Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 00:14


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 sie 2017, o 20:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Witam
Od dnia dzisiejszego pojawił mi się problem z programami wspomnianymi w temacie. Generalnie piszę program do sterownika, płytkę z przygotowanym gniazdem mam podłączoną do programatora, a on jest wpięty do komputera. Co jakiś czas wygrywam program do sterownika i sprawdzam czy działa tak jak powinien. Dotychczas nie było z tym żadnych problemów, mogłem nawet 1000 razy wgrywać program i przez Eclipsa i przez MkAVRCalc i nie było problemu. Od dzisiaj jednak program mogę wgrać tylko raz. Mianowicie po podłączeniu programatora do komputera mogę bez problemu z obydwu programów wgrać wsad do sterownika. jednak chcąc zrobic to ponownie (np po chwili pisania programu) obydwie aplikacje pokazują: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc . Odpięcie i podpięcie programatora do komputera rozwiązuje problem, ale tylko na jedno wgranie. Koniec końców przed każdym wgraniem wsadu muszę odpiąć i podpiąć programator do komputera. Czy wie ktoś moze, w czym może tkwić problem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2017, o 20:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Kabel usb, połączenia, zasilanie - od tego zacznij



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2017, o 20:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Wszystkie połączenia są sprawdzone. Układ może leżeć, a pierwsze wgranie przechodzi bez problemu, a kolejne już nie, choć nic nie jest ruszane. Nie mam niestety innego programatora żeby to sprawdzić, ale wiem że na innym komputerze problem się nie pojawia, choć używam tego samego programatora



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2017, o 21:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Co to za programator? Ma buforowanie wyjść? Bo jak nie to może problem w tym że na pinach programujących programowany procek w trakcie życia programu pinami bangla i przez to programator się wykłada?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2017, o 21:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Jest to programator USBasp, kopiony w sklepie Atnel. Dotychczas nigdy nie było problemu z programowaniem. Do jednego ze złączy jest podłączony przycisk, do innego dioda (delikatnie sie miga podczas programowania). Aczkolwiek tak było od samego początku i zawsze działało.

Generalnie mam też pytanie dotyczące MKAvrCalculatora - do niedawna używałem starszej wersji (chyba build 61) i na niej programowanie procesora trwało około 10 sekund. Niedawno pobrałem najnowszą wersję (build 81) i na niej programowanie trwa nawet półtorej minuty. To normalne? Auto SCK zawsze włączam (w zakładce ustawienia niby jest wybrane, że ma być włączone, ale jak przychodzi do zaprogramowania, to opcja zawsze sama się wyłącza i muszę ją ręcznie włączyć).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2017, o 22:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Jest to programator USBasp, kopiony w sklepie Atnel. Dotychczas nigdy nie było problemu z programowaniem. Do jednego ze złączy jest podłączony przycisk, do innego dioda (delikatnie sie miga podczas programowania). Aczkolwiek tak było od samego początku i zawsze działało.

proponuję pokazać schemat a przynajmniej fragment związany z liniami ISP

bo opowieści "że wcześniej mi działało" można włożyć między bajki (przepraszam) ... ZAWSZE ale to ZAWSZE trzeba zwrócić uwagę na konkretny sprzęt i jeśli są takie problemy to już w ogóle - trzeba się temu przyjrzeć - a tu? ... a tu to można zgadywać i wróżyć co może być powodem przy takim przedstawieniu problemu

slawus1998 napisał(a):
Generalnie mam też pytanie dotyczące MKAvrCalculatora - do niedawna używałem starszej wersji (chyba build 61) i na niej programowanie procesora trwało około 10 sekund. Niedawno pobrałem najnowszą wersję (build 81) i na niej programowanie trwa nawet półtorej minuty. To normalne? Auto SCK zawsze włączam (w zakładce ustawienia niby jest wybrane, że ma być włączone, ale jak przychodzi do zaprogramowania, to opcja zawsze sama się wyłącza i muszę ją ręcznie włączyć).

Przepraszam bardzo - gdybym jeszcze nie był autorem i programu MkAvrCalculator i tego modelu ATB-USBASP który posiadasz to mógłbyś pisać takie rzeczy z kosmosu - ja mogę ZAPEWNIĆ, że NIC się nie zmieniło w programie jeśli chodzi o prędkość programowania

powtórzę TYLKO JEDNO - podaj więcej i to konkretnych informacji - szczególnie schemat - wtedy będzie można coś pomóc, OK ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 06:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

slawus1998 napisał(a):
Wszystkie połączenia są sprawdzone. Układ może leżeć, a pierwsze wgranie przechodzi bez problemu, a kolejne już nie, choć nic nie jest ruszane. Nie mam niestety innego programatora żeby to sprawdzić, ale wiem że na innym komputerze problem się nie pojawia, choć używam tego samego programatora


Może kolega dawno formata nie robił, skoro na innym komputerze działa to ja bym system przeinstalował :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 08:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lip 2017
Posty: 9
Pomógł: 1

witam,
po pierwszym użyciu urządzenie usb staje się niewidoczne dla systemu,
może to wynikać z błędu sterownika programatora,
miałem bardzo podobną sytuację z czytnikiem kart na usb,
ZAWSZE pierwsze użycie było poprawne, a 99% kolejnych odwołań kończyło się błędem,
błąd zaczął występować niby sam z siebie, ale tak naprawdę po aktualizacji sterownika drukarki,
pomogło odinstalowanie sterownika, wyczyszczenie rejestrów i ponowna instalacja,
spróbuj, powodzenia!


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 09:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Peterson napisał(a):
może to wynikać z błędu sterownika programatora,

dokładnie może tak być

więc po odisntalowaniu - MkAvrCalculator ładnie sam zainstaluje sterowniki ponownie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 10:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Na schemacie niewiele widać, bo jest poprowadzona magistrala, dlatego pokażę fragment PCB:
Obrazek
SCK nie jest podłączone nigdzie dalej
do MISO jest podłączony na drugiej płytce przycisk, który w momencie kliknięcia zwiera go do masy
do MOSI są podłączone przez rezystor diody

Sprawdzę jeszcze opcję z tymi sterownikami. Jeśli chodzi o MkAVRCalculator, to nie chciałem żeby to zabrzmiało jakoś krytykująco pod adresem autora. Moze to kwestia jakiejś aktualizacji systemu, czy coś, i to ona tak sprawiła



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 10:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

slawus1998 napisał(a):
Na schemacie niewiele widać

pewnie że niewiele widać bo to nie jest schemat panie kochany tylko widok PCB i to nieudolnie wstawiony bo nie można go nawet powiększyć i zobaczyć

ale nawet na tym małym czymś tak na pierwszy rzut oka widzę, że chyba PCB jest niestety tragicznie zaprojektowana - więc może też pokaż całe PCB ale porządnie wstaw obrazek ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 10:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 10:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

prosiłem też o schemat - no ale już po tym PCB (teraz dobrze widać) ... to widać też niestety MASAKRĘ w projekcie PCB

pierwsze co wręcz BIJE po oczach to kompletny brak filtracji zasilania - no masakrung ;) TYM BARDZIEJ, że obok procka masz pięknie miejsce

powiedz mi - czy TY NIE OGLĄDAŁEŚ tego kursu ?

http://atnel.pl/kurs-cadsoft-eagle.html

toż pokazuję w nim jak na TACY o co chodzi z projektowaniem PCB pod kątem i prowadzenia zasilania, i co to znaczy prawidłowe rozmieszczenie kondensatorów filtrujących, i polygonów masy

ale PRZEDE WSZYSTKIM czy zaglądałeś TUTAJ????
http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html
(wydaje mi się, że nie)

druga rzecz - masa i zasilanie poprowadzone drastycznie tragicznie

i bardzo ciekaw jestem czy ty przypadkiem zasilasz procka z zewnątrz ??? +5 V ??? ... nie masz żadnego stabilizatora na PCB ??? to prawie jak gwóźdź do trumny elektronicznej

przy takim układzie ścieżek i braku masy - masz dziesiątki ANTEN na pinach w tym także pinach programujących

i teraz ciekawe pytanie - czy nie używasz przypadkiem jakiejś dłuższej (za długiej taśmy) od programatora do PCB ? czy tej oryginalnej od nas 30 cm ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 10:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Na płytce są trzy kondensatory filtrujące: jeden za gniazdem zasilania, jeden przed mikrokontrolerem i jeden przed gniazdem panelu
Jak rozumiem bezpośrednio od źródła zasilania powinienem pociągnąć nitkę do każdego odbiornika?
Fakt, do układu jest podłączony zasilacz 5V. Powinienem wziąć np 9V i stabilizator albo przetwornicę jak rozumiem
Rozumiem też, że powinienem zorganizować poligon masy. I co znaczą te anteny? Chodzi o kształt ścieżek, czy ich ułożenie?
Do programowania używam firmowej taśmy 30 cm



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 11:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

slawus1998 napisał(a):
Na płytce są trzy kondensatory filtrujące: jeden za gniazdem zasilania, jeden przed mikrokontrolerem i jeden przed gniazdem panelu

Proszę cię, proszę cię nie pisz takich - (no nie obraź się bajek) tylko weź że

1. przeczytaj artukuł na blogu do którego ci link podałem
2. obejrzyj że poradnik do eagla - konkretnie już ci pokażę https://youtu.be/873BEoIHsa8?t=1212

bo normalnie aż mi ciarki po plecach chodzą - jak piszesz takie rzeczy jak w cytacie wyżej ....

chcesz się nauczyć czegoś? czy nie za bardzo i będziesz się upierał przy swoim - że jest OK? - to wtedy rzeczywiście nie ma co dalej mówić i doradzać

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

slawus1998 napisał(a):
Fakt, do układu jest podłączony zasilacz 5V. P

DOKŁADNIE i leci ci mega śmietnik po zasilaniu a wziąwszy pod uwagę ten CAŁKOWITY brak filtracji u ciebie - bo jeszcze raz powiem - NIE MASZ ŻADNEJ filtracji - wydaje ci się tylko, że masz

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

slawus1998 napisał(a):
Powinienem wziąć np 9V i stabilizator albo przetwornicę jak rozumiem

Dokładnie - nawet przy zasilaniu 9V i małym poborze prądu w całym twoim układzie to wystarczyłby nawet 78L05 (w małej obudowie tranzytsorowej TO92)

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

slawus1998 napisał(a):
Rozumiem też, że powinienem zorganizować poligon masy.

O tym jest cały kolejny poradnik po tym do którego link podałem - o polygonach masy

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

slawus1998 napisał(a):
I co znaczą te anteny? Chodzi o kształt ścieżek, czy ich ułożenie?


o to że bez polygonów masy - takie długie ścieżki latające po PCB zachowują się jak anteny i zbierają śmieci - przy źle napisanym programie mogą powodować tzw "cuda wianki" w działaniu aplikacji w procku

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Cytuj:
Do programowania używam firmowej taśmy 30 cm

to powinno być ok

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 11:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Nie, nie będę się upierał. Rozumiem, źle zrobiłem to zasilanie. Obejrzę jeszcze raz te poradniki, widać po trzech latach już pamięć zawodzi i zapomniałem o tych dobrych nawykach. Poprawię tą filtrację i generalnie zasilanie

Jeśli chodzi o problem opisany na początku, to reinstalacja sterowników pomogła. Czas zapisu pozostał taki sam, poszukam jeszcze, może spróbuję jeszcze raz ściągnąć MkAVRCalculator, albo gdzieś coś pogrzebać ze sterownikami/AVRDude



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 11:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lip 2017
Posty: 9
Pomógł: 1

slawus1998 napisał(a):
(...) Jeśli chodzi o problem opisany na początku, to reinstalacja sterowników pomogła. (...)
a to się ciesze,
z ciekawości zapytam: jaki system? nie xp jeszcze?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 11:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Nie, windows 10. Ostatnio była taka grubsza aktualizacja, widocznie po niej coś się podziało



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 11:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A ja bym sprawdzil to na maszynie wirtualnej-np. Virtual Box. Z Microsoftu możesz ściągnąć system do testowania przegladarek. Chwilka i będziesz wiedział czy to system czy hardware.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 12:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Dobra, też postaram się sprawdzić



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 15:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Wziąłem się trochę za wszystko, ogarnąłem też trochę Eclipsa. Dotychczas korzystałem z Eclipsa Indigo, dzisiaj zacząłem korzystać z Marsa. Co ciekawe: program do mojego sterownika w Eclipsie Indigo po kompilacji zajmował 15% pamięci mikrokontrolera, a w wersji Mars (ten sam program) zajmuje tylko 5% pamięci. Z czego to może wynikać? Pytam z czystej ciekawości



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 15:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

slawus1998 napisał(a):
: program do mojego sterownika w Eclipsie Indigo po kompilacji zajmował 15% pamięci mikrokontrolera, a w wersji Mars (ten sam program) zajmuje tylko 5% pamięci. Z czego to może wynikać?

No na pewno nie z wersji ECLIPSA - panie panie Eclipse to tylko edytor tekstu coś jak NOTEPAD.EXE tyle że z wypasionymi funkcjami więc nie myl, że tego z kompilatorem

ale może użyłeś nowszego toolchaina - widać jedno - niestety - trzeba obejrzeć poradniki najnowsze bo widać, że zatrzymałeś się na chyba kilka lat wstecz i nie panujesz nad tym co robisz ;)

DLatego sprawdź toolchaina ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 17:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Wydaje mi się że to rzeczywiście toolchain. Nadrobię zaległości, postaram się przerobić tą płytkę sterownika i może wtedy ją tu pokażę, bo zależy mi żeby była wykonana solidnie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2017, o 18:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Wydaje mi się że i prędkość zapisu się naprawiła. Fakt, znowu moja wina. Zawiniła prędkość taktowania procedora. Teraz już wszystko działa jak należy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO