Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 09:29


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 wrz 2016, o 20:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

avrfun napisał(a):
Płytka czujników to prototyp ;)


W końcu się ujawniłeś na forum ze swoją stacją meteo :) Fajnie fajnie :)

No tak bo nie wstawiłeś jeszcze mojego PCB z lenistwa :D
Fajną jakość fotek masz :)
Co do druku to teraz jakość jest dużo większa ... :) Czas pracy na drukarce i poznanie jej możliwości daje dużo większą jakość druku :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2016, o 21:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

avrfun napisał(a):
Poczułem się mile wywołany do tablicy.


Zrobiłeś nową wersję stacji i nawet się nie pochwaliłeś. Za to dostajesz 5 ||.

Teraz moje pytania są już nie potrzebne, bo widzę, że czujnik ciśnienia jest na płytce głównej w zamkniętej obudowie - czyli nie musi być wystawiony bezpośrednio na warunki atmosferyczne.

Ładnie wam wyszły te płytki.
@majster sam wykonywałeś te płytki czy zlecałeś jakiejś firmie? Uprzedzając pytania innych (bo mogą się zdarzyć) masz je na sprzedaż?

@majster po analizie zdjęć widzę, że BMP180 jest podpięty do I2C przez tranzystory, czyli występują dwa napięcia 3v3 i 5v (tak sądzę po zdjęciu). Dlaczego nie zastosowałeś jednego typu napięcia 3v3?
Konfiguracja przy użyciu WPS - bardzo przydatna rzecz.
Stacja posiada własną prostą stronę, czy wysyła dane na odpowiedni serwer? Jak to wygląda od strony użytkownika - konfiguruje połączenie przy użyciu WPS i co dalej?

Może opiszecie bardziej te swoje CUDA (stacje) bo widzę, że są dość ciekawe i nieaktualne do poprzedniej wersji.

Co do obudowy radiacyjnej ja się zastanawiam nad zrobieniem małej budki w której będzie znajdowała się płytka stacji (w puszce hermetycznej), a na jej daszku baterie słoneczne które zasilać będą płytkę stacji - ale to jest tylko jeden z pomysłów jak na razie.

majster napisał(a):
Mogę wydrukować. AVRFUN zamówił u mnie uchwyty wg jego pomysłu i również są świetne :)

Jak nie wymyślę czegoś w miarę dobrego to się zgłoszę do Ciebie po wycenę;)

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Ostatnio edytowano 6 wrz 2016, o 16:10 przez danielos, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2016, o 22:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

danielos napisał(a):
@majster sam wykonywałeś te płytki czy zlecałeś jakiejś firmie? Uprzedzając pytania innych (bo mogą się zdarzyć) masz je na sprzedaż


Sam projektowałem, zamawiałem w firmie kilka sztuk mi zostało odezwij się na PW

danielos napisał(a):
@majster po analizie zdjęć widzę, że BMP180 jest podpięty do I2C przez tranzystory, czyli występują dwa napięcia 3v3 i 5v (tak sądzę po zdjęciu). Dlaczego nie zastosowałeś jednego typu napięcia 3v3?
Konfiguracja przy użyciu WPS - bardzo przydatna rzecz.
Stacja posiada własną prostą stronę, czy wysyła dane na odpowiedni serwer? Jak to wygląda od strony użytkownika - konfiguruje połączenie przy użyciu WPS i co dalej?


Tak występują 2 napięcia 5V i 3V3 nie użyłem tylko 3V3 ponieważ inne elementy potrzebują 5V
WPS naprawdę ułatwia życie za co dziękuję Mirkowi :)
Stacja posiada rozbudowaną i złożoną responsywną stronę www.
WPS potrzebny jest do połączenia (szybkiego i bezproblemowego z routerem) aby nie wchodzić w konfigurację modułu.
Stacja wysyla dane na konkretny serwer

danielos napisał(a):
Może opiszecie bardziej te swoje CUDA (stacje) bo widzę, że są dość ciekawe i nieaktualne do poprzedniej wersji.


Po długim czasie zabrałem się za napisanie artykułu do działu DIY ale to chwilkę potrwa aby pozbierać wszystkie fotki i informacje, do końca tygodnia powinno się udać.

danielos napisał(a):
Co do obudowy radiacyjnej ja się zastanawiam nad zrobieniem małej budki w której będzie znajdowała się płytka stacji (w puszce hermetycznej), a na jej daszku baterie słoneczne które zasilać będą płytkę stacji - ale to jest tylko jeden z pomysłów jak na razie.


Niech się wypowiedzą osoby które składały podstawki od doniczek ... o matko sam tak robiłem dziękuję nigdy więcej ... około 3 dni prac a co dopiero budka ....

danielos napisał(a):
Jak nie wymyślę czegoś w miarę dobrego to się zgłoszę do Ciebie po wycenę;)


Jeżeli będziesz chętny proszę o informację.

Pozdrawiam

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2016, o 16:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

majster napisał(a):
Niech się wypowiedzą osoby które składały podstawki od doniczek ... o matko sam tak robiłem dziękuję nigdy więcej ... około 3 dni prac a co dopiero budka ....


To jest tylko na razie plan, co wyjdzie to się jeszcze zobaczy.

majster napisał(a):
Po długim czasie zabrałem się za napisanie artykułu do działu DIY ale to chwilkę potrwa aby pozbierać wszystkie fotki i informacje, do końca tygodnia powinno się udać.


Czekam z niecierpliwością na nowy projekt w dziale DIY.

A i jeszcze takie pytanie:
- czy podczas jednoczesnego korzystania z Wi-fi, oraz z ISM (NRF24L01) nie występują konflikty, zakłócenia. Oba urządzenia (ATNEL-WIFI232-T i nrf24l01) pracują na 2,4GHz (wiem że nie połączą się ze sobą, ale mogą wystąpić jakieś zakłócenia)- nie znam się na komunikacji bezprzewodowej, dlatego się pytam.

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2016, o 08:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

majster napisał(a):
danielos napisał(a):
Może opiszecie bardziej te swoje CUDA (stacje) bo widzę, że są dość ciekawe i nieaktualne do poprzedniej wersji.


Po długim czasie zabrałem się za napisanie artykułu do działu DIY ale to chwilkę potrwa aby pozbierać wszystkie fotki i informacje, do końca tygodnia powinno się udać.

No i poślizg się przydarzył ;-)
Znam ten chroniczny brak czasu. Chociaż Ty to chociaż z tym co dzieje się na forum jesteś na bieżąco. A ja ciągle mam jakieś zaległości.

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2016, o 08:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2014
Posty: 279
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 4

majster, widzę że wilgotność mierzysz DHT22, masz do tego jakąś fajną bibliotekę? Ja ostatnio próbowałem się z tym zmierzyć i nawet napisałem program który przez uart wysyłał mi czasy trwania stanów logicznych na linii danych dzięki przerwaniu ICP. Ale jakoś tak podchodzę z dystansem do tego czujnika.
Dopadłem za to HTU21D i jestem bardzo zadowolony ;)

_________________
http://forum.atnel.pl/topic15633.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2016, o 17:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

MirkoT napisał(a):
majster napisał(a):
danielos napisał(a):
Może opiszecie bardziej te swoje CUDA (stacje) bo widzę, że są dość ciekawe i nieaktualne do poprzedniej wersji.


Po długim czasie zabrałem się za napisanie artykułu do działu DIY ale to chwilkę potrwa aby pozbierać wszystkie fotki i informacje, do końca tygodnia powinno się udać.

No i poślizg się przydarzył ;-)
Znam ten chroniczny brak czasu. Chociaż Ty to chociaż z tym co dzieje się na forum jesteś na bieżąco. A ja ciągle mam jakieś zaległości.


Co nieco opisał już w 5-ciu częściach na swoim blogu ;) http://avrtech.pl/2016/09/17/stacja-meteo-czesc-5/
Majster, ale My i tak dalej czekamy na opis w DIY :twisted:

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2016, o 18:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

MirkoT napisał(a):
No i poślizg się przydarzył ;-)
Znam ten chroniczny brak czasu. Chociaż Ty to chociaż z tym co dzieje się na forum jesteś na bieżąco. A ja ciągle mam jakieś zaległości.


No z częścią 6 na moim blogu jest mały poślizg, prawdopodobnie dziś się uda ją wypuścić :)
Chciałem opisać wszystko na forum ale to za długo by trwało dlatego też jak tylko ukończę opisywać na moim blogu to i tutaj na forum wstawię stację do działu DIY.

Mellanogaster napisał(a):
majster, widzę że wilgotność mierzysz DHT22, masz do tego jakąś fajną bibliotekę? Ja ostatnio próbowałem się z tym zmierzyć i nawet napisałem program który przez uart wysyłał mi czasy trwania stanów logicznych na linii danych dzięki przerwaniu ICP. Ale jakoś tak podchodzę z dystansem do tego czujnika.
Dopadłem za to HTU21D i jestem bardzo zadowolony ;)


Bibliotekę do DHT22 trochę przerobiłem aby nie blokowała programu. Co do HTU21D ponoć jest lepszy i nie wbija tak szybko do 99%, zastanawiam się nad jego użyciem w kolejnej wersji stacji meteo. Tylko muszę tę do końca opisać.

anonimowy napisał(a):
Co nieco opisał już w 5-ciu częściach na swoim blogu ;) http://avrtech.pl/2016/09/17/stacja-meteo-czesc-5/
Majster, ale My i tak dalej czekamy na opis w DIY :twisted:


Tak tak mam poślizg z częścią 6. Jak ukończę wszystko opisywać na blogu to i tutaj pojawi się wpis w dziale DIY.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2016, o 08:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2012
Posty: 30
Lokalizacja: Zamość
Pomógł: 0

Stacja jest rewelacyjna.
Panowie czy jest gdzieś jakiś gotowiec, który można byłoby podpatrzeć, powielić? Bardzo zainteresował mnie ten temat. Od strony sprzętowej to nie problem np. DHT22+Atmega8+ENC28J60. Szkoda jedynie, że w programowaniu jestem bardzo cienki. No ale chciałbym spróbować, bo potrzebuję pomiaru temp. i wilgotności oraz odczytu przez www. Mam książki Mirka więc będzie łatwiej. Proszę o podpowiedzi gdzie podpatrzeć jakiś przykładowy kod do takiego urządzenia. Proszę starych "wyjadaczy" od razu nie krzyczeć, że było na forum, bo jest tego tak dużo że początkującemu ciężko przez to przebrnąć.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2016, o 09:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

patol napisał(a):
Stacja jest rewelacyjna.
Panowie czy jest gdzieś jakiś gotowiec, który można byłoby podpatrzeć, powielić? Bardzo zainteresował mnie ten temat. Od strony sprzętowej to nie problem np. DHT22+Atmega8+ENC28J60. Szkoda jedynie, że w programowaniu jestem bardzo cienki. No ale chciałbym spróbować, bo potrzebuję pomiaru temp. i wilgotności oraz odczytu przez www. Mam książki Mirka więc będzie łatwiej. Proszę o podpowiedzi gdzie podpatrzeć jakiś przykładowy kod do takiego urządzenia. Proszę starych "wyjadaczy" od razu nie krzyczeć, że było na forum, bo jest tego tak dużo że początkującemu ciężko przez to przebrnąć.
Pozdrawiam


cześć
Nie chcesz się sam przy okazji czegoś nauczyć?
Zacznij np. od pomiaru temperatury na popularnym DS18B20. P.Mirek w BB na str.320 opisał to bardzo dokładnie i masz gotowca. Dodasz później czujnik wilgotności sterowany po I2C - jak to uruchomić też masz przykłady w BB i już jest początek stacji.
Gotowiec jest dobry, ale nic się przy okazji nie nauczysz a i kasy szkoda na czujniki, obudowy, procesor - w Castoramie można kupić "chińczyka" z dużym wyświetlaczem za 150 zł i masz gotowca :D

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2016, o 12:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Tyle ze w tym chinskim za 150 nie ma pomiaru wiatru i opadu :)
@patrol u mnie na blogu jest prosty przykladowy kod od strony serwera php mysql. Laczac to z Mirka poradnikami nt Atnel WiFi i ksiazka BB masz już gotowca :)

Wysłane z mojego LIVE przy użyciu Tapatalka

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2016, o 16:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2012
Posty: 30
Lokalizacja: Zamość
Pomógł: 0

Dzięki za podpowiedzi. Chińczyk mnie nie interesuje. Docelowo musi być pomiar w 5 punktach - temperatury i wilgotności. Całość musi być odczytywana przez www - a Chińczyk tego chyba nie ma. No nic zabieram się (po raz n-ty!) za czytanie książek Mirka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 paź 2016, o 19:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Do mojego gotowca z bloga musisz zostać przy tych samych pinach gdyż zliczanie działa na pinach int. Dlatego sądzę, że masz inny procek lub zmieniłeś pin i nie działasz na INT0 lub INT1.

Podaj procka, jak i gdzie podłączasz czujnik.
Pozdrawiam

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 paź 2016, o 19:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Tutaj może wkradł się mały błąd.

Spróbuj przenieść z init_wind_rainfall(); ustawienia timerów do main.c i zdaj relację.
Jeżeli dalej nie ruszy to zaglądnę z kodem do siebie.

Zastanawiam się jeszcze nad fragmentem:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Rozumie, że wywołujesz tę funkcję jak nadleci impuls ?

Pozdrawiam

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 paź 2016, o 20:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Tak się zastanawiam koledzy dlaczego piszecie w wątku anonimowego? ;-)
Wszak to co robicie to jakby trochę inny temat i inna bajka. Choć oczywiście też dotyczy pogodynki.
Może warto to wydzielić i pisać osobno?

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2016, o 06:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Musisz zezwolic na przerwania bo bez tego jakby mialo dzialac :) wroce z pracy i obadam bo na bank cos namieszales.

Wysłane z mojego LIVE przy użyciu Tapatalka

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2017, o 18:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Mały update stacji :)

W końcu nastała ta chwila, że przyszedł czas "unowocześnić" trochę moją amatorską stację meteo.

Pierwszą i podstawową różnicą jest to, że napisana jest w całości w C w odróżnieniu od swojej poprzedniczki :lol:

Dzięki zmianie lokalizacji, zyskałem możliwość pomiaru wiatru i opadu (no nareszcie!). Obecna lokalizacja to 7 metrowy maszt z odciągami, usytuowany stosunkowo daleko od wysokich zabudowań.
Obrazek

Stacja wykonuje pomiary:
-kierunku wiatru
-prędkości wiatru (prędkość średnia, poryw wiatru)
-opadu
-ciśnienia atmosferycznego
-wilgotności powietrza
-temperatury otoczenia
-temperatury przy gruncie
-PM10

Nowa wersja to również nowe PCB, aktualnie układ pomiarowy jest już niezależny od części z wyświetlaczami.
Na płytce znajduje się przetwornica napięcia step-down, umożliwiająca zasilanie układu napięciem w zakresie 7-30V.
Płytka po części rozwojowa, dwa złącza umożliwiają rozszerzenie możliwości stacji.
ObrazekObrazekObrazek

Z ciekawszych, co może się komuś przydać. Zarówno czujnik PM jak i inny moduł komunikują się poprzez uart. Nie chciałem sięgać po procesor z dwoma uartami, więc zastosowałem układ 74lvc125 zarówno jako konwerter napięć (3.3V/5V), jak również jako switch uart, wykorzystując wejście OE -korzystając z tego, że wyjścia są trójstanowe. Oba uarty pracują na różnych prędkościach. Niby oczywiście, ale zapewne nie każdy wie, że tak prosto można to zrobić.

Płytka z czujnikami, w odróżnieniu od poprzedniej wersji jest połączona za pomocą złącza 8P8C. W starej wersji było przylutowane na stałe, co utrudniało serwis. Niby takie oczywiście, ale podpatrzone od kolegi Majster ;)

Obrazek

Na potrzeby stacji powstał interfejs użytkownika, który daje nam możliwość wyboru sieci, do której chcemy się podłączyć, zmianę interwału wysyłania danych, oraz przypisanie unikatowego tokenu. Stacja pracuje wtedy jako AP, więc podłączamy się bezpośrednio do niej.

Poradniki Mirka na temat serwera www nie poszły na marne :)
Obrazek

Aktualnie wyniki zbierane są już do bazy danych, ale nie udostępniam ich jeszcze, ponieważ strona internetowa również wymaga zmian, co lada moment nastanie.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Ostatnio edytowano 24 lip 2017, o 22:37 przez anonimowy, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2017, o 22:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

No i super ja aktualnie również pracuję nad nową wersją PCB a stację zasilam z panelu fotowoltaicznego :) dodatkowo dojdzie czujnik zanieczyszczenia powietrza i czujnik burz :) u mnie prace również cały czas trwają :)

Cieszę się że mogłeś co nie co ode mnie zaciągnąć :)


anonimowy napisał(a):

ObrazekObrazek

Płytka z czujnikami, w odróżnieniu od poprzedniej wersji jest połączona za pomocą złącza 8P8C. W starej wersji było przylutowane na stałe, co utrudniało serwis. Niby takie oczywiście, ale podpatrzone od kolegi Majster ;)

Obrazek


Co do interface super sprawa z ustawieniami połączenia :) ale ja nadal obstajęza WPS :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 14:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 530
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 8

anonimowy napisał(a):
Obrazek
Jako, że płytka będzie w dość niekorzystnych warunkach, postanowiłem ją trochę lepiej zabezpieczyć przed utlenianiem (od razu zaznaczam, to nie jest soldermaska, ma jedynie na celu zatrzymać utlenianie miedzi).


Hej hej, pamiętasz jak zrobiłeś swoją nie-soldermaskę? :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 21:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Ta nie-soldermaska to była farba do szkła transparentna.
Polecam jednak zapoznać się z tym tematem, bo dziś szkoda zawracać sobie głowę takimi farbami : topic16838.html

Co do stacji, chwilowo całkowicie zniknęła z sieci, ale to nie znaczy że projekt zamarł. Wręcz przeciwnie, pracują już dwie stacje, wyniki zbierane są w bazie, ale niestety nie mogę doczekać się ukończenia strony...

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 21:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Anonimowy, napisz coś więcej o czujniku PM10. Mocno się nad tym zastanawiam. Kraków ma w prawdzie sporo oficjalnych czujników, ale w mojej okolicy jest pewien niedostatek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 21:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Stosuję czujniki PMS5003. Bardzo fajne w obsłudze programowej, komunikacja po UART, do odebrania kilka bajtów, dobra cena. Porównywałem wyniki z stacją WIOŚ w okolicy i wydaje się, że wskazania są w większości poprawne. Wystarczy, że ktoś w okolicy zadymi i już wskazania lecą do góry. Co 5 minut robię kilka pomiarów, uśredniam wartość. Co pół godziny wyciągam średnią i ten wynik dodaję na serwer.
Jedyny problem jaki wystąpił to pomiar w wysokiej wilgotności. Wyniki były mocno zawyżone, musiałem zastosować wzór na kompensację wpływu wilgotności (nieliniową) z doświadczalnie dobranym współczynnikiem, dla chętnych mogę podać na PW źródła gdy znajdę.

Wczesną jesienią jeden czujnik zaczął wskazywać strasznie duże wyniki pomiarów. W wolnej chwili podmieniłem czujnik na kolejną sztukę, a tamten rozebrałem. Okazało się, że jakiś pajęczak uwił sobie gniazdo w miejscu lasera. Po wyczyszczeniu czujnik znowu zaczął poprawnie wskazywać :)

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 21:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

anonimowy napisał(a):
Stosuję czujniki PMS5003. Bardzo fajne w obsłudze programowej, komunikacja po UART, do odebrania kilka bajtów, dobra cena.

Może to nie jest cena amatorska, ale da się przełknąć ;) Tylko te 100 mA... LS14500 na 2 lata już nie wystarczy :/ Oprócz UARTU jeszcze I2C widzę jest - rewelacja.

Czym się kierowałeś wybierająć akurat ten model? Przypuszczam, że istotna była temperatura pracy, bo z oferty Botlandu ten jako jedyny pracuje przy -20 st. C, pozostałe do -10.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 22:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

new_old_man napisał(a):
Oprócz UARTU jeszcze I2C widzę jest - rewelacja.

Na dole strony botland masz fajny dopisek "Ten model nie obsługuje magistrali I2C", to samo mówi PDF, zostaje jedynie UART.

Prąd pobierany jest dość skokowo, najwyższy podczas dokonywania pomiaru, u mnie to było w okolicach 85mA z zmiennym interwałem zależnie od zmian stężenia (opisane w PDF).
Trzeba zwrócić uwagę, że pomimo wymaganego zasilania 5V wszystkie linie sterujące pracują z napięciem 3.3v.

Czy cena "amatorska" czy nie to zależy już dla kogo. Oczywiście są tańsze modele, ale ja kierowałem się przy zakupie opiniami znalezionymi na różnych zagranicznych stronach i uznałem, że warto te kilka groszy dołożyć. Tym bardziej że kupowałem jeśli dobrze pamiętam 10 sztuk to mi bardziej opłacało się pociągnąć prosto od chińczyka w dużo lepszej cenie. Z resztą jeśli nie zależy Ci na czasie możesz zamówić ten czujnik na aliexpress za 1/3 ceny w której jest dostępny w Polsce. Do niczego nie namawiam, jedynie podpowiadam ;)

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 22:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

anonimowy napisał(a):
Oczywiście są tańsze modele, ale ja kierowałem się przy zakupie opiniami znalezionymi na różnych zagranicznych stronach

Wystarczający argument.
anonimowy napisał(a):
Na dole strony botland masz fajny dopisek "Ten model nie obsługuje magistrali I2C", to samo mówi PDF, zostaje jedynie UART.

Moje lenistwo.
anonimowy napisał(a):
Trzeba zwrócić uwagę, że pomimo wymaganego zasilania 5V wszystkie linie sterujące pracują z napięciem 3.3v.

Dla mnie lepiej, bo na zewnątrz mam xmegę.

Nie dopatrzyłem się na zdjęciach z FB w jaki sposób obudowałeś ten czujnik - opiszesz?

A teraz czujnik temperatury. Pisałeś w pierwszym poście o podstawkach pod doniczki - domyślam się, że użyłeś plastikowych, a nie ceramicznych;) Czy klateczkę malowałeś od wewnątrz na czarno? W wielu miejscach można przeczytać, że taka klatka powinna być od spodu osłonięta, żeby ograniczyć wpływ promieniowania, ale ja mam wątpliwości. Ja swoją pozostawiłem otwartą, żeby nie ograniczać cyrkulacji powietrza. Jakie jest Twoje zdanie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 23:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Po profesjonalną osłonę radiacyjną odsyłam do kolegi Majster z naszego forum, drukuje On na zamówienie http://avrtech.pl/2016/06/13/obudowa-ra ... acji-meteo.

Jeśli chodzi o osłonę z podstawek, to oczywiście podstawki z tworzywa sztucznego. Trochę sklepów objeździłem nim znalazłem odpowiedni kształt. Wybieramy najciemniejsze kolory, szary, czarny, granatowy. Malujemy tylko zewnętrzną część, najlepiej farbą odporną na UV.

U mnie wygląda to z zewnątrz tak:
ObrazekObrazek

Z samym "środkiem" trzeba trochę poeksperymentować, u mnie najlepiej sprawdza się rura PCV z wyciętymi otworami, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza:
Obrazek

Jeśli chodzi o montaż czujnika PM to najlepiej byłoby posłużyć się zdjęciem, ale niestety teraz żadnego nie mam. Czujnik zamontowany jest w tym miejscu:
Obrazek

Jest to puszka instalacyjna natynkowa z wyciętym u dołu otworem na czujnik. Dodany jest kołnierz gumowy kilka cm, aby do środka nie dostawał się opad atmosferyczny i tyle.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2017, o 23:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

To mój czujnik temperatury ma jednak więcej swobody ;) Czyli jednak zamknąłeś osłonę od spodu.

Na koniec wtorku zapytam Cię jeszcze czy planujesz wzbogacić swoją stację o czujnik drgań? Po ostatnim zdażeniu u Was może się to okazać pożądanym parametrem, jak się nadal zechcą Karpaty z Sudetami ocierać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2017, o 17:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

new_old_man napisał(a):
Na koniec wtorku zapytam Cię jeszcze czy planujesz wzbogacić swoją stację o czujnik drgań? Po ostatnim zdażeniu u Was może się to okazać pożądanym parametrem, jak się nadal zechcą Karpaty z Sudetami ocierać.

Ten ostatni wstrząs to nic. Pode mną fedrują dwie kopalnie, ostatnio średnio co 2 tygodnie jest tąpnięcie i co ciekawe zawsze w nocy (osoby mające kontakt z górnictwem coś na ten temat wiedzą). Ostatnio nawet rozmyślałem nad takim czujnikiem, ale nie rozglądałem się jeszcze co jest dostępne na rynku. Pozostaje też kwestia montażu, musi być stabilnie zamontowany. Może kiedyś o tym pomyślę.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2017, o 19:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Widziałem swego czasu sejsmograf zainstalowany pod zaporą w Niedzicy. To było ponad 10 lat temu, więc niewiele pamiętam - jedynie wszechobecny beton. Wybór czujników jest spory. Pewnie musiałbyś usytuować taki czujnik na jakimś betonowym bloku, z dala od dróg. Twoje maszty też pewnie zakłócałyby pomiar. To takie moje domysły, bo nie znam się na tym. Ale myślę, że to byłby fajny dodatek do Twojej stacji, bo kto to ma? Mieć, to jeszcze nic, ale u Ciebie pojawiałyby się jakieś wartości - byłoby na co popatrzeć. " O, u Anonimowego znowu jeździły szklanki po stole" ;)
Wiem, że to są poważne sprawy, ale dla Was to codzienność, więc mam nadzieję, że ten emotikon ujdzie mi płazem :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 12:06 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Jeszcze by się przydał czujnik Geigera-Millera.

Co chwilę słyszymy o jakichś awariach atomowych. Byłaby taka stacja wczesnego ostrzegania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO