Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 16:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 sie 2017, o 17:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Witam,
Zwracam się do Was z zapytaniem odnośnie mikrokontrolera STM32. Swoją przygodę z kostkami STM zacząłem od płytki ewaluacyjnej F4 DISCO według kursu, który znalazłem na znanym portalu robotycznym (chyba nie mogę podać konkretnej nazwy i linka - tak?). Swoje się nauczyłem (programy bez problemu wgrywałem i działały) i chciałem kolejny projekt oprzeć o mikrokontroler STM32 - wybór padł na STM33F030CCT6. Doczytałem sporo w notach apliakcyjnych, trochę w internecie, zmontowałem płytkę i obecnie jestem w kropce, bo układ nie działa. Już piszę, co się dzieje.
- programuję w Eclipse - używam bibliotek HAL oraz Cube - środowisko raczej jest ok, bo pisząc programy na STM32F4 wszytsko chodziło
- mam połączenie z uC przez STLINK. Łączę się przez SWD.
- mogę wgrać wsad do uC

I w zasadzie tyle działa. Mikrokontroler chyba nie startuje, bo nie działa nawet zmiana stanu na porcie (miganie diodą).
Pierwsze, co sprawdziłem ,to konfiguracja pinu BOOT0 - jest wg. mnie ok, tj. za pomocą rezystora 10k ściągnięty do masy (według instrukcji, jeśli podłączyłbym BOOT0 do VCC, to uC startowałby z bootloadera, a ja chcę przecież, aby startował z pamięci FLASH).
Reset na schemacie ma wyprowadzoną zworę do podciągnięcia go przez rezystor 10k do VCC, ale fizycznie nie ma tam zamontowanej zworki.
W układzie nie ma zwarcia, wszytskie piny zasilające mają stabilne napięcie zasilania (3,3V). Masa również jest na tych pinach, na jakich powinna. Układ zasilany jest przetwornicą flyback, ale ma (230V ->12V), ale ma niskie tętnienia - max zmierzone to 50mVpp. Sam mikrokontroler jest jednak zasilany ze stabilizatora. Tu zmierzone tętnienia miały aplitudę 10mVpp, więc również niewiele. Dlatego sądzę, iż zasilanie jest ok i nie ma wpływu na pracę układu.

Ktoś ma jakiś pomysł? Taki sam problem miałem z uC STM32F030F4P6. Walczę z tym już jakiś czas i nie mam już pojęcia, co może być nie tak..
W załączniku schemat układu :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sie 2017, o 18:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2014
Posty: 195
Pomógł: 44

Witam,
Jeśi udaje Ci się połączyć z uC przez SWD, to wszystko na to wskazuje, że podłączenia masz ok, przynajmniej zasilanie i BOOT i RES. Obstawiam na problem w kodzie, no ale jak możesz połączyć się przez SWD, to przecież możesz też debugować, więc sprawdź może, co procek robi, albo daj tu spakowany projekt, bo inaczej nie bardzo można coś więcej powiedzieć.

Pozdrawiam, QuadMan.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sie 2017, o 18:32 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Problem rozwiązany - przyczyna jak zwykle głupia. Okazało się, iż kwarc miał zwartą ścieżkę z GND (malutka drobinka cyny pod kwarcem SMD). Przepraszam za problem - zanim jeszcze raz o coś zapytam, posprawdzam obowiązkowo wszystkie piny na zwarcie.
Pozdrawiam serdecznie!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sie 2017, o 22:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2014
Posty: 195
Pomógł: 44

Witam ponownie.

Dlatego ja, jeśli uruchamiam jakąś nową konstrukcję na ARM, to pisząc jakiś testowy, trywialny kod, nie konfiguruję nigdy zegara i PLL. Robię to dopiero w następnym kroku.

Pozdrawiam, QuadMan.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sie 2017, o 06:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Bardzo słuszna uwaga - będę tak robił w przyszłych konstrukcjach! :)
Do tej pory uruchamiałem uC AVR w obudowach THT - takie problemy raczej się nie zdarzały, bo obudowy i wszystkie inne elementy były dość duże. Wszelkie zwarcia były wyraźnie widoczne. Po zmiany technologii na SMD już nie jest tak kolorowo :)
Dziękuję za zainteresowanie problemem i pozdrawiam serdecznie!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2017, o 00:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2014
Posty: 195
Pomógł: 44

Witam,
roske napisał(a):
A CSS nie powinien w tej sytuacji przełączyć zegara na wewnętrzny?


trzeba jeszcze go najpierw uruchomić.. ;-).

Pozdrawiam, QuadMan



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO