Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 04:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sty 2017, o 09:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 wrz 2016
Posty: 35
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Witam

Czy jest możliwe załączanie LIONa w sposób "elektroniczny"? Chodzi mi konkretnie o coś takiego, że np wciskając przycisk chwilowy podajemy napięcie z AKU na wejście środkowe przełącznika suwakowego w LIONie (Enable), oczywiście przełącznik jest wylutowany. Przetwornica startuje zasila AVR, w programie zapisujemy by na PINie podłączonym do tego samego wejścia (enable) na przetwornicy był stan wysoki. Program wykonuje co ma zaprogramowane, a po skończeniu podaje stan niski na PIN podłączonym do enable na LIONie wyłączając całkowicie zasilanie.

Jak to podłączyć, czy potrzebne jakieś dodatkowe elementy, np diody separujące, albo rezystor ściągający wejście enable do masy?

Czy może lepiej używać trybu powersafe i usypiać głęboko AVR?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2017, o 11:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Miodzjo napisał(a):
Czy jest możliwe załączanie LIONa w sposób "elektroniczny"? Chodzi mi konkretnie o coś takiego, że np wciskając przycisk chwilowy podajemy napięcie z AKU na wejście środkowe przełącznika suwakowego w LIONie (Enable), oczywiście przełącznik jest wylutowany. Przetwornica startuje zasila AVR, w programie zapisujemy by na PINie podłączonym do tego samego wejścia (enable) na przetwornicy był stan wysoki. Program wykonuje co ma zaprogramowane, a po skończeniu podaje stan niski na PIN podłączonym do enable na LIONie wyłączając całkowicie zasilanie.


PEWNIE że jest możliwe ;) służy to tego wejście ENABLE przetwornicy, które wyprowadzone jest na ŚRODKOWYM pinie przełącznika ;) ...

WYŁĄCZONY - GND
ZAŁĄCZONY - VCC

Cytuj:
Jak to podłączyć, czy potrzebne jakieś dodatkowe elementy, np diody separujące, albo rezystor ściągający wejście enable do masy?


W ten sposób można kompletnie odcinać zasilanie z baterii do przetwornicy ale to jednak wymaga małego układu z jakimś tranzystorem ... ja postaram się to pokazać w którymś poradniku, który już jest zaplanowany - gdzie użyjemy LIONa do zasilania latarki na akumulatorki ;) JEDEN przycisk do WŁĄCZ/WYŁĄCZ a także ten sam przycisk do zmiany trybów pracy latarki gdy jest już włączona.

Cytuj:
Czy może lepiej używać trybu powersafe i usypiać głęboko AVR?


No Power Save raczej nie jest do tego ... proszę nie kojarzyć opcji PowerSave w przetwornicy z opcją PowerDown w procku bo to dwie całkiem różne rzeczy.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2017, o 20:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 wrz 2016
Posty: 35
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

OK, czekam na poradnik :)

Rozumiem, że schemat LIONa jest tajny, ale czy mógłbyś zdradzić jak sterować wejściem EN? Przyglądam się płytce i widzę, że jeden skrajny pin przełącznika jest podłączony do masy. A drugi skrajny o ile dobrze widzę nie jest podłączony do niczego? Czyli wyłączamy przetwornicę podając stan niski na wejście EN, a włączamy przez odłączenie wejścia EN, pozostaje w "powietrzu"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2017, o 20:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Miodzjo napisał(a):
Przyglądam się płytce i widzę, że jeden skrajny pin przełącznika jest podłączony do masy. A drugi skrajny o ile dobrze widzę nie jest podłączony do niczego? Czyli wyłączamy przetwornicę podając stan niski na wejście EN, a włączamy przez odłączenie wejścia EN, pozostaje w "powietrzu"

BARDZO dobrze rozumiesz - DOKŁADNIE tak się to robi

czyli pin EN pozostawiamy nie podłączony do GND - wtedy przetwornica DZIAŁA

gdy na pin EN podamy GND to przetwornica się wyłącza

ale UWAGA! ... gdy pin EN będzie niepodłączony - czyli przetwornica działa - to procek ATtiny10 jest w stanie przejąć kontrolę nad tym pinem i WYŁĄCZYĆ przetwornicę jeśli napięcie spadnie poniżej 2,8 V


----------------------

temat nie jest tajny ale poproszę poczekać na poradnik ok ;) jeśli chodzi o to załączanie jednym przyciskiem dobra? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2017, o 20:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

mirekk36 napisał(a):
temat nie jest tajny ale poproszę poczekać na poradnik ok


minęły 4minuty ... czy już jest poradnik ??

hihihihihih

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2017, o 21:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

SunRiver napisał(a):
minęły 4minuty ... czy już jest poradnik ??

hihihihihih
Poradnik już jest, ale jeszcze jest tajny! :mrgreen:

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2017, o 12:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 lip 2017
Posty: 1
Pomógł: 0

Witam,

pozwolę się dołączyć do tego wątku.
Buduję urządzenie na raspberry pi i chcę wykorzystać Liona + bateria li-on/li-po jako zasilanie.
I tu temat sterowania pinem EN w Lionie staje się dość newralgiczne - taki "soft on".

Czy komuś udało się to rozpracować i zechce się podzielić wiedzą?
Lub może można liczyć na jakiś oficjalny tutorial w najbliższym czasie?

Bardzo mi zależy aby użyć akurat Liona - jakoś tak mi bardziej pasuje niż przetwornice "żeńsko-owocowej" konkurencji zza oceanu...

Pozdrawiam.
f.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO