Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 11:17


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 cze 2017, o 15:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Witam.
Projekt wielozadaniowy z BB uruchamiam na ATB 1.05a. Zworki od I2C, IR i RS232 założone. Wszystkie kabelki podłączone
i sprawdzone. Update pliku projektu wielozadaniowego main.c zrobiony. Błąd w pliku I2C dotyczący funkcji stop też poprawiony. Zegar ustawiony na 11059200 Hz. Co działa: A no przy starcie na lcd pokazuje się napis START po chwili pokazuje się temperatura. Na wyświetlaczach led palą się zera. Co nie działa: temperatura na lcd nie jest odświeżana ale pomiar działa. Gdy przytrzymam palec na ds i zresetuje ATB wtedy pokazuje nową wartość temp. Nie działa zegar ani na lcd ani na led. Nie działają przyciski i IR.
Po zmianie taktowania na 8MHz zaczyna wszystko działać za wyjątkiem przycisków. Bo jeśli chodzi o nie to działają dwa: jeden zapala ledę, drugi ją gasi.
Tak to wygląda jakby działał tylko początek programu do pętli while a potem już nic się nie dzieje.
Jakieś sugestie ????



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 16:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ja bym sprawdzał po kolei poszczególne elementy. Bo tak to KOMPLETNIE nie wiadomo co ci poradzić :(

weź że najpierw np napisz byle kod który ma sprawdzić działanie przycisków

później kod z książki do obsługi pilota IR

później kod do obsługi RTC

itp itd

Bo zmiana taktowania NIE MA TU NIC DO RZECZY ... a problemów opisujesz tyle że szok ...

Przy okazji czy coś zmieniałeś sam w tym projekcie z książki ?

Jak pisałem wyżej - sprawdzałeś ćwiczenie (kod) TWI (RTC) ?

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

poza tym którą masz książkę Twarde wydanie z Pendrive? czy starsze ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 16:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Na stronie producenta http://atnel.pl/atb-uklady-scalone.html znajdziesz taką informację:
Na złączu szpilkowym goldpin, wyprowadzony jest także sygnał przerwania INT. Można bardzo łatwo sprawdzić, czy sam układ RTC działa prawidłowo, wystarczy bowiem połączyć przewodem połączeniowym wyjście INT do dowolnej diody świecącej LED. Powinna ona migać co sekundę. Jest to oznaka prawidłowej pracy układu.

Zrób taki test i daj znać czy dioda LED miga, OK?
A podłączyłeś sygnał przerwania z RTC INT do PD2 (INT0)?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 16:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ok sprawdziłem u siebie i Qurczę jest kilka kwestii:

1. Nie wiem jak i dlaczego ale zabrakło w pliku i2c_twi.c definicji funkcji i2cSetBitrate(), pomimo, że jej nagłówek jest w *.h, a więc musisz ją dodać

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


2. MUSISZ odpalić tę funkcję w ten sposób jak w przykładzie o TWI

i2cSetBitrate( 100 ); // USTAWIAMY prędkość 100 kHz na magistrali I2C

(tu wychodzi właśnie to, że albo nie zaglądałeś do lekcji po kolei albo nieuważnie - nie wiem albo bez zrozumienia, ale trzeba ustawiać tą funkcją prędkość magistrali na 100kHz żeby działało przy każdym taktowaniu procka)


3. MUSISZ sprawdzić Pan adres układu PCF8583 bo zapewne masz źle wybrany

//******************************* definicje preprocesora
#define PCF8583_ADDR 0xA2 // adres układu RTC na I2C gdy A0 --> VCC
//#define PCF8583_ADDR 0xA0 // adres układu RTC na I2C gdy A0 --> GND

czyli nie zajrzałeś na schemat ATB i domyślne podłączenia - a mogło się tu zmienić nieco

bez prawidłowego adresu będzie się zawieszać magistrala I2C i zawieszać działanie pętli while - co MOŻNA BYŁO sobie sprawdzić byle diodą LED

weź pan prosze sobie obejrzyj DOKŁADNIE ten poradnik - warto:


_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 16:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Poczekajcie troszkę, nie tak szybko.
WSTYD się przyznać ale zaczęło działać, acz nie do końca.
Co zrobiłem. Wyciągnąłem kwarc i sprawdziłem czy napewno ma 11M i ma, więc wsadziłem go z powrotem
i zaczęło trybić. Wcześniej gdy przechodziłem na taktowanie 8MHz to wykorzystywałem rezonator wewnętrzny, więc kwarc nie brał udziału w zabawie, gdy go wyciągnąłem by się upewnić że jest prawidłowy zaczął kontaktować i zaczęło działać.
Nie widzę innego wytłumaczenia.
Przyciski działają ok , RTC też i DS też.(o żadnej zworce nie zapomniałem :lol: )
Póki co nie działa IR ale muszę jeszcze nad tym posiedzieć i posprawdzać Mirka ostatnie zalecenia.
Będę informował o wynikach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 16:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
Póki co nie działa IR

A jaki masz pilot ? Bo zaraz się okaże jak zwykle w takich przypadkach, że nie RC5

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 17:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Pilot powinien działać bo działał wcześniej kiedy męczyłem projekt "Odbiór kodów RC5 w podczerwieni."
Ale dziwna sprawa bo w pliku i2c_twi.c i i2c_twi.h w projekcie wielozadaniowym nie ma śladu o tej funkcji i2cSetBitrate a przypominam sobie że miałem z tym jakiś problem kiedy siedziałem nad projektem "Odczyt i zapis magistrali I2C."
Tak czy siak dodałem tą funkcję ale to nic nie zmieniło, I2C działa OK.
Poradnik o pułapkach dawno obejrzany a stosowany był jeszcze przed jego obejrzeniem. :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 17:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
Pilot powinien działać bo działał wcześniej kiedy męczyłem

jaca napisał(a):
Poradnik o pułapkach dawno obejrzany


No to dlaczego tu nie zastosujesz żeby sprawdzić dlaczego nie działa ci IR? Co za problem taką jedną diodą sprawdzić czy ci w ogóle na wejściu ICP coś się dzieje?

W ogóle wyjście odbiornika - po zdjęciu jumperka też można podłączyć do diody LED i sprawdzić czy mryga sobie od pilota - bo jak nie to bakterie się może w nim skończyły

coś jednak nie do końca z tym używaniem debugera na jednym LED u kolegi ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2017, o 22:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Witam.
Pilot kupiony u Mirka (ciekawostka:bo tv panasonic mi na niego reaguje).
Wstawiałem pułapki w różne miejsca w przerwanie od IR zerknijcie do kodu.
Na lcd zero inf. od ir.
RS232 też nie działa jak należy, pokazuje krzaczki przy starcie programu zamiast napisu "Projekt wielozadaniowy" a potem cisza.
Prędkość na 9600 tak jak jest w komentarzach w programie.
Ciekawe czy jedno z drugim ma jakiś związek pod kątem tego babola którego nie mogę odszukać.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2017, o 22:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
(ciekawostka:bo tv panasonic mi na niego reaguje).


Ludzie skąd macie takie pomysły, żeby pilot RC5 (standard Philipsa) działał z japońskimi standardami Panasonica ??? normalnie zdziwko na maxa

Cytuj:
Ciekawe czy jedno z drugim ma jakiś związek pod kątem tego babola którego nie mogę odszukać.


ciekawe czy ty dobrze fusebity w procku ustawiłeś ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2017, o 08:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

mirekk36 napisał(a):
Ludzie skąd macie takie pomysły, żeby pilot RC5 (standard Philipsa) działał z japońskimi standardami Panasonica ??? normalnie zdziwko na maxa

To nie jest mój pomysł to jest fakt. Na przycisku 1 odpalam tv a na czerwonym mogę go zgasić. Piszę o tym w formie ciekawostki bo sam jestem zdziwiony.
Wracając do meritum.
Sprawdziłem MkAVRCalkulatorem ustawienie fusebitów. Żeczywiście procek był taktowany na 8MHz zapewne wewnętrznym. Trochę to dziwne bo w Eclipsie miałem ustawione taktowanie oryginalne z bluebooka czyli 11, EclipseGadget również pokazywał 11.
Przestawiłem za pomocą MkAVRCalkulatora na 8> jednocześnie zaznaczając CKOPT. Wgrałem do procka i wszystko wróciło do stanu z mojego pierwszego postu. Na lcd temp. bez odświerzania poza tym nic. Na wyświetlaczu ledowym same zera.
Ruszałem zworkami, kwarcem i kabelkami na zestawie ATB i nic.
Kwarc jest trafiony no przecież to niemożliwe.

Wygląda na to że wróciłem do punktu wejścia.
To jest ten sam problem co w poprzednim poście o tym samym temacie miał Bart.
Dlaczego tak myślę.
Otóż wgrałem raz jeszcze projekt o Kodach RC5 z BB.
I nie zmieniając połączeń na płycie ATB (no bo lcd i ir są tak samo podłączone w obu projektach) zacząłem bawić się pilotem od Mirka.
Działa bez zająknięcia. Zmieniałem taktowanie na 8MHz potem spowrotem na 11, działa i działa i nic złego się nie dzieje.
Biblia obsługi IR jest przecież taka sama w obu projektach tzn. Projekt wielozadaniowy i Kody RC5 w podczerwieni, więc nie tu raczej leży problem. A w Projekcie wielozadaniowym przy 8MHz nie działa IR i UART. Jak zmienię na 11MHz pokazuję tylko temp. na lcd i to bez odświeżania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2017, o 12:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
Trochę to dziwne bo w Eclipsie miałem ustawione taktowanie oryginalne z bluebooka czyli 11, EclipseGadget również pokazywał 11.


Jakie dziwne? Eclipse Gadget pokazuje to co masz ustawione w Eclipse

więc robisz MISZMASZ - że aż strach ....

poza tym zapewne jak zwykle - masz procek taktowany fusebitami 1MHz - idę o zakład

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2017, o 13:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Chyba nie do końca się rozumiemy. Dziwne w sensie że w Eclipsie było taktowanie ustawione na 11, a po mimo tego procesor taktował na 8. Dopiero jak wgrałem z MkAVRCalkulatora ustawienia, że ma taktować powyżej 8 i zaznaczyłem CKOPT wtedy zaczął pracować na 11.
Nie sądze żeby pracował na 1MHz bo sprawdziłem ustawienia procka za pomocą MkAVRCalkulatora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2017, o 15:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
Dziwne w sensie że w Eclipsie było taktowanie ustawione na 11,

To nie może być dziwne - bo to się wpisuje samemu z ręki, więc jeśli sam sobie wpisałeś 11 to dlaczego się dziwisz ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2017, o 17:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

No dziwie się że po wyborze taktowania w Eclipsie na 11, następnie po kompilacji i wgraniu wsadu procek pracował nie na 11 tylko na 8.
A wiem to stąd, że sprawdziłem taktowanie za pomocą MkAVRCalkulatora robiąc odczyt fusebitów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2017, o 20:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
No dziwie się że po wyborze taktowania w Eclipsie na 11, następnie po kompilacji i wgraniu wsadu procek pracował nie na 11 tylko na 8

wiesz co? troszkę tracę cierpliwość - ileż można ci powtarzać, że wprowadzenie taktowania w Eclipse jest tylko informacją dla kompilatora - co TY zrobiłeś fizycznie za pomocą FUSEBITÓW. Zrozum to proszę ...

Taktowanie ustawiasz fizycznie w procku fusebitami i ew doborem jakiegoś kwarca ....

No pomyśl chwilę LOGICZNIE - skoro fusebitami ustawisz taktowanie w procku na opcję "KWARC >= 8 MHz" i wstawisz np kwarc 18 MHz to co ? Eclipse ma się "samo" domyśleć ?

A jak wyjmiesz kwarca 18 MHz i włożysz kwarca 11 MHz to co? Eclipse ma się domyśleć ?

----------------------

NIE

... jeśli fizycznie coś ustawisz w procku - to twoim obowiązkiem jako programisty jest grzecznie poinformować o tym kompilator - jaki kwarc włożyłeś... jakie jest fizyczne taktowanie ! ... żeby kompilator umiał dobrać czasówki chociażby dla głupich funkcji _delay_ms() ....

..... no powtarzam to wciąż i wciąż

a ty znowu - że Eclipse czy tam Eclipse GADGET miał być jasnowidzem i się domyśleć ?

tak to nie działa

----------------------------

ale ok mam nadzieję, że po tym OSTAECZNYM wyjaśnieniu w końcu coś jest jaśniej .... Jeśli nie - to ja się poddaję, może ktoś inny wytłumaczy

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2017, o 21:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Częstotliwość ustawiona na 11059200Hz w Eclipsie, a w fusebity ustawione i sprawdzone przez odczyt
za pomocą MkAVRCalkulatora na f > 8 MHz. CKOPT odchaczony. Kwarc zewnętrzny 11059200 wsadzony.
Co dalej ???
Nie mam pomysłu jak to dalej gryźdź.
Przerwanie int0 pracuje.

W pętli while wstawiłem coś takiego:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Przy taktowaniu 11 zapala led i koniec a przy 8 mruga.
Czyżby licznik sprzętowy nr.2 przy f=11 nie działał a przy 8 działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2017, o 10:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

a może pokaż screeny z MkAVRCalkulatora w zakładce programator AVR po wciśnięciu sprawdź podłączony AVR i w zakładce fusy uproszczone bo wydaje mi się że coś tam masz nie tak ustawione.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2017, o 13:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Jakimi formatami mogę robić screeny do forum. Bo png, jpg ani bmp są niedozwolone.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2017, o 14:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
Bo png, jpg ani bmp są niedozwolone

No rzeczywiście .... toś pan wymyślił - to jak myślisz ? co wszyscy wstawiają ? formaty *.źgw ? .... sorki ale tu masz instrukcję

obrazki na forum wstawiamy tak: topic44.html - mirekk36

i nie mów że nie da się jpg czy png bo to PODSTAWOWE formaty

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2017, o 14:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

ObrazekObrazek

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

Ufffffffff.
Tak robiłem według tej instrukcji tylko nie domyśliłem się że na samym końcu trzeba z kopiować z nowo otwartego okna i wkleić
w to pierwotne.

Timer sprzętowy 2 jednak działa. Program blokuje się w pętli while po wejściu w Zdarzenie Układu RTC.
W Zdarzeniu Układu RTC obkomentowałem tą funkcję :
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Po tym zabiegu temp. zaczęła się odświeżać i na lcd pokazały się zera wyświetlania czasu.
Póki co do tego doszedłem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2017, o 14:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
TO BLOKOWAŁO


no bo pewnie zły adres I2C podajesz dla układu RTC

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2017, o 15:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


I jeszcze jedno.
Po obkomentowaniu funkcji odczytu z RTC zaczął również działać IR.
Co prawda nie zgodnie z opisem steruje podświetlaniem wyświetlacza lcd i ledą, ale kody odczytuje i wyświetla na lcd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2017, o 16:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Panowie!!!!!!!!!!
Prawie eureka.
Zabrakło funkcji inicjalizacji i2c w kodzie w pliku main.c.
i2cSetBitrate(200);
Ustawiłem na razie na 200.
Zegar ruszył i jest wyświetlany na lcd i na ledach. :lol:
Uart dalej pokazuje krzaki i polecenia z pilota które mają sterowć ledą i podświetlaniem lcd
działają ale nieprawidłowo. No ale jest postęp.
K woli ścisłości zapewniam Was że NIC NIE ZMIENIAŁEM W KODZIE.
Zgrałem go prosto z BB. Jedyne co, to zrobiłem poprawkę w funkcji stopu
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Ostatnio edytowano 22 lip 2017, o 14:26 przez jaca, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2017, o 21:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

UART pracuje prawidłowo.
Ustawiałem prędkość 9600 a powinno być 19200.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2018, o 21:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 wrz 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

Jestem w trakcie wykonywania kolejnych ćwiczeń.
Tak na szybko podłączyłem pcb 1.05a i wgrałem soft z 2017r otrzymany emailem do książki i efekt jest dokładnie identyczny.
Niebawem dojdę do tego przykładu.
Zapewne wielu informacji nie zapamiętałem za pierwszym razem i będzie mnie to ćwiczenie kosztowało kilka spacerów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 wrz 2018, o 00:32 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 wrz 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

Odnotowałem postęp od mojego poprzedniego wpisu.
Działa LCD, LED, pilot - pokazuje kody, odczyt temperatury, wyświetlanie czasu na obu wyświetlaczach.
Nie działają przyciski, ale to juz nie dzisiaj.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 wrz 2018, o 16:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 wrz 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

Przyciski działają.
Działały już po uruchomieniu wcześniejszych modułów, ale wczoraj późnym wieczorem nie wiedziałem jaki z nich użytek zrobić.

Czas na zakup kilku dodatkowych modułów które sa w sklepie i które można poćwiczyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 wrz 2018, o 12:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 wrz 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

Bawię się tym projektem, zmieniam, wstawiam swoje narazie bardzo proste funkcjonalności i jedna rzecz mnie nurtuje.
Aż się prosi aby w standardzie C/C++ zaistniała funkcja typu:

_wróć_w_to_miejsce_za (); //w tym czasie procesor może wykonywać inne zadania,

Skończyłyby się wszelkie problemy z optymalizacjami w C++ typu semafory, a zło wynikające z blokowania pracy w _delay tym bardziej.
Ot tak się rozmarzyłem.
Może już jest ale nigdzie o niej nie słyszałem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 wrz 2018, o 13:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Waldi_06 napisał(a):
_wróć_w_to_miejsce_za (); //w tym czasie procesor może wykonywać inne zadania,

No toś pan teraz zaszalał ;) tobie się marzy procek x86 z obsługą wątków :lol:

a po to masz ten przykładowy projekt - żeby zobaczyć JAK TO robić (taką "pseudo wielowątkowość") na zwykłym 8-bitowcu - i przecież o to chodzi że nie ma tu żadnych delayów ;) czy tego nie widzisz ? ;)

Marzysz - dostajesz projekt wielozadaniowy który spełnia te marzenia ;) a ty piszesz że przydałoby się coś innego ;)

Tak tylko luźno piszę - nie żebym się czepiał czy naśmiewał - po prostu spójrz jak ten projekt działa.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO