Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:18


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 sie 2017, o 19:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2013
Posty: 435
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 6

Hejka,

Buduje sterownik RGB, który ma za zadanie obsłużyć 14 taśm ledowych o długości 1m.

Chce mieć sterowanie jasnością tasmy jak i kolorem.

Pytanie jakie tranzystory zastosować?

Wydajność pradowa 14 tranzyatorow ma mieć minimum 1A. Podłączone będą do GND tasmy, a jak z pinami R,G,B? z 14 taśm połącze je razem do trzech tranzystorw. Tylko jaką one mają mieć wydajnosc ? 14 A każdy ?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2017, o 19:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

musisz policzyć panie kolego dane z diód itd .,..
co do tranzystorów ... ja bym sterował tranzystorami linie RGB ew użył dedykowanego drivera do RGB no WS2xxx i po kłopocie
zakładam że chcesz diody puścić z PWM wiec spokojnie możesz sterować tranzystorami nie GND a właśnie RGB tyle że potrzebował będziesz
14 x3 tranzystory (po 3 na taśmę) warto się zastanowić czy nie lepiej zastosować driver dedykowany lub darlingtona np ULN2803

tu pomyśl ....
jak coś pytaj bo mało danych dużo pytań :)

Obrazek

przykład sterowania tranzysorami z PWM ... dla 3ch kanałów regulacja barwy i gaszenie ...:)

ew poprzez ULNa

Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2017, o 13:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2013
Posty: 435
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 6

Dzięki za odpowiedź Sun. Układ ULN byłby okej, ale w tedy potrzebował bym aż 42 piny do samych ledow i 6 układów ULN.

Taśma która kupiłem pobiera 7.2W na 1mb ma 30 ledow. Moje odcinki będą miały po 90 cm, 14szt.

A tak jak ja napisałem że 14 tranzystorami będę startował gadaniem (Podłączone pod GND), a 3 tranzystory sterować będą barwa. (prąd około 15A na tranzystor. )



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2017, o 17:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

przemyśl to ULN2803 ma 8 kanałów :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2017, o 19:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2013
Posty: 435
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 6

No tak ma 8 kanałów. Sam napisałeś żeby sterować kanałami RGB czyli 14x3 tranzystory :>

Obrazek


Myślałem, że chodzi Ci o takie coś, a teraz 42 piny potrzebuje z procesora?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2017, o 19:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Morcinek92 napisał(a):
a teraz 42 piny potrzebuje z procesora?

a o rejestrach przesuwnych to ty słyszałeś ? czy nigdy w życiu ? ;) ... toż przecież na ten schemat wystarczyłyby ci 3 piny procka żeby wszystkie wysterować

przy okazji pomyśl ile będzie prądu ciągnął jeden pasek LED bo ULN2803 też ma swoją wydajność i możesz go sfajczyć jak nie przemyślisz sprawy

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2017, o 20:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2013
Posty: 435
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 6

Słyszałem kiedyś, oglądałem nawet film :) ale skleroza u mnie z dnia na dzień się powiększa : O

Pasek led pobiera 7,2 W - 0,6 A więc powinno być okej tak? jeśli założę, że pasek nie będzie miał ciągłego koloru Red lub Green czy Blue



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2017, o 21:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Morcinek92 napisał(a):
0,6 A więc powinno być okej tak?

No nie gniewaj się, ale po to zadałem ci to pytanie, które jednocześnie było podpowiedzią - aby z kolei to skłoniło cię do zajrzenia do noty PDF tego scalaka ... jeśli ty w niej widzisz, że scalak to wytrzyma - to ja jestem święty walęty. A tymczasem do jednego scalaka masz podpięte aż DWA i 2/3 paska ... więc jeśli nie daj co akurat zaświecą na biało te DWA i 2/3 paska - to twój scalak odparuje - mówię ci zajrzyj, że do noty i pomyśl sobie ile to będzie

2,6 * 0,6A = 1,56A ! zajrzyj ile scalak może wytrzymać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2017, o 06:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2013
Posty: 435
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 6

Niż rysowalem schemat to zajrzałem do noty.

W dokumentacji jest napisane, że każde pojedyncze wyjście ma obciazalnosc 500mA.

Więc jeśli cały pasek pobiera 600mA, no to myślałem że bez problemu wytrzyma rozłożone na trzy wyjścia po 500mA.

Ale jeśli się mylę to proszę o poprawę. Czy w takim razie zastosować tranzystory o większej wydajności ??



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2017, o 10:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Morcinek92 napisał(a):
Ale jeśli się mylę to proszę o poprawę.

zwróć uwagę w nocie na:

Total substrate-terminal current = 2,5A (a to jest w "Absolute maximum ratings")

i pomyśl - gdyby poszło 8x500mA to łącznie scalak musiałby udźwignąć 4 A !


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2017, o 10:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Tak, każde wyjście może pochłaniać prąd 500mA. Ale przy takim prądzie napięcie na wyjściu nie jest równe zero, a około1,5V.
Przy prądzie 200mA spadek napięcia wynosi 1,3V (max), co daje moc 200mA*1,3V=0,26W. Ta moc zamieniana jest na ciepło wewnątrz scalaka. Przy 8 wyjściach to już 2W. A to spowoduje podniesienie temperatury o jakieś 100-150 stopni, grubo powyżej dopuszczalnej temperatury.

Jeżeli zastosować by np. tranzystor BC337 (zakładam, że ma być to NPN do montażu przewlekanego) to sprawa wygląda następująco: ma dopuszczalny prąd kolektora 800mA więc bez problemu "uciągnie" 200mA. Będzie on pracował w nasyceniu, więc istotnym parametrem jest napięcie nasycenia kolektor-emiter
(VCE(sat) Collector-Emitter Saturation Voltage). Dla BC337 napięcie nasycenia wynosi 0,7V (przy prądzie 500mA). Straty będą wynosiły 200mA*0,6V=0,12W co spowoduje wzrost temperatury o jakieś 30 stopni. Tranzystor będzie mocno ciepły, ale nie będzie parzył. Należy tylko zapewnić by był nasycony, tzn. aby prąd bazy był większy niż 4-5mA, bo wzmocnienie wysoko-prądowe to około 50.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2017, o 10:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

A jeśli zastosujesz tranzystory polowe? Wydaje mi się, że mniejsze straty będziesz miał na tranzystorze.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2017, o 11:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Marhef napisał(a):
A jeśli zastosujesz tranzystory polowe?

Może nie polowe a N-MOSFEty maleńkie SMD SOT23 - to będzie TAAAKI zapas na prąd że szok ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2017, o 11:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

mirekk36 napisał(a):
Może nie polowe a N-MOSFEty maleńkie SMD SOT23
Właśnie o te mi chodziło. Pomyliłem nazwę :(
Proponuję na przykład taki: IRLML2502


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2017, o 12:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Marhef napisał(a):
Proponuję na przykład taki: IRLML2502

również polecam - IDEALNY do takich zastosowań ;) a wydajność prądowa - fiuu fiuu ;) w porównaniu do ULN

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2017, o 13:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2013
Posty: 435
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 6

Wielkie dzięki !

Podsumowując:

Użycie do sterowania poziomu barwy jak i koloru dla 14 stopni:

14 szt. x 3 (dla R,G,B) tranzystorów IRLML2502 oraz rejestr przesuwny 74HC595

będzie dobra i sensowną opcją? :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2017, o 14:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zdecydowanie takie coś ma prawo działać i to nawet bardzo dobrze - pokaż później filmik jak schody wyglądają tak podświetlane ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2017, o 21:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

zasadniczo to bym zostawił ulny i kluczował nimi właściwy tranzystor wykonawczy , tak wiem przerost formy nad treścią , ale ma wiele zalet niż sam mosfet czy inne tu pomysły ....

oczywiście ULNY sterowane z expandera na I2C lub rejestrami ...

dodatkowo kolega powiedział ze chce sterować też gnd ... dlatego 1 ULN powinien mu dać RGB + mosfet na GND łacznie 2 taśmy na scalak
każde wyjście sterujące mosfetem ... wygoda i bezpieczeństwo oraz co ważne zapas mocy :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2017, o 17:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

To ja mam taki pomysł. Czy nie zastosować sterownika led WS2801/WS2811 do sterowania paska led (oczywiście z dodatkowymi tranzystorami mocy).
Jak pomyślałem sobie o ilości kabli która będzie potrzebna do połączenia taśm ze sterownikiem, i jak to ładnie poupychać, to wychodzi mi niezłe "spagetti". A tak mamy tylko 2 przewody zasilania i 1 lub 2 sterujące. Dodatkowo zasilanie byłoby wspólne dla wszystkich taśm. Idąc dalej zamiast WS28xx można by dać jakiegoś Attiny. Wtedy można sobie dowolnie ustalić sposób komunikowania się Attiny z nadrzędnym sterownikiem. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. P Mirek taki zamiennik WS28XX napisałby w ciągu 5 minut.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, o 14:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2013
Posty: 435
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 6

Schody mają już zrobioną instalację, więc kable w skrzynce połączeniowej już są :) taśmy mam w domu także został do zrobienia sterownik i będę mógł się pochwalić efektem (mam nadzieję.. )

Zamieszczam schemat jaki narysowałem czy ktoś widzi jakieś rażące błędy ?

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, o 18:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Brak jest kondensatorów blokujących zasilanie rejestrów 595. Powinny być przynajmniej 100n, tak blisko pinów '595 jak to tylko możliwe.
Rezystory bramkowe, jak na mój gust stanowczo za małe. W fabrycznym sterowniku jest to 10k. Nie potrzebny kondensator w obwodzie bramki. Brak rezystora rozładowywujacego bramkę (np. 47k).


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, o 19:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Alef2 napisał(a):
Brak jest kondensatorów blokujących zasilanie rejestrów 595. Powinny być przynajmniej 100n, tak blisko pinów '595 jak to tylko możliwe.

DOKŁADNIE i tu się kłania - PONOWNIE przypominam , poradnik:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

proponuję się WCZYTAĆ w ten poradnik do bólu ... bo koleg Alef2 ma 100% racji

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, o 20:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2013
Posty: 435
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 6

Tak ma 100 % racji, zapomniałem po prostu dodać pinów zasilających układy :( zrobiłem już to i dodałem do każdego kondensator filtrujący :)

Panie Mirku czytałem ten poradnik i zawszę się do niego stosuję kondensatorów 100nF jest u mnie zawsze pod dostatkiem przy projektowaniu układu :D zorientował bym się pewnie dopiero przy projektowaniu płytki PCB.

Co do tych tranzystorów to jutro będę je miał u siebie i na płytce stykowej spróbuje zobaczyć jak to działa dokładnie bo na innym forum jak też czytam to są zdania podzielone. Kondensator na bramce usunę. Rezystor jest 100R bo pin procesora będzie podciągniety wewnętrznym pull-up'em stąd taka wartość, a rezystor rozładowujący zobaczę czy muszę dawać bo on jest ważny przy szybkim przełączaniu tranzystora.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2017, o 22:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Morcinek92 napisał(a):
spróbuje zobaczyć jak to działa dokładnie bo na innym forum jak też czytam to są zdania podzielone.

kompletny bezsens ;) tu nie ma co gadać - to na 100% będzie śmigać ;)

skąd wiem? bo sprawdzałem w praktyce i to wyświetlaczu matycowym z YB który ma o wiele większe odświeżanie niż ty będziesz stosował ;)

pewnie że usuń te kondensatory równoległe do rezystorów na bramkę ;) ... nawet te rezystory można w zasadzie pominąć - ja sterowałem wprost z procka ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sie 2017, o 07:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

mirekk36 napisał(a):
nawet te rezystory można w zasadzie pominąć - ja sterowałem wprost z procka
Mirku, z tym się nie zgodzę. Rezystory do sterowania bramką mosfeta są po to, żeby ograniczyć prąd płynący w chwili przełączania. Jako że mosfet w bramce ma pasożytniczą pojemność, w chwili załączenia/wyłączenia pojawi się pik prądowy, który może (ale nie musi) uszkodzić procka. Rezystor to kwestia kilku groszy, to tańsze niż wymiana procka



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sie 2017, o 08:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Masz rację że dla porządku warto dać te rezystorki niewielkie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sie 2017, o 13:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

mirekk36 napisał(a):
... nawet te rezystory można w zasadzie pominąć - ja sterowałem wprost z procka

Ale tu są sterowane z rejestru. Raczej nie spodziewałbym się uszkodzenia, ale w sytuacji, gdy zapalamy wszystkie diody, to impuls prądowy może zakłócić działanie rejestru. Może, ale nie musi. Spowoduje to, że układ raz będzie działał jak należy a innym razem będą się działy cuda. Ja w każdym bądź razie unikałbym takiego ryzyka.

Morcinek92 napisał(a):
rezystor rozładowujący zobaczę czy muszę dawać bo on jest ważny przy szybkim przełączaniu tranzystora

Rezystor o wartości 47k nie wpłynie na szybkość przeładowywania bramki. Ale rzeczywiście może okazać się on nadmiarowy, bo na wyjściu rejestru masz tylko albo stan wysoki, albo niski. Nie ma stanu wysokiej impedancji, bo wejście Output Enable jest na sztywno zwarte do masy.

Weź pod uwagę co będzie się działo przy zmianie zawartości (przeładowaniu) rejestrów. W skrajnym przypadku, nastąpi 20 krotna zmiana stanu wyjścia w krótkim czasie. A na pewno wielokrotna za każdym razem, gdy zmieniana jest zawartość rejestru. Aby temu zapobiec wykorzystałbym właśnie wejście /OE i na czas transferu odłączał wyjścia rejestru.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 09:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2015
Posty: 89
Pomógł: 0

Taka technologia, czyli doświetlenie wnętrz samochodowych przy pomocy taśm LED jest często stosowana w samochodach osobowych, jako alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia.
Mam tutaj na myśli chociażby Osram LEDambient - a więc dwie taśmy LED o długości około 30 cm. Do tego sterownik, przewody zasilające. Diody LED są wykonane w wersji RGB z 16 opcjami kolorystycznymi do wyboru oraz z taką samą ilością regulowanych poziomów jasności.
Więcej na temat tego rodzaju oświetlenia wewnętrznego tutaj jeszcze znajdziecie.



Ostatnio edytowano 26 wrz 2017, o 06:08 przez zonk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2017, o 18:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2013
Posty: 435
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 6

Witam wszystkich ponownie :)

Po wielu bojach udało mi się uruchomić sterownik. Na samym początku musiałem zmienić koncepcję, ponieważ okazało się, że do obudowy Z104 na szynę DIN będzie ciężko zmieścić złącza śrubowe, które pomieszczą 42 przewody o średnicy 1 mm2 (14 stopni x 3).
Postanowiłem sterować każdym stopniem z osobna, a kanały R,G,B połączyć razem z racji tego iż w założeniach nie miałem potrzeby sterować podświetleniem każdego stopnia z osobna. Tak narodził się schemat i płytka PCB:

ObrazekObrazek

Tranzystory odpowiadające to BD136 sterowane poprzez BC817 ( docelowo zmieniłem rezystory 100R/1W w bazie BD na 1K 0.5W), natomiast za kolory odpowiadają mosfety IRFZ44N. Na schemacie brakuję rezystorów 1K podciągających wejścia czujników przy przycisków do VCC ( w późniejszym czasie okazało się to konieczne, programowe podciągnięcie nie wystarczyło ). Po zlutowaniu i złożeniu całość prezentuje się tak:

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Użyłem czujników odbiciowych E18-D80NK, które po zlokalizowaniu przeszkody wystawiają stan niski na pin procesora. Jako czujnik zmierzchu wykorzystany został fotorezystor, który tworzy wraz z potencjometrem dzielnik napięcia.

ObrazekObrazek

Sterownik do komunikacji wykorzystuje technologię Bluetooth - model modułu to HC05. Aplikacja na telefonie niestety nie została napisana przeze mnie w B4A, tylko w programie "roboremo", do tego zastosowania nadaje się w 100%. Prosty interfejs umożliwia szybkie sterowanie. W textlog'u wyświetlają się aktualne parametry sterownika takiej jak wartość kanałów R,G,B, moc świecenia, czas podświetlenia czy wartość ADC czujnika jak i wartość ADC suwaka.

Obrazek

Sterownik posiada dwie opcje sterowania taśmami LED:

1) Poprzez czujnik zmierzchu: możliwość precyzyjnego ustawienia wartości zadziałania układu oraz mocy świecenia taśm. Zadziałanie czujnik optycznego albo przełącznika ściennego powoduje rozjaśnianie wartości mocy świecenia do 100% (od ustawionej wcześniejszej mocy). Następnie sterownik odlicza czas podświetlenia który został ustawiony przez użytkownika w aplikacji (od 0 sekund do 255), a następnie wraca do poprzedniej mocy świecenia robiąc to w sposób płynny i przyjazny dla oka. Każde kolejne zadziałanie czujnika czy przycisku powoduje doliczenie do czasu podświetlenia dodatkowych sekund przez co kolejny mieszkaniec nie musi się martwić, że w połowie wejścia po schodach taśmy zgasną.

2) Drugą opcją jest wyłączenie czujnika zmierzchu, a załączenie sekwencyjnego zapalania stopni. Zadziałanie czujnika zmierzchu czy przycisku ściennego powoduje załączenie sekwencyjne każdego stopnia- powolne rozświetlanie oraz ściemnianie. Po odliczeniu czasu podświetlenia stopnie zaczynają ściemniać się od strony zadziałania czujnika/przycisku.

Video niestety nie pokazuje działania na schodach... niedługo filmik zaktualizuję

[youtube]v= (https://www.youtube.com/watch?v=FBcUG3uMQsY&)[/youtube]

Jeśli chodzi o kod programu to udostępniam:



W kodzie na pewno do poprawy są deleye, które nie powinny się tam znaleźć..

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Rzeczą z którą miałem ciężko sobie poradzić to doliczanie czasu kiedy kolejna osoba przechodziła przez czujnik. Ja zapisałem to w ten sposób :

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Jeśli następuje "CZAS_PAUZY" (ustalony z aplikacji) i w tym momencie ktoś przejdzie przez czujnik to dolicza się dodatkowo czas pauzy, ale problem było to iż osoba która idzie po schodach z dołu do góry to zadziała czujnik górny który nie może dodać kolejnego czasu więc dałem flagę. Jeśli jest większa od 2 to w tedy doda czas.


To by było na tyle, sterownik działa, ma się dobrze, kod do poprawy. Ale się starałem :D , może komuś się przyda

Pozdrawiam
Marcin



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2017, o 18:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

super ... przypomina mi się mój staruszek 16 kanałowy do schodów :)
aż by się chciało go nieco odświeżyć bo sterowanie ma 2ma włącznikami (górny i dolny)
oraz kilka efektów ....

teraz można zrobić pod IoT w oparciu o chmurę i sterowanie z reszty systemu
ale .. się nie chce

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO