Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:34


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lip 2017, o 11:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Witam!

Koledzy prosiłbym o radę, przymierzam się do kupna laminatora, wiem że zwykle trzeba go troszkę przerobić, żeby można było używać go w miejsce tradycyjnego żelazka... Czy mógłbym prosić życzliwe osoby, które używają takiego laminatora i w prosty sposób go przerobiły, o podesłanie modelu i podzielenie się instrukcją jak go stuningować żeby można było robić płytki?? :)

Pozdrawiam
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2017, o 15:07 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

post130867.html?hilit=laminator#p130867

post125213.html?hilit=laminator#p125213



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2017, o 16:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Widziałem te posty ale taki zabieg mi się niezbyt podoba... Może ktoś posiada coś pewnego :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2017, o 17:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Gdy ja potrzebowałem na szybko laminatora do PCB (powód opisany tutaj: topic17448.html), kupiłem najtańszy jaki był z mojej okolicy. Był to model ProAction OL286
Potem dodałem obok dwóch termostatów bimetalicznych jeszcze jeden (jest sporo miejsca) na 180 stopni, z szeregowo włączonym wyłącznikiem, więc laminator mogę używać zarówno do PCB jak i do folii, koszt przeróbki to kilka zł.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2017, o 17:15 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Cytuj:
Potem dodałem obok dwóch termostatów bimetalicznych jeszcze jeden (jest sporo miejsca) na 180 stopni, z szeregowo włączonym wyłącznikiem, więc laminator mogę używać zarówno do PCB jak i do folii, koszt przeróbki to kilka zł.


Sam się przymierzam do laminatora i jak rozumiem trzeba odsunąć wałki od siebie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2017, o 20:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

W moim przypadku nic nie odsuwałem, zazwyczaj używam laminatu 1,5mm, do tego dwie grubości papieru (płytki dwustronne). Bałem się trochę o szybkie wyrobienie łożysk ślizgowych, ale jak na razie po roku czasu nie widzę niczego niepokojącego. Tyle tylko, że staram się za każdym razem płytki przepuszczać w innym miejscu, tak dla bezpieczeństwa, zapewne wpłynie to na wydłużenie żywotności gumy na wałkach.

Dodatkowego termostatu bimetalicznego nie podłączam równolegle z tymi już tam występującymi, gdyż są one podłączane przez diody prostownicze, obcinając połówkę napięcia. W oryginale jest tak:
Po włączeniu laminatora do sieci zwarte są oba termostaty. Grzałki dostają obie połówki, pracują pełną mocą. Po osiągnięciu temperatury termostatu pierwszego, wycinana jest połówka napięcia zasilania, więc spada moc.
Dlatego ten dodatkowy termostat podłączamy bezpośrednio między zasilanie a grzałkę, pomijając też diody.
Aha, no i usunąć należy bezpiecznik termiczny, a najlepiej wymienić go na taki o wyższej temperaturze.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lip 2017, o 14:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2014
Posty: 38
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 4

Cytuj:
Czy mógłbym prosić życzliwe osoby, które używają takiego laminatora i w prosty sposób go przerobiły, o podesłanie modelu i podzielenie się instrukcją jak go stuningować żeby można było robić płytki?? :)

Ewentualnie może kolega spróbować kupić coś z wyższej półki. Ja za swój laminator dałem około 300 zł.
Zalety:
- obudowa metalowa, nic się nie topi przy wyższych temperaturach
- możliwość zmiany kierunku laminowania (nie trzeba przekładać płytki wystarczy cyklicznie przełączać przycisk)
- bez żadnych przeróbek osiąga 180 stopni Celsjusza
- pierwsze płytki wyszły znakomicie

Wady:
- cena
- sterowanie jest trochę nie intuicyjne (ale idzie się przyzwyczaić)

Załączam zdjęcia poglądowe:
Obrazek
Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2017, o 10:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Adixmasz napisał(a):
Cytuj:
Czy mógłbym prosić życzliwe osoby, które używają takiego laminatora i w prosty sposób go przerobiły, o podesłanie modelu i podzielenie się instrukcją jak go stuningować żeby można było robić płytki?? :)

Ewentualnie może kolega spróbować kupić coś z wyższej półki. Ja za swój laminator dałem około 300 zł.
Zalety:
- obudowa metalowa, nic się nie topi przy wyższych temperaturach
- możliwość zmiany kierunku laminowania (nie trzeba przekładać płytki wystarczy cyklicznie przełączać przycisk)
- bez żadnych przeróbek osiąga 180 stopni Celsjusza
- pierwsze płytki wyszły znakomicie

Wady:
- cena
- sterowanie jest trochę nie intuicyjne (ale idzie się przyzwyczaić)

Załączam zdjęcia poglądowe:
Obrazek
Obrazek


co to za firma? Dostanę gdzieś jeszcze taki? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2017, o 17:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2014
Posty: 38
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 4

Kupiłem go na alledrogo, wystarczy wpisać frazę "laminator" i zwiększyć pułap cenowy (powinny jeszcze być).
Do wad należy dodać dość drażliwy zapach przy laminacji. Laminator pachnie rozgrzaną gumą.
Firma no-name jest to wyrób chiński.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lip 2017, o 06:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Ok, dzięki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lip 2017, o 21:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2015
Posty: 182
Pomógł: 0

Ja w swoim laminatorze nie robiłem żadnych przeróbek. Maksymalnie nagrzewa się według specyfikacji do 140 stopni. Przepuszczam płytkę przez niego 16 razy (ta ilość dobrana doświadczalnie) i zawsze jestem bardzo zadowolony z termotransferu. Używam płytek 1.5 mm :) Laminator to "Prolamic 330 plus". Wykorzystuję go też do zwykłego laminowania kartek dlatego wybrałem wersję nawet na papier w formacie A3 a tak jak wspomniałem bardzo dobrze sprawdza się przy termotransferze :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO