Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 13:26


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lip 2017, o 22:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Witam,
Pracuję obecnie nad suszarką do ziół. Jednym z elementów, którym będę sterować, jest wentylator komputerowy na napięcie 12V DC i prądzie znamionowym ~250mA. Mam zamiar sterować nim poprzez tranzystor N-Mosfet (BUZ11). Sygnał sterujący będzie sygnałem PWM o niskiej częstotliwości - nie chcę używać driverów. I teraz rodzi się pytanie - sygnał sterujący pochodzi od mikrokontrolera (STM32F0) - którego logika działa na 3.3V. Boję się, że gdy w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego upali się MOSFET, napięcie zasilania wentylatora (12V) pojawi się na pinie uC, skutecznie wyłączając go z dalszej akcji. Pomyślałem o optoizolatorze - jak na załączonym rysunku.

Obrazek

Gdy MOSFET polegnie, napięcie pojawi się na optoizolatorze, zabezpieczając uC. Z drugiej strony trochę średnia ta optoizolacja, bo oba układy są połączone masą (Przetwornica Flyback 230V -> 12V, 12V - >Przetwornica -> 5v, 5v -> stabilizator 3,3V).
Drugi pomysł, który przyszedł mi do głowy, to zastosowanie diody zenera przy bramce Mosfeta.
Co radzicie - jak rozwiązać ten problem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lip 2017, o 00:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Układ powinien zadziałać. Z drugiej strony osobiście nie spotkałem się z sytuacją aby coś z drenu przeszło na bramkę po zniszczeniu mosfeta, a kilka już poszło do krainy łowów, bo to moje ulubione tranzystory i co jakiś czas podczas eksperymentów o czymś się zapomni i... dymek :)
W Twoim przypadku dla wentylatora 250mA użyłbym maleńkiego IRLML2502, który bez problemu wysterujesz prosto z procka. Jego napięcie minimalne to 2,25V dla pełnego otwarcia. Daj tylko rezystor 50-100om między pinem procesora, a bramką i ewentualnie możesz też wstawić jakieś 47k między bramkę a masę, choć tu podejrzewam, że warunki pracy urządzenia nie są krytyczne i można go sobie odpuścić. Oczywiście dioda zabezpieczająca równolegle do wentylatora też musi być, bo to obciążenie indukcyjne.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 06:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Dzięki wielkie za radę :) Na wszelki wypadek wykonam układ z optoizolacją i zobaczymy, jak to będzie hulać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 09:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Kolego, w tym przypadku optoizolacja o ile nie jest to środowisko silnie zakłócone nie ma sensu. Nie mniej istnieją drivery optoizolowane do mosfetów ale je stosuje się przetwornicach i przeksztaltnikach większych mocy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO