Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 06:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Czas start! zapraszam na bloga gdzie opisałem krótko o czym będzie, o czym nie będzie ... jak to wygląda ;)

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 06:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

O kurde! :) normalnie szaleństwo na tym Atnelu ostatnio :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 06:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jarecki napisał(a):
O kurde! :) normalnie szaleństwo na tym Atnelu ostatnio :)


No Patronite jednak zobowiązuje ;) zapowiadałem, że będę mógł pokazać sporo i że próbuję do końca roku - więc pokazuję ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 08:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2015
Posty: 205
Lokalizacja: UK
Pomógł: 10

No rewelacja Mirku!!! :)
Czekam na więcej 8-)

_________________
MMT Technologies



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 09:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Temat CNC bardzo ciekawy, :)
ciągle przeze mnie odkładany na później.
Może właśnie nadszedł moment bym wziął się za CNC przy okazji powstającej serii poradników. :D
Dobry pomysł Mirku. :D
Pytania i prośby o podpowiedź pewnie pojawią się w trakcie realizacji projektu. ;)
Oby tylko czasu na wdzystko wystarczyło, - bo ja nie mam klonów. :D

Wysłane z mojego Lenovo K33a42 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 10:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Daro69 napisał(a):
Dobry pomysł Murku. :D


o Tak MUREK ma zawsze dobre pomysły ... :P

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Daro69 napisał(a):
- bo ja nie mam klonów. :D

klony mozna kupic w sklepie ... :P

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 14:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Świetny temat Mirku, który bardzo mnie zaciekawił :-)
Mam już 75% wykonanej swojej własnej CNC i z niecierpliwością czekam na kolejne poradniki z tej serii :-)
Na pewno przybędzie nowych patronów jeśli temat będzie rozwinięty :-)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 14:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 224
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 24

Dziękujemy za chyba przypadkową reklamę Opolskiego Festiwalu Robotów teraz European Robot Challenge w Opolu ;)

Pozdrawiam organizator OFR 2014-2016 oraz ERC 2017/2018.

Zapraszamy na ERC 2018, więcej informacji wkrótce.



Ostatnio edytowano 18 wrz 2017, o 16:59 przez ps19, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 15:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ps19 napisał(a):
Dziękujemy za chyba przypadkową reklamę Opolskiego Festiwalu Robotów teraz European Robot Challenge w Opolu

ależ proszę uprzejmie ;)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

MikieMan napisał(a):
Mam już 75% wykonanej swojej własnej CNC

WOW! z miłą chęcią w przyszłości czekam również na pochwalenie się tym w naszym dziale DIY ! ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2017, o 08:58 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2016
Posty: 14
Lokalizacja: Lodz-praca
Pomógł: 0

ObrazekObrazek
Prosta maszyna cnc do drewna, na drugim zdjęciu cnc do maszyny do szycia. (podczas pracy z komputerem PC, ale będzie działać z autonomicznego mikrokontrolera stm)

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

Nie używam programu MACH3 i nie radzę tego. Tylko EMC2.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2017, o 09:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

den2313 napisał(a):
Nie używam programu MACH3 i nie radzę tego.

Jak ja "uwielbiam" takie ala porady ;) no ale tu już kolega zupełnie popłynął ;) ... normalnie głębia wyjaśnień, pełnia argumentów, majstersztyk ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2017, o 09:29 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2016
Posty: 14
Lokalizacja: Lodz-praca
Pomógł: 0

Dwa lata wykonał rzeźbę z drewna. Początkowo MACH3. Po 24-28 godzinach pracy ciągłej wystąpiły nieprawidłowe działanie (każda oś mogła poruszać się kilka milimetrów, a następnie wrócić do miejsca). Zainstaluj ponownie system Windows, MACH3 (zestaw i demo). Szukałem powodu w drutach silników, zasilając silniki. Problemy zostały zakończone po zainstalowaniu Linuxcnc. Potem były projekty i przez 2-3 dni pracy, ale bez błędów (PC- 1x2,4GGz, 3 Gb RAM)
Linux może być skonfigurowany (axis-glossary), który będzie bardzo podobny do systemu Windows. Choć to jest moje zdanie, po prostu dzielę się moim doświadczeniem.
Dzisiaj pracuj:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2017, o 09:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No teraz to ja rozumiem - przynajmniej jakieś ciekawe argumenty. Pewnie można się z nimi zgadzać albo nie - nie ważne - istotne jest że gdzieś tam u kogoś w praktyce coś nie zadziałało więc warto mieć to na uwadze u siebie podczas własnych testów - dziękuję.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2017, o 15:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

A moje części leża już ze dwa lata i nie mogę tego poskładać :). Mam nadziej ,ze teraz po dawce wiedzy o projektowaniu i zamiany na G-code się trochę ruszę :).
Mam nadzieje, ze oprócz komercyjnych programów będą pokazane tez darmowe. Trzymam kciuki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2017, o 20:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

grzeniu 73 napisał(a):
Mam nadzieje, ze oprócz komercyjnych programów będą pokazane tez darmowe.


BINGO ! ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 16:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 lut 2013
Posty: 90
Pomógł: 8

Temat ciekawy i czekamy na więcej. Samemu może niedługo uda mi się ukończyć swoje CNC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 11:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2012
Posty: 729
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 12

Też się ostatnio CNC zająłem :)
Może w przyszłości dorobię do tego jakis ciekawy sterownik na avr.

(niewłaściwie wstawiony film ) proszę wstawiać poprawnie ... a nie robić śmietnik na forum
...: SunRiver


_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2017, o 18:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 gru 2013
Posty: 366
Lokalizacja: Wałbrzych
Pomógł: 7

Kurde Mirek na TOPIE.
Temat ciekawy.
Sam mam frezarke cnc tylko trochę sztywniejszy egzemplarz . Wykonywałem go rok a i tak teraz w proszku przez modyfikacje .Na koniec listopada spowrotem wraca do akcji.
Jak coś to będę mógł wykonać dla zainteresowanych po tak zwanych kosztach mini frezarki cnc gdy dopracuje model to zamieszczę go na forum.

Temat ciekawy fajnie że Mirku go poruszasz

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

Kolego den2313 to nie problem macha 3 tylko postprocesora którego używałeś. Miałem to samo gdy generowałem g-kody z shetcam tng teraz mam program NX8 I postprocesor do niego i działa jak złoto.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2017, o 13:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

driver0207 napisał(a):
Kolego den2313 to nie problem macha 3 tylko postprocesora którego używałeś. Miałem to samo gdy generowałem g-kody z shetcam tng teraz mam program NX8 I postprocesor do niego i działa jak złoto.

Ja mam doświadczenia podobne do kolegi den2313. Mach3 i Windows mi się nie sprawdziły, a problem zniknął po przejściu na Linuxa. Ta sama maszyna, te same G-kody i na Windowsie błędy a na Linuxie poprawna praca. I miałem pełną wersję Mach3.

Nie wiem, co do tego ma postprocesor. Postprocesor nie steruje maszyną, tylko generuje G-kody. jeżeli źle się dobierze postprocesor do maszyny, to będą błędy.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2017, o 15:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a ja nie znam linuxa - nigdy nie używałem zaś Mach3 bez najmniejszego problemu ogarnia kuwetę ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2017, o 18:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 gru 2013
Posty: 366
Lokalizacja: Wałbrzych
Pomógł: 7

Alef2 napisał(a):
driver0207 napisał(a):
Kolego den2313 to nie problem macha 3 tylko postprocesora którego używałeś. Miałem to samo gdy generowałem g-kody z shetcam tng teraz mam program NX8 I postprocesor do niego i działa jak złoto.

Ja mam doświadczenia podobne do kolegi den2313. Mach3 i Windows mi się nie sprawdziły, a problem zniknął po przejściu na Linuxa. Ta sama maszyna, te same G-kody i na Windowsie błędy a na Linuxie poprawna praca. I miałem pełną wersję Mach3.

Nie wiem, co do tego ma postprocesor. Postprocesor nie steruje maszyną, tylko generuje G-kody. jeżeli źle się dobierze postprocesor do maszyny, to będą błędy.



Kolego postprocesor ma i to duży wpływ chodzi tu o generowanie łuków . Jak poszukasz w niecie to znajdziesz gdzie problem . Postprocesor generje kody które domyślnie są wyłączone w machu.
Jak znajde gdzie to było to napisze.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2017, o 13:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 21
Pomógł: 2

OK, a może mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób MACH3, LinuxCNC czy też GRBControl wiedzą w którym miejscu jest wrzeciono?

Analizują wysyłany G kod czy wysyłają zapytanie do maszyny co dokładnie ona robi?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2017, o 14:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jerzyk31 napisał(a):
OK, a może mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób MACH3, LinuxCNC czy też GRBControl wiedzą w którym miejscu jest wrzeciono?

A po jakiego grzyba miałyby to wiedzieć ? ;) Po co im to potrzebne ? ;)

Panie kochany - jak masz startować frezowanie to MUSISZ ustawić punkt zerowy (home itp) ... i od tego miejsca zaczyna się sterowanie silnikami. Jak coś się ZATNIE nagle i silniki zgubią kroki - to MUSISZ wszystko od nowa - czyli znowu ustawić punkt zero .....

więc sam widzisz że jakaś wiedza o pozycji wrzeciona jest zupełnie wymyślona jakby z kosmosu, bo sterowanie leci TYLKO w jedną stronę. Jedyne sygnały zwrotne jakie docierają do programu na kompie to ew sygnały z krańcówek o hardlimitach

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2017, o 20:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 gru 2013
Posty: 366
Lokalizacja: Wałbrzych
Pomógł: 7

Mirku niby tak gdy mamy do czynienia z prostą frezarką . Lecz gdy rozbudujemy ją oliniały to okaże się że gdy maszyna zna pozycje XYZ to mamy większe możliwości .Poza tym mamy 3 tablice . Jedna tablica to tzw współrzędne maszynowe to są sztywne współrzędne konkretnej pozycji maszyny , w prostych maszynach opierają się one na czujnikach home czyli zerowane są przy bazowaniu osi. Bardzo przydatne czujniki szczególnie gdy przykręcimy sobie czujnik długości narzędzia do stołu i napiszemy makro do automatycznego pomiaru narzędzia.

Druga to offset to pozycja naszego materiału.
a trzecia to tabela preset czyli baza wymiarów naszych narzędzi.

Ale ogulnie zgadzam się z tobą nie musi znać pozycji a i tak będzie działać kwestia tego co potrzebujemy uzyskać.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2017, o 21:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

driver0207 napisał(a):
Mirku niby tak gdy mamy do czynienia z prostą frezarką

ale posłuchaj - jak ktoś ma do czynienia i to zawodowo z dużą frezarką albo jeszcze z bajerami to czy to dziwne, że mogą być wodotryski ? ;)

No a nie powiesz mi, że ja tu zamierzam robić poradniki dla zawodowców albo że pytanie o pozycję wrzeciona zadał zawodowiec ;) I ja i on jesteśmy amatorami i zaczynamy - kwestia - żeby komuś PORZĄDNIE pokazać jak zacząć - co mi się zwykle udaje w moich poradnikach, że tak nieskromnie powiem, a później to jak sam wiesz - KAŻDY dojdzie szybko do wielu innych ważnych dla siebie zagadnień.

ZAWSZE najgorzej jest przebić się przez początek szczególnie gdy zagadnienie - nie jest miganiem diodą LED - a wymaga poznania wielu aspektów i to z kilku dziedzin ... wtedy każdy patrzy się jak na JEŻA .... i boi często nawet ruszyć. Zaś specjaliści - czi którzy już dużo wiedzą bo przeszli swoją drogę przez mękę już dawno - nie zawsze z kolei potrafią wyjaśnić to gładko , krótko i prosto komuś kto tematu nawet nie wąchał.

dlatego nie dziw się, że ja też w tej dziedzinie mogę popełniać błędy - bo widać jak na dłoni, że jestem sam w procesie uczenia się tego. Ale uważam, że dzięki temu uda mi się po kolei przekazać NAJKRÓTSZĄ drogę do tego jak wystartować ;) i o to mi chodzi

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2017, o 08:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 21
Pomógł: 2

mirekk36 napisał(a):
jerzyk31 napisał(a):
OK, a może mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób MACH3, LinuxCNC czy też GRBControl wiedzą w którym miejscu jest wrzeciono?

A po jakiego grzyba miałyby to wiedzieć ? ;) Po co im to potrzebne ? ;)

Panie kochany - jak masz startować frezowanie to MUSISZ ustawić punkt zerowy (home itp) ... i od tego miejsca zaczyna się sterowanie silnikami. Jak coś się ZATNIE nagle i silniki zgubią kroki - to MUSISZ wszystko od nowa - czyli znowu ustawić punkt zero .....


No dobrze to poco wymyślili taki oto kod:
Kod:
 M114

Który zwraca:
Kod:
ok C: X:0.00 Y:0.00 Z:0.00 E:0.00

Źródło: http://reprap.org/wiki/G-code#M114:_Get ... t_Position

nie zgodzę się również z kwestią, że jeżeli coś się gdzieś spartoli to trzeba od nowa. Można kontynuować od momentu w którym się zakończyło (o ile praca jaką wykonał do danego momentu jest OK.) jednym słowem, jeżeli program zatnie się na którymś kroku to od tego momentu można kontynuować. Druga sprawa, po co mi te dane? Otóż, w tej chwili robię sobie program do wysyłania danych do CNC za pomocą UART i jak mu zapodam całość to wykona mi pierwszą linijkę i ot co. Dlatego należy sprawdzać w którym miejscu jest wrzeciono. Na tej zasadzie działają programy które testowałem.

mirekk36 napisał(a):
więc sam widzisz że jakaś wiedza o pozycji wrzeciona jest zupełnie wymyślona jakby z kosmosu, bo sterowanie leci TYLKO w jedną stronę. Jedyne sygnały zwrotne jakie docierają do programu na kompie to ew sygnały z krańcówek o hardlimitach


Z tym również się nie zgodzę, przykład powyższy kod. Może to również wynikać z rodzaju sterownika do maszyny. W mojej frezarce jest zwracane ok jeżeli "rozkaz" został poprawnie wykonany.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2017, o 09:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jerzyk31 napisał(a):
No dobrze to poco wymyślili taki oto kod:

To może zacznij bardziej precyzyjnie zadawać pytania - wtedy będzie łatwiej odpowiedzieć - skąd można było wiedzieć o co tobie chodzi ? Ja przyjąłem, że jeszcze nic nie wiesz za bardzo a ty tu wyjeżdżasz z G-Kodem jakimś specyficznym ;) ... Więc tu jednak kolega driver0207 miał rację ...

jerzyk31 napisał(a):
nie zgodzę się również z kwestią, że jeżeli coś się gdzieś spartoli to trzeba od nowa. Można kontynuować od momentu w którym się zakończyło (o ile praca jaką wykonał do danego momentu jest OK.)

To jest oczywiste jak słońce i proste jak drut ale ja pisałem o tym, że np gdy silnik zgubi kroki - to ci nic nie da kontynuowanie

jerzyk31 napisał(a):
Z tym również się nie zgodzę, przykład powyższy kod. Może to również wynikać z rodzaju sterownika do maszyny. W mojej frezarce jest zwracane ok jeżeli "rozkaz" został poprawnie wykonany.

Więc na drugi raz pisz JASNO o co tobie chodzi a nie jakieś ogólniki w temacie dla początkujących .... czasem warto DOBRZE zadać pytanie i nie żałować słów jeśli się chce porządną odpowiedź

a jak ktoś ma zgadywać co autor miał na myśli to wychodzi jak wychodzi - i możesz się nie zgadzać tylko nie wiem z czym ;) bo ja mówię właśnie o prostej frezarce a nie tam o jakichś twoich reprapach

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2017, o 19:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sie 2015
Posty: 47
Pomógł: 3

Witam
...przepraszam,że się włączę w dyskusję, tak czytam i czytam i zauważyłem dwie skrajne opcje ( a jestem progrmaistą frezarek CNC od kilkunastu lat ) , Pan Mirek chce zrobić coś nowego (to się chwali) i zarazem prostego a inni już widzą w tym pomyśle prawdziwą frezarkę CNC.
Panowie wydaje mi się po pierwsze, taki temat prostego sterowania przypominającego CNC jest potrzebny aby ludzie polubili .. a co ważne zrozumieli na jakiej zasadzie to działa i co można z tym zrobić.
Po drugie nie sądzę aby tanim kosztem można zrobić nawet proste urządzenie przypominające prawdziwą obrabiarkę CNC zgodnie z zasadami ich konstrukcji a tym bardziej aby urządzenie było precyzyjne ...niestety liniały, silniki z enkoderami i inne bajery są naprawdę drogie a nie mówiąc już o śrubach pociągowych i łożyskach...sorry tego tak tanio nie kupisz nawet u Chińczyka...

Zatem nich Pan Mirek w spokoju tworzy nowe poradniki bez zbędnego szarpania nerwów i pokazuje coś nowego a może z czasem jak zasobność naszych kieszeni wzrośnie kto wie.....
Serdecznie Pozdrawiam i gratuluje pomysłów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2017, o 20:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 gru 2013
Posty: 366
Lokalizacja: Wałbrzych
Pomógł: 7

mirekk36 napisał(a):

I ja i on jesteśmy amatorami i zaczynamy - kwestia - żeby komuś PORZĄDNIE pokazać jak zacząć - co mi się zwykle udaje w moich poradnikach, że tak nieskromnie powiem, a później to jak sam wiesz - KAŻDY dojdzie szybko do wielu innych ważnych dla siebie zagadnień.


Tak jak i ja amator. Poprostu w pracy chłonę wiedzę potrzebną dla mnie by obsługiwać i rozbudowywać moją frezarkę.


A uwierz mi Mirku że z cnc to tak jak i programowaniem czyli apetyt rośnie do kwadratu w miarę jedzenia. Dzisiaj tylko 3 silniki a jutro 4 oś, czujniki pomiaru narzędzia i stół podciśnieniowy. Więc...uważam że poradniki sprawa rewelacja . Temat jest obszerny i fajnie jakby wreszcie ktoś zebrał całą wiedzę w jedną całość i wyjaśnił co i jak . A kto inny zrobi to lepiej jak Ty.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2017, o 21:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

git79 napisał(a):
Witam
...przepraszam,że się włączę w dyskusję, tak czytam i czytam i zauważyłem dwie skrajne opcje ( a jestem progrmaistą frezarek CNC od kilkunastu lat ) , Pan Mirek chce zrobić coś nowego (to się chwali) i zarazem prostego a inni już widzą w tym pomyśle prawdziwą frezarkę CNC.
Panowie wydaje mi się po pierwsze, taki temat prostego sterowania przypominającego CNC jest potrzebny aby ludzie polubili .. a co ważne zrozumieli na jakiej zasadzie to działa i co można z tym zrobić.
Po drugie nie sądzę aby tanim kosztem można zrobić nawet proste urządzenie przypominające prawdziwą obrabiarkę CNC zgodnie z zasadami ich konstrukcji a tym bardziej aby urządzenie było precyzyjne ...niestety liniały, silniki z enkoderami i inne bajery są naprawdę drogie a nie mówiąc już o śrubach pociągowych i łożyskach...sorry tego tak tanio nie kupisz nawet u Chińczyka...

Zatem nich Pan Mirek w spokoju tworzy nowe poradniki bez zbędnego szarpania nerwów i pokazuje coś nowego a może z czasem jak zasobność naszych kieszeni wzrośnie kto wie.....
Serdecznie Pozdrawiam i gratuluje pomysłów.

no nic dodać nic ująć

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

driver0207 napisał(a):
A uwierz mi Mirku że z cnc to tak jak i programowaniem czyli apetyt rośnie do kwadratu w miarę jedzenia.

hahahaha no i to jest najpiękniejsze ;) ... ja też tak mam ale wiem, że przy moim warsztacie i możliwościach nie dorównam zawodowcom - a tak jak wcześniej kolega git79 napisał ... mi chodzi o przekazanie samych PODSTAW - bo na początek ilość potrzebnych informacji tak przytłacza, że ludziom się po prostu odechciewa ...

Przygotowujemy z synem poradniczek o skonfigurowaniu frezareczki z Mach3 ... i mamy nadzieję, że będzie się czym pochwalić, pokazać - a jak już ktoś zacznie, zrozumie - to jak zwykle jestem przekonany, że dalej sam dojdzie do kolejnego miliarda opcji w tym programie ;)

W kolejnym kroku będzie Oprogramowanie do projektowania 3D i generowania KOMPLETNYCH Gkodów i co ważne - zupełnie za FREE a możliwości ... co najmniej jak SolidWorks za kilkanaście tys PLN ;)

a więc mam nadzieję, że zapowiada się ciekawie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO