Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 11:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 20:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 wrz 2017
Posty: 5
Pomógł: 0

Witam czy może mi ktoś pomóc z kodem gdyż buduję taki podnośnik na dość dużym silniku i potrzebuję dwóch silników jeden który po naciśnięciu start idzie i za pomocą potencjometru mogę go przyspieszyć i zwolnić a drugi silnik stoi i gdy trzeba nasickam przycisk i idzie a gdy drugi przycisk idzie w drugą stronę zaczałem pisać kod ale przyciski już działają dobrze ale nie mogę sobie poradzić z potencjometrem może mi ktoś pomóc
Mam arduino Mega i sterownik TB6600
W załączniku moje próby :D
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2017, o 21:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

A w czym konkretnie jest problem?
Poza tym to chyba nie ta biblioteka (Stepper.h).

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 13:28 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 wrz 2017
Posty: 5
Pomógł: 0

Poprostu potencjometr zamiast zwolniać i przyspieszać obroty silnika poprostu tylko robi dłuższą lub krótszą przerwę i silnik pracuje po czym się zatrzymuje na chwilkę i dalej rusza i nie wiem co jest źle ale poprostu czuć takie jakby mikro pauzy czyli silnik pracuję i na ułamek sekundy tak jakby przeskakuję i nie wiem dlaczego



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 18:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

To nie ta biblioteka, lub nie ten sterownik. Zauważ, że w biblioteka Stepper.h potrzebuje tylko wzmacniacza, stan na pinach Arduino i cewkach silnika jest taki sam (różni się tylko napięciem). TB6600, to scalony sterownik silnika. Steruje się nim wejściami step (krok) i dir (direction - kierunek). Przy narastającym zboczu na wejściu step TB6600 następuje kolejny krok, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, gdy wejście dir jest w stanie niskim i przeciwnym do ruchu wskazówek zegara,gdy wejście dir jest w stanie wysokim.
Nie mam pojęcia, jak podłączyłeś TB6600 do Arduino, ale ponieważ jakoś wykwaterowywane są wyjścia, to i jakoś silnik się kręci.
Polecam zapoznanie się z data sheet'em TB6600 i zasadą działania silników krokowych. Jeżeli będzie coś niejasne, śmiało pytaj, na ile mogę pomogę.
Czy na pewno potrzebujesz w swoim urządzeniu silnika krokowego?
Im więcej szczegółów podasz, tym łatwiej będzie mi coś doradzić.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 20:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 wrz 2017
Posty: 5
Pomógł: 0

Same sterowniki miałem wcześniej podłaczone do płyty głównej i gniazdem lpt sterowane z komputera poprzez mach3 ale teraz potrzebuje zrobić urządzenie które w osi X będzie działać płynnie ale powoli i za pomocą potencjometru mógłbym zwalniać i przyspieszać ruch a oś Z będzie wzasadzie nieruchoma dopiero poprzez nacisniecie jednego przycisku pojedzie w dół a po nacisnieciu drugiego podjedzie do góry tylko też powoli i zależy mi na tym aby układ działał bez komputera
To co powinienem zmienić w moim kodzie ?
Arduino pin 8 do dir, pin 9 do step, dwa przyciski pod pin 2 i 3 i potencjometr pod A0 tak mam po podpinane bedzię jeszcze jeden sterownik ale narazie próbuje na jednym



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 20:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Zmień bibliotekę, na taką, która obsługuje sterowanie step/dir. Tak się steruje popularne StepStick (z układami A4988, DRV8825).
Ja używałem glbr, ale to kobyła, sterownik 4 osie. W każdym bądź razie działało mi ze StepStick'iem i jak i z TB6560 (słabsza wersja TB6600).
Zachęcająco wygląda biblioteka AccelStepper, ale ja tego nie używałem.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 21:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 wrz 2017
Posty: 5
Pomógł: 0

Wg nie znam sie na tych bibliotekach wg ten program to taki troche zlepek tego co znalazłem na necie i to co sam sie starałem wydumać
Ale jutro przegladne co to za biblioteka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2017, o 08:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Może, tak na próbę, skorzystaj z funkcji Tone(), do do sterowania wejścia step sterownika. Lub uzyj prostego programu, jak do migania Led, typu Led_on, delay(), Led_off, delay().
Może akurat spróbować potem podobnego "mrygania" ale z użyciem timera.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2017, o 09:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 wrz 2017
Posty: 5
Pomógł: 0

Sprawa jest tego typu ze tak jak chodzi nawet z tym małym przycięciem mógłby zostać bo to całkiem nawet fajnie chodzi tylko nie potrafie sterować prędkością za pomocą potencjometru



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO