóle za błąd?


w ogóle się nim nie przejmować - to jest kwestia wstrzelenia się w pewien tryb podczas łączenia - kompletnie nie ma to znaczenia dla użytkownika ;)

michael.873 napisał(a):
Sprawdziłem adres który Pan podał i ŚMIGA D
Sprawdzałem na dwóch modułach ATNEL-WiFi i działa bez problemu wsad ładuje się do procka bez zacinki

EXTRA! a więc potwierdza się, że inne adresy coś tam generują może inaczej - myślę, że jeszcze się tym tematem zajmę kiedyś dokładniej

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2017, o 20:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

michael.873 napisał(a):
132.163.4.103
61.164.36.105
i tu niestety jest zacinka

Pierwszy jest dla Usa, drugi dla Chin. I tak cud że wogóle działa.
Dla nas(PL) powinny być serwery lokalne, np takie https://pl.wikipedia.org/wiki/Serwer_czasu#Inne_serwery_czasu_w_Polsce

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2017, o 21:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Harry napisał(a):
Dla nas(PL) powinny być serwery lokalne, np takie https://pl.wikipedia.org/wiki/Serwer_cz ... u_w_Polsce

dzięki za link

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 paź 2017, o 10:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2014
Posty: 77
Lokalizacja: Gorlice
Pomógł: 5

Też miałem z tym ten sam problem. Jednak po zmianie IP jak podał Mirek działa jak trzeba na 2 modułach które posiadam.
Dzisiaj podmieniłem IP NTP z linka który podał Harry na pierwszy który jest 80.50.231.226 i tak samo działa bez problemu, NPT i programowanie przez WIFI



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO