Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 21:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sie 2017, o 09:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Witam serdecznie.
Ostatnio zainteresowałem się arduino, kupiłem arduino nano i napisałem prosty kod do odczytu napięcia który wygląda mniej więcej tak:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

I mam do Was pytanie bo mam różnice w odczycie napięcia końcowego.
Według Mirkowego mkAVRCalculator i według mojego kodu wszystko się zgadza. Odczyt ADC na poziomie 899 daje po przeliczeniu napięcie wyjściowe 4,39V, lecz to nie zgadza mi się z napięciem mierzonym moim miernikiem UNIT-C który to wskazuje mi 4,79V.

Możecie mi powiedzieć gdzie jest błąd ? Co ciekawe u mnie w kodzie brak mnożenia przez 1,14 które powinno występować według wzoru z Mirkowej aplikacji.

Obrazek Obrazek Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 09:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

matrix napisał(a):
Możecie mi powiedzieć gdzie jest błąd ? Co ciekawe u mnie w kodzie brak mnożenia przez 1,14 które powinno występować według wzoru z Mirkowej aplikacji.


Zamiast się bawić w andruino i nie rozumieć co i jak dzieje się "w środku" jak to naprawdę działa - to weź lepiej zacznij pisać kod jak się należy w C, wtedy siłą rzeczy nie będziesz się posługiwał gotowcami i zrozumiesz od podstaw, zrozumiesz co trzeba wziąć pod uwagę bo tu ? ... nie bierzesz pod uwagę wielu rzeczy z noty PDF - ot - odpalasz sobie jakiś tam koci szkic andruino i kicha źle działa :(

Widzę, że masz Bluebooka i tam już masz podstawy wyjaśnione odnośnie ADC - dlaczego nie skorzystasz ? nie zajrzysz ?

a do tego masz ŚWIETNY cykl poradników o ADC właśnie do książek Atnela

https://www.youtube.com/watch?v=LtLdMRGHa7A
https://www.youtube.com/watch?v=qrxeNiQRZEc
https://www.youtube.com/watch?v=1Bt_a3hKZSo
https://www.youtube.com/watch?v=Mr6by8g52RY
https://www.youtube.com/watch?v=BdCCe6XOpUQ
https://www.youtube.com/watch?v=dfMTu3SNWX8
https://www.youtube.com/watch?v=L2Cp_7QohkI
https://www.youtube.com/watch?v=PG9Fs_RN5JY
https://www.youtube.com/watch?v=fQHrTCwX2Ok
https://www.youtube.com/watch?v=JbLHXkFZwsE
https://www.youtube.com/watch?v=Mx23m0U0lDc
https://www.youtube.com/watch?v=tlkCOv1Ixt0

dlaczego nie obejrzysz ? toż nawet na screnshocie który pokazałeś z programu MkAvrCalculator masz tam ikonki filmików do kliknięcia .... eeeeeś

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 10:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Nosz Mirku jak nie wiem jak działa ? Wiem jak jet przeliczane ADC, wiem co się z tym dzieje. A kod jest mój.
Chodzi mi tylko o różnicę czemu według Twojego mkCalculatora i według obliczeń w moim programie wszystko się zgadza, ale nie zgadza się z faktycznie mierzonym napięciem.
A poradniki oglądałem bo subskrybuję Twój kanał.

mirekk36 napisał(a):
Zamiast się bawić w andruino i nie rozumieć co i jak dzieje się "w środku" jak to naprawdę działa - to weź lepiej zacznij pisać kod jak się należy w C

Na razie chyba wciąż jeszcze nie dorosłem do C bo go nie rozumiem. Przeczytałem BB jak kiedyś radziłeś i nie zrozumiałem nic.
Łatwiej idzie mi zrozumieć arduino niż C. Po "spojrzeniu" na kilka kodów arduino potrafię napisać wyświetlanie czegokolwiek na lcd, w C nie potrafię napisać zwykłego migania diodą.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 10:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

I tu jest problem kolego gdyz kolega wlasnie nie potrafi napisac wyswietlania nawet w arduino bo tu udaje sie dlatego ze tak dziala biblioteka. Pisanie w arduino ciezko nazwac programowaniem to skladanie klockow tylko i kolega nie wie dlaczego tak a nie inaczej to dIala.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 10:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

matrix napisał(a):
Przeczytałem BB jak kiedyś radziłeś i nie zrozumiałem nic.

Pokaż mi jednego człowieka który przeczytał raz i zrozumiał wszystko - nonsens

matrix napisał(a):
w C nie potrafię napisać zwykłego migania diodą.

raczysz sobie żartować - skoro w poradniku na temat ECLIPSE MARS masz zwykłe miganie diodą - tak samo w Bluebooku - a jak się czegoś nie rozumie to się zawsze można dopytać - no chyba, że się nie chce - no to na to nie ma rady - rzeczywiście

matrix napisał(a):
Po "spojrzeniu" na kilka kodów arduino potrafię napisać wyświetlanie czegokolwiek na lcd, w C nie potrafię

tak samo w Bascomie łatwo albo i łatwiej niż w andruino - bo żeby wyświetlić coś na LCD wystarczy napisać w tymże Bascomie

LCD "ala i as"

i to wszystko (no może poza inicjalizacją LCD)

tylko że to wszystko pokazuje, że tobie nie chce się dowiedzieć jak to działa od środka to LCD jako komenda i w tym jest problem

matrix napisał(a):
A poradniki oglądałem bo subskrybuję Twój kanał.

ale tu nie chodzi o to - tzn nie wiem jaki to ma związek - po prostu ja podpowiadam, że warto jednak zacząć OD PODSTAW a nie wciąż na gotowcach bo dzięki temu albo przez to - wciąż będą te same problemy

matrix napisał(a):
Wiem jak jet przeliczane ADC, wiem co się z tym dzieje.

No nie wiesz i to jedno zdanie BARDZO dobrze to pokazuje, to jedno zdanie. Ono też mówi, że nawet nie obejrzałeś albo mocno niedokładnie te poradniki wideo o których mowa - i aż szkoda ....

a czego nie wiesz? Ano z tego zdania widać że co najmniej kilku rzeczy

1. że napięcie odniesienia w prockach NIGDY nie jest idealnie równe i już TO może wpływać na błąd przeliczania z wyliczonego dzielnika

2. jak do tego dołożyć tolerancję rezystorów w dzielniku - a wziąłeś ją chociaż pod uwagę ? czy masz zwykłe rezystory 10% czy precyzyjne 1% - i proszę znowu będzie rozjazd w mierzonym napięciu

3. czytałeś w PDF o nieliniowej charakterystyce pomiarów ADC tzn o błędach w tym zakresie - pewnie nie

to wszystko RAZEM zawsze będzie powodować błędy a ANDRUINO cię tego nie nauczy - za to powtarzam jeszcze raz już Bluebooku o tym piszę zaś w tej serii poradników - szczególnie w końcowych pokazuję jak w ... PRZEPIĘKNY sposób i podaję ten sposób "na tacy" w ogóle np uniezależnić się od np tego o czym pisałem wyżej w pkt.1 czyli od tego że napięcie odniesienia w procku zamiast np 2,56V jest 2,41V albo 2,71V ....

QURCZĘ trzeba tylko chcieć i co ważne pokazany sposób nie jest trudny wręcz przeciwnie .... no ale też nie czarujmy się - jeśli ty piszesz takie (nie obraź się bzdurki) że w C nawet diodą LED nie potrafisz migać to rzeczywiście nawet szkoda gadać .... bo poświęcenie na to zagadnienie 10 minut z Bluebookiem albo i BYLE poradnikiem wideo moim to - NIE MA OSOBY która by nie zamigała i to ze zrozumieniem jak to działa od podstaw i bez obciążania sobie głowy jakimiś dziwolągowatymi nazwami typu DIGITAL PIN, ANALOG PIN .... a później nikt nic nie wie co to znaczą alternatywne funkcje pinów procka.

proszę a to oglądałeś?

https://www.youtube.com/watch?v=tIS1LX6if3E



Jeśli więc tobie wydaje się, że umiesz ADC bo w andruino napisałeś 3 linijki kodu to wybacz - no nie umiesz bo nie chce ci się poznać tego od podstaw. A zaręczam ci że te podstawy są proste. Tyle że nauka języka C - powoduje, że trzeba zacząć zaglądać do PDF, że trzeba zainteresować się prockiem w środku - rejestrami, nazwami itp itd co nie jest trudne - podkreślam z uporem maniaka - i tysiące ludzi się już o tym przekonało

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 10:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

A roznica jest prosta wystarczy zerknac na schemat arduino :), i mirka poradników a stanie sie swiatlosc .. nawet trzeba brac pod uwage dobor rezystorow i ich dokladnos na dzielniku

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 10:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
A roznica jest prosta wystarczy zerknac na schemat arduino

No właśnie - ale wielu osobom arduino wydaje się czarodziejską czarną skrzynką - która sama wszystko za nich zrobi - że wystarczy wgrać tylko magiczny skecz i samo zadziała .... dlatego piszę i pokazuję, że programowanie mikrokontrolerów nie WAŻNE w jakim języku czy to BASCOM czy ARDUINO czy cokolwiek - to trzeba mieć chęć zaglądać do środka - wtedy w każdym języku da radę napisać program .... a to który język jest wygodniejszy dla kogo to sprawa zupełnie drugo- jak nie czwarto- rzędna

no tylko że jak widać niektórzy nie chcą

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 13:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Nie wiem czemu wy tu nie pomagacie tylko potraficie człowieka zjechać na czym świat stoi. Dziękuję wam za motywację, macie świetne podejście do pomocy. Nic dziwnego że zaglądam tu raz na ruski rok. Ale zapewne znając wasze podejście do pomocy powiecie że nic straconego ten mój raz na ruski rok. Bo co ja mogę ? Tylko wchodzę, ponarzekam i znikam na ruski rok.

Jeszcze raz wam powtarzam, nie rozumiem C i nie potrafię go zrozumieć. Pisząc że nie potrafię w C napisać migania diodą mam na myśli że w tej chwili siadam, nie mam pod ręką żadnego podręcznika czy innej ściągi i mam napisać miganie diodą, nie napiszę i koniec, kompletnie nie rozumiem składni C. Tak na początek. Teraz dalej...

SunRiver napisał(a):
tu jest problem kolego gdyz kolega wlasnie nie potrafi napisac wyswietlania nawet w arduino bo tu udaje sie dlatego ze tak dziala biblioteka

I bardzo dobrze, jeśli ktoś zrobił coś za kogoś to po co wyważać otwarte drzwi ? Bezsens...

mirekk36 napisał(a):
tak samo w Bascomie łatwo albo i łatwiej niż w andruino - bo żeby wyświetlić coś na LCD wystarczy napisać w tymże Bascomie
LCD "ala i as"
i to wszystko (no może poza inicjalizacją LCD)
tylko że to wszystko pokazuje, że tobie nie chce się dowiedzieć jak to działa od środka to LCD jako komenda i w tym jest problem


Wiem jak działa wyświetlanie na lcd choćby z tego poradnika
https://youtu.be/tOLnAFhUVjw

mirekk36 napisał(a):
napięcie odniesienia w prockach NIGDY nie jest idealnie równe i już TO może wpływać na błąd przeliczania z wyliczonego dzielnika

Ja nie posiadam dzielnika a użycie Twojego programu to tylko przykład żeby pokazać że z Twojego programu mkavr jak i z mojego "softu" w arduino wyszło tak samo.

mirekk36 napisał(a):
jak do tego dołożyć tolerancję rezystorów w dzielniku - a wziąłeś ją chociaż pod uwagę ?

Jak wyżej a tolerancję zawsze biorę pod uwagę bo używam rezystorów 1% w najgorszym razie.

mirekk36 napisał(a):
jeśli ty piszesz takie (nie obraź się bzdurki) że w C nawet diodą LED nie potrafisz migać to rzeczywiście nawet szkoda gadać

Jeszcze raz powtarzam, nie rozumiem C i nie potrafię go zrozumieć. Posadź mnie przed komputerem bez żadnej pomocy naukowej a nie napiszę nawet wstępu, początku, deklaracji czegokolwiek czy jak tam się to w C nazywa.

mirekk36 napisał(a):
Jeśli więc tobie wydaje się, że umiesz ADC bo w andruino napisałeś 3 linijki kodu to wybacz - no nie umiesz bo nie chce ci się poznać tego od podstaw.

Bo uważasz że jeśli ktoś nie napisze "setek" linijek kodu do obsługi czegoś to już nie potrafi tego obsłużyć ?
A na marginesie, powiedz mi co więcej według Ciebie potrzebne jest do przeliczenia ADC na napięcie jak pobranie wartości ADC z wejścia analogowego i przeliczenie tego na wartość napięcia ? Bo jakoś jakby niczego więcej nie widzę. A skoro są do tego biblioteki czy całe instrukcje zawarte w jednej czy dwóch liniach to bardzo dobrze.

mirekk36 napisał(a):
tylko że jak widać niektórzy nie chcą

ile jeszcze razy powtórzę że nie rozumiem języka C ??

A tak BTW to prosiłem tylko o podpowiedź czemu różnica wynosi aż 0.4V i to jest różnica między Mirkowym avrcalculatorem i moim pseudo softem w tym nieszczęsnym arduino a zmierzonym miernikiem napięciem, a zostałem że tak powiem "publicznie ukamienowany" za nieumienie języka C...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 13:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Cytuj:
Przeczytałem BB jak kiedyś radziłeś i nie zrozumiałem nic.

Hehe, napisałem już kilka dość skomplikowanych projektów odkąd z bascoma na c wskoczyłem, ale prawie za każdym(!) razem gdy pisze coś nowego to sięgam po BB, które to mam w zasięgu ręki przy stanowisku pracy. Tiaaa... raz przeczytać wystarczy... :)
Uwierz, że ja też mam problem zacząć pisać nowy program i często stosuje copy-paste z innego programu i modyfikuje go dopiero do własnych potrzeb z otwartym pdf'em procka. I robię tak nie z lenistwa, a po prostu czasem mi się dziura w pamięci robi. W każdym razie nie poddaje się i żałuję tylko każdej straconej minuty ociągania się przejścia z bascoma na C. Arduino też mnie odrzuca. Mam wrażenie, że to taki ulepszony bascom. Mirek ci dobrze mówi - daj sobie spokój z arduino i powalcz z C. Ja chyba z 4-5 razy próbowałem zmiany i dopiero BB mnie odblokował.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 13:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

matrix napisał(a):
ile jeszcze razy powtórzę że nie rozumiem języka C ??

Nikt ci nie każe rozumieć C ani w nim cokolwiek robić - ale to i tak nie zwolni cię z myślenia "co od czego zależy"

matrix napisał(a):
Nie wiem czemu wy tu nie pomagacie tylko potraficie człowieka zjechać na czym świat stoi.


nie gadaj takich głupot - bo podałem ci w 3 punktach o co chodzi i nadal ci mało ? to zjechanie wg ciebie?

żenująca postawa że aż strach

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 14:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

mirekk36 napisał(a):
podałem ci w 3 punktach o co chodzi i nadal ci mało ? to zjechanie wg ciebie?

Pojechałeś po mnie ładnie w kilku innych miejscach a odnosisz się akurat do tego co mi podpowiedziałeś ? To dopiero żenada.

mirekk36 napisał(a):
Nikt ci nie każe rozumieć C ani w nim cokolwiek robić

To po co piszesz słowa typu:
mirekk36 napisał(a):
Zamiast się bawić w andruino (...) - to weź lepiej zacznij pisać kod jak się należy w C

sugerując że to jedyny słuszny język ?

mirekk36 napisał(a):
1. napięcie odniesienia w prockach NIGDY nie jest idealnie równe i już TO może wpływać na błąd przeliczania z wyliczonego dzielnika
2. jak do tego dołożyć tolerancję rezystorów w dzielniku - a wziąłeś ją chociaż pod uwagę ? czy masz zwykłe rezystory 10% czy precyzyjne 1% - i proszę znowu będzie rozjazd w mierzonym napięciu
3. czytałeś w PDF o nieliniowej charakterystyce pomiarów ADC tzn o błędach w tym zakresie - pewnie nie

Ad.1 - Owszem nigdy nie jest równe ale błąd pomiaru nie może albo nie powinien wynosić aż 0.4V.
Ad.2 - Napisałem że nie używam dzielnika a screen z twojego programu to tylko przykład i chodzi o ADC a nie o to że to dzielnik. Ja dzielnika nie mam w swoim układzie, mierzę wprost napięcie 5V. Ale coś słabo idzie czytanie ze zrozumieniem.
Ad.3 - Fakt, nie czytałem bo nigdy z tym problemów nie miałem. tylko ten punkt jakby nijak się ma do tego o co pytałem z racji iż moje wyliczenia z pseudo programu arduinowego pokrywają się z wyliczeniami z programu mkavrcalclulator a różnią się owe wyliczenia od pomiaru mojego miernika UNI-T, ot co.

SylwekK napisał(a):
Ja chyba z 4-5 razy próbowałem zmiany i dopiero BB mnie odblokował.

Dziękuję kolego Sylwek za wsparcie. No ja przyznam szczerze że próbowałem już z 8 czy 9 razy zrozumieć C ale ni w ząb i niestety nawet BB mnie nie odblokowuje.
Cały czas mam nadzieję że kiedyś może coś sam napiszę w C.

PS. Takie słowa jak kolegi SylwekK to są normalne słowa, normalna rozmowa, a to co piszesz do mnie Mirku jest tak napisane, w takim tonie że odnoszę wrażenie jak byś cieszył się że jesteś nade mną jeśli chodzi o wiedzę i cieszysz się że wszystko ładnie rozumiesz a jednocześnie wyśmiewasz się ze mnie bo jakoś zrozumieć tego nie potrafię. Gratuluję ci kolego wiedzy. Do tego dopiszę że każda twoja wypowiedź to jak wynoszenie na piedestał języka C a każdy inny jest bleee. (wiem, wiem, wiele razy pisałeś że nieważny język) I jeśli ktoś nie umie używać języka C to jest z twojego punktu widzenia gorszy. A na pewno ja.
I mimo że sprawiasz wrażenie mądrego i inteligentnego faceta to nie potrafisz ogarnąć że ktoś nie może nauczyć się C bo mu on do głowy nie wchodzi.

Masz specyficzne (dziwne) podejście do pomocy.

Zapewne zaraz odniesiesz się do mojej wypowiedzi argumentując "jedynymi słusznymi słowami" że głupoty plotę.

A pomijając już zupełnie wszystko to nie wiem jak kolegom przyszło zrozumienie C, czy łatwo czy trudno i jak szanowni koledzy dysponują czasem wolnym, ale ja go mam na tyle mało że nie mam czasu siedzieć 20 godzin po to by zrozumieć zasadę migania diodą. W innych językach (bascom, arduino) przyszło mi to łatwiej, kilka razy spojrzałem na kod i wiedziałem więcej niż po przeczytaniu całego BB.
Ale cały czas mam nadzieję że kiedyś może dojrzeję do zrozumienia tegoż języka i może
SunRiver napisał(a):
stanie sie swiatlosc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 15:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

matrix napisał(a):
I bardzo dobrze, jeśli ktoś zrobił coś za kogoś to po co wyważać otwarte drzwi ? Bezsens...


chocby po to by się nauczyć czegoś :) Kolego .. zawsze jest tyle rozwiązań ilu programistów , ale bez elementarnej wiedzy
wcześniej czy później są kłopoty jak teraz z róznicami w pomiarze .... ja ich nie miewam bo znam zależności i potrafię sobie z nimi radzić
choćby uzywając miernika też zresztą unita - no ten kolegi to iclka wiec w sumie miernik żaden bardziej pokazywaczaka ,

matrix napisał(a):
W innych językach (bascom, arduino) przyszło mi to łatwiej, kilka razy spojrzałem na kod i wiedziałem więcej niż po przeczytaniu całego BB.


nie do końca t prawda , jesteś więźniem biblioteki i nic poza nią nie zrobisz , kazdy inny procek nie zgodny z arduino bedzie tylko kolejnym
trudem nie do pokonania , arduino jest ok , na szybko coś sprawdzić , ale pisanie w nim to masturbacja nie programowanie , zobaczysz kolego jak się okaże że jest nie do obejścia w ardu problem przerwań i jaką tragedią jest nie uwzglądniona w jezyku opcja nie blokowania kodu

C jest prostym językiem , i przejrzystym , ale trzeba przysiąść sam do głowy nie wejdzie ... a co robi kolega jak przyjdzie mu rozjęzykowienie i wieloplatformowość ?? a już kiedyś na przykładzie 3ch kodów pokazałem jak banalnie i podobnie jest wszystko .... :)

szkoda , ale skoro kolega niechce się nauczyć nic nawet na arduino tylko uważa że napisał na forum wiec mu się należy ...
nikt kolegi do kożystania z forum nie zmusza zawsze można iśc gdzie indziej ....

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

ja na forum jestem chyba jedyny który nie ogarnia tak prostej sprawy w ce jak debounce , i nie mam zamiaru tego ogarniac mam od tego scalaka
lub inne rozwiązanie sprzetowe ... ale nie uważam żeby mnie tu kiedykolwiek kto zjechał jak piszę w prost ... bo niema tu zadnych mistrzów programowania -- jak to na innych forach --- wszyscy się uczymy cały czas bo zawsze jest inne i lepsze rozwiązanie choćby prostego migania ledem
do którego mozna podejść na 1000 sposobów

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 16:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Kolego matrix wydaje mi się że trochę opacznie zrozumiałeś kolegę Mirka wydaje mi się że nie chodzi o to że ty chcesz w arduino pisać, tylko oto właśnie że ty masz podejście do tego takie wezmę gotową bibliotekę napiszę parę instrukcji (nie wgłębiając się w to jak to działa ) i gotowe a jak widzisz nie zawsze się tak da (może da ale to działa jak działa).
W twoim przypadku podejrzewam że może to być przyczyną napięcie odniesienia z tego co piszesz to pewnie masz napięcie odniesienia z vcc i wystarczy ze nie masz równe 5v a np 4,8 v i już kicha bo biblioteka arduino pewnie przelicza do 5V więc też trzeba się zainteresować jak to biblioteka działa jak widzisz poza tym twój miernik też nie mierzy idealnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 16:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Podaj więcej szczegółów. Jak połączony jest układ i jak skonfigurowany jest przetwornik (cały kod, nie tylko część loop). Wtedy można będzie się zastanowić co może być przyczyną i jak sobie z nią poradzić.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 17:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Postawcie się też w mojej sytuacji. Przecież ja tu nie wszedłem i nie powiedziałem że chcę gotowca, chcę coś mieć podane na tacy. ja tylko grzecznie zapytałem. oczekiwałem podpowiedzi, pokazania czemu jest taka różnica ? I nagle"burza ataków" na moją osobę dlaczego nie C ? Bo kolega nie umie, bo nie wie co wewnątrz się dzieje.
Jak pisałem, na razie C mi nie wychodzi, może kiedyś zrozumiem.
SunRiver napisał(a):
skoro kolega niechce się nauczyć nic nawet na arduino tylko uważa że napisał na forum wiec mu się należy ...

Jak pisałem wyżej, nie uważam że mi się należy. oczekiwałem konstruktywne dyskusji. Pokazania mi że może w kodzie jest coś nie tak, albo niewłaściwie coś napisałem.
Czy to tak wiele ?
tonygryps napisał(a):
podejrzewam że może to być przyczyną napięcie odniesienia z tego co piszesz to pewnie masz napięcie odniesienia z vcc i wystarczy ze nie masz równe 5v a np 4,8 v i już kicha bo biblioteka arduino pewnie przelicza do 5V

Też tak na początku myślałem ale raz że pomiar z mojego pseudo programu pokrywa się z wyliczeniami z Mirkowego mkavrcalculatora a dwa napięcie na płytce propoxa jest stabilizowane do 5V

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 17:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

matrix napisał(a):
Też tak na początku myślałem ale raz że pomiar z mojego pseudo programu pokrywa się z wyliczeniami z Mirkowego mkavrcalculatora
Bo tam założyłeś napięcie zasilania 5V i rezystory o wartościach nominalnych.
matrix napisał(a):
a dwa napięcie na płytce propoxa jest stabilizowane do 5V
Zmierzyłeś? To, że jest napisane 5V wcale nie znaczy, że jest 5V



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 17:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Alef2 napisał(a):
Jak połączony jest układ i jak skonfigurowany jest przetwornik (cały kod, nie tylko część loop)

Podłączenie jest proste, tylko zasilanie, piny wyświetlacza i napięcie z potencjometru podawane na wejście analogowe A3. W kodzie nie ma nic nadzwyczajnego, konfiguracja pinów. Oto cały kod:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Marhef napisał(a):
Bo tam założyłeś napięcie zasilania 5V i rezystory o wartościach nominalnych.

Nie patrz na rezystory bo ja ich nie mam. W mirkowym sofcie chodzi tylko o przelicznik ADC na napięcie.
Marhef napisał(a):
Zmierzyłeś? To, że jest napisane 5V wcale nie znaczy, że jest 5V

Zmierzone moim pokazywaczem daje 5,1V

Zgubiłem jedno 0 - 5,01V



Ostatnio edytowano 25 sie 2017, o 18:03 przez matrix, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 17:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

matrix - mam prośbę, możesz mi podać jakim napięciem zasilasz moduł ADC w swoim Arudino NANO? Rozumiem, że zasilasz go z USB na komputerze?
1. Podaj mi napięcie jakie masz na zasilaniu procesora Atmega328P modułu Arduino UNO?
1. Podaj mi napięcie z wejścia AVCC?
2. Podaj mi napięcie odniesienia jakie masz na pinie AREF podczas działania Twojego kodu?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 18:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Kolego raczyk i to jest pomoc na jaką liczyłem. Nie wpadł bym na to nigdy. Najzwyczajniej nie przyszło mi to do głowy.

raczyk napisał(a):
1. Podaj mi napięcie jakie masz na zasilaniu procesora Atmega328P modułu Arduino UNO?
1. Podaj mi napięcie z wejścia AVCC?
3. Podaj mi napięcie odniesienia jakie masz na pinie AREF podczas działania Twojego kodu?

Ad.1 - 4.87V
Ad.2 - 4.83V
Ad.3 - 4.72V

Coś chyba nie tak z tym modułem arduino. Ogólnie to ten moduł nie działa jak zasilam go z wejścia Vin.

Ale to co napisałeś to mnie olśniło. Kiedy wymuszę na AREF 5V to wszystko działa poprawnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 18:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

topic97.html
zobacz ten temat i powiedz co zmierzyłeś

jak cos w kodzie nie jest zrozumiałe daj znac , spadek napięcia może być spowodowany zasilaniem podświetlenia LCD one czasem duzo biorą

dlatego spróbuj tego z linku i podaj wyniki pomiaru

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

PS. zasilanie z USB zawsze daje w okolicach 4.70 - 4.85V

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 18:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Niestety kolego SunRiver

Kod:
sanduino_pomiar_napiecia:39: error: Słowo kluczowe 'BYTE' nie jest dłużej wspierane.
Od Arduino 1.0, 'BYTE' nie jest wspierane.


Na marginesie, jakiś dziwny ten moduł, nie mogę jednocześnie zasilić wyświetlacza i modułu. Jak podłączam lcd to gaśnie arduino. Nie mogę zasilić nawet z dwóch różnych źródeł bo zawsze arduino gaśnie po podłączeniu zasilania dla lcd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 18:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

program ma już swoje latka

wystarczy wejść w referencje arduino i tam pisze na co zmien ić BYTE :)

twój LCD jest dość prądożerny a z USB masz tylko 500mA max

wystarczy LCD zasilać z arduino a samo podświetlenie z zewnątrz piny 15 i 16 lcd to podświetlenie i nie sa połączone z zasilaniem LCDKA


w każdym razie zobacz jak jest rozwiązany pomiar dla kilku kanałów co pozwoli ci odczytywać kilka napięć na raz

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 19:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Czy jest prądożerny czy nie to nie ma znaczenia bo zasilam całość z zasilacza regulowanego 0-15V 5A ale i tak nic z tego. Jeśli działa samo arduino to świeci, jak podłączę lcd to arduino gaśnie. Jedyne zestawienie w jakim całość pracuje to arduino zasilane z USB plus zasilanie na wejście Vin i z tego samego zasilania co wchodzi na Vin zasilam lcd. W takiej konfiguracji całość działa.

Tak na mrginesie, jak podam 5V na wejście AREF to pracuje to poprawnie wyświetlając poprawnie mierzone napięcie z zakresu 0-5V. wiem do czego służy AREF ale myślałem że skoro arduino to gotowy moduł to ma już filtrację na wejściu AREF... Jak widać się myliłem....

SunRiver napisał(a):
15 i 16 lcd to podświetlenie i nie sa połączone z zasilaniem LCDKA

Z całym szacunkiem Sun, ja może nie jestem tak biegły w elektronice jak pewnie większość tu szanownych forumowiczów, ale podstawy znam :)

Sam zbudowałem stację lutowniczą z której korzystam i do niej napisałem kod w bascomie. No nie do końca napisałem. diametralnie zmodyfikowałem kod kolegi Kamila Sz. wprowadzając masę zmian i udogodnień.
Sam zaprojektowałem swoją płytkę, sam dodałem parę gadżetów programowych jak zapis kilku nastaw czy uśpienie po zadanym czasie i całkowite wyłączenie po określonym czasie bezczynności. Najfajniejszy z gadżetów to włączanie i wyłączanie. Jest zrealizowane za pomocą tzw miękkiego startu a po wyłączeniu stacja nie pobiera ani grama prądu. To efekt mojej pracy:




Ostatnio edytowano 25 sie 2017, o 19:13 przez matrix, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 19:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

daltego pisałem ci o tym zeby zerknąć na schemat arduino ...

a zrozumiałbyś że to tylko płytka z prockiem i nic więcej :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 19:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jedne lcd mają rezystor ograniczający prąd dla oświetlenia inne go nie posiadają stąd może być z duży spadek napięcia dla procka.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 19:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

A LCD zasilasz bezpośrednio z zasilacza czy z pinu Arduino +5V?
Jeżeli z pinu, to napięcie to jest po stabilizatorze i to może być przyczyna dziwnego zachowania.
Tak na próbę odłącz LCD i skorzystaj z funkcji Serial.println(), jako wyświetlacza.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 19:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Alef2 napisał(a):
A LCD zasilasz bezpośrednio z zasilacza czy z pinu Arduino +5V?

Zasilam bezpośrednio z zasilacza laboratoryjnego, nie z pinu arduino.
To arduino wcale nie świeci jak podam zasilanie na Vin, nawet bez podłączonego lcd. Świeci tylko jak się je zasili z USB, albo z programatora zewnętrznego, np z USBAsp.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 19:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

to może powiedz jakie masz to arduino ?? bo coś mi tu pachnie uszkodzonym bezpiecznikiem na złączu Power Jack + ew diody shootkiego bo i takie wersje były a pin Vin arduino jest połaczony z Power Jack przed stabilizatorem właśnie przez bezpiecznik lub diodę shootkiego i dlatego ci zapewne nie działa bo sam uwaliłeś lub kupiłeś wadliwe (mało prawdopodobne) jak podpinasz zasilanie do Vin

naprawdę zainteresuj się czasem schematem itd .. unikniesz wielu problemów

Obrazek

widzisz to zielone coś pod gniazdem USB ?? to polimer a obok zwykle jest dioda shootkiego która przełacza napięcie zasilanie miedzy USB
i Power jack

to są podstawy ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 19:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

W pierwszym poście
matrix napisał(a):
Ostatnio zainteresowałem się arduino, kupiłem arduino nano


Jeszcze żadnego procka nie uwaliłem więc nie wiem jakim sposobem mógł bym uwalić to arduino ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 19:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

matrix napisał(a):
Jeszcze żadnego procka nie uwaliłem więc nie wiem jakim sposobem mógł bym uwalić to arduino ?


nigdy nie mów nigdy :)
wielu już takich buło przed tobą :)

mi sie zdarzyło , tak to bywa :) poleciał procek za kilka stów w niebyt .... bo pomyliłem zasilacze i zamiast podać 6V na
przetworkę , poszło 6KV i co tak boli się przyznac czasem do błedu :)
w trakcie pisania książki uwaliłem shotkiego na FRDMce przez co stracił zasilanie z USB

nie myli się i nie psuje tylko ten co nic nie robi.

a może się myle kolega nieomylny ?? to czemu pomocy szuka na forum ??
(bez urazy)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO