Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 09:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lip 2017, o 18:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 cze 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam,
Piszę z uprzejmą prośbą o pomoc z własną płytką PCB z mikrokontrolerem ARM - STM32F100C8T6B (w obudowie LQFP48).
Z pomocą kilku tematów z tego forum jak i również dokumentów zapewnianych przez producenta (takich jak http://www.st.com/content/ccc/resource/ ... 164185.pdf) podszedłem do mojego pierwszego, prostego projektu. Głównie chciałem byle "działał", żeby uzyskać podstawy do poważniejszych projektów.

Oto mój schemat:
Obrazek

Problem jest taki: próbowałem sprawdzić czy jestem w stanie nawiązać komunikację z mikroprocesorem wykorzystując programator znajdujący się na płytce nucleo (http://www.st.com/content/ccc/resource/ ... 244518.pdf), jednak, po podłączeniu programatora z płytką (po przednim zdjęciu zworek CN4), w programie STM32 ST-LINK Utility otrzymuję komunikaty o błędach i nie jestem w stanie nawiązać komunikacji.
Wspomnę jeszcze, że kwarców nie umieściłem na płytce, są one na schemacie i na płytce tylko żeby zostawić miejsce na ewentualne umieszczenie ich w przyszłości.

Zrzuty komunikatów:
ObrazekObrazek

Dodam, że komunikacja z Nucleo, po założeniu zworek na CN4 działa poprawnie.

Co robię nie tak? Może jakieś błędy w schemacie? Proszę o wyrozumiałość, jestem początkujący w tym temacie.
Liczę na waszą pomoc chłopaki :D

Edit: uprzedzając pytania - zasilanie 12V wynika z potencjalnego zastosowania projektu w realnej aplikacji zapewniającej takie właśnie zasilanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lip 2017, o 18:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2014
Posty: 415
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 26

Pin NRST przez rezystor do 3.3V - inaczej układ zdaje się jest ciągle w stanie resetu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lip 2017, o 21:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 maja 2013
Posty: 36
Pomógł: 0

Nie ma potrzeby podciagania pinu NRST do 3,3.
Probowales "Connect Under Reset" ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lip 2017, o 22:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 cze 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

SB111 to Solder Bridge, po rozlutowaniu pojawił się komunikat:
Obrazek

Próbowałem "Connect Under Reset", jak i "Hot Plug Mode" ale wtedy otrzymuję wcześniej pokazany komunikat "STLink USB Connection error"

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

Z tego co się orientowałem, podciągnięcie pinu NRST do 3.3V nie jest potrzebne, zarówno przy płytce NUCLEO, z której korzystałem, jaki i przy schemacie podawanym w pierwszym dokumencie, nie wspomina się o takim podciągnięciu.
Oto screeny:
ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lip 2017, o 23:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witaj,

A co z nóżką nr. 20 - w czasie startu stm-a jest tam funkcja BOOT1 ? Dlaczego wisi w powietrzu ?
NRST podciągnij przez 10K do VCC, mimo, że wewnętrznie jest podciągnięty do VCC. Może kiedyś będziesz chciał mieć globalny sygnał resetu dla innych układów ?

Do programowania przez SWD tak naprawdę potrzebne są 2 piny - SWDCLK ( pin 37 ) oraz SWDIO ( pin 34 ) i jak zawsze GND.
Nie należy zapomnieć o podaniu również zasialnia w czasie programowania.

Zaglądnij do schematu popularnego modułu na stm32f103c8t6.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 09:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 cze 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

gizmo5418 napisał(a):
...A co z nóżką nr. 20 - w czasie startu stm-a jest tam funkcja BOOT1 ? Dlaczego wisi w powietrzu ?...


Dzięki! Po podłączeniu pinu BOOT1 (pin 20) do GND układ się odezwał! :D
Obrazek

Nie podłączenie tego pinu było w pełni świadomą decyzją z mojej strony. Po spojrzeniu na tabelę (dokument 1):
Obrazek
Uznałem, że wystarczy podłączyć pin BOOT0 do masy. Wygląda jednak na to, że piny BOOT0 i BOOT1 powinny być utrzymane w danej konfiguracji w czasie wychodzenia z resetu, dobrze rozumiem?

Jeszcze raz dziękuję Ci gizmo5418 oraz wszystkim, którzy zechcieli pomóc, nie spodziewałem się tak szybkiego i licznego odzewu :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 12:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witam,

Prawdę mówiąc nie zaglądałem do tabelki ustawieniami pinów BOOT.
Jasno z niej wynika, że w Twojej konfiguracji BOOT0 = LOW, BOOT1 nie ma większego znaczenia.

Sprawdź rezystor 10K ściągający BOOT0 do masy. Może jest uszkodzony.....

Jesteś pewien również, że sygnały SWDCLK oraz SWDIO z programatora poprzednio miałeś prawidłowo podpięte - nie były zamienione ze sobą ?

Teraz jak już uzyskałeś komunikację programatora z docelowym układem odepnij całkowicie BOOT1 - pozostaw nie podpiętą i sprawdź, czy będziesz miał możliwość programowania.
Generalnie ustawienie zworek BOOT0 oraz BOOT1 nie powinno mieć żadnego wpływu na proces programowania....

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 13:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witam,

Nie rozumiem. Czyli schemat, który przedstawiłeś w pierwszym poście nie pokrywa się z tym co masz złożone ?

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 14:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witam,

O kurczaczek, rzeczywiście. Najmocniej przepraszam, moje niedopatrzenie.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 15:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 cze 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

Rezystor R3 podciągający BOOT0 sprawdzałem, sprawdziłem jeszcze raz, wszystko z nim w porządku.
I jestem pewny, że wcześniej nie pomyliłem SWDCLK z SWDIO.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 17:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witam,

Sprawdzę na swojej płytce z stm32f103c8t6, czy występują takie problemy jak u Ciebie. Nóżkę 20 -BOOT1 nie podpinaj bezpośrednio do masy, tylko przez rezystor 100K. Będziesz mógł normalnie używać ten pin w swoich programach.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO